Téma: Fender Custom Shop 1959 Precision Bass Relic (2012)
Fender Custom Shop 1959 Precision Bass Relic
Rok výroby: 2012
Země původu: U.S.A.
Popis, parametry, konstrukce
Toto je už šestý Custom Shop Precision s označením 1959. Dokáže ještě překvapit? Tělo je z bahenního jasanu, barevné provedení je zvláštní, je to Olympic White over 3Tone Sunburst, tedy obvyklý sunburs přestříkaný na bílou.
Baskytara je v provedení relic, lak je nitrocelulózový, tedy zažloutnutí a ošoupání na exponovaných místech je velice realistické, líbí se mi to, ač jinak nějak extra velkým příznivcem relicu nejsem.
Krk je z javoru v řezu Quarter-Sawn (vysvětlení) a má profil 60' C, tedy je poměrně plný, vyhovuje mi, a to i přes značnou šířku na ořechu (nultém pražci), která činí 44,45 mm (dnes je precižnovský standard 41,3 mm).
Hmatník je z moc pěkného palisandru, a má tradičních dvacet pražců.
Původní těžké Kluson mechaniky Daviďák, kterému jako obvykle vděčím za zápůjčku, vyměnil za o 170 gramů lehčí Gotoh RES-O-LITE stejného vzhledu, jaký měly ty původní. Lehké mechaniky významně přispěly k vyvážení nástroje, které je teď skvělé, a přitom baskytara s těmito mechanikami váží jen 3,75 kg, což je naprostá paráda.
A pak už jen klasika klasik, dělený snímač, kobylka ala ohnutý plech se závitovými kameny, hlasitost a tónová clona, pickguard ze zlatě eloxovaného hliníku. Přístup k výztuze krku taky klasicky v jeho patce, pro manipulaci s výztuhou je nutno sundat minimálně pickguard, ne-li rovnou celý krk, ale tak se to tenkrát prostě dělalo.
Zvuk
Mám rád zvuk generace 1957-1959, zde je ten tradičně zvonivý, průrazný zvuk mírně umravněn palisandrovým hmatníkem, ale i tak je to "ten zvuk", jsem navýsost spokojen. Není-li uvedeno jinak, následující nahrávky jsou provedeny rovnou do zvukové karty, jen normalizovány, jinak ponechány bez úprav. Použité struny jsou dvoje. Roundwound poniklované Ernie Ball Extra Slinky 2835 v tloušťkách 40-60-70-95 a pak flatwound Thomastik-Infeld Jazz Flat Wound JF344 v tloušťkách 43-56-70-100. Oboje struny byly ve výborném stavu. S roundwound strunami jsem nechal tónovou clonu plně otevřenou, s hlazenkami jsem ji zhruba o 1/3 stáhnul.
"Povinné" nahrávky
Hra u krku – roundwound
Hra u krku – flatwound
Hra nad snímačem – roundwound
Hra nad snímačem – flatwound
Hra u kobylky – roundwound
Hra u kobylky – flatwound
Bonusová nahrávky ve stejném pořadí jako výše
Nahrávky se simulací aparátu
Zde bylo použito i zkreslení a hra slapem. U každých typů strun jsem zvolil jiné ukázky, do části s hlazenkami jsem zakomponoval i mou neumělou hru trsátkem s tlumením a bez.
Simulace aparátu – roundwound
Simluace aparátu – flatwound
Hodnocení
Prostě Custom Shom od Fendera, co chcete slyšet? Skvělé materiály, příkladné zpracování, naprosto uvěřitelný relic a autentický vzhled, výtečný zvuk, nemám víc co dodat. Snad jen to vyvážení s původními mechanikami určitě nebude top, ale s instalovanou ekvivalentní náhradou je to skvělé, a navíc je tak basa i dost lehká. Takže když jsem se v úvodu ptal, zda ještě dokáže překvapit, tak ne. To nic nemění na tom, že je to po všech stránkách skvělý nástroj. Konzistentnost kvality fendřího kastmšopu se opět ukázala v plné síle.
A ještě travní standard.