1 Naposledy upravil: Aidamos (14. 12. 2019 19.27:06)

Téma: Aleš Vychodil AVBPJ4

 

Aleš Vychodil AVBPJ4

Rok výroby: 2011
Země původu: Česká republika
Butiková cena podobného nástroje cca 55.000,- Kč - https://kytary.cz/av-basses-avbp-mfb-bk/HN190123/

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d43g1qakg00jmq1sau1tnpm3u3.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d43g1qal1d16lh81msd1vogj3r4.jpg

Úvod

Jsem rád, že konečně nějaký český kytarář dělá baskytary klasické fendrovské koncepce, co znám české kytaráře, tak je to většinou spíš samá moderna. Na jednu stranu je dobré, že jsou sví, originální, na druhou stranu přichází o zákazníky. Pochopily to tak zřejmě i takové firmy jako Spector se svou sérií Coda, Fodera se svou sérií Standard a dokonce i můj oblíbený Music Man s nástroji Cutlass a Caprice, i když je fakt, že zrovna u těchto tří firem tu změnu zas až tak moc nechápu, všechny jsou vyhledávané právě pro své tak typické nástroje. Ale doba je asi zlá, když už i taková firmy jako Gibson je na pokraji bankrotu.

Popis

Zde se jedná o typ Precision s přidaným J snímačem. Tělo je štíhlejší, tím pádem i originální, a musím říct, že vskutku elegantní. Líbí se mi. Hlava má opět originální tvar, opět elegantní, nic extravagantního, zase se mi líbí. Materiál těla je olše, krk je javorový s palisandrovým hmatníkem. Tělo i přední strana hlavy nesou barvu typu Daphne Blue. Nyní mě asi pošlete na oční na test barvocitu. Než tak uděláte, tak dodám, že barva časem zežloutla, a ta žlutá holt z modré Daphne Blue udělala zelenou Surf Green.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d43g1qal1rl6i68104v1j3n5tl5.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d43g1qaltac105oesq1ejf15m36.jpg

Krk je šroubovaný a na chromované destičce (neckplate), nese rok výroby 2011 a navíc informaci, že baskytara byla vyrobena speciálně pro Keitha Duffyho, baskytaristu The Corrs.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d43g1qal11129gipc31o3u1me4b.jpg

Masívní otevřené ladící mechaniky jsou od firmy Gotoh, konkrétně se jedná o typ GB10. Bohužel strojek struny D má docela tuhý chod, každopádně není problém tuto jednu mechaniku vyměnit, stále se vyrábí, a dokonce jsou pro mě až překvapivě levné. Sada čtyř kusů stojí méně, než jedna podobná mechanika od firmy Hipshot.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d43g1qal1oor1gd71br2bpmlnp8.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d43g1qal16ifhc9qos1f786d49.jpg

Kobylka je mix kobylky Gotoh 203B-4, ze které pochází celá základna, a nejspíše kobylky Gotoh VTB-4, ze které pochází vodící šrouby a závitové kameny. Nechápu, kdo tohle spáchal, jestli už Aleš Vychodil na přání Keitha Duffyho nebo někdo dodatečně, ale je to celé špatně. Závitové kameny mají jinou rozteč stavěcích červíků, takže nesedí do vodících drážek v základně, respektive v drážce sedí jen jeden, druhý vyšel přesně na hranu té drážky.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d43g1qal1jahgm09v4129m6sjc.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d43g1qamhki87ceum97p1tckd.jpg

Alespoň že to nevypadá, že by to mělo nějaký fatální dopad na zvuk, je to téměř neviditelný detail, ale mně úplně stačí, že o tom vím, a štvalo by mě to.

Když už jsem v tom kritizování, tak budu pokračovat. Někdo (výrobce? samozvaný kutil opravář?) se trochu netrefil při vyřezávání drážek do kostěného ořechu. Toho jsem si hned všiml, jak jsou struny A a D blíž k sobě něž ostatní. Rozteč A-D je 10 mm, rozteč G-D a E-A je 11 mm. Řeknete si milimetr, ale vidět to prostě je. Samozřejmě při hraní si toho nevšimnu, ale zase o tom vím a štve mě to.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d43g1qalge7ee01n39i0134ea.jpg

Nejsem nadšený ani z hrazdičky coby srážeče strun. Jsem zvyklý při výměně strun udělat minimálně dvě otočky struny kolem trnu ladící mechaniky rukou a pak teprve zbytek navíjet listem, ale u struny A a hlavně E je to prakticky nemožné. Ano, zvukově by tohle řešení mělo být díky většímu zalomení strun za ořechem lepší, ale pohodlné moc není.

Jinak šířka na ořechu je 41 mm a profil krku je hodně plný, perfektně mi sedí do ruky. Hmatník má pěkné perleťové orientační značky a lemování hmatníku je taky skvělé.

Je mi to líto, ale zase musím být kritický. Tentokrát se má kritika bude týkat snímačů.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d43g1qal1kg61kkc1bsd19lc1v0m7.jpg

Snímače pocházejí od švédské firmy Lundgren. Výhrada není ani ke zvuku a ani ke zpracování, respektive ne k tomu optickému vizuálu. Tam je všechno v pořádku. Ale jak jsem baskytaru servisoval, měnil struny, seřizoval a čistil, stalo se mi, že mi zajely některé pólové nástavce do snímače a to jsem se jich sotva dotknul. Speciálně u krkového snímače pod strunou A. Takže snímače ven z těla a pólové nástavce zase vystrčit. Asi by to chtělo něčím zapřít nebo zalepit, pod snímačem podložený pěnový hranolek na to evidentně nestačí. Stejně tak by možná zasloužil podložit vyšším pěnovým hranolkem kobylkový snímač. Kvůli nižšímu signálu by potřeboval dát blíž ke strunám, ale není to zas taková tragedie. Každopádně tohle fakt nechápu už jen z toho obecného hlediska. Pěna se časem vymačká, zesteří, a snímače výš nedáte. Sandberg to řeší pryžovými trubičkami navlečenými na šroubcích (docela dobrá metoda), já jsem tam už několikrát při různých příležitostech dával pružinky z propisovaček (a toho sr*ní s tím aby to z těch šroubků nevypadlo). Perfektně to má vyřešené Music Man velkými silnými pružinami přímo pod snímačem. Štelování snímačů jedna radost. Fakt nechápu, že to většina výrobců neřeší. Dementní pěnové hranolky – vrchol technických inovací!

Elektronika je netypicky pro konfiguraci snímačů PJ v zapojení ala Fender Jazz Bass '64, tedy hlasitost a tónová clona zvlášť pro každý snímač na sdružených (stacked) potenciometrech. Nic proti tomuto řešení nemám, alespoň je zásuvka na kabel pohodlně dostupná na pickguardu a ne na boku těla. Pickguard je dvouvrstvý a jinak jednoduše bílý.

Dobře přístupná je matice pro štelování průhybu krku v jeho patce.

Nastavit lze na base dohmat velice příjemný, což chválím.

Nástroj váží 4,2 kg a na popruhu přepadává na hlavu jen velice malinko. Hmota krku je díky jeho plnému profilu velká, pomohly by lehčí mechaniky, ale i tak je to za mě snesitelné, a to jsem na to hodně háklivý.

Zvuk

Ač jsem měl dost výhrad k technickému provedení, zvuk musím jen a jen pochválit. Baskytara rezonuje parádně, zvuk je zvonivý, plný, samotný signál kobylkového snímače je slabší, jak už jsem psal, ale mám zkušenosti, že je to u PJ konceptu běžné. On samotný dělený krkový snímač je hodně hutný, basový, poctivý preclák. Kobylkový snímač beru jako zvukové doplnění frekvenčního spektra, a to je naprosto dostatečné, prostě všechno naplno a není co řešit. Je to zase další svět, úplně jako Jazz Bass to prostě znít nemůže. Je to Precision s jazzbassovým nádechem. A to výborný.

Následující nahrávky, není-li řečeno jinak, jsou provedeny rovnou do zvukové karty, jen normalizovány, jinak ponechány v původním stavu bez postprocesingu. Tónové clony vždy plně otevřené. Použité struny jsou úplně nové niklované Elixiry 45-65-85-105.

Nejprve "povinné" nahrávky

Krkový snímač
Oba snímače
Kobylkový snímač

Bonusová nahrávka ve stejném pořadí snímačů jako výše

Slap

Abych alespoň trochu simuloval, jak skvěle hraje basa přes aparát, je tu opět nahrávka přes Darkglass Alpha Omega Ultra se zapnutou simulací aparátu, nejdříve prsty v pořadí krkový snímač, oba snímače, kobylkový snímač, pak oba snímače bez a se zkreslením a nakonec slap na oba snímače.

Hodnocení

Škoda těch několika spíše kosmetických nedostatků, které mě vysloveně mrzí, zvlášť s ohledem na dost vysokou cenu nástroje, naštěstí jsou poměrně snadno odstranitelné, jinak se ve všech ostatních ohledech jedná o výborný nástroj. Příjemný vintage vzhled, skvělý zvuk, výborná seřiditelnost a docela dobré vyvážení na popruhu.

Oficiální stránky výrobce: https://www.avbasses.com/

 

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

Takže navoněná bída. Dokonalost se skrývá v detailech a toto je vyloženě odstrašující příklad. 

0 xLajků:

3

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

CzechJoker napsal:

Takže navoněná bída. 

Yes. Přesně takhle bych nazval i AV pětku jb co visí v Kytarách za nějakejch 65 kolíků...

0 xLajků:

4

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

CzechJoker napsal:

Takže navoněná bída. Dokonalost se skrývá v detailech a toto je vyloženě odstrašující příklad. 

ono je takyotazka jestli jsou ta kobyla kameny, snimace puvodni ..tohle zrovna moc o base resp kytarari nevypovida .. 

Aidamos napsal:

Perfektně to má vyřešené Music Man velkými silnými pružinami přímo pod snímačem.

 U mm si to uz nepamatuju ale GL ma na ty pera vyfrezovane durky smile kde ty pera stojej a drzej jedna radost .. kam se hrabe viagra

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: Aidamos (21. 02. 2019 15.46:44)

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

m3 napsal:

ono je takyotazka jestli jsou ta kobyla kameny, snimace puvodni ..tohle zrovna moc o base resp kytarari nevypovida

Spouhlas. Já bych to taky tak tragicky neviděl. Kobyla se dá vyměnit. Nová stojí komplet osm stovek, takže za pár korun: http://www.gotoh.cz/gotoh/eshop/21-1-Kobylky-Baskytara/0/5/185-203B-4

Mechaniky stejně tak, komplet za čtrnáct stovek: http://www.gotoh.cz/gotoh/eshop/0/3/5/111-GB10-4ks a dají se dát i jiné, lepší, lehčí.

Snímače, toť otázka. Vyměnit za cokoli jiného není problém. Ale nejsou zvukově vůbec špatné, stačilo by nějak zafixovat ty pólové nástavce. Stejně tak kostěný ořech je záležitost pár korun i s prací jakéhokoli kytaráře.

Je to fendří koncepce, oni se tím netají, spíš chlubí. Nelíbí se ti kobylka? Vyměň ji! Nelíbí se ti mechaniky? Vyměň je! Nelíbí se ti snímač? Vyměň ho! Nelíbí se ti pickguard? Vyměň ho!

m3 napsal:

U mm si to uz nepamatuju

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d45el8fi1ie0rp1hsuhpt1fk23.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

6

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

Aidamos napsal:

barva časem zežloutla

To je taky legrační...   někdo prostě řekl, že je to TEN Vychodil pro Duffyho, neboli kytara o který už každej slyšel nebo četl a tak se chodí kolem horký kaše. Kdydy to byl běžnej US custom fender, nikdo by se nebál říct, že je to tak trochu zprasená a předražená kytara  :-)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

7

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

Atvečko napsal:
Aidamos napsal:

barva časem zežloutla

To je taky legrační.

Proč? Měl jsem už spoustu baskytar, kde se ta barva časem změnila, zejména tedy ty bílé. A u relic nástrojů se to dělá záměrně.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

8

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

Zdá se mi, že se tady rozjel trochu zbytečný hon na Vychodila, ne? Kdyby to poslal nový s těmito nedostatky za 60 švestek, tak bych asi taky brblal. Ale ta basa se evidentně někde 8 let pohybovala a co tam v tom kdo udělal, nevíme. Co se třeba nulťáku týče, netušíme, zda si to nevymyslel sám Keith Duffy.......osobně taky pochybuju, že kobylka se závitovými kameny by byla práce Aleše Vychodila, ale můžu se mýlit.....podložit snímač novou gumou /pěnou/pružinou neni problém atd....

Pakliže zpracování je super, seřiditelnost výborná a hraje to dobře, tak za tu bazarovou cenu, co se tady prodávala, to naopak může být výborná basa v naprosto univerzální konfiguraci PJ...

 

 

PB/JB/MM & Eden & Hocke & Soundelirium
0 xLajků:

9 Naposledy upravil: Matej (20. 02. 2019 16.32:46)

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

Připomělo mi to příhodu, když se ke mě dostala basa, kopie pětkového MM a kluk, že mu hraje slaběji H a G a že mu basu vyrobil pan Jurkovič. No hned asi po minutě jak jsem basu okoukl mi bylo jasné proč. Bylo to tím, že v base byl MM Seymour Duncan snímač (myslím, už si to nepamatuju), ale snímač s kamenama a užší cívkou na užší rozteče na kobyle. Kluk říkal, že takto mu to vyrobil a sestavil-snímač objednával p.Jurkovič. Ptal jsem se ho jestli opravdu a vůbec jsem nepochopil, jak mohl takhle basu Jurkovič udělat a vypustit. Takže jsem klukovi objednal ten samej snímač akorát s širší cívkou na širší rozteče strun a problém slabšího H a G vyřešen. Prostě Jurkovič to zmotal, objednal blbě snímač, ale klidně s tím tu basu osadil. I mistr tesař se občas na něco vysere no. kissing

0 xLajků:

10

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

Aidamos napsal:

kde se ta barva časem změnila,

po 8 letech tekhle brutálně, jo ?  navíc mám pocit, že jsem někde četl že to je zezadu pěkně flekatý...

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

11 Naposledy upravil: Aidamos (20. 02. 2019 18.14:42)

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

Atvečko napsal:

po 8 letech tekhle brutálně, jo ?

Hele, proč ne? Tady si najdi 6. model z roku 2010: https://baskytara.com/topic11492 - ten by měl být v barvě Olympic White, což je normálně absolutně čistě bílá. No, a to ta basa rozhodně není. A to je ten Lakland určitě v novotě dražší než AV.

Atvečko napsal:

navíc mám pocit, že jsem někde četl že to je zezadu pěkně flekatý

V inzerátu. No fotkách je to trochu vidět, v reálu si toho ani nevšimneš. Za mě to dostalo pěknej vintage look a vůbec mi to nevadí. A většině lidí v současné době módního relicu to vadit asi taky nebude.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d43g1qaltac105oesq1ejf15m36.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

12

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

To já netvrdím, jen mě to zarazilo...

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

13

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

Hoj, basa je moje, je to dobře hrající a hratelnej nástroj, trochu nechápu vyznění zdejší diskuze, kritičtější než samotná recenze. Za objevené nedostatky Adamovi děkuju, sám sem si jich nevšiml, basu sem takhle dopodrobna nezkoumal a při hraní mě neobtěžují, snad krom tužšího chodu D ladící mechaniky, ale nějaké změny asi výhledově udělám. Pod "navoněnou bídou" si představuju přesně opačněj problém - nehrající krám osazený drahými komponenty, ne dobře zpracovaný a hrající nástroj, byť pokažený několika (podle mě spíš kosmetickými, než funkčně významnými) nedostatky, taky předpokládám že za 8 let se i AV posunul (snad k lepšímu). O původní barvě sám pochybuji že byla modrá, to by asi byla velká změna a zažloutnutí jak na fotkách se naživo vážně špatně hledá. A že je to "TEN Vychodil pro Duffyho" je takové dvojsečné, předpokládám, že nechtěl vypustit špatný nástroj pro někoho kdo může být marketingově zajímavý, ale zas kdyby to byla nejlepší basa na světě tak jí Duffy ještě má smile Každopádně jsem AV napsal mail, zda je všechno jeho práce nebo proběhly nějaké změny, tak uvidíme.

Fender Highway One Jazz Bass / AVBPJ4 "Keith Duffy" /  Japan lawsuit JB Memphis 70's / Fokus MM5 / EBS Microbass 3 / B85 Germanium overdrive / Fender rumble V3 500 210 - box Fender rumble 112.
0 xLajků:

14 Naposledy upravil: Párty (06. 03. 2019 17.01:58)

Re: Aleš Vychodil AVBPJ4

Tady mé otázky aodpovědi Aleše Vychodila. 

1) kameny na kobylce byly takto osazeny primárně (ev. proč) nebo byly vyměněny později?

2) stejně tak nultý p ražec je přímo do vás nebo byl též vyměněn / předělán?
3) jaká byla původní barva - opravdu Daphne blue co se změnila na tuto Surf green nebo byla zelená již původně, jen místy zvintižovatěla, zežloutla? na některých místech - na těle kde se opírá P ruka je na hraně více do modra
4) snímače jsou Lundgren? jak ev. nejlépe řešit problém se zapadáním pólových nástavců?
 

1. nemám ponětí, fotky nástroje co mám mají standardní kobylku Gotoh. Pravděpodobně nový majitel v Irsku změnil ke svým představám. Nemám o tom žádný záznam.
2. podle fotky to nedovedu odhadnout. Musel bych se na basu důkladně podívat.
3. myslím, že barva byla spíše Sonic Blue. Překrytí čirým lakem (jako v tomto případě) způsobilo lehký odstín dozelena. Dnes používám již trochu jinou technologii lakování a nástroj většinou není překrytý čirým lakem. Tohle je ale vždy na specifikaci zákazníka.
4.Snímače v originální konfiguraci byly Lundgrem. Co tam je teď nedokážu říct. Pokud ale při recenzi recenzent snímače vyjmul a byla na nich samolepka Lundgren, poté je to Lundgren. Jiný způsob označení Lundgren v roce 2011 nepoužíval. Např. Nordstrand nebo Aguilar mají v bobbinu logo vyraženo nebo laserově vyryto.
Tohle je docela záhada, proč se tak děje. Magnet je v bobbinu nalisovaný a řekl bych že docela i silou. Co se dělo proto, aby se to uvolnilo nedokážu odhadnout. Rozhodně v době prodeje nástroje snímač takové rysy nevykazoval. Takový snímač by ani Johan Lundgren neprodal, docela si kvalitu hlídá.

Fender Highway One Jazz Bass / AVBPJ4 "Keith Duffy" /  Japan lawsuit JB Memphis 70's / Fokus MM5 / EBS Microbass 3 / B85 Germanium overdrive / Fender rumble V3 500 210 - box Fender rumble 112.
0 xLajků: