1 Naposledy upravil: Aidamos (27. 08. 2016 12.29:40)

Téma: Struny Ernie Ball Flatwound Bass Group III 2806

Struny Ernie Ball Flatwound Bass Group III 2806

Země původu: USA
Cena: 1.100,- Kč
Koupeno: http://www.rockster.cz/

Popis

V poslední době jsem si velmi oblíbil hlazené struny. Dostalo se mi do rukou několik různých typů a oblíbil jsem si z nich D'Addario XL Chromes ECB-81 (recenze). Vlastním baskytaru Ernie Ball Music Man StingRay, na které jsem chtěl hlazenky také zkusit, a vybral jsem si k tomu na test celkem logicky struny od stejné značky, tedy právě tyto zde recenzované Ernie Ball Flatwound Bass Group III.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p18p4n2sr2d525h11nsep2qejf3.jpg

Plastikový nezatavený obal ukrývá struny o tloušťkách .045-.065.-.080-.100 balené jednotlivě zvlášť v papírových pytlících, a tedy nijak zvlášť chráněné proti atmosférickým vlivům. Natahoval jsem je na StingRay ve stejný den jako D'Addario Chromes na Precision. Při vybalení z  pytlíku jsem byl skoro až konsternován tím, jak jsou oboje jmenované struny stejné. Stejná technologie výroby, stejné tloušťky, stejná hladkost, stejně široké vinutí, stejný směr vinutí, stejné modré hedvábné opředení na koncích strun, naprosto stejné zakončení tenkého konce struny. Jediné, v čem se struny liší je to, že D'Addario mají barevné zakončovací válečky, Ernie Ball všechny stejné mosazné. Ale jinak to na první pohled vypadá, že ty struny vypadly z toho samého stroje v té samé fabrice. Důkaz místo slipů:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p18p4n3fa81gr43bd11u71rk51c505.jpg

Psal jsem "na první pohled". A to z toho důvodu, že jednak jsem se u zasvěcené osoby informoval na oprávněnost mé konspirační teorie, přičemž mi bylo řečeno, že tomu tak není, neboť firmy Ernie Ball a D'Addario jsou na poli výroby strun svými největšími konkurenty, no a dalším důvodem je to, že až skutečně druhý pohled, respektive druhé sáhnutí, mě přesvědčilo, že se jedná přece jen o nepatrně odlišné struny. Při hraní a střídání baskytar jsem zjistil, že na hlazenkách Ernie Ball mi prsty po strunách tolik nekloužou a že jsou opravdu téměř neznatelně drsnější. Kdybych neměl přímé srovnání, těžko bych poznal, které jsou které.

Zvuk

V recenzi na hlazenky D'Addario XL Chromes ECB-81 jsem psal, že na to, že se jedná o hlazenky, je zvuk velmi podobný obvyklým strunám s kulatým opředením (roundwound), ovšem bez typických pazvuků při glissandu ať způsobeným pohybem prstů po struně nebo dotykem struny s pražci. To samé lze říct i o Ernie Ball Flatwound Bass Group III. Oboje ty struny nejen že vypadají stejně, ony i úplně stejně hrajou. Mám na StingRayovi čerstvě Chromy, které právě vystřídaly Group III a mám tedy bezprostřední srovnání. Oboje struny mě strašně baví jak na Music Manu, tak na Fenderu. Na Music Manu mám pocit, že ty hlazenky z něj ještě víc vytáhly jeho charakter. Na Music Manu používám ladění C#-G#-C#-F# a ta jen stovková a navíc hlazená struna to podladění dává úplně neuvěřitelně a tlačí i po čtyřech měsících hraní. Dokonce i na slap jsou struny velmi dobře použitelné, i když Brombergovské cinkání z nich samozřejmě nedostanete. Každopádně můj StingRay má v aktivce výšek dost, takže si nemůžu na jejich nedostatek stěžovat. Přidávám i zvukové ukázky nahrané rovnou do zvukovky a dále ponechané bez úprav:

Hra prsty
Slap

Životnost

Životnost je velmi vysoká. Stejně jako u D'Addaria Chromes čtyři měsíce používání nezanechaly na strunách žádné viditelné opotřebení, a i zvukově zůstávají téměř beze změny. Hlazenky mě obecně překvapily tím, že i když se na sucho např. struna E jeví tupá a ohraná, přes aparát je pořád její zvuk hutný a plný.

Hodnocení

Miluju ten kontakt s hlazenými strunami i jejich zvuk. Oboje zmiňované struny mě dostaly. Jsou prakticky stejné, ovšem D'Addario Chromes jsou nepatrně hladší a hlavně stojí o třetinu méně než Ernie Ball Group III, takže moje volba do budoucna je myslím zřejmá. Tedy zde je můj verdikt: Ernie Ball Group III jsou vynikající, ale chybí jim cokoli navíc ospravedlňujícího podstatně vyšší cenu oproti D'Addario Chromes, takže se prostě nevyplatí, leda by někomu prostě byla milejší značka Ernie Ball než značka D'Addario.

Poznámka

Téma věnované speciálně hlazeným strunám je zde: http://baskytara.com/topic12748-flatwou … zenky.html

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

2

Re: Struny Ernie Ball Flatwound Bass Group III 2806

Aidamos napsal:

Zvuk

Na prsty luxusní záležitost, líbí se mi ten náběh tónu.
Na slap to slapová mašina není, ale nezní to špatně smile

To jsou nahrávy se 4 měsíci starými strunami? Nebo zánovními?

Nějaký Fendery...
Smrčka OD Station, EHX Black Finger, Boss RV-3, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna
Profil
0 xLajků:

3 Naposledy upravil: Aidamos (30. 05. 2014 09.46:18)

Re: Struny Ernie Ball Flatwound Bass Group III 2806

D.a.l.i napsal:

To jsou nahrávy se 4 měsíci starými strunami?

Ne, tyhle nahrávky jsou ještě s novými, ale ty 4 měsíce staré na tom nebyly o moc hůř. Stejnej zvuk mají ty Chromy. Jsou to naprosto rovnocenné struny, jen EB jsou nepatrně drsnější a o dost dražší.

D.a.l.i napsal:

Na prsty luxusní záležitost, líbí se mi ten náběh tónu.

A tohle zdaleka nevystihuje zvuk přes aparát.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

4

Re: Struny Ernie Ball Flatwound Bass Group III 2806

be_fretless napsal:

nylonovými hlazenkami od La Belly.

jo ty sou fajn mam je na telebase .. a rek bych sedi tam paradne.. smile

Aidamos napsal:

D'Addario Chromes jsou nepatrně hladší a hlavně stojí o třetinu méně než Ernie Ball Group III

to je hloupe to mne trochu stve na tech chromech ze sou az moc hladky prave mam rad na tovejch roundech ze se lepi na prsty hvlavne na pravacce... ale ono je to asi otazka zvyku...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků: