Téma: Roscoe SKB-3006 Custom
Roscoe SKB-3006 Custom
Rok výroby: 2007
Země původu: U.S.A.
Aktuální cena nového kusu cca 5.675 $ ~ 130.000 Kč (+ doprava + DPH + clo)
Bazarová cena cca 2.500 – 4.000 €
Standardní cena šestistrunného modelu: 4.275 $ + příplatková výbava (níže v textu)
Úvod
Obrovský dík iMilanek za zápůjčku nevšedního až raritního nástroje, a to nejen tím, že má šest strun. Americká firma Roscoe Guitars sídlí v Greensboro v Severní Karolině a šéfuje jí pán jménem Keith B. Roscoe.
Popis, parametry, konstrukce
Jedná se o šestistrunnou baskytaru s aktivní elektronikou, a to celé v moderním balení. Luxus použitých materiálů a zpracování je zřejmý na první pohled. Tělo je z bahenního jasanu s topem ze speciálně prokresleného javoru (figured maple), nejspíše typu Burl Maple (+400 $). Tělo je mořeno černou barvou s jemným nádechem do fialova, a jinak v bezbarvém laku ve vysokém lesku (+300 $).
Krk je ze dvou kusů javoru s centrálním blokem ze dřeva jménem purpleheart (purpurové srdce). Dřevo purpleheart vysloveně miluju.
Hlava nástroje je v jednom kusu s krkem, není tedy nijak dolepovaná. Ladící mechaniky jsou lehoučké, v černo-zlaté kombinaci (+100 $) a na struně H je dokonce podlaďovák (v tomto přídě nikoli D, ale vlastně A-Tuner). Na přední straně se kromě nevýrazného loga se stylizovaným písmenem R nachází i vlastnoruční podpis Keitha Roscoe.
Hmatník připomínající vzletovou ranvej je z černočerného ebenu (+600 $), a je vážně výstavní. Pražců je 24, orientační značka z abalonu (pravé perleti) je jen na 12. poli, a jinak jsou orientační značky v podobě bílých teček na boku hmatníku.
Menzura je 35" a šířka na ořechu je 56 mm. Hmatník je hodně plochý, má hodně velký rádius. Krk jinak je hodně mělký, ale s ohledem na vyvážení je to jen dobře. Baskytara váží nezanedbatelných 4,77 kg a díky menšímu tělu a rozměrnému krku i přes lehké mechaniky výrazně přepadává na popruhu na hlavu. Jediná hratelná pozice je s hodně krátkým popruhem, kdy baskytara visí hodně vysoko na těle. Pak je pohodlně hratelná a je snadný přístup ke všem šesti strunám. Prostě podobně jako to nosí Richard Scheufler nebo Wojtek Pilichowski.
Kobylka je masívní, černo-zlatým vzhledem laděná k mechanikám, kromě standardních záležitostí umožňuje štelovat rozteče strun, výchozí rozteč je 17,5 mm. Snímače jsou od firmy Bartolini, stejně tak třípásmová aktivní elektronika. Zajímavý je tzv. "finger rest" neboli rampa, která je umístěná mezi snímači. Zabraňuje propadávání prstů (ne, že bych s tím někdy měl problém, ale je to mnohdy příjemná záležitost). Vypadá jako další snímač, ale je to jen pěkný kus ebenu.
Aktivní elektronika obsahuje celkovou hlasitost, poměr snímačů, na sdruženém (stacked) potenciometru jsou basy (dole) a výšky (nahoře), pro středy je samostatný potenciometr, ale i ten je dvojitý, je však typu push/pull, kdy v základní poloze má frekvenci 800 Hz a při jeho vytažení 250 Hz. V krytu na zadní straně těla je ještě otvor pro přístup k trimru celkové hlasitosti aktivní elektroniky. Pod dalším samostatným krytem jsou dvě 9V baterie, celkem tedy běží elektronika na 18 V.
Zvuk
Moderní vzhled podtrhuje moderní zvuk, což je neoddiskutovatelné i s použitými ocelovými hlazenými strunami Galli Jazz Flat v tloušťkách 35-45-65-85-105-130, které už navíc jsou v dost "vintage" stavu. Není-li uvedeno jinak, následující nahrávky jsou provedeny rovnou do zvukové karty, jen normalizovány, jinak ponechány bez úprav. Hráno vždy nad aktivním snímačem, v případě obou pak mezi nimi. Na aktivní elektronice jsem drobně přidal všechna tři pásma, tedy basy, výšky a středy na základní frekvenci 800 Hz.
"Povinné" nahrávky
Snímač u krku
Oba snímače
Snímač u kobylky
Bonusová nahrávka ve stejném pořadí jako výše
Ukázka hry akordů ve vyšších polohách s využitím struny C
Nahrávka se simulací aparátu, kde byla použita i hra na struně H a také zkreslení. Slap díky použitým strunám nevyzní dobře, navíc na mé chabé schopnosti slapování je 6 strun zkrátka moc. U této ukázky jsem každopádně použil nastavení, které se mi nejvíce líbí, tedy s lehce upřednostněným kobylkovým snímačem.
Rád bych takovou baskytaru měl s dnes obvyklejšími roundwound strunami, leč neměl jsem tu možnost, tak aspoň poslechněte, jak by se zvukový charakter proměnil, v tomto videu.
https://www.youtube.com/watch?v=W73DhlSTPAo
Hodnocení
Hodně zajímavý nástroj, a v každém případě skvěle zpracovaný, tam jsem nenašel sebemenší chybičku, materiály, elektronika a hardware je prvotřídní až luxusní. Hmotnost nástroje je vyšší, a přepadávání na hlavu očekávatelné, ale s umístěním na kratším popruhu výše na těle je obojí snesitelné, nebo dokonce pozitivní. Zvuk je moderního charakteru, pevný, konkrétní, tlačí, ve vyšších polohách je zpěvný. Díky použitým snímačů a aktivní elektronice je značně variabilní. Získáte od měkkého sameťáku po agresívní vrčák. Navíc zdvih aktivní elektroniky není přehnaný, korekce jsou použitelné prakticky v celém rozsahu, což mám rád. Celkově vzato výtečný nástroj. Každopádně díky němu jsem si uvědomil, že ač jsem si několikrát v minulosti pohrával s myšlenkou na šestistrunný nástroj, přestože jsem stejně nikdy nevěděl, co bych s tou nejtenčí strunou vlastně dělal, tak tato zkušenost mě utvrdila v tom, že šestka není nic pro mě. Podobně tak 24 pražců a snad ani menzura 35".
Webové stránky: https://www.roscoeguitars.com/
A ještě interiérové fotky.