1 Naposledy upravil: Štěpán Axman (11. 11. 2012 03.11:44)

Téma: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

http://img5.rajce.idnes.cz/d0509/3/3434/3434865_2977fbb70a53057607cccde36046da9f/images/DSC02365.JPG


    Buďte pozdraveni, vy, jež po strunách tlustých tančíte smile
Přináším Vám lásku.
Přináším Vám mír.
A především Vám přináším recenzi na peklo na nožičkách smile

    Možná bych se měl napřed krátce rozepsat o vlastnostech dobrých lampáčů obecně, pričemž HOT Basstard je velmi dobrý lampový zesilovač a proto to bude v podstatě i o něm.

    Tak tedy. Jsou těžké. Jsou drahé. Nejsou bezúdržbové, jednou za pár let je dobré je nechat vyčistit, přeměřit a dle potřeby přelampovat, což také není laciný špás. Jsou citlivější na vnější atmosferické vlivy a křehké. Jsou velké.
A mají obrovský zvuk. Zvuk, který samotný tón z baskytary vezme, obalí do hávu harmonických, zakulatí ho a přitom nechá vyniknout jeho každému aspektu. Je jakoby skleněný a přitom pevný.
    Lampáč je vaším dalším spolupracovníkem v tvorbě zvuku, je nesmírně dynamický a tím i náročnější na hráče, nic neschová.
Ale díky této vlastnosti je možné takřka diametrálně měnit zvuk jen na základě intenzity hry. Stejně jako u kytarových lampovek zde funguje to, že hrajeme li jemně a decentně, zvuk je příjemný a hladký, s kulatým basem. Avšak s postupujícím braním silněji za struny, zvuk se stává agresivnějším, na místo hladkosti nastupuje naprděnost a dravost, jinými slovy začíná to kreslit, což je jev který umí lampy zdaleka nejpříjemněji. Tato proměna samozřejmě je odvislá pouze od toho jak dynamicky hrajeme, tudíž má hráč o něco možností vyjádření navíc, aniž by musel kroutit s nastavením.
I díky ní, jsou při hře případné špičky příjemně zkresleny a netrhají nám uši, neboť sudé harmonické jsou i při vysokých hlasitostech bez problému poslouchatelné, narozdíl od těch lichých, produkovaných tranzirostrovým či digitálním koncovým stupněm.
    Z hlediska tvorby zvuku, je asi nejdůležitějším faktorem nastavení poměru předzesilovače a konce. Zde se nabízí velmi široká škála možných zvukových variant.
Dáme li více předzesilovače a méně konce, zvuk bude dřív kreslit a bude naprděnější v basech a o něco zahuhlanější ve středech. Naopak když necháme preampu méně a požadované hlasitosti dosáhneme spíše přidáním na konci (master volume), zvuk nebude tak masitý, ale zato pevný a konkrétní, tvrdší. No a mezi těmito dvěma póly zůstává množina proměnných každému dle libosti, chuti či žánru. Osobně na folk používám poměr vyrovnaný, na rock a šťavnatější hudbu se mírně přikloním na stranu gainu (předzesilovače). Přidáme li k této varibilitě ještě změnu zvuku v závislosti na intezitě hry popsanou výše, dostaneme opravdu obří škálu možných výsledných zvuků, v závislosti pouze na rukách.
Bohužel na těch stejných rukách, které musejí zesilovač do klubu dopravit, proto 4z5 lampových basistů doporučují zapojit do transportu zesilovače kolegu z kapely (ve dvou se to lépe táhne), aby nedošlo k natažení svalů a šlach před vlastním hudebním výkonem smile
    Další vlastností lampáče, obzvlášť vhodnou pro nás basáky, je fakt, že lampa, stejně jako ořezává špičky, ořezává i bordel v těch úplně spodních frekvencích, stejně hudebně nevnímatelných pro naše uši. Například zesilovač Markbass LMII, který jsem delší dobu (a bez výraznějších výtek podotýkám) vlastnil a užíval, zesiloval tak nějak jakoby vše ve spodcích, i ruchy, které s tóny neměly mnoho společného a díky nimž se k žádoucímu basového dunění připojovalo cosi co hrálo tam někde vespod, ale užitek z toho nebyl žádný, jen to popuzovalo sousedy a v důsledku i zbytečne zatěžovalo reprobox. Tuto skutečnost jsem si uvědomil, až při přímém porovnávání LMII s HOT.. a dlužno říct, že se to projevuje i v kapelním zvuku, kde basa najednou hraje frekvenčně podstatně více, tam kde má.

Samozřejmě všechny výše popsané vlastnosti jsou ve své podstatě odvislé od použitých lamp v tom kterém zesilovači.

Zde se dostávám ke specifikaci HOT 1306, dle stránek výrobce:

Jednokanálová hlava se seriovou efektovou smyčkou.

Lampy:

Preamp&loop (předzes a efektová smyčka)
– 1xECC832(12DW7), 2xECC83(12AX7)
Poweramp (konec)
– 1xECC83(12AX7), 1xECCC82(12AU7), 6xKT88

Výstupy:

Výkon 300W – možno použít boxy o impedanci 2,4 a 8ohmů, nebo jejich kombinace
Tuner – výstup na ladičku, možno taky využít jako pre-out
Slave out – D.I.výstup oddělený transformátorem s nastavením úrovně (tento je obzvlášť vypečený, neb se nachází až za koncovými lampami a tudíž je v případě braní zvuku linkou nejbliže celkovému zvuku)

Rozměry:
šířka-56cm výška-29cm hloubka-29cm, váha-30kg


    Před tímto zesilovačem jsem měl ještě od téhož výrobce 100W verzi, která hrála také výtečně, ale přece jen pro jistotu výkonové rezervy jsem se rozhodl pořídit o něco silnější model.
    Měl jsem předtím možnost porovnat zvuk HOT 100W s celolampovým HOCKE téhož výkonu, ale s jiným osazením, minimálně koncového stupně (tuším ECC u HOCKE proti KT u HOT).
HOCKE ve své cenové třídě rozhodně není špatný zesilovač, ale oproti HOT je to přeci jen chudší příbuzný. Kromě zpracování a konstrukce vůbec je zásadní rozdíl ve zvuku. Nevím nakolik je to lampami, ale HOT má výrazně brilantnější tón, prozářené výšky a tučnější spodek. Ale nelze srovnávat nesrovnatelné, už z důvodu pořizovací ceny.

    Pavel Horký aka HOTamps na svých stránkách ceny neuvádí, většinou staví aparáty na míru (věnuje se hlavně kytarovým).
Zde popisovaná hlava vyjde nyní na 34500Kč včetně bytelného ale lehkého ochraného obalu.
    Je to cena vyšší, ale je to cena odpovídající té nejvyšší kvalitě, přičemž neplatíte minimálně dalších deset tisíc navíc za známou značku srovnatelné úrovně.
    Další výhoda je možnost bezproblémového servisu přímo u výrobce a všeobecně jeho velice příjemné a vstřícné chování k zákazníkům, kolegům muzikantům.
    Jeho kytarové aparáty jsou svojí kvalitou mezi zasvěcenými již více než dobře známé, já bych tímto rád přispěl k tomu, aby se tak stalo i u těch basových.

Adresa webu je www.hotamps.com .

    Ještě dodám, že zesilovač(e) jsem proháněl na zkouškách i na koncertech přes pasivní JB Vivian a bezpražec půjčený, na bednách Marshal VBC 4x12, Soundelirium 1x12 a Behringer 1x15, s reprem Eminence Kappa, a jejich kombinacích. Nejlépe to zní v kombinaci 4x12+1x15 smile

Další fotky zde:
http://axlotronix.rajce.idnes.cz/hotAbasa/#album
(nyní jsou ještě na bocích hlavy madla na uchycení a lepší nošení, já mám ještě starší kus výstavní - ale bylo mi přislíbeno, že mi je tam P.Horký dodělá při nejbližší příležitosti)


    Měl li by někdo zájem, rád udělám předváděcí akci, protože si za vším zmíněným stojím a budu jen rád, rozšíří li se řady celolampových basistů.
Protože 99% hraje hlavně pro radost a z posedlosti, tak proč se trošku nenatahat s nečím težším, když pak každý zahraný tón nám dělá radost..

Ax

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
Zappa: "Talkin' about music si like dancing about architecture."
"Kolik je potřeba basáků na zašroubování žárovky? Ani jeden, klávesák to zvládne levou rukou.."
0 xLajků:

2

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Jediné, co mě od celolampy odrazuje, je právě způsob snímání naživo... jinak bych to měl jasný smile Jinak blahopřeji k pěknému zesíku a dobré recenzi. smile

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, G&L ASAT deluxe kytara, line6 pod hd 500X, trsátko, klíčenka :-)
0 xLajků:

3

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

No super smile poté, co jsem slyšel tu stovku sem natěšenej, že si poslechnu i tohohle silnějšího Basstarda wink co ten brněnskej srazík?

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

4

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

jako proti tomu nelze cokoliv namítat snad jen....radši bych měsic počkal a koupil SVT-VR wink u HOTa nemůžu rozchodit tu jeho uchylku v tom popisovat zesík nákým Centropenem ručně v tom pro mě zesík za 34,5k hodně ztrácí
Axlík napsal:

4x12+1x15

hehe tak na takovou kombinaci nemůže něco za tolik peněz znít špatně big_smile:D:D

Axlík napsal:

a tím i náročnější na hráče, nic neschová.

blbost big_smile to platí u zkreslení pro kytaristy big_smile

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

5

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Gratuluju k výbornému apci, také jsem strávil moc a moc času slintáním na hotamps.com:-)

Jsem rád, že mám lampu alespoň v předzesiloači - ať si říká kdo chce co chce, takové nesmysly jako že je tam jen na ozdobu a tak - je to blbost. Líbí se mi na tom přesně to, co popisuješ - vezmu za to trochu víc a s tím tónem to dělá divy. Chce to citlivě nastavit gain a pak je to super, není nic lepšího než přebuzená lampa:-) A pokud to má tyhle mrchy i ve výkonovém stupni...no comment:-)

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
0 xLajků:

6

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

hofa napsal:

co ten brněnskej srazík?

jo,vidíš...G&L bych si mohl konečně zkusit...kurvafix! tongue

0 xLajků:

7

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Kolik je teda hmotnost? Jinak díky za parádní recenzi. Ať je příkladem i pro další..

LĀKLAND
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: B.A.S.O.X (18. 05. 2010 15.02:51)

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Připojuju se k gratulaci smile 200-300W celolampa je muj sen a HOTamps je velice dobrá volba smile

jinak ta recenze je moc pěkně napsaná.

0 xLajků:

9

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Díky všem, tuhle verzi mám doma cca měsíc a dělá jen radost smile
add brnosraz, to vyřešme po mailu, diky

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
Zappa: "Talkin' about music si like dancing about architecture."
"Kolik je potřeba basáků na zašroubování žárovky? Ani jeden, klávesák to zvládne levou rukou.."
0 xLajků:

10

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

vitaj v klube 300 w lamp. nadherny prenadherny aparat a nemozem si pomoct, ale tie rucne pisane popisky sa mne praveze pacia, tak nejako mi tam zapadaju, ale to je len subjektivny pocit.
verim tomu ze to hra vyborne, este som viacmenej nehral na basovu lampu ktorej zvuk by sa mi nepacil.
lampova dynamika pod rukami, to je super, len na to treba poriadny headroom a zostelovany aparat - ale to je snad v zaujme kazdeho majitela aby sa o svoj aparat staral.
cena...nieje to vobec malo, za tuto cenu som kupil svt-vr. keby som mal teraz peniaze na dalsi aparat, tak by som ich za HOT kludne dal a smelo ho postavil vedla ampegu na dalsiu 8x10 big_smile je to aparat pre ludi ktory nemaju predsudky a vedia co chcu.

sekam dobrotu
0 xLajků:

11

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Poprosil bych o přesun diskuze týkající se celoflašek obecně sem. Díky.

LĀKLAND
0 xLajků:

12

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

sorry za OT ale aka debata sa smie viest v recenziach?

sekam dobrotu
0 xLajků:

13

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Hratuluju ke nádherné "hračce"!!!

Axlík napsal:

HOT má výrazně brilantnější tón, prozářené výšky a tučnější spodek.

Mělo by to být přesně tím, co jsi psal o pár řádků dříve. Hocke má koncový stupěň EL34 a to jsou lampy tzv. "měkké" - nejrychleji a nejdřív začínají kreslit, naopak KT88/6550 jsou prý nejdvrdší a nejméně kreslí, proto se taky dávají do lampových hifi zesilovačů.

Jinak co se nastavení celolampy týče tak Já to nejradši na tý svý kopii JCM800 drtím gain/master = 10/10 big_smile big_smile big_smile

Gibson EB14 5 string / Vintage fretless -> Audioevent Total Sonic Annihilation -> Audioevent Wardance ->  Ammoon stereo looper -> EHX Freeze -> Darkglass Alpha Omega Ultra = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

14

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

tao-kan napsal:

Jediné, co mě od celolampy odrazuje, je právě způsob snímání naživo... jinak bych to měl jasný smile Jinak blahopřeji k pěknému zesíku a dobré recenzi. smile

jak si to myslel?

0 xLajků:

15

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

no že to musí snímat mikrofónem a by ta celolampa měla smysl

LEE HOOKER,  PEAVEY SPECTRUM ANALOG FILTER, EH MICROSYNTH, KORG X-911, FENDER MUSTANG FLOOR, MINIPOPS
0 xLajků:

16

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

salof napsal:

no že to musí snímat mikrofónem a by ta celolampa měla smysl

a proc ne XLR ?

0 xLajků:

17

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

podle mě zvuk lampového zesilovače dělá jeho konec osazený lampama a hrající přes bednu

LEE HOOKER,  PEAVEY SPECTRUM ANALOG FILTER, EH MICROSYNTH, KORG X-911, FENDER MUSTANG FLOOR, MINIPOPS
0 xLajků:

18

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

valec1 napsal:
salof napsal:

no že to musí snímat mikrofónem a by ta celolampa měla smysl

a proc ne XLR ?

Nevim jak je to u jinych celoflasek ale HOT se vyznacuje tim, ze ma line out az za koncovyma flaskama, navic s nastavitelnou urovni sily vystupniho signalu.
Tedy ja normalne davam zvukari zvuk linkou a neni s tim problem. A kdyz hrajeme nekde kde je cas a klid tak bereme oboji, i linkou i mikrem.
Ovsem jak to ma Ampeg, to nevim.

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
Zappa: "Talkin' about music si like dancing about architecture."
"Kolik je potřeba basáků na zašroubování žárovky? Ani jeden, klávesák to zvládne levou rukou.."
0 xLajků:

19

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

to musí být zajímavé ten linkový výstup za koncákem

LEE HOOKER,  PEAVEY SPECTRUM ANALOG FILTER, EH MICROSYNTH, KORG X-911, FENDER MUSTANG FLOOR, MINIPOPS
0 xLajků:

20

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Axlík napsal:
valec1 napsal:
salof napsal:

no že to musí snímat mikrofónem a by ta celolampa měla smysl

a proc ne XLR ?

Nevim jak je to u jinych celoflasek ale HOT se vyznacuje tim, ze ma line out az za koncovyma flaskama, navic s nastavitelnou urovni sily vystupniho signalu.
Tedy ja normalne davam zvukari zvuk linkou a neni s tim problem. A kdyz hrajeme nekde kde je cas a klid tak bereme oboji, i linkou i mikrem.
Ovsem jak to ma Ampeg, to nevim.

musim se poptat Pavlika zajdu za nim

0 xLajků:

21

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

ma niekto Basstard 1102? zaujimala by ma cena , pripadne skusenosti . rad by som preziel z mojho warwicku tube path na celolampu smile

Markbass TTE 500
Ampeg SVT 410Hlf
Kamil Grebeň Lochness V
0 xLajků:

22

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

http://ebazar.muziker.sk/?action=4&id=186785 predáva to aj samostatne

Rickenbacker 4003W  / Fender PB AV57 / Sivčák TB4 Custom Jazz Bass / Greco Thunderbird -> Shure GLXD16 -> Origin Effects Cali76 -> Noble Preamp ->Hot Basstard 1204 OS -> GK 410 RBH
0 xLajků:

23

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Faky77 napsal:

http://ebazar.muziker.sk/?action=4&id=186785 predáva to aj samostatne

Aaa, to je moje byvala hlava, mmch uplne prvni basova celoflaska co Pavel Horky udelal.
A vytecna, muzu doporucit.

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
Zappa: "Talkin' about music si like dancing about architecture."
"Kolik je potřeba basáků na zašroubování žárovky? Ani jeden, klávesák to zvládne levou rukou.."
0 xLajků:

24

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

uz som tomu chlapikovi pisal mail, ze kolko  by chcel iba za hlavu, pripadne by som mu dal mojho warwicka a doplatil. ak by suhlasil smile  bude mi sice za W smutno je to skvela hlava ale laka ma celolampa smile

Markbass TTE 500
Ampeg SVT 410Hlf
Kamil Grebeň Lochness V
0 xLajků:

25

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Štěpán Axman napsal:

A vytecna, muzu doporucit.

Potvrdzujem, tento konkrétny kus som testoval. Kdo koupí neprohloupí big_smile

Rickenbacker 4003W  / Fender PB AV57 / Sivčák TB4 Custom Jazz Bass / Greco Thunderbird -> Shure GLXD16 -> Origin Effects Cali76 -> Noble Preamp ->Hot Basstard 1204 OS -> GK 410 RBH
0 xLajků:

26

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Ta fixa, to je fakt běs.

"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků:

27

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Degraduje to hodne dizajn, to je pravda, je to celé nakrivo big_smile

Rickenbacker 4003W  / Fender PB AV57 / Sivčák TB4 Custom Jazz Bass / Greco Thunderbird -> Shure GLXD16 -> Origin Effects Cali76 -> Noble Preamp ->Hot Basstard 1204 OS -> GK 410 RBH
0 xLajků:

28

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

Kupujte Hockeho, hraje taktéž parádně a navíc líp vypadá wink

0 xLajků:

29

Re: This stuff is fuckin HOT! - HOT Basstard 1306

joko napsal:

Kupujte Hockeho, hraje taktéž parádně a navíc líp vypadá wink

Jj, po Srazu jsem jeho fanda.

"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků: