1 Naposledy upravil: Aidamos (26. 05. 2013 13.12:59)

Téma: BOSS Dynamic Wah AW-3

BOSS Dynamic Wah AW-3

Rok výroby: 2011
Země původu: Taiwan
Běžná cena 3.000,- Kč

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17dlj93kbjbs1kkb12c11u33o293.jpg

Popis, konstrukce, parametry

Dlouho jsem se chystal na recenzi mého zatím posledního prznítka, takže tady vám ji předkládám. Jedná se o automatické kvákadlo reagující na dynamiku hry. Krabička je určena jak pro kytaru, tak pro baskytaru, za tímto účelem má i dva samostatné vstupy. Tělo efektu včetně pohyblivé části pedálu je celokovové a je vyvedeno v zlato-skořicové metalické barvě a na jeho spodku je gumová protiskluzová plocha, stejně tak na nášlapné ploše. Ovládací prvky jsou čtyři a to pro firmu Boss s klasickými černými plastovými kloboučky s bílou čárkou ukazatele polohy. Popíšu je zleva. První se jmenuje DECAY a nastavuje dobu  odeznění efektu. Druhý prvek MANUAL ovládá více věcí dle volby módu. Třetí prvek SENS taktéž funkčně závisí na volbě módu. Čtvrtý prvek MODE určuje druh použitého efektu.

Jak již bylo řečeno, efekt má dva vstupy, jeden pro kytaru (GUITAR IN) a druhý pro baskytaru (BASS IN). Tyto vstupy jsou umístěny na pravé straně pedálu. Na levé straně je pak jeden výstup (OUTPUT) a dále jacková zásuvka pro připojení expression pedálu (EXP/CTL), kterým (zatím) nedisponuji.

LEDka na horní straně efektu nad ovládacími prvky indikuje zapnutí efektu a stav nabití baterie. Nesvítí-li, nebo svítí-li málo, je baterie vybitá případně skoro vybitá. Krabičku je možno napájet 9V baterií, která se ukrývá pod pohyblivou částí pedálu a je přístupná po vyšroubování šroubu s černou plastovou vroubkovanou hlavou, já nicméně doporučuji používat externí AC/DC adaptér.

Funkce a zvuk

Pro ukázku, které zvuky se v efektu nalézají jsem vytvořil nahrávky a fotografie přednastavení, které jsem integroval do níže odkazovaného videa.

Na začátku nastavování efektu je nutno zvolit prvkem MODE požadovaný typ efektu. V režimu TEMPO zbývající tři ovládací prvky nejsou aktivní a nezáleží tedy na jejich nastavení, kvákání je tedy zcela automatické. K tomuto módu se váží první tři ukázky v odkazovaném videu, každá je v jiném tempu. Tempo je jediné, co lze měnit a to nastavíte tak, že pedál sešlápnete na dobu delší jak 2 sekundy, s tím, že pak červená LEDka změní barvu na zelenou a bliká ve zvoleném tempu, které nastavujete rytmickými sešlápnutími pedálu. Následně dlouhým stiskem tempo potvrdíte. Když bude v efektu baterie, bude si efekt pamatovat tempo i napříště. Při použití adaptéru a jeho vypojení z elektrické sítě samozřejmě ne, a tempo se poté vrátí na výchozí hodnotu 100 bpm.

Druhým módem je HUMANIZER. V tomto režimu záleží hlavně na nastavení prostředních dvou prvků. Tyto prostřední prvky nastavují tzv. samohlásky. Pravý prvek VOWEL 1 nastavuje první samohlásku, levý prvek VOWEL 2 pak logicky samohlásku druhou. K tomuto módu se váží ukázky číslo 4 – 8. Jak můžete slyšet, je u tohoto módu zvuk poměrně dost zkreslený, přičemž neříkám, že je to špatně, jen konstatuji fakt.

Třetím módem je SHARP, jinak také rezonanční synth. Ovladač MANUAL nastavuje míru otevření kváknutí, ovladač SENS pak citlivost na sílu úderu. K tomu to módu se váží ukázky 9 a 10.

Čtvrtým módem je mód DOWN, který si můžete představit jako pohyb pedálu dolů na klasickém nohou ovládaném kvákadle. Zvuková ukázka 11.

Konečně posledním pátým módem je mód UP, tedy stejně jako v předchozím případě virtuální pohyb pedálu tentokrát nahoru, a jinak samozřejmě ukázka číslo 12.

Přídavný expression pedál nemám, takže jeho použití nemohu popsat.

Zde již je zmíněné video se soupisem ukázek a přednastavní:

http://www.youtube.com/watch?v=53xFAV6FWuM

01 - mode TEMPO - short wah
02 - mode TEMPO - medium wah
03 - mode TEMPO - long wah
04 - mode HUMANIZER - vowels u-a
05 - mode HUMANIZER - vowels u-e
06 - mode HUMANIZER - vowels u-i
07 - mode HUMANIZER - vowels u-o
08 - mode HUMANIZER - vowels a-u
09 - mode SHARP - 1st presset
10 - mode SHARP - 2nd presset
11 - mode DOWN
12 - mode UP

Spolehlivost, životnost

Bez problémů. Vše funguje jak má.

Hodnocení

Bytelná konstrukce, intuitivní ovládání, zajímavý zvuk mnoha tváří s možností dalšího rozšíření pomocí expression pedálu.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: BOSS Dynamic Wah AW-3

Docela by mě zajímalo, jak by znělo kdyby si vokvákal ten octaver ( obzvlášť ten DnB zvuk co se z něj dá vykoroutit ) od bose, nebo vooktávoval to kvákadlo. Zkoušel si?

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

3

Re: BOSS Dynamic Wah AW-3

matezzz napsal:

Docela by mě zajímalo, jak by znělo kdyby si vokvákal ten octaver ( obzvlášť ten DnB zvuk co se z něj dá vykoroutit ) od bose, nebo vooktávoval to kvákadlo. Zkoušel si?

Nezkoušel (ale až bude chvilka, vyzkouším). Mám ty krabky daleko od sebe na pedalboardu, ale používám autowah + chorus.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: