1

Téma: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

Jarek(Yetti) při našich spidero-yettiovsko-davidakovských ICQ diskuzích o apcích vyslovil pár zajímavejch analogií, který by mohly leckterýmu laikovi přiblížit princip fungování jednotlivých zesilovačů a z nich vyplývající účinnosti, spotřeby proudu, velikostní poměry atd atd..

Je mi jasný, že se tu hned objeví Mistergo a další z vás, který jsou teorie znalý. Klidně můžete článek doplnit, konstruktivně diskutovat. Každopádně  jako odrazovej můstek pro další studium zesiků a jejich funkce je to parádní. Děkujeme.

Teď už cituju:*****************************************************
Zvuk sou vlny, a ty vlny je třeba něčím vytvořit. Co jsou vlny pochopíte snadno. Vemte si třeba takový rybník, voda se na něm vlní, ale samotný rybník nikam nejde. Když do něj hodíte kámen, vytvoří se vlny. Jiné vlny se vytvoří, když bude foukat vítr. Co je tedy pro vlny hlavní? Co je vytvoří, kam se rozšíří a co jim stojí v cestě. V tomto článku postupně rozeberu všechny základní jevy, které s tím souvisí.

Co je to reproduktor?
Stejně jako můžete do rybníka hodit kámen, můžete rozvlnit i vzduch. K tomu slouží repro. Velikost repra, výkon, konstrukce a ozvučnice(krabice, ve které je), to všechno ovlivňuje vlnění vzduchu. A co je třeba s reprem udělat aby hrálo? Pohyb. Musí se hýbat. A pohyb je změna polohy. Když si hodíte míčkem metr do vzduchu udělá pohyb metr nahoru a metr dolů. Je jedno jestli to provedete na náměstí nebo na Eifellovce, udělá pořád jen tento pohyb, tuto změnu. A proč to tak detailně vysvětluju? Protože to souvisí s třídami zesilovačů a s tím jak se dosahuje pohybu reproduktoru.

Zesilovač, aneb hýbeme reproduktorem
Protože rozhýbat reprák není tak snadné, je třeba mu dodat nějaký výkon. Ve skutečnosti se na vlny ve vzduchu přenese jen asi jedno procento výkonu zesilovače:) . Zbytek se spotřebuje na rozhýbání repra apod. K tomu slouží zesilovač. A tranzistory, lampy v něm.

Třídy zesilovačů

Je dobré vědět jak vypadá sínusovka, základ to periodické vlny smile Tranzistor si můžeme představit jako kouhoutek, ze kterého dopadá voda na jednu misku vah a z té teče pryč. Chceme, aby byla vlna dolů i nahoru. Jak na to? Když pustíme kohoutek, váha se převáží, ale jen jedním směrem - dolů a voda bude odtékat pryč. My ale chceme aby se vlnila, jak to provedeme? No budeme přivírat a otevírat kohoutek, miska váhy se bude různě naplňovat a houpat dolů a zpátky do nuly. Jenže bude se hýbat jen dolů. Co s tím? Dáme na druhý konec váhy protizávaží a když kohoutek přivřeme, váha půjde rychleji nahoru a půjde i výš než jen do nuly a to přece potřebujeme. Ale co když kohoutek úplně vypneme? Naše váha se převáží miskou úplně nahoru. Ale my potřebujeme, aby byla na nule a mohla se správně vlnit, jak nahoru tak i dolu. Tak pustíme kohoutek tak, aby pořád proud vody vyvažoval protizávaží, pak ho přivíráme a otvíráme. Váha se vlní, ale co je nejdůležitější, voda stále teče. Aby mohla jít miska dolů i nahoru, musíme spotřebovat více vody. A takhle funguje zesilovač třídy A. Pořád jím teče proud a podle toho jak se zmenušje a zvětšuje, chvěje se i repro.

Správná otázka je, co se stane, když na druhou stranu váhy nedáme závaží, ale druhý kohoutek. Ano tím dosáhneme toho, že tam nemusí být žádné závaží – tím pádem nemusí na misku dopadat pořád voda, aby váha ukazovala nulu. Zdá se to jako dobré řešení, když chceme misku dole, pustíme kohoutek nad ní a když jí chceme nahoře, pustíme kohoutek na druhé straně. Jenže musíme dosáhnout toho, aby se jeden kohoutek zavíral stejně rychle, jako se druhý otevírá, jinak se může stát, že se váha bude vlnit jinak, než chceme. Výhodou je, že když chceme váhu v nule, voda nepoteče. A to je zesilovač třídy B, má dva tranzistory, jeden se otvírá do plus a druhý do mínus. To znamená, si jeden bere směr do plus a druhý do mínus. Když je změna rovna nule, neteče žádný proud.

Je tu ještě jedna otázka, správné načasování může být problém, tak co nechat raději oba kohoutky mírně téct a podle toho jak se proud v každém kohoutku liší zpřesnit zavírání a otevírání. To jde a je to přístup třídy AB. Nějak laicky se to asi vysvětlit nedá, ale elektricky jde poměrně snadno zlepšit vlastnosti třídy B tím, že necháme konstrukcí protékat jistý odborně – klidový proud.
No a na závěr třída D. Taky vám přijde divné používat tolik haraburdí? Váhu, kohoutky, pořád je hlídat a přivírat. Co kdybychom raději použili ventil - jeden. Prostě vypnuto zapnuto. Lze dokázat, že když ventilem dost rychle cvakáte, nelze rozeznat, jestli cvaká, nebo vydává zvuk. Je to vidět třeba u bubnu. U rychlého virblu nejsou poznat jednotlivé údery, ale jednolitá plocha. Vytvoří se tón. A ventil má jednu velikou výhodu. Není třeba, aby na něm byl nějaké otočný mechanismus, není třeba aby ho někdo řídil, tím pádem se mnohem méně namáhá a dýl vydrží. Není na něm třeba pák, takže je menší apod. Tím jsou zesilovače D. Donedávna bylo problémem udělat ventil, který vydrží dosti rychle cvakat a nezkreslovat. Aby se hned neopotřeboval a byl spolehlivý. Dnes technologie pokročily a spínané zesilovače jsou na pořadu dne. Nicméně je těžké nějak laicky Déčko vysvětlit. Je to strašák radioamatérů a milovníci starých dobrých řešení ho pořád ještě neobjevili, ale funguje to smile .

0 xLajků:

2

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

jen doplním k tomu Dčku - je (byl) velký problém, jak ze spínaného signálu vytáhnout požadovaný signál a taky jak zabránit pronikání frekvence spínaní do výsledného zvuku. Realizuje se to velmi kvalitním (velké Qts) RLC filtrem s tlumivkou. Nevím, jak to líp laicky vysvětlit smile

Fender USA Standard JB, Squier CV 70s JB, Cort GB75 JH TR
GK 700RB-II/210, GK 210RBH, ručně dělané 8" kombo "Kulíšek"
Ein Bassspieler, guter Verstärker. Einfach klug smile
profil: http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6821
0 xLajků:

3

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

Gasi napsal:

Realizuje se to velmi kvalitním (velké Qts) RLC filtrem s tlumivkou. Nevím, jak to líp laicky vysvětlit

To byl taky můj problém. Dčka sou sice "jednoduché" principem, pokud člověk trochu ví o elektrice, ale je tam toho víc. RLC filtr není nutný vždy. Respektive je sporné kdy nutný je a kdy ne smile . Protože uši jednoho slyšely liché "problémové" harmonické a uši druhého chtěly ušetřit za RLC filtr. Na co jsem zapoměl a je to docela důležité je energetická náročnost. Třída A je občas s humorem nazývána zesilovač s vedlejší funkcí přímotop. Nicméně - zkreslení je opravdu teoreticky nejnižší a přenášený signál se nejméně obarví přechodovým zkreslením zesilovače, když ho berem jako dvojbran. B má problém s přechodovým zkreslením a pokud někoho zajímá víc, doporučuju vygooglit třídy zesilovačů. AB je mezi odborníky nepopůlarně označováno jako něco mezi. Sám sem stavěl AB a vím proč. Konstrukčně je to prostě jinde než A a hodně podobné B. A proč mám nejraději D? Jednoduše proto, protože tranzistor sám o sobě funguje v podstatě jako proměnný odpor, který přeměňuje výkon v poměru - ztrátové teplo/předaný výkon. Tím pádem topí tím víc, čím víc se uplatňuje jeho fuknce proměnného odporu a topí méně, když se používá jako spínač/ventil. Proto můžou být Dčka tak malé, tranzistor funguje jako vypínač/spínač a "nebrzdí" proud plynule, ale jen ho spíná. V sepnutém stavu má malý odpor - ztrátové teplo je malé a ve vypnutém stavu taktéž - neteče proud. Signál je ale třeba správně nasekat a přenést přes AD. Koho by zajímaly podrobnosti, tak klidně SZ.

0 xLajků:

4

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

hezký kluci... dík moc - i taková elektrolama jako já tomu začíná trošilinku rozumět smile
ještě teda zkuste rozvést víc vliv na zvuk - prostě jestli jde v reálu poznat, že (a jak) to hraje jinak... jestli to teda jde...

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

5

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

hofa napsal:

ještě teda zkuste rozvést víc vliv na zvuk

To máš těžko. Tvrdím, že největší vliv na zvuk má místnost ve které hraješ a jak se zrovna ráno vzbudíš. Kolikrát sme se o tom hádali. Zesilovač má určité parametry a konstrukce ovlivňuje spíš náročnost na materiál versus cena a použití. Pokud je zesilovač postaven tak, že má nějaký odstup signál šum(to je hodně slyšet), že v rámci možností nebrumí - tak je hodně těžké rozeznat rozdíly mezi třídami. Mnohem více dělá repro a jeho citlivost plus hráč a preamp. Moc rád bych měl na erárních podiovkách AB, je to sice větší, ale výkony jsou velké a spolehlivost taky. Do studia bych si vzal D konec s lampovým, tranzistorovým preampem. A třída A se dnes moc nevidí. Jestli to má využití v nějakém fajnšmekrovském hi-end reprodukování.... možná? Snad mi někdo o využití řekne víc. Celkově se dá říct, že úkolem koncového stupně je co nejlépe zesílit zvuk basy a preampu. Samotný preamp je podle mě to, co dělá hlavu hlavou a určuje charakter. Jestli je konec AB nebo A nebo D nebo něco jiného se mi nepodařilo rozeznat ani ve studiu. Jiné to bylo pokud šlo o lampy. Např. u aparátu do studia je důležitá vairabilita zvuku a v tom má třeba lampa nevýhodu. Naopak AB konce o velkých výkonech nejde hulit. Pak hučí větráky a lidi se díví, kde se tam bere ten hukot smile .

0 xLajků:

6

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

Yetti napsal:

A třída A se dnes moc nevidí. Jestli to má využití v nějakém fajnšmekrovském hi-end reprodukování.... možná?

veskery lepsi studiovy gear s malym zesilenim je class A, ale jako konec pro basu je to docela zbytecne, realne by to nikdo nepoznal treba oproti AB a u tech watazi s tou efektivitou...  Btw, slysel jsem o A class studiovem zesilovaci o ucinnosti 0,3% big_smile Prakticky elektricke topeni s vedlejsi funkci zesilovani zvuku. Byl to temer jen jeden tranzistor na kanal s obrim chladicem. A proudovy odber to melo takovy, ze kdyby se nepouzila "startovaci sekvence", vyrazilo by to pojistky...

Fender CS '64 Relic Jazz Bass (skladacka z dilu), Squier Vintage Modified, Ibanez GSR 180
Ampeg SVPCL, Warwick Quadruplet, Torque (jeste UK)
0 xLajků:

7

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

Yetti napsal:
hofa napsal:

ještě teda zkuste rozvést víc vliv na zvuk

To máš těžko. Tvrdím, že největší vliv na zvuk má místnost ve které hraješ a jak se zrovna ráno vzbudíš.

thumbs up... rozhodne .. to byla myslenka dne ..budem ti rikat otec furat  wink

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

8

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

davidak napsal:

Nicméně je těžké nějak laicky Déčko vysvětlit

Jednou jsem to zkoušel v nějakém starším tématu, tak to sem přidám:

Hlavní rozdíl je asi takovýto: U bězných zesů vrazíš do vstupu malý jablko, zesilovač to malý jablko vezme, zesílí ho na velký jablko a z výstupu ti vyleze veliký jablko. V D-třídě tam vrazíš to malý jablko, zesilovač si z něj udělá malou hrušku, tu zesílí na velkou hrušku, potom z ní vyčaruje velký jablko a to ti pošle z výstupu.

Trochu míň polopatě, ale pořád zjednodušeně - koncové tranzistory u zesů produkují minimum tepla ve dvou stavech - když jsou úplně zavřené (proud neprotíká) a naopak, když jsou úplně otevřené (max. proud). V klasickém zapojení se ale "otevřenost" tranzistorů neustále mění - právě podle signálu z basy, který do nich pouštíme. Bohužel to při zesilování přináší produkci tepla, které je nežádoucí. V D-třídě si proto ještě před koncovým zesílením převede zesilovač ten basový signál na obdelníky. Jmenuje se to šířkově-pulzní modulace. Informace o průběhu původního signálu (tam záleželo na velikosti signálu - amplitudě) se skrývá v šířce jednotlivých obdelníků.  A u těchto obdelníků nastávají právě jenom ty dva stavy - úplně zavřeno a úplně otevřeno - při kterých tranzistor skoro netopí. Takže zesílení probíhá s malými ztrátami. Ovšem na výstupu je potřeba udělat z obdelníků zpátky původní basový signál. Dělá se to tak, že se pomocí dolní propusti odfiltrují vysoké frekvenční složky signálu (protože i obdelníkový signál je složen z jednotlivých sinusů). Otázkou je, jak moc se původnímu signálu tímto postupem přiblížíme. Osobně si myslím, že zvýšené cinkání a kovový zvuk LMII je způsobeno právě tím, že filtr nějaké ty vysoké kmitočty ve slyšitelném pásmu propustí a tím ovlivní výsledný zvuk.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

9

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

mistergo napsal:

Osobně si myslím, že zvýšené cinkání a kovový zvuk LMII je způsobeno právě tím, že filtr nějaké ty vysoké kmitočty ve slyšitelném pásmu propustí a tím ovlivní výsledný zvuk.

Pan ma stesti ze uz tu neni Dan smile plivat na markbass ? Useknout pravou ruku wink

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

10

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

m3 napsal:

thumbs up... rozhodne .. to byla myslenka dne ..budem ti rikat otec furat

big_smile kdo to je? To je dobře nebo špatně?

0 xLajků:

11

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

spider napsal:

Pan ma stesti ze uz tu neni Dan smile plivat na markbass ? Useknout pravou ruku

Takovej ten jazzman se Sigmoidem?? To bych v pohodě ustál! big_smile

(to byl jen fór Dane, nezlob se prosím tě)


Mimochodem, Spidere, di už s tim čoklem avatarským do křa, málem sem si zase nablil do trumpety.  big_smile  wink
http://baskytara.com/forum/img/avatars/203.jpg
http://baskytara.com/forum/img/avatars/1337.jpg

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

12

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

mistergo napsal:

do křa

Nádhera smile Který kmen mluví takovýmto jazykem?

0 xLajků:

13

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

mistergo napsal:

Takovej ten jazzman se Sigmoidem?? To bych v pohodě ustál! big_smile

jj, ten  wink


mistergo napsal:

Mimochodem, Spidere, di už s tim čoklem avatarským do křa, málem sem si zase nablil do trumpety.  big_smile  wink

Dekuji

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

14

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

mistergo napsal:

Osobně si myslím, že zvýšené cinkání a kovový zvuk LMII je způsobeno právě tím, že filtr nějaké ty vysoké kmitočty ve slyšitelném pásmu propustí a tím ovlivní výsledný zvuk.

 

LM2 je trida AB(jen ma spinanej zdroj), az ty silnejsi modely jsou D

0 xLajků:

15

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

batty napsal:

LM2 je trida AB(jen ma spinanej zdroj), az ty silnejsi modely jsou D

Ne že bych ti nevěřil, ale když jsem to kdysi zkoušel poprvé v obchodě, tak mi prodavač říkal, že je to D a to samé potom tvrdil jeden majitel - basák z Brna, u kterého jsme byli na předváděčce. Je pravda, že technickou dokumentaci jsem neviděl. Ale pokud se pamatuju, tak výkon zdroje LM2 je 600W, takže pokud si Markbass stojí za těmi 500W výstupního výkonu, tak to musí být D class, nebo snad možná G class (ale i ta nemá takovou účinnost aby z 600W zdroje dostala 500W výstup). Kdyby to bylo AB, tak to v tom případě má tak 300W max.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

16

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

mistergo napsal:

Kdyby to bylo AB, tak to v tom případě má tak 300W max.

Sám víš, jak to s tím určováním výkonu je, takže bych se nedivil ani tomu AB. A přesný výkon zdroje ses možná přesně nedovzěděl.

0 xLajků:

17

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

mistergo: prodavaci toho napovidaj. Kdyby se vic ucili, tak nemusi prodavat:)) Je to AB. Nevim jak si prisel na 600W zdroj, nikde neni uvedenej prikon, ale pojistka je tam 4A...

0 xLajků:

18

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

Třeba TC má přímo vepředu napsaný Class D, ale zajímala by mě jiná věc- jak maj vyřešenej zdroj, že může bez jakejchkoliv zásahů do pojistek nebo drátů fungovat v jakýkoliv síti? Aby byl zachovanej max. výkon?

V návodu je napsaný, že napětí od 90 do 240V je v pohodě. Vzádu u vstupu je ještě napsaný: 85W@1/8 of Max output. Ani tomu nerozumim smile

0 xLajků:

19

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

davidak napsal:

jak maj vyřešenej zdroj, že může bez jakejchkoliv zásahů do pojistek nebo drátů fungovat v jakýkoliv síti? Aby byl zachovanej max. výkon?

Hmm, přepínání sekundárních obvodů podle naměřeného napětí? To je asi moc složité a cvakalo by to při spuštění. Spíš tam bude přizpůsobění na menší napětí než je 90V a převodní člen, který si umí poradit v takovém rozsahu.

0 xLajků:

20

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

batty napsal:

mistergo: prodavaci toho napovidaj. Kdyby se vic ucili, tak nemusi prodavat:)) Je to AB. Nevim jak si prisel na 600W zdroj, nikde neni uvedenej prikon, ale pojistka je tam 4A...

U té 500W verze (LMII) je 600W max. příkon - je to uvedeno na zadní straně zesilovače, jestli mě nešálí paměť.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

21

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

davidak napsal:

Třeba TC má přímo vepředu napsaný Class D, ale zajímala by mě jiná věc- jak maj vyřešenej zdroj, že může bez jakejchkoliv zásahů do pojistek nebo drátů fungovat v jakýkoliv síti? Aby byl zachovanej max. výkon?

U spínaných zdrojů se dá měnit velikost výstupního napětí pomocí šířky (resp. takzvané střídy) pulzů, je to vlastně stejný princip jako funkce D třídy - pulzně šířková modulace. Takže je tam patrně nějaký obvod, který změří napájecí napětí a vyhodnotí, jaká má být šířka pulzů, aby na výstupu zdroje bylo požadované napětí.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

22

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

Yetti napsal:

kdo to je? To je dobře nebo špatně?

jejda.. ty neznas pevnost Boyard... sakrys ... rychle popln vzdelani v TV soutezich ...

spider napsal:

zvýšené cinkání a kovový zvuk LMII je způsobeno právě tím, že filtr nějaké ty vysoké kmitočty ve slyšitelném pásmu propustí a tím ovlivní výsledný zvuk.Pan ma stesti ze uz tu neni Dan  plivat na markbass ? Useknout pravou ruku

aspon znej i star struny jak novy big_smile  mozna to je ten hnedej odstin v tom zvuku.. dodal bych medove hnedej big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

23

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

Díky za přínosné info do pro mě velice nepřehledné problematiky. Měl bych ještě takovej doplňující dotázeček, možná je to věc zřejmá, možná ne, ale vrtá mi to hlavou...
Tedy: jak souvisí třída zesilovače se zdrojem, potažmo jaká část (součástky) zesilovače představují "poweramp"?

Totiž tuším, že to těžký v zesilovačích jsou zdroje- trafo/toroid. Jenže pak jsou prý zesilovače se spínaným zdrojem, které zároveň nejsou třída D.
Jestli je to vážne tak a třída nesouvisí takhle přímo se zdrojem (spínaný zdroj není automaticky D), nabízela by se otázka, proč se pod malými lehkými zesilovači rozumí třída D a ne jakákoliv třída se spínaným zdrojem, jeslti je něco takového vůbec technicky možné...

0 xLajků:

24

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

Ahoj, zkusím odpovědět stručně a per-partes:
1.

pan P napsal:

jak souvisí třída zesilovače se zdrojem

Vůbec nijak.
---
2.

pan P napsal:

to těžký v zesilovačích jsou zdroje- trafo/toroid

Ano a taky to drahý.
---
3.

pan P napsal:

zesilovače se spínaným zdrojem, které zároveň nejsou třída D.

Konstrukce zdroje a třída zesilovače spolu nesouvisí, viz bod 1.
---
4.

pan P napsal:

jestli je to vážne tak a třída nesouvisí takhle přímo se zdrojem (spínaný zdroj není automaticky D)

Správně! Už jsme to probrali: To spolu nesouvisí!
---
5.

pan P napsal:

proč se pod malými lehkými zesilovači rozumí třída D a ne jakákoliv třída se spínaným zdrojem, jeslti je něco takového vůbec technicky možné...

Nad některými obchodními argumenty je marno ztrácet čas a hledat logiku. Cíl je PRODAT.
---
Můj názor konzervativního milovníka osvědčených řešení: Téměř všechno, co se za posledních ~30 let v téhle oblasti vymyslelo, je motivováno nekompromisní snahou o snížení nákladů (tzv. katování kostů) -> boj s konkurencí, vyšší zisk. Pár věcí (nové technologie) se povedlo, ale moc toho není. Většinou to nějak funguje a v prospektech, na webu, na krabici jsou neuvěřitelné parametry, ale všechno je na úkor kvality, spolehlivosti, nejčastěji ale obojího dohromady.

Čtyřky: Ibanez MC924DS Half & Half (1982) + kontrabasy: masiv 4/4 s bassreflexem! (~1890) a polomasiv Cremona 3/4 (~1985)
Pětky: MTD fretless 35" od Ondřeje Lišky (2004) a Lakland 55-02 Deluxe (2005)
EBS TD650, EBS NEO-212 + 1x 15" JBL E-140 a do hospody GK MB150E-III-112
0 xLajků:

25

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

4ksch napsal:

Můj názor konzervativního milovníka osvědčených řešení: Téměř všechno, co se za posledních ~30 let v téhle oblasti vymyslelo, je motivováno nekompromisní snahou o snížení nákladů (tzv. katování kostů) -> boj s konkurencí, vyšší zisk. Pár věcí (nové technologie) se povedlo, ale moc toho není. Většinou to nějak funguje a v prospektech, na webu, na krabici jsou neuvěřitelné parametry, ale všechno je na úkor kvality, spolehlivosti, nejčastěji ale obojího dohromady.

Klidně si ty věci můžeš kupovat ze cenu, která byla před třiceti lety adekvátní výrobním nákladům a poctivosti ve výstupní kontrole. Nikdo se asi zlobit nebude, když dáš za 300W v tranzistoru zhruba kolem 40 000Kč. Takoví výrobci existují, dělají to třeba handmade a jsou zacílení právě na konzervativní uživatele jako jsi ty. Osobně si myslím, že D konce nejsou žádné cut-cost řešení, ale snaha výrobců zacílit na uživatele pack and walk(netbooky, smartphones, iPhone apod.) Cut-cost řešení jsou tady už dob Starého Říma, takže tam bych neviděl pešek. A mě se te vývoj líbí, spolehlivost je mnohem vyšší a cena nižší. Navíc jdu s 300W ve futrálu na koncert smile Ale tvůj postoj samozřejmě chápu.

0 xLajků:

26

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

4ksch napsal:

Ahoj, zkusím odpovědět stručně a per-partes:

Děkuji vřele

0 xLajků:

27

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

Ani mně to ještě není uplně jasný. Pokud teda yetti mluví o třídách zesilovače, má na mysli koncovej stupeň?

Signál teda prochází cestou preamp-->poweramp. No a ten ten zesik samozřejmě potřebuje nějakej zdroj. Což je klasický trafo/toroid/spínanej zdroj. Kde je v tomhlě řetězci ono A, B, D?

Kam se pak zařadí Markbass LMII, kterej je spínanej, ale Dčko to není? Kam EBS HD350? Ptám se jako magor, ale snad mi, vy chytrý kluci, rozumíte smile

0 xLajků:

28

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

Po delší době zdravím.  smile

davidak napsal:

Ani mně to ještě není uplně jasný. Pokud teda yetti mluví o třídách zesilovače, má na mysli koncovej stupeň?

Pokud se mluví o třídě, tak je to vždy pouze o koncovém stupni. Třída zesilovače označuje pouze princip zesilování. Zesilovač libovolné třídy můžeš napájet libovolným zdrojem - toroidem, spínaným zdrojem, naftovým generátorem, to už se do označení třídy nepromítá.
LMII je potom např. AB třída a tečka. Zdroj na to nemá vliv. Nicméně ten LMII mi teda vrtá hlavou, léta si člověk myslí, že je to Dčko a najednou bum! - a je to prý AB. Divný.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

29

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

davidak napsal:

Kam se řadí EBS HD350?

Všechny zesilovače EBS mají koncový stupeň ve třídě AB a lineární (nespínaný) zdroj s toroidním trafem. Ze všech variant je to nejstarší, nejčastější, nejobvyklejší, nejkvalitnější, nejspolehlivější, nejtěžší a nejdražší řešení. Takové věci kolem sebe mám rád, protože vím, co od nich mohu čekat.
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/4ksch-100111-003357-p3030028.jpg

Čtyřky: Ibanez MC924DS Half & Half (1982) + kontrabasy: masiv 4/4 s bassreflexem! (~1890) a polomasiv Cremona 3/4 (~1985)
Pětky: MTD fretless 35" od Ondřeje Lišky (2004) a Lakland 55-02 Deluxe (2005)
EBS TD650, EBS NEO-212 + 1x 15" JBL E-140 a do hospody GK MB150E-III-112
0 xLajků:

30

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

4ksch napsal:

nejstarší, nejčastější, nejobvyklejší, nejkvalitnější, nejspolehlivější, nejtěžší a nejdražší řešení

Těmi superlativy bych zase trochu pošetřil. Vždy záleží na provedení. To, že třída zesilovače nějak souvisí s výsledným zvukem ještě strávím, ale že je nějaké řešení nejlepší už ne. Osobně preferuju taky AB, protože si to zvládnu postavit sám a spravit sám, ale nejkvalitnější řešení, to bych se přel.

0 xLajků:

31

Re: Zesilovač třídy A, B, AB, D..? Jak to funguje?

4ksch napsal:

Vůbec nijak.


4ksch napsal:

Konstrukce zdroje a třída zesilovače spolu nesouvisí, viz bod 1.


4ksch napsal:

Správně! Už jsme to probrali: To spolu nesouvisí!

Naprosto jsem přehlédl!!! Toto je omyl, ale na druhou stranu nevím jak to myslíš. Pokud bereš konstrukci zdroje energie tak ne, ale připojování a využívání energie zdroje s třídami souvisí (ale né s těmi základními, které jsem vypsal) zásadně.

0 xLajků: