1 Naposledy upravil: Aidamos (24. 11. 2021 19.23:15)

Téma: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

Rok výroby: 2007
Země původu: U.S.A.
Cena: podle informace z oficiálních stránek začínají NYC baskytary na 3975 $

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bunvfoh1odbu6pvs617bn5g67.jpg

Popis

Jedná se o baskytaru typu Fender Precision, ovšem s  aktivní elektronikou. Tělo je z olše ponechané v přírodní úpravě opatřené jen tenkým lakem. Zajímavá je konstrukce těla, uvnitř něj jsou totiž vyfrézované komůrky kvůli odlehčení, tzv. chambered body. Vrchní deska je tedy dolepovaná, nicméně tento spoj je sotva rozeznatelný, což velmi chválím.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bunvfoh1jhd1tba1p06170k1rp86.jpg

Co už pochválím méně, je uvážlivost při výběru dřeva, neboť na zadní a dokonce i na přední straně jsou v kresbě dřeva vidět zřetelné suky. Zvukově to asi ničemu nevadí, ovšem z estetického hlediska to na mě působí nepatřičně. Kdyby to alespoň byl "umělecký" záměr, že by to bylo speciálně vybrané dřevo s hodně suky, takhle jsem zklamaný, zvláště s ohledem na cenu nástroje.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bunvfoh1lcs17a11m1fpg77ae3.jpg

Baskytara díky cílenému odlehčení je opravdu velmi lehká, váží pouhých 3,5 kg, ovšem je to vykoupeno poměrně výrazným přepadáváním na hlavu. Amíci jsou možná blázni do váhy nástroje, já však dávám přednost dobrému vyvážení.

Javorový krk s tenoučkým moc pěkným palisandrovým hmatníkem nese 20 pražců doplněných klasickými kulatými polohovými značkami smetanové barvy. Velmi oceňuji pohodlné štelování výztuhy krku stylem ala Music Man v jeho patce, to je úžasné usnadnění, divím se, že to tak už dávno nedělají všichni výrobci.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bunvfoisl41auekl11nk1nm8c.jpg

Krk je k tělu přišroubován čtyřmi vruty přes chromovanou destičku s logem firmy zasazenou v plastové podložce.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bunvfoi13dn1tm61mf91f3n1rhpa.jpg

Ladící mechaniky jsou klasické otevřené, mají na sobě vyraženo logo Sadowsky, ale ve skutečnosti jsou to Hipshot HB1.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bunvfoihaimkbdj0ksu1lr79.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bunvfoibhehsi1a9h3f6fai8.jpg

Čtyřvrstvý pickguard je v barvě Brown Tortoise Shell a oceňuji, že ze stejného materiálu je i kryt elektroniky na zadní straně těla. Elektronika je aktivní, potřebuje tedy ke své činnosti 9V baterii, která je schovaná právě pod zadním krytem. Bez šroubováku a dostatku času se k ní tedy nedostanete. Rozhodně bych pro uložení baterie uvítal zacvakávací kapsu. Jak vyplývá z výše psaného, snímač je dělený a opět s vyraženým logem firmy.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bunvfoi13k5r9ipdebm1mjrb.jpg

Kobylka je masívní Gotoh J 510SJ-4 a neumožňuje protažení skrz tělo, což samozřejmě za nějakou vadu nepovažuju. Co už za vadu považuju, je její usazení. Vrchní deska v místě kobylky je nepatrně klenutá, takže zadní rohy kobylky nepatrně odstávají od těla. V pohodě tam zasunete silnější list papíru nebo tenčí trsátko. Nějaký fatální vliv na zvuk, zda-li vůbec nějaký, nepředpokládám, ovšem opět to při uvedené cenovce nástroje zamrzí.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bunvfoh832uqdoskc6m1tmq4.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bunvfoh31n9lb5pj1ugqhti5.jpg

Zvuk

Baskytara má dvoupásmovou aktivní elektroniku (basy, výšky) a to pouze v režimu zdvih s možností přepnutí na pasiv. Elektronika zahrnuje klasickou tónovou clonu s označením VTC (Vintage Tone Control), která je dostupná v pasívním i v aktivním režimu. Ovladače korekcí jsou na stupňovitém potenciometru, tzv. stacked knob, dole basy, nahoře výšky. Než se vyjádřím ke zvuku, uvedu zvukové ukázky.

Ukázky jsou nahrány rovnou do zvukovky, jednotlivé nahrávky jsou normalizovány, přičemž pasívní režim nebo aktivní režim se staženými (nepřidanými) korekcemi je co do síly signálu daleko slabší než při použití ekvalizéru, což samozřejmě tyto normalizované nahrávky nepostihnou. Hráno prsty vždy nad snímačem. Použité struny jsou hlazenky D'Addario Chromes ECB81 (recenze).

VYSVĚTLIVKY:
EQ 100% = basy a výšky naplno
EQ 50% = basy a výšky na polovinu rozsahu
EQ 0% = basy a výšky v nulové poloze
VTC 100% = tónová clona plně otevřená (100% = maximum výšek)
VTC 50% = tónová clona v polovině
VTC 0% = tónová clona úplně stažená (0% = žádné výšky, maximální útlum)

AKTIVNÍ REŽIM

EQ 0% + VTC 100%
EQ 0% + VTC 50%
EQ 0% + VTC 0%

EQ 50% + VTC 100%
EQ 50% + VTC 50%
EQ 50% + VTC 0%

EQ 100% + VTC 100%
EQ 100% + VTC 50%
EQ 100% + VTC 0%

PASIVNÍ REŽIM

VTC 100%
VTC 50%
VTC 0%

SLAP V AKTIVNÍM REŽIMU

EQ 0% + VTC 100%
EQ 50% + VTC 100%
EQ 100% + VTC 100%

Jak je slyšet, aktivní korekce mají opravdu obrovský zdvih, na můj vkus až nesmyslně velký, ale zase abych si oponoval a podíval se na to z druhé strany, nikdo nikoho nenutí využívat celý rozsah, každopádně s korekcemi se musí opatrně. Při jejich rozumném použití basa krásně prolézá kapelou, udělá hutný spodek a podpoří souzvuk ansáblu. Každopádně není to zas až tak zvuk Precisionu, jak by někteří mohli čekat, podobně jako dříve mnou recenzovaný Sadowsky Vintage J 4-String není prostě Jazz Bass, ač se tak vizuálně tváří. Sadowsky jde svojí cestou. Zajímavé je i kombinování tónové clony s aktivní elektronikou. Každopádně při úplném stažení VTC je možno s potenciometrem výšek dělat cokoli, ale nemá to na zvuk pražádný vliv, prostě kde nic není, ani smrt nebere, to není výtka, to je logická vlastnost ovlivňování frekvenčních pásem. Pasívní režim je spíše jen nouzovou záležitostí při vybití ne snadno přístupné baterie. Zapíná se povytažením potenciometru hlasitosti.

Hodnocení

Dříve recenzovaný Sadowsky Vintage J 4-String mě vysloveně nadchnul, s hodnocením tohoto nástroje jsem trochu na rozpacích. Na jednu stranu se mi ho chce pochválit za zvuk a celkové zpracování, ovšem pár výtek, jak vyplývá z recenze, k nástroji mám, ať už se to týká výběru materiálu, usazení kobylky, nesnadné přístupnosti baterie, přepadávání na hlavu nebo zbytečně velkému rozsahu aktivních korekcí. Být to nástroj v ceně do deseti tisíc Kč, mávnu nad výtkami rukou a z nástroje budu nadšený, ovšem v této cenové relaci jsou moje rozpaky, ne-li přímo rozčarování, myslím namístě.

Oficiální stránky výrobce: http://www.sadowsky.com/

V recenzi jsem použil Daviďákovy fotky, kterému děkuji za zápůjčku nástroje, další fotky naleznete v jeho galerii ZDE.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

Super Recenze , palce hore a diky wink

tebou popisane "nedostatky" by mne v zasade tiez nevadili, ale v tejto cenovej relacii rozhodne zamrzia.

pod zadnym krytom sa skovava len baterka ,ci je to pristup aj k elektronike? .... je mozne mat basu aj bez picguardu ?


Aidamos napsal:

Zajímavé je i kombinování tónové clony s aktivní elektronikou.

toto mal aj Xotic a je to super vec, hlavne pri slape to funguje dobre ako limiter

Flotila A ===  pkGuitars .1,            pkGuitars .2 V,            Warwick Corvette SS       
Flotila B ===  Jez B. ◘ Apollo 11,  Cthulhu  Wick Dolphin 4,   Fretless VI-str       
                       Gallien Krueger RB700-II  &  GK SBX410 & Boss GT10
                                                     Flatwound Club #7
0 xLajků:

3 Naposledy upravil: Aidamos (18. 01. 2015 16.20:47)

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

FunkyMonk napsal:

pod zadnym krytom sa skovava len baterka ,ci je to pristup aj k elektronike?

I k elektronice samozřejmě, jinak by nebyl ten kryt určitě tak velký.

FunkyMonk napsal:

je mozne mat basu aj bez picguardu ?

Neměl jsem pickguard dole, ale pochybuju. Určitě tam bude vyfrézovaná šachta na poťáky. Možná měl pick sundanej Daviďák, tak k tomu pak třeba něco řekne.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

4

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

upřímně, taky bych u tak drahý basy čekal že bude všechno dotažený do detailů. Speciálně výběr dřeva, tím se přece taky dá vysvětlit ta cena, že se musí vybírat i kresba dřeva, zvlášť když je to naturál! Já vím že suky nemají vliv na zvuk, ale to i většina bas za 1/4 ceny vypadá líp

0 xLajků:

5

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

Adam je na hledání much expert smile Na druhou stranu recenze je většinou o nástroji z druhé (třetí atd.) ruky a možná nejde o všeobecný "standard", ale o nedostatky, kvůli kterým konkrétní basa putovala dál...

0 xLajků:

6 Naposledy upravil: Aidamos (18. 01. 2015 20.52:37)

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

lukas napsal:

Adam je na hledání much expert smile

Tak teď nevím, zda to brát jako kompliment nebo výtku big_smile

lukas napsal:

Na druhou stranu recenze je většinou o nástroji z druhé (třetí atd.) ruky a možná nejde o všeobecný "standard", ale o nedostatky, kvůli kterým konkrétní basa putovala dál...

Je to vždycky recenze konkrétního kusu. Ale i tak to něco o dané firmě svědčí, když eventuálně kus se zjevnými nedostatky pustí ven. Samozřejmě můžeme rozvíjet konspirační teorie o tom, že když se to tak úplně nepovede, tak to pošleme do Evropy, oni tam za to ještě budou rádi. Možná to tak je. Můj StingRay taky měl, podle toho, co píšou na stránkách, vážit 4,2 kg +/- drobná odchylka. Váží 4,6 kg. Třeba si taky řekli, hele Johny, tohle tělo je hodně těžký, naši by nám to hodili na hlavu, tak to pošlem někam do tý východní Evropy, co to chtěl ten hejhula za barvu, jo candy red, tak to do ní hoď, musí bejt šťastnej, že má takovej nástroj. A vlastně jsem wink

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

7

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

Akorat ja 90% bas kupuju primo v US smile tohle byla basa ktera byla exzǎestanece u Sadowskyho, takze vono buhvijak to je. Ja si zadnejch sulu ani kobyly nevsiml.

Tyhle recenze sou spis analyticka sjetina nastroje, to jak funguje v kapele pri ruznejch prilezitostech, jak funguje zakaznicka podpora atd., to je to hlavni rekl bych, ale samozrejme vim ze tohle je maximum, ktery muze Adam za tech par dnu vytriskat, takze mu za to dekujem.

0 xLajků:

8 Naposledy upravil: Aidamos (19. 01. 2015 14.24:04)

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

davidak napsal:

Ja si zadnejch suku ani kobyly nevsiml.

Je to vidět i na fotkách. I ta kobyla, proto jsem tam ty dvě fotky dal, ještě jsem si myslel, žes to právě kvůli tomu takhle fotil tu fotku zboku. Jinak jestli se tomu dá říkat regulérně suk nevím, ale prostě tohle:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19c0vmk9d1ao4nut1jbb1p551phb3.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

9 Naposledy upravil: pan P (19. 01. 2015 18.51:42)

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

Velice názornej příklad toho, jak každej vnímá ten všehomír trochu jinak.

Míval jsem donedávna naprosto krásně paralelně vykreslenou jasanovou fošnu v naturalu (že nekecám), a když pak přišlo seznamování s tímhle preclem, kresby jsem si samozřejmě všimnul. Dokonce bych taky možná použil slovo "suk".

Jenže já viděl rozhovor s Rogerem Sadowskym (tenhle), kde velice poutavě popisuje "co, kde, kdy, jak a proč". Mimo jiný mluví o chambered tělech a, jak jsem tomu rozuměl já, hlavní důvod pro to neni až tak hmotnostní preference US trhu, jako spíš letitá zkušenost, která říká, že lehčí nástroje prostě hrajou líp. No a v tomhle duchu "priorita zvuku" pro mě vyzněl celej ten rozhovor.

Takže když jsem pak viděl tohodle precissiona naživo, s jeho "suky" a dalšími "iregularitami", nenapadlo mě ani tak: "Jejda, tohle teda u basy za xy mohli poladit líp," alébrž: "Herdek, tohle hraje fakt dobře a tim divnym zevnějškem jen potvrzujou, že jim jde především o zvuk."

Jak to celý bylo teď asi těžko zjišťovat a neměl jsem v ruce ani dost NYC kytar, abych mohl dedukovat, co je a neni kvalitativní standard. Ale na základě mojí zkušenosti s touhle kytarou je dneska krásnej Sray 5 pryč a mě neskutečně baví PJ Metro, kteý ho nahradilo. Podotýkám, že jsem nikdy předtím precission neměl, nikdy nechtěl a ten koncept mě celkově nudil.

0 xLajků:

10

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

pan P napsal:

jim jde především o zvuk

Jo, to já beru, ale přeci jen ten vzhled hraje taky důležitou roli, tak když to nemá hezkou kresbu, tak to hodím do neprůhlednýho laku a v naturalu udělám jiný kus, který se na to hodí i opticky.

pan P napsal:

mě neskutečně baví PJ Metro, kteý ho nahradilo. Podotýkám, že jsem nikdy předtím precission neměl, nikdy nechtěl a ten koncept mě celkově nudil

Tak on ten Sadowsky zvukově není moc "fender". Sadowsky jde svou cestou, má svůj zvuk, což oceňuju. Jinak PJ konfiguraci dělá kdekdo, např. Spector, Warwick, Ibanez, ale přitom ani to nezní to fendroidně.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

11

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

Aidamos napsal:

hodím do neprůhlednýho laku a v naturalu udělám jiný kus, který se na to hodí i opticky

teď teda samozřejmě spekuluju, ale tohle mohl bejt právě vliv toho zaměstnance, kterej chtěl natural a vzhled pro něj tak důležitou roli nehrál.. nebo se mu to líbilo, nebo je to všechno úplně jinak smile

0 xLajků:

12

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

pan P napsal:

nebo se mu to líbilo

tak tak ..  co nekomu pride osobite a zajimave  je pro nekoho osklive ...  to uz zalezi na vkusu, fantazii
btw podobny "zajimavosti" maj vsecny moje americke naturaly  smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

13

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

m3 napsal:

co nekomu pride osobite a zajimave  je pro nekoho osklive ...

asi tak, basu kterou mam a ktera ma pro mne "mojo" big_smile Spider s klidem popise jako "dojebanou"...

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

14

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

Mě se líbí - na suky kašlat... Já ho tam taky mám a hraje smile Takže za mě palec nahoru Davide a užívej si nástroj... Ale ten tvůj bílej Lakland se mi líbí o fous ještě víc...

baskytara čtyrka (spector), zesík(hartke 7000) a bedna (hocke 4x10)
0 xLajků:

15

Re: Sadowsky NYC Ultra Vintage P Bass Guitar 2007

SMETS napsal:

Takže za mě palec nahoru Davide a užívej si nástroj...

Sádlo si už žívá někdo jinej wink

SMETS napsal:

Ale ten tvůj bílej Lakland se mi líbí o fous ještě víc...

Mně taky.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: