1 Naposledy upravil: Aidamos (21. 02. 2025 16.22:18)

Téma: Rotosound Jazz Bass RS 77 a RS 775LD

Rotosound Jazz Bass RS 77

Země původu: Velká Británie
Cena: 990,- Kč

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17nhver181bo3hvr2shj1151t4.jpg http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17nhver18abu1j797p518h1upl3.jpg

Popis

Můj nejnovější objev pro bezpražcovou baskytaru. Jedná se o hlazené struny s monelovým vinutím a ocelovým jádrem od anglické firmy Rotosound. Monel je slitina 80% niklu a 20% mědi. Tloušťky strun jsou následující: .045" – .065" – .085" – .105".

Struny se prodávají v červené papírové krabici (vlevo starý, vpravo nový obal). Struny jsou pak baleny jednotlivě v papírových pytlících a nejsou tedy chráněny proti atmosférickým vlivům.

Oproti jiným hlazenkám mají daleko hrubší povrch, větší štěrbiny mezi závity:

http://baskytara.com/img/m/2556/p18bueh4md12f8mfubeg1bi21sc23.jpg

Zvuk a životnost

Struny mají vyvážený zvuk, ale ten je o něco tlustší a temnější, než u zde mnou recenzovaných Rotosound SM 55 (je fakt, že tohle jsou pětačtyřicítky a SM 55 jen čtyřicítky). Na bezpražcové base, oproti zmiňovaným, mňoukají méně, což se trochu dalo čekat, ale není to vůbec naškodu. Životnost je extrémně dobrá, a jak jsem již psal, díky svému charakteru zvuku bezpražcovce postupný úbytek výšek tolik nevadí. Navíc se vůbec nešpiní a zachovávají si stále svůj lesk (další výhoda hlazenek).

Hodnocení

Výborné struny z vyšší cenové kategorie. Použití na bezpražcovou baskytaru se více než nabízí a je velmi vhodné a z toho, co jsem již na bezpražcovce zkusil, se mi tyto zamlouvají zatím nejvíc. Ani nevím, jestli chci na bezpražcovku zkoušet něco jiného.

Téma věnované hlazeným strunám ZDE.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Rotosound Jazz Bass RS 77 a RS 775LD

Toto je nahrávka s tehdy novými strunami:
Nové struny

Dnes jsem nahrál dvě ukázky na víc jak dva a půl roku staré struny. Struny vypadají furt jak nové a stále bych řekl slušně hrají.
Staré struny - 1
Staré struny - 2

Struny jsou nataženy na base Jolana Iris Bass.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3

Re: Rotosound Jazz Bass RS 77 a RS 775LD

Doplním změny v roce 2017 oproti roku 2010 kdy psal Aidamos recenzi:
Struny jsou nově dodávány v zataveném sáčku (design obalu zůstal stejný) a jsou tedy chráněny proti atmosférickým vlivům. Jednotlivé struny jsou v sáčku poté vloženy zcela volně.
Cena je v současnosti (04/2017) o něco vyšší 1.050-1.290Kč podle e-shopu.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) / Fernandes P-bass / noisesynth -> Octaver -> Fuzz -> Distortion -> Fuzz -> Filter -> Freeze -> Delay - >  Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

4 Naposledy upravil: Aidamos (02. 05. 2017 10.51:41)

Re: Rotosound Jazz Bass RS 77 a RS 775LD

Hastur napsal:

Cena je v současnosti (04/2017) o něco vyšší 1.050-1.290Kč podle e-shopu.

Vůbec šly všechny ty hlazenky nahoru. Když jsem poprvé kupoval Chromy od D'Addárka v roce 2013, tak stály 700 Kč, dnes stojí až 1300 Kč.

-----------------------------------

A co zvuk Rotosoundů? Spokojen? Já je tenkrát koupil i na StingRaye, ale šly po deseti minutách dolů a pak hned na bezpražec, když už jsem je koupil. Ale na rockový hraní s využitím slapu na měly byl moc tupý. Chromy zvoní skoro jako klasické roundwoundy. Ale jinak prakticky tyhle Rotosoundy, jen padesátky, používá Steve Harris, dělají mu signature sadu. Označení mají SH77: http://www.rotosound.com/steve-harris-signature-set/

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

5

Re: Rotosound Jazz Bass RS 77 a RS 775LD

Tak zatim jsem je zkusil nasucho a pres zvukovku do sluchatek a zkusmo nahrat. Oproti Chromum jsou zvukove temnejsi, prijdou mi celkem posazeny do nizsich stredu a jelikoz jsou novy tak i celkem cinkaj. Zvukove super, s tim rickem si sedli. Uvidim po delsi dobe. Jinak jsou trochu hrubsi na povrchu (coz jsi dobre zdokumentoval na fotce) a prijde mi ze maji snad o neco vetsi tah nez Chromy nebo jsou subjektivne tvrdsi, coz mi vyhovuje.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) / Fernandes P-bass / noisesynth -> Octaver -> Fuzz -> Distortion -> Fuzz -> Filter -> Freeze -> Delay - >  Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

6 Naposledy upravil: Kiwi (18. 11. 2020 21.02:08)

Re: Rotosound Jazz Bass RS 77 a RS 775LD

Hastur napsal:

 Ok, tak tedy z toho co si pamatuju: struny mají fakt vysoký tah a navíc jsou teda hodně tvrdý, nepoddajný. Dneska už by to na mělo asi moc a musel bych si zase zvykat. Jako ideál v tahu jsou pro mě kobaltový hlazenky (ty jsou někde mezi Tomastikama a Chromama). Zvukově jsou v pohodě, moderněji znějící hlazenky, žádný dřevní vintage zvuk. Ze začátku celkem cinkali, ale docela rychle se usadili. Zvukově to bylo přesně jak zní Water na deskách Pink Floyd. Se zkreslením fungovali dobře. Ale v hlavě mi nějak nezůstali a nemám ani moc potřebu je zkusit znovu (narozdíl od Tomastiků a kobaltovek, ke kterým se dokola stále a stále vracím - podle nálady na vintage nebo moderní zvuk).

Pro další zájemce o informace o těchle strunách si sem dovolím překopírovat Hasturovu odpověď z tématu o strunách na mou otázku jak se mu tyto struny zdály s odstupem času.

Zároveň přidám pár svých zkušeností. Natáhl jsem tloušťku 45-105. Ano, struny mají vyšší tah, ale po všech těch recenzích co jsem četl na talkbassu (extremely high tension...) jsem čekal ještě horší. Hraje se mi na ně v pohodě. I když Rotosoundy Swing Bass (roundy) na druhé base se mi zdají nějaký měkký a plandavý big_smile

První zvuk klasicky nic moc (nemám rád takový ten zvuk úplně nových strun), jakmile si to sedlo, je to lepší. Není to úplně tupá vintáž, moderní zvuk si ale také představuji jinak. A zažívám stejnou zkušenost jako několik lidí na talkbassu - struny E a A jsou "cinkavější", než D a G, ty jsou tupější.

Též souhlasím s názorem na docela hrubý povrch, od hlazenek bych čekal přece jen příjemnější dotek.

S efekty (fuzz, envelopee, chorus, flanger) si struny rozumí dobře. Slapovat se na ně dá, ale už to je hodně upocené, na to jsou samozřejmě Chromy lepší.

Bohužel kvůli současné epidemiologické situaci nemohu hodnotit zapadnutí do zvuku nějakého bandu, takže možná časem.

Zároveň i sem připíšu svou zkušenost u strun D a G mi červený sahá až na ořech a netuším proč. U Rotosound roundů (Swing bass) ani jiných hlazenek (Fender, Chromy) se mi to nestalo.

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

7

Re: Rotosound Jazz Bass RS 77 a RS 775LD

Kiwi napsal:

Ano, struny mají vyšší tah,

 no zajimalo by mne porovnani trecma s chromama je to podobne nebo jeste vetsi ?  na mne byli i ty chromy moc ..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: Aidamos (31. 01. 2021 17.47:20)

Re: Rotosound Jazz Bass RS 77 a RS 775LD

m3 napsal:

no zajimalo by mne porovnani trecma s chromama je to podobne nebo jeste vetsi ?  na mne byli i ty chromy moc ..

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eslgbi03162747i2lc193m1epd3.jpg

Možná by stačilo vzít typ SM77, tedy slabší sadu 40-60-80-100.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

9 Naposledy upravil: Aidamos (21. 02. 2025 12.45:17)

Re: Rotosound Jazz Bass RS 77 a RS 775LD

Rotosound Jazz Bass RS 775LD

Rok výroby: 2024
Země původu: Velká Británie
Cena: 1 600 Kč

Úvod

Nějak jsem  zase zatoužil po letech prubnout tyhle hlazenky, tentokrát na pětku. Mám rád niklové hlazenky Thomastik, chtěl jsem ověřit, jestli tohle díky velkému obsahu niklu bude zvukově podobné, ač s podstatně větším tahem (viz příspěvek výše), a jelikož navíc byly v náramné slevě, tak jsem prostě neodolal.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ikk201ul7pg1kn1klihjbpvk3.jpg

Popis

Prodávají se v kovovém zataveném obalu, uvnitř jsou už volně, ale mají tam pytlíček se silikagelem, což je moc fajn. Materiál opředení je monel, což je slitina kovů, kde niklu je cca 65% a mědi cca 30%. Díky tomu velkému podílu niklu mě napadla právě analogie s Thomastiky. Hlazené vinutí je podobně hrubé jako mají Thomastiky, ostatně v původní recenzi úplně nahoře je srovnávací fotka s dalšími typy hlazenek.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ikk201umvs51jns15vdb1dqi4.jpg

Tloušťky strun jsou 45-65-85-105-130 tisícin palce. Hedvábné opředení konců mají červené, na straně u kobylky jsou barevné válečky v britských barvách.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ikk201umlka1u5u1ddj6kj1odc5.jpg

Hrubší vinutí i celkem klasická vlastnost nových hlazenek, že jakoby lepí, drhnou, je jen dočasná záležitost, po pár hodinách hraní se struny vyleští a pěkně kloužou, jak člověk od hlazenek čeká.

Zvuk

Výše psal Kiwi, že zažívá stejnou zkušenost jako několik lidí na Talkbassu - struny E a A jsou "cinkavější", než D a G, ty jsou tupější. Ano, je tomu skutečně celkem překvapivě tak. H, E a A krásně zvoní, vrní, mají naprosto konkrétní zvuk, ale D a G jsou trochu pod dekou, nevím, co bylo důvodem to tak vyrábět. Nicméně potom v kapelním kontextu a v nahrávkách jsou ty tupější struny parádně tučné, zvukově se srovnají. Ani slap kupodivu nezní úplně blbě. Udělal jsem nahrávku, tím slapem jsem v ní začal, pak následuje ukázka prsty bez a se zkreslením. Nahrané je to na mou baskytaru Fender American Professional II Precision Bass V.

Nahrávka

Zvuk, jak slyšíte, je hodně kovový. Krásně lze dosáhnout klepavého zvuku jaký má Steve Harris z Iron Maiden, kterému právě Rotosound dělá signature typ strun, mimochodem padesátek, které opravdu musí mít už extrémní tah. Tu jeho tříprstou techniku neumím, takže jsem se ten pádivý klepavý zvuk dostat do nahrávky ani nepokoušel. Ale zase díky vysokému tahu, a tedy i menšímu rozkmitu, lze na těchto hlazenkách nastavit až extrémně nízký dohmat bez drnčení, zato právě s tím klepáním o pražce, máte-li ho rádi.

Hodnocení

Skvělé hlazenky ojedinělého charakteru, takto zvláštně kovový zvuk jsem u jiných hlazenek snad nezažil, a že jsem jich zkusil už hodně, možná to je tím monelem. Monel nejspíš bude stát za další věcí, kterou jsem zjistil v okamžiku, kdy jsem struny sundal a natáhl jsem na basu jen poniklované ocelové roundy. Vstupní citlivost na zvukové kartě jsem měl nastavenou stejně jako u monelových hlazenek, ale signál mi najednou lítal kompletně do červeného, takže monel evidentně neposkytne snímači tak silný výstupní signál, což díky třiceti procentům nemagnetické mědi v něm se jeví dosti pravděpodobné.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

10

Re: Rotosound Jazz Bass RS 77 a RS 775LD

Aidamos napsal:

Steve Harris z Iron Maiden, kterému právě Rotosound dělá signature typ strun, mimochodem padesátek, které opravdu musí mít už extrémní tah

 Jo to mají. Měl sem je. Ve standardním ladění to je pro normálního člověka už nehratelné (maximálně jako posilovna pro prsty). Naopak byly super na ladění D standard. Furt vysoký tak, ale tak nějak hlazemkově normální a basa mohla být seřízená furt na luxusně nízký dohmat (jak tady někdo někde krásně napsal "na lenochoda") a zvládly v pohodě i C standard.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) / Fernandes P-bass / noisesynth -> Octaver -> Fuzz -> Distortion -> Fuzz -> Filter -> Freeze -> Delay - >  Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků: