1 Naposledy upravil: Aidamos (21. 04. 2021 18.01:22)

Téma: TC Electronic Sub 'N' Up Mini Octaver

TC Electronic Sub 'N' Up Mini Octaver

Země původu: Thajsko
Cena: 1.990,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3u9u5uckh211o15g188j1bi93.jpg

Popis, konstrukce, parametry, ovládání

Vyšetřil jsem trochu místa v pedalboardu, stýskalo se mi po oktáveru, tak jsem si ho zase koupil. Navíc kytarista z kapely mě nutí v jedné skladbě hrát v jednom místě současně vždy dva oktávové tóny, takže tohle byl logický krok. Jedná se o zmenšenou verzi, na tu větší bych horko těžko hledal v pedalboardu místo, a taky lehce ořezaná verze mi bohatě postačuje, navíc mám i všechny ostatní krabičky v provedení mini. Pro srovnání ukážu obě verze v měřítku vůči sobě.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3u9u5uc63bk4n1io81ta010e36.jpg

Tělo pedálku je kovové slitiny, provedení je v zářivé červené barvě, spínač je kovový v zapojení true bypass, tři otočné ovládací prvky mají černé plastové kloboučky. Celkově efekt vypadá opravdu elegantně, povšimněte si například postranních černých pruhů, které vlastně dělají šipky nahoru a dolů. Design TC prostě umí.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3u9u5ucjn1bvd1i7geqr1cno4.jpg

Prostřední ovládací prvek DRY ovládá hlasitost čistého neefektovaného signálu, levý prvek SUB nastavuje intenzitu přidané dolní oktávy nebo dokonce dvou oktáv, pravý prvek UP nastavuje intenzitu přidané horní oktávy. Oktáver je polyfonní, to znamená, že nepřidává k základnímu tónu jen jednu oktávu, ale hned tři – jednu horní a dvě spodní. Je-li to někomu moc, jako například mně, není problém to v softwaru změnit, ale o tom až dále.

Vstup je na pravém boku, výstup na levém. Na pravém boku je ale ještě něco. Vstup pro 9V napájení (efekt není možno napájet baterií, kvůli velikosti by se tam nevešla) a dále mini USB zásuvku na propojení s počítačem eventuálně i telefonem. Krabička má odběr max. 100 mA.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3u9u5uc1935qbq6t1tubtus5.jpg

Upřímně řečeno, napájecí zdířku a USB zásuvku bych daleko více uvítal v čele krabičky, než takhle na boku, tohle mi vůbec nevyhovuje. Mám další krabičky vedle této, a díky jejich blízkosti je problém zasunout USB kabel, i když je zásuvka poměrně blízko horní hrany. V čele by to bylo naprosto bezproblémové. Samozřejmě zase by si mohli stěžovat lidé, kteří mají krabičky ve dvou řadách, ale ti je mají jistě i vedle sebe, takže by nebyli spokojení tak jako tak.

Větší verze Sub 'N' Up, tedy ta bez přídomku Mini, má dva ovládací prvky navíc. Má jednak samostatný ovladač druhé spodní oktávy a pak třípolohový přepínač na volbu efektu. POLY je polyfonní efekt, CLASSIC je efekt základní, standardní, a v prostřední poloze TONEPRINT může být uložena uživatelská předvolba. Tato větší verze má tedy více možností a okamžitý přístup k třem různým zvukům. Jak jsem již psal výše, nevadí mi to, můžu si to nastavit softwarově.

TonePrint Editor

Aplikace pro Windows nebo Mac OS je volně stažitelná přímo z webových stránek výrobce.

V sekci LIBRARY můžete procházet předvolby podle produktu nebo podle umělce. Podle umělce to není moc výhodné, ne všichni umělci totiž používají tento oktáver, takže podle zařízení je to pohodlnější a rychlejší.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhfasr1em5ds8fm1kml1i.jpg

Po zvolení mini oktáveru se zobrazí i ti umělci, respektive jejich předvolby pro daný efekt.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhfp0o1vop1kj21koh11dg1j.jpg

Pod názvem Multiple toneprints se nacházejí tovární předvolby přímo od TC Electronic. Ty samé naleznete i v sekci TEMPLATES.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhgfh5157f1n5fja11dsd1k.jpg

Naleznete-li nějakou oblíbenou předvolbu, hvězdičkou v pravém horním rohu okna ji přidáte mezi oblíbené, zobrazí se pak v sekci FAVORITES.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhf17e119t3ue010hk1nu01h.jpg

Použijete-li vedle hvězdičky ikonku s tužkou, můžete si vytvořit i vlastní předvolbu. Tato možnost je bohužel dostupná jen u továrních předvoleb přímo od TC, nemůžete modifikovat předvolbu žádného z ostatních umělců. Vlastní předvolby se po uložení ukáží v sekci USER.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhei8qrmd1muapvbd5017.jpg

První kartou pro editaci oktáveru je, jak vidíte na obrázku výše, OCTAVER, tedy základní nastavení poměru jednotlivých oktáv i základního tónu. Povšimněte si že jsem úplně stáhnul druhou spodní oktávu, nevyužívám ji, zvuk je moc zahlcený uduněný, stejně to aparáty nezvládají uhrát. Pro kytaru může být použitelná, s baskytarou ji nechci. Tedy to, že jsem zvolil tuto mini verzi, mi vůbec nevadí, stejně bych ten potenciometr SUB2 úplně stáhnul a nepoužíval ho, stejně jako jsem ho nepoužíval na mém předchozím oktáveru Boss Super Octave OC-3 (recenze). Další, co je v této sekci zajímavé, je možnost přidat do zvuku menší či větší či dokonce hodně výrazné zkreslení, a to jak na horní, tak na spodní dvě oktávy. Použil jsem to jen velice jemně a jen u spodní oktávy, krásně to ten zvuk nakopne, než když je úplně čistý.

Druhou kartou je INPUT EQ, tedy možnost ekvalizovat základní vstupní zvuk. Neměl jsem potřebu, tedy jsem těchto parametrů nevyužil.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhe1rbq13ccjnkj7d1ur518.jpg

Třetí kartou je SUB 2 OUTPUT EQ, kde je možnost nastavit ekvalizaci druhé přidané spodní oktávy.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhf1anr1l4t12erjuk1v3g19.jpg

Důležitým prvkem je přepínač Link. Standardně je zapnutý, vypnul jsem ho. Jeho vypnutím můžete pak ekvalizovat druhou i první přidanou spodní oktávu samostatně, jinak nastavení na kartě SUB 2 OUTPUT EQ platí o pro čtvrtou kartu, kterou je SUB OUTPUT EQ, kde v případě aktivního přepínače Link tedy neuděláte nic.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhf44m159u178soi91b1i1a.jpg

Zatímco s ekvalizací druhé spodní oktávy jsem si nehrál, anžto ji prakticky vůbec nepoužívám, nechal jsem tam aktivní výchozí filtr LoCut, který odřízne vše pod 20 Hz, s ekvalizací první spodní oktávy už jsem si pohrál. Rovněž jsem použil LoCut, tentokrát na 31,5 Hz, což je základní frekvence nejsilnější struny H na baskytaře a k tomu jsem použil i parametrický ekvalizér, jak je vidět z obrázku. Frekvenci a další parametry jsem nastavil intuitivně, prostě aby se mi zvuk líbil.

Pátou kartou je UP OUTPUT EQ a nastavit tam lze horní přidanou oktávu. Tam jsem použil naopak HiCut pro oříznutí frekvencí nad 5 kHz, a stejně jako v předchozím případě pak parametrický ekvalizér, opět vše podle ucha.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhf1e9t1f7u1slv1smn1ecg1b.jpg

Šestou kartou je MODULATION.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhf1e6c1ar317il96adov1e.jpg

Ač se jedná v první řadě o oktáver, lze mu kromě zkreslení z první karty přidat i další efekty jako je chorus, vibrato a dokonce i flanger.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhf1s271rqk1s0a1r1jege1c.jpg

A k nim typ modulace (sinus, trojůhelníky).

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhfubvnp84vs1p4j1atj1d.jpg

Laik žasne, odborník se diví. Divím se a žasnu zároveň. Ač jsem této možnosti nevyužil, je úžasné, že tam něco takového vůbec je, rozhodně jsem to nečekal. Alespoň jsem si to vyzkoušel, a opravdu lze dosáhnout obrovského spektra roztodivných zvuků. Nicméně očekával jsem od této krabičky hlavně oktáver, čili tak to u mě i zůstane.

Sedmou a poslední kartou je MAPPING, kde je možné všem třem fyzickým ovládacím prvkům nastavit křivku průběhu potenciometru (doporučuju neměnit, ale klidně experimentujte) a přiřadit jinou než výchozí funkci.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhf1c611jg37us1e863on1g.jpg

A to prakticky libovolný parametr z kterékoli předchozí karty.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d3ua2nhfsq6j8b129u1it39qf1f.jpg

Takže pakliže se rozhodnete nepoužívat horní oktávu, jen dvě spodní, můžete přiřadit prvku UP funkci SUB a prvku SUB funkci SUB2 (nebo obráceně, ale takhle je to asi logičtější). Samozřejmě můžete mít i v tomto případě ve zvuku přidanou horní oktávu, ale napevno nastavenou v softwaru, ovladačem na krabičce s ní už nepohnete.

Dalším použitelným případem by bylo využití měnitelného zkreslení, a to tak, že by se použila spodní oktáva nebo dvě, to znamená že prvek SUB by zůstal na funkci SUB, ale prvek UP by nastavoval zkreslení, to znamená, že by se mu nastavila funkce Octaver – Drive Sub.

A ještě další použití mě napadá. Nechat na SUB oktávu (dvě) a na UP nastavit ovládání nějaké té modulace (chorus, vibrato, flanger). A jistě by vás napadla spousta dalších možností, zkrátka vaší kreativitě se meze nekladou.

Nakonec člověk může své nastavení uložit a pojmenovat pomocí tlačítka Save TonePrint, a také ho tlačítkem Store in Pedal poslat do zařízení.

Prakticky naprosto stejně funguje i mobilní aplikace pro Android a pro iOS, a propojíte-li kabelem telefon/tablet s pedálem, můžete editovat i vlastní nastavení.

https://www.youtube.com/watch?v=TmS2BBMU48A&hd=1

Zvuk

Zvuk je takový, jaký si uděláte. Výchozí tovární nastavení je použitelné, ale využil jsem možnosti udělat si vlastní, jak jsem popsal výše. Druhou spodní oktávu jsem vypnul, jedna dolní mi stačí, a horní oktávu jsem s mírnou modifikací ponechal dostupnou na výchozím ovladači.

Nahrál jsem zvukové ukázky. Použil jsem baskytaru Ernie Ball Music Man StingRay 5, oktáver byl zařazen až za kompresorem TC Electronic SpectraComp a na konci byl v řetězci i preamp Darkglass Alpha·Omega Ultra se zapnutou IR simulací aparátu.

Ukázka bez oktáveru

Ukázka se zařazenou jen spodní oktávou a čistým základním zvukem

Ukázka se zařazenou jen horní oktávou a čistým základním zvukem

Ukázka se zařazenou spodní oktávou a jen málo horní oktávou a s čistým základním zvukem – zvuk, který mám nejradši.

Ukázka se zařazenou spodní a horní oktávou a s čistým základním zvukem

Ukázka se zařazenou jen spodní a horní oktávou, tedy úplně bez čistého základního zvuku – zvuk dosti syntetický, ale někomu by se mohl ve speciálních případech hodit.

Oktáver zvládá při mém nastavení zahrát i nejhlubší tóny bez hlcení. Ukázka sestupně až do prázdné struny H. Použit čistý základní zvuk, spodní oktáva a jen malinko horní oktáva.

Význam slova polyfonní oktáver spočívá nejen v přidávání tří oktáv (jedna horní + dvě spodní), ale i v tom, že zvládá "oktávovat" i více hraných tónů najednou. Ukázka hraní akordů, nejprve bez, pak s oktáverem. Opět použit čistý základní zvuk, spodní oktáva a jen malinko horní oktáva.

Už dlouho se mi hodně líbí zvuk osmistrunné baskytary, ale myslím tu se zdvojenými oktávovými strunami, prostě tohle:

https://www.youtube.com/watch?v=53twLuXPFDA&hd=1

Hraní s oktáverem jen s přidanou horní oktávou se tomu zvuku trochu blíží a zvláště se zkreslením. Jal jsem se tedy nahrát ukázku. Zkreslení jsem samozřejmě použil opět z Darkglass Alpha·Omega Ultra. V ukázce je postupně čistý zvuk, čistý zvuk s oktáverem, zkreslení bez oktáveru a zkreslení s oktáverem.

Hodnocení

Já jsem nadšen. Pochybuji, že nějaký jiný oktáver má tolik možností (pominu-li většího bratříčka od TC). Zpracování perfektní, elegantní design, malá velikost, velký zvuk. Zvuk lze nastavit takový, že se nehltí, kromě spodní oktávy lze nastavit i horní, která je pravda trochu syntetická, proto ji mám přidanou jen nepatrně, protože v tomto menším než malém množství zvuk hezky dobarví.

Oficiální stránky produktu: http://www.tcelectronic.com

A ještě oficiální ukázkové video:

https://www.youtube.com/watch?v=G2t7LO34aGA&hd=1

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: TC Electronic Sub 'N' Up Mini Octaver

Díky za obsáhlou recenzi – z těch tvých ukázek to má pro mě fakt povedenej zvuk a široký možnosti nastavení, kterými mě TC dostává, protože to je přesně to, co člověk při odstraňování nechtěných frekvencí potřebuje.

0 xLajků:

3

Re: TC Electronic Sub 'N' Up Mini Octaver

Lukáš napsal:

má pro mě fakt povedenej zvuk

Ještě jsem na konec doplnil jedno reprezentativní video.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

4

Re: TC Electronic Sub 'N' Up Mini Octaver

dobrá recenze jako vždy adame, fakt to děláš skvěle. kde na to bereš čas čéče?

jinak já ten sub´n úp měl v té standardní verzi a bavil mě do té doby, než sem jej vyzkoušel s kapelou. nějak mi v tom zanikala oktáva dolů, kterou používám obecně nejvíc. používal jsem hlavně printone, hrál jsem si s ním dlouho, jen jsem ze spodní oktávy nebyl schopen vyloudit pevné středy, přišlo mi to sice pěkné zvukově, ale neprůrazné (blátivé). ale je to už přes rok, třeba se ten soft už měnil, nevíš? každopádně když jsem vedle toho postavil micro pog, který má tu spodní oktávu fakt průraznou, tak jsem sub´n´up prodal. po tvojí recenzi se mě po něm jakoby postesko, ta variabilita byla super...

 

0 xLajků:

5

Re: TC Electronic Sub 'N' Up Mini Octaver

spaceman8 napsal:

kde na to bereš čas čéče?

Ke se dá, pantáto převore, kde se dá...

spaceman8 napsal:

třeba se ten soft už měnil, nevíš?

Změnil, a výrazně, viz: https://baskytara.com/topic15929

spaceman8 napsal:

jen jsem ze spodní oktávy nebyl schopen vyloudit pevné středy, přišlo mi to sice pěkné zvukově, ale neprůrazné (blátivé)

Právě tu blátivost ten software odstraní. Stačí poslat pod vodu tu druhou oktávu, a na první nastavit LowCut a taky parametrickým ekvalizérem zvýraznit požadovanou frekvenci. A trochu zkreslení taky pomůže.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

6

Re: TC Electronic Sub 'N' Up Mini Octaver

Aidamos napsal:

Změnil, a výrazně, viz: ">https://baskytara.com/topic15929


aha, to me nenapadlo, ze to je upgrade pro vsechny.

jinak jeste pises, ze vychozi tovarni nastaveni bylo pouzitelne. myslis, ze se mohlo modifikovat i tady to? me teda pouzitelne tenkrat neprislo. ale je fakt, ze hraju "tvrdsi" styl, treba nekomu jen takove to dobarveni vyhovuje.

0 xLajků:

7

Re: TC Electronic Sub 'N' Up Mini Octaver

spaceman8 napsal:

jinak jeste pises, ze vychozi tovarni nastaveni bylo pouzitelne

Použitelné, tím hlavně myslím, že to nebyl nějaký zcestný nesmysl. Ale rád jsem si udělal vlastní. To samé u SpectraCompu. Tam výchozí předvolba je taky nějak použitelná, ale udělal jsem si lepší, nebo prostě takovou, jaká mi vyhovuje. O tom kompresoru jsem v hodnocení taky mimochodem psal, že: "Jsem celkem rád, že se kompresor ke mně dostal bez zkoušení, protože upřímně řečeno, kdybych ho zkoušel třeba přímo v obchodě a měl tam jen výchozí tovární předvolbu, případně bych si vyzkoušel přes mobil dostupné pressety známých hráčů, asi bych nebyl oslněn a nekoupil bych si ho."

Teď jsem měl další SpectraComp doma od kamaráda, nahrával jsem mu tam moji předvolbu, protože s tou tovární nebyl spokojen, a co myslíš? Už spokojen je blush

spaceman8 napsal:

myslis, ze se mohlo modifikovat i tady to?

To si spíš nemyslím, že by zasahovali do továrních předvoleb a nějak významně je modifikovali. Ale jak říkám, není problém si udělat vlastní, a kdo se na to necítí, není hračička, tak může jet podle mých screenshotů a nastavit to stejně, ne že bych si myslel, že mám patent na rozum a že všemu rozumím a jsem dokonalý, ale aspoň z té mé předlohy mohou třeba vycházet.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

8

Re: TC Electronic Sub 'N' Up Mini Octaver

Tahleta potvůrka se mi dnes hodně zalíbila. Byť jsme se s Adamem sešli v jejich zkušebně za jiným účelem - kvůli kombíčku Hartke, jelikož sháním další aparát/aparátek.
https://baskytara.com/post402637.html#p402637

Kombíčko mě úplně nepovaliílo na záda, hlavně proto, že barví zvuk nástroje (ovšem můj stack Ampeg to dělá úplně stejně), navíc si nějak nejsem jistý, jestli sháním malý nebo velký aparát smile, dostal mě ale tenhle oktáver: Adam má v pedalboardu hodně zajímavých škatulek, nicméně s přihlédnutím k mým potřebám se mi nejvíc zalíbil fakt právě oktávr. Občas potřebuju totiž zhutnit svůj zvuk, aby to fungovalo i s 1 kytarou. Co je bomba, že si můžete nastavení efektu, který pak ovládáte knoflíkama (knobama, potenciometrama) vytvořit v kompu podle svých potřeb. Hodně mě oslovil fakt, že takto je možno např. nastavit frekvenci (v Hz), od které bude zabírat oktáva dolů. Což je pro mě velice, velice přijatelné. Takže mám brouka v hlavě... Mr. Aidamos, díky.

Music Man Club #10 Soundelirium Club #1
"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků: