1 Naposledy upravil: Aidamos (19. 03. 2022 18.05:44)

Téma: Source Audio Spectrum Intelligent Filter

Source Audio Spectrum Intelligent Filter

Rok výroby: 2021
Země původu: Čína
Cena: 6.100,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0me1nsd2ul1jiqlju1461h.jpg

Úvod

Kdysi jsem měl předchůdce této krabičky, rozměrné, ale extrémně vybavené zařízení od téže firmy, a to Soundblox Pro Bass Envelope Filter. Krásná krabice, která obsahovala širokou škálu dynamických filtrů od různých typů autowahů přes flanger po phaser, a návdavkem na to ještě ekvalizér. Tohle, ač to v zásadě nevypadá, je prakticky to samé, jen v menším kabátku, a k tomu ještě oktáver, snadno dosažitelný synth a fuzz a dokonce i něco jako chorus. Možná si říkáte, že tohle má nějak moc málo ovládacích prvků oproti předchůdci. Ano, ale zatímco u Soundbloxu bylo všechno nutné nastavit přímo na zařízení, Spectrum má k sobě obslužný software. Krabička není úplně levná, ale ve finále mi nahradí tři efektové pedály, které jsem do teď měl (autowah, synth a oktáver), čímž mi ušetří cenné místo v pedalboardu. Srovnejte stav před a po.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f6kehegn6r1dk919v21god1ljj3.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnegp5am14as10721gnm110fusd3.jpg

Navíc díky výtečné zkušenosti se zkreslovací krabičkou AfterShock Bass Distortion ze stejné série One jsem se vůbec nebál o výsledek.

Popis, parametry, konstrukce

Krabička vypadá naprosto úžasně, je z broušeného, fialově eloxovaného hliníku s bílými a zlatými popisky a další grafikou. Nožní spínač je kovový, stejně tak páčkový přepínač, otočné ovládací prvky mají plastové kloboučky v elegantní smetanové barvě. Černá ryska je výrazná, zapuštěná, neošoupe se. Krabička je určena nejen pro baskytaru, ale i pro kytaru a dokonce i klávesy. Za tímto účelem tak umí operovat ve stereo módu, na pravém boku má dva vstupy (INPUT 1 a 2), na levém boku pak dva výstupy (OUTPUT 1 a 2).

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0meej616e013h1imc8m4i.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0me11ct1ib7158hmubnrj.jpg

Softwarově se ale dají vstupy a výstupy tzv. routovat mnoha způsoby. Ukážu nejprve jen pět nejzákladnějších.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0md145pp5v1fng1j734cr8.jpg

A: mono vstup – jeden efekt – mono výstup
B: stereo vstup – efekt v jedné nebo obou větvích – stereo výstup
C: stereo vstup – jeden nebo dva efekty a jejich mix – mono výstup
D: mono vstup – efekt v jedné nebo obou větvích – stereo výstup
E: mono vstup – efekt v jedné nebo obou větvích a jejich mix – mono výstup

Když tedy píšu jeden nebo dva efekty, znamená to, že se bude efektovat každá větev nezávisle nebo se bude efektovat jenom jedna větev a druhá zařízením proteče téměř bez ovlivnění. Téměř, protože např. ekvalizace je společná pro obě větve. A je to ještě složitější, protože i v případě nejjednoduššího zapojení dle schématu s písmenem A se dá i tak spáchat následující tři varianty.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0md1td81g0junbfk03iv9.jpg

Čili i při mono vstupu a jednom efektu lze nasměrovat finální zvuk jen do jednoho nebo jen do druhého nebo do obou výstupů. V případě stereo vstupů a výstupů je pak lze křížit nebo ze dvou různých zdrojů a dvou různých efektů udělat dva stejné výstupy, viz schéma F.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0md5s321qp718jpaa4a.jpg

Takhle ve schématu F je to komplet, a v něm si můžete odmyslet jakoukoli čáru, a bude fungovat jakákoli kombinace vás napadne. Šílené, že? Každopádně ve výchozím nastavení je routování automatické, je to přeci "inteligentní" filtr, má to i v názvu, takže pozná, kolik kabelů a kam jste zastrčili. Navíc jsme basáci, máme spíš jednodušší potřeby, takže pro nás připadá v úvahu schéma A, možná ještě tak E, a tím to hasne. I já končím se vstupy a výstupy a jdeme se podívat na zadní stranu krabičky.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0mf17dl1lrheof1rd11cdlk.jpg

Vlevo je tlačítko a související zdířka CONTROL INPUT pro připojení doplňkového firemního zařízení jakými jsou Tap Tempo Switch, Soleman, Neuro Hub nebo třeba Hot Hand, přičemž tato zařízení slouží k externímu ovládání. Ovšem počítejte s tím, že kromě Tap Tempo Switche to nejsou laciné položky, některé se vyplatí jen při vlastnictví více krabiček od firmy Source Audio, ale třeba takový Hot Hand mě láká velice, i když při svých hráčských schopnostech bych ho stejně měl jen na blbnutí než reálné využití.

Na pravé straně je USB zásuvka na propojení s počítačem nebo s nějakým MIDI ovladačem, který takto umí komunikovat. USB je typu Mini USB, už u AfterShocku jsem se divil, že to není rozšířenější typ Micro USB, dnes už bych tam uvítal nejradši USB-C. Každopádně Micro USB se vylomí snadněji než Mini USB, takže možná díky za Mini.

Uprostřed sídlí konektor na 9V napájecí zdroj, který je kupodivu součástí dodávky. Je to takový sympatický drobeček schopný dodat 400 mA. Co je zajímavé, je rozpor mezi manuálem a štítkem na spodku pedálu.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0mfha01dtq1gpo1h81ng3m.jpg

V manuálu se udává jako požadované minimum 165 mA, na spodku krabičky je natištěno jen 150 mA. Mám v pedalboardu mutlizdroj právě se 150 mA, krabička to sežrala bez problémů, bez výpadků a bez sebemenšího zaváhání. S připojeným nějakým dalším Source Audio zařízením by už problém mohl být, protože to se krmí 5 V přímo z efektového pedálu, a tam je požadavek už na 195 mA.

Na čelní straně je kromě spínače důležitý třípolohový přepínač.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0mf19kr12efv7a1pd29tel.jpg

Polohy TRON, DUMPLING a THRUST odkazují na některým možná známé slavné efektové předlohy, ale to jsou jen výchozí nastavení, absolutně nedůležitá a pro mě osobně i zvukově nezajímavá, navíc stejně si tam člověk nakonec softwarově dá, co chce. Já mám na poloze TRON klasický čistý autowah, na poloze DUMPLING mám fuzzoidní synth a na poloze THRUST obyčejný čistý oktáver. Ve středu plochy je LEDka, která má jako výchozí zelenou barvu. Ta je pro první tři předvolby. Pro předvolby 4 až 6 je červená, přičemž na tyto předvolby se lze dostat v doplňkovém softwaru, potažmo nějakým tím externím ovladačem jako třeba Soleman, nebo tak, že se v déle než 7 sekund podrží stisknutý nožní spínač. Nevím, proč tak strašně dlouho, každopádně následně se v softwaru dá nastavit tato doba na pouhé 2 sekundy. Po vypnutí napájení a novém zapnutí se bohužel předvolby vrátí na první trojici. Nožní spínač má ještě jednu funkci, dlouhým podržením v aktivním stavu se ukládají předvolby na zvolenou pozici páčkového přepínače. Při změně parametru centrální LEDka bliká, víte tak, že jste nějaký parametr změnili. Odmítnout uložení lze přepnutím páčky na jinou předvolbu (a zpět). K připojenému externímu zařízení přísluší i menší zelená LEDka u horní hrany. Ta má ještě druhou indikaci. Je to totiž tak, že otočných ovládacích prvků je v zásadě osm, nikoli čtyři. První čtyři jsou nadepsány zlatě, druhým čtyřem přísluší texty v bílých polích. Na tuto druhou "alternativní" čtveřici ovladačů je možno se přepnou tlačítkem na zadní straně efektu pod nadpisem ALT. Po jeho stisku začne menší LEDka rychle blikat. Ovladač INPUT nastavuje vstupní citlivost (GAIN), alternativní funkce SENS pak citlivost reakce obálky filtru. Ovladač DEPTH přizpůsobuje hloubku modulace, alternativní MIX pak poměr čistého a efektovaného zvuku. Ovladač FREQ určuje frekvenci oscilace, ale tomuto ovladači se dá softwarově přiřadit jakýkoli parametr. Ano, naprosto jakýkoli z několika desítek parametrů. Jeho alternativní druh RES pak nastavuje rezonanci filtru. Ovladač SPEED nastavuje rychlost reakce obálky, ale zase mu lze přiřadit softwarově cokoli, alternativní VOL pak nastavuje celkovou výstupní hlasitost. Trochu mě mrzí, že v zásadě z osmi fyzických ovladačů jsou přiřaditelné pouhé dva. To třeba pedály od TC Electronic s technologií TonePrint umožňují softwarově přiřazovat všechny parametry všem fyzickým ovladačům. Nicméně stejně po vyladění nastavení dojdu k tomu, že žádný z fyzických otočných ovladačů nebudu vůbec využívat. A i teď, co jsem mohl vyladit doma, udělal jsem v softwaru. Jdeme na něj.

Software

Několikrát jsem zmínil "doplňkový" software, ale jen jakýmsi doplňkem rozhodně není, je naopak nedílnou a podstatnou součástí celého pedálu. Řekl bych, že bez něj je pedál ve výchozím továrním stavu téměř nepoužitelný, ano, až tak radikálně to vnímám. Ne, že by ty výchozí zvuky byly nějaké extra špatné, ale prostě já hledám něco zcela jiného. Ostatně i v drtivé většině multiefektů jsou tovární předvolby podle mě jen ukázkou, co to umí, ale jejich reálná použitelnost takzvaně "out of the box" značně kulhá. Po spuštění softwaru Neuro Desktop se zobrazí tři okna.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0mchk61h4msk91k6v12un3.jpg

Začnu pravým oknem Presets, kde se lze přepínat pomocí modrých ikon mezi zařízením a cloudem, tedy předvolbami uloženými na internetu. Tyto předvolby si můžete ukládat do cloudu a sdílet je s ostatními jen když máte vytvořený u společnosti Source Audio uživatelský účet, což je celkem obvyklé. Jinak počítačová verze aplikace je použitelná bez tohoto účtu, mobilní aplikace uživatelský účet vyžaduje. Levé okno Connections obsahuje seznam připojených zařízení, já mám jen jedno. V modrém políčku první ikonka umožňuje stáhnout a nainstalovat nový firmware, což jsem provedl, je to zcela triviální, aplikace vás vede, není se čeho bát. Prostřední ikonka s ozubeným kolečkem otevře na obrázku zobrazené okno nastavení. Tam lze nastavit chování spínače, jestli bude true bypass nebo buffered bypass, vstupní zařízení, máte-li nějaké, a za důležitou volbu považuji Quick Bank Switch, což umožní přepnout se do druhé trojice předvoleb ne sedmi, ale jen dvěma vteřinami. A nakonec ikonka servisního klíče otevře prostřední okno nastavení kompletní předvolby. Jo, je tam toho spousta:

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0mcgoo9sl1flbd17e4v4.jpg

Řekl bych, že je to poměrně intuitivní, já na ovládání a možnosti přišel vysloveně metodou pokus omyl, ale zkusím to rychle popsat shora dolů. V prvním šedivém pruhu nahoře jsou základní parametry jako citlivost vstupů, na konci výstupní celková hlasitost, uprostřed ekvalizace, poměr čistého a efektovaného zvuku, a další ovladače. Za speciální upozornění rozhodně stojí prvek Lo-Retain (WET), který určuje, kolik v efektovaném signálu bude zachováno basů, což nás jako basáky enormně zajímá. Standardně je tento prvek úplně stažený. U takového oktáveru jsem ho kupodivu stažený nechal, tak to zní lépe, ale u klasického autowahu jsem na basech tímto ovladačem značně přitlačil. Dalším důležitým prvkem je Mod Source, tedy zdroj pro modulaci. Prvním typem zdroje je ENV (Envelope), ten reaguje na intenzitu vstupního signálu, tedy na dynamiku hry, prostě a jednoduše řečeno, jak moc se do struny třískne. Například čím víc se do struny třískne, tím víc to kvákne. Druhý typ je LFO (Low Frequency Oscillator), který se váže na nastavení typu oscilace dole v šedivé v sekci LFO 1&2.

Levá modrá sekce s titulky Voice 1 a 2 zapíná a nastavuje vstupy pro efekt 1 a 2. A to klidně první efekt nemusí brát vstup 1, ale klidně 2 nebo i mix obou, viz routování nahoře. V této sekci se i nastavuje, co se se signálem bude dělat. Jestli proběhne přímo nebo jen filtrem v zelené sekci nebo zkreslením i filtrem tamtéž. Pozor, zkreslení i filtr jsou samostatně vypínatelné, takže i když v roletce ponecháte volbu Distortion – Filter, není problém jedno nebo druhé vypnout. Pravá modrá sekce zapíná a nastavuje oktáver. Umí buď jednu oktávu dolů nebo druhou oktávu dolů nebo jednu oktávu nahoru. Jedna oktáva dolů je naprosto perfektní, skvěle funguje. Druhá oktáva dolů už má nepatrné zpoždění a zvuk je divný, zato oktáva nahoru je hnus všech hnusů, to se na čistý oktáver používat vůbec nedá, to se nepovedlo. Mně jedna oktáva dolů stačí, jsem nadšený.

V levé zelené sekci je zkreslení, v roletce se dá vybrat z 13 různých typů a pomocí tří otočných ovladačů je dále doladit. Podobně v prostřední zelené sekci je nastavení filtru, a tam výběr z neuvěřitelných 29 typů, nebudu je zde všechny popisovat, to je všechno v manuálu. Pravá zelená sekce pak zapíná a nastavuje (routuje) výstupy.

Níže první řada šedivé sekce nastavuje obálky, druhá řada umožňuje vybrat nástroj pro lepší detekci zdroje následně efektovaného signálu, přiřadit libovolné parametry zmíněným dvěma knobům a další volby routování. V poslední šedivé řadě je nastavení externího kontroléru.

V pravém okně je možno předvolbu uložit na jakoukoli pozici. S nějakým externím MIDI kontrolérem jich můžete mít až 128, bez něj jen 6. Jako MIDI kontrolér lze použít firemní Soleman, nebo měli-li byste klasický MIDI kontrolér jiného výrobce, pak budete potřebovat alespoň firemní Neuro Hub, ke kterému jej připojíte, jinak je tu ještě poslední alternativa, a to použít MIDI kontrolér jiného výrobce, který ale v tom případě musí umět připojení pomocí USB. Ano, i k tomu je USB na zařízení přizpůsobeno, nejen k připojení počítače s ovládacím softwarem.

Předvolby rozhodně doporučuju uložit do cloudu, byť neveřejně, stalo se mi totiž, že jsem nějakým nedopatřením uvedl pedál do továrního stavu a moje téměř vymazlené předvolby byly fuč. V cloudu jak kdybych je našel. Takže držet se nejen poučky ukládat, ukládat, ukládat, ale i zálohovat, zálohovat, zálohovat!

Z mobilní aplikace ukážu jen pár snímků obrazovky pro představu. Mobilní aplikaci nespustíte bez účtu u společnosti Source Audio, jinak se s ní dá dělat to samé, co s počítačovou verzí.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0md1k7q45a11qu1ell1ggjb.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0mepm11hbp1v0e1vdfs1mc.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0me1peeejn16am1mololhe.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0meh3f3ptsj115uqjjif.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0me17l219mf51v1fal1m94g.jpg

Zajímavé je propojení s mobilním zařízením. Neslouží k tomu ani USB kabel ani Bluetooth, jak by někdo možná čekal. Bluetooth by se mi líbilo nejvíc, ale není přítomno. Co je však v balení přítomno, je audio kabel na jedné straně s velkým stereo jackem, na druhé straně s malým. Malý se zastrčí do sluchátkového výstupu na mobilním zařízení (telefonu, tabletu), velký do vstupu INPUT 2 na pedálu. Poprvé jsem to komentoval už u recenze AfterShocku, nyní stále žasnu, že to vůbec takhle může fungovat. Může. A na rozdíl od doby před necelými dvěma roky, kdy jsem testoval AfterShock, to dnes funguje i na iPhonu bez sluchátkového výstupu, použijete-li sluchátkovou redukci pro Lightning konektor. I odezva aplikace se zrychlila, je nyní celkem slušně použitelná.

Zvuk

Zvuk je takový, jaký si uděláte, v každém případě lze vytvořit zvuk naprosto skvělý, krabička to umožňuje, tedy jak jsem zmínil výše až na horní oktávu v sekci oktáveru, ta je strašidelná, ale i tak by se ten hnus někdy někomu někde mohl hodit. Jinak jsem ze zvukových možností vysloveně nadšený a nakroutil jsem si celkem bezproblémově náhrady za mé doposavad používané tři pedály a výsledek předčil očekávání, konečně jsem dostatečně uspokojen. Udělal jsem i zvukové ukázky mých zvuků, které používám. Na předchozím obrázku jste mohli vidět nastavení klasického dynamického autowahu. Použil jsem v něm jeden vstup, jeden efekt typu 2 Pole Low-Pass a jeden výstup. Žádné zkreslení, žádná oktáva. Nahoře jsem ovladačem Lo-Retain dostatečně vykompenzoval přirozený úbytek basů a dole fyzickým ovladačům přiřadil frekvenci filtru a Q faktor. Zvuk je následující (baskytara je Fender American Prefessional II Precision Bass V s niklovými roundwound strunami v dobrém stavu, v ukázce je hra prsty a pak slap).

Autowah

Dalším zvukem je jakýsi synth, který opět reaguje na dynamiku úhozu. Nastavení mám takovéto:

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0md12cad7269oedb1et65.jpg

Mono vstup – zkreslení typu Gated Fuzz a filtr typu 4 Pole Low Pass – mono výstup. Basy jsem ovladačem Lo-Retain vrátil úplně na doraz. Fyzickým ovladačům jsem opět přiřadil frekvenci filtru a Q. V ukázce nejprve dlouhé tóny, pak rychlejší hra.

Synth

Velká radost, když jsem si vyhlédl Spectrum, byla v tom, že bych se mohl zbavit další krabičky, a to oktáveru TC Electronic Sub 'N' Up Mini, který je jinak skvělý, ale prostě ušetřit místo o krabičku, kterou používám na 15 sekund v jedné písničce, mi přišlo jako skvělá příležitost. Jen jsem doufal, že bude fungovat samostatně a taky, že bude použitelný. Je. Takhle je nastavený:

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0mdj0m14sk14irp4hb896.jpg

Mono vstup – jen oktáver s jednou oktávou dolů – mono výstup. Žádné zkreslení, i když jemné by použitelné bylo, třeba i TC ho má a je nepomocné, zde jsem ho vynechal a nezařadil jsem ani žádný další efekt. Basy jsem ovladačem Lo-Retain nekompenzoval, zvuk se takhle alespoň nehltí, zůstává konkrétní. Fyzickým ovladačům jsem přiřadil původní neefektovaný zvuk a hlasitost dolní oktávy.

Oktáver

Sice pro další ukázkový zvuk zatím nemám využití, ale líbí se mi.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnk0q0mdb6t1k6r9ph17e84vu7.jpg

Tam jsem do obou efektových sekcí použil první vstup, v obou sekci zkreslení s volbou Gated Fuzz, v efektech v jedné větvi použil 3-Stage Phaser, ve druhé pak wah-wah efekt typu Triple Peak 2. V tomto případě jsem nepoužil tvorbu zvuku pomocí dynamiky hraní, ale obálku vytváří LFO (Low Frequency Oscillator), pro který jsem zvolil klasickou sínusovku. Výstup obou filtrů jsem pak vyvedl opět jen do jednoho výstupu. Fyzickým ovladačům jsem přiřadil frekvenci filtrů a rychlost oscilace. Zvuk jsem si pojmenoval (snad správně) jako:

Rotary phaser

A ještě další zvuky bez upřesňujícího popisu.

Flanger

Chorus

Tremolo

Octave Fuzz

Tuba

Hodnocení

Věřil jsem před koupí, že budu spokojen, a jsem spokojen. Co spokojen, jsem přímo nadšen! Krásná krabička, bezchybné zpracování, kvalita na první, druhý i třetí pohled, a hlavně skvělý zvuk všemožných dynamických filtrů. A samozřejmě, když se vypnou dynamické obálky, tak lze jednoduše nastavit i obyčejné zkreslení, zvláště fuzzy jsou tam naprosto skvělé. Software není tak hezký jako u mnohé konkurence, ale je poměrně přehledný, logicky uspořádaný a hlavně bezproblémově použitelný. Oproti třem doposavad používaným krabičkám vidím jen jednu nevýhodu, a to tu, že při změně potřebného efektu se před skladbou musím sehnout k pedálu a cvaknout přepínačem na správnou pozici, ale kdyby mě to začalo štvát, vždycky si můžu pořídit nějaký ten doplňkový MIDI ovladač. Vypadá to, že tahle krabička mi dlouho zůstane.

Webové stránky: https://www.sourceaudio.net/spectrum_intelligent_filter.html

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Source Audio Spectrum Intelligent Filter

Doplnil jsem ještě nějaké nahrávky různých zvuků, co jsem z toho vyloudil. Zrovna dneska jsem zatoužil po klasickém fuzzu, a on tam je taky grinning

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3

Re: Source Audio Spectrum Intelligent Filter

Kucí, vy s tou tubou... Sorry Adame, ale tohle je podle mě nepoužitelný. Jakože vošklivý...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

4

Re: Source Audio Spectrum Intelligent Filter

joko napsal:

Sorry Adame, ale tohle je podle mě nepoužitelný. Jakože vošklivý.

Jo, je. Chtěl to, líbí se mu to. Když už jsem ten zvuk zprznil, dal jsem to tam.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: