1 Naposledy upravil: Aidamos (04. 08. 2018 19.51:32)

Téma: Korg Pitchblack Custom

Korg Pitchblack Custom

Rok výroby: 2017
Země původu: Vietnam
Cena: 2.300,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1cabgr71i15fagmc13931sbm5fn3.jpg

Popis, konstrukce, ovládání

Jedná se o ladičku japonské firmy Korg, která samozřejmě vyrábí nejen ladičky všech možných typů. Jednu ladičku Korg Pitchblack jsem už měl, a jednalo se konkrétně o rackovou verzi s přídomkem Pro (recenze). Prodal jsem ji dosti nerad, a to jen kvůli uvolnění místa v pedalboardu, aby se mi tam vešel plánovaný bezdrátový in-ear odposlech. Měl jsem půl roku malou, a vůbec ne špatnou, pedálovou ladičku D'Addario Planet Waves PW-CT-20 (recenze), ale prostě se mi po plynulých modrých světélcích Korgu stýskalo, takže nebylo zbytí. Tento model se zove Custom a měl by se svými parametry vyrovnat verzi Pro, leč v kompaktním formátu. Samozřejmě verze Pro má navíc tester kabelů, o to je model Custom ochuzen, ale jinak by měl mít z funkčního hlediska ty samé atributy, např. ze stěžejních uvedu registrující frekvenční rozsah od E0 (20,6 Hz) do C8 (4186 Hz) a možnost nastavení kalibrace komorního A od 436 do 445 Hz, přičemž výchozí je samozřejmě 440 Hz.

Tělo ladičky je odlitek z hliníkové slitiny, jen spodek krabičky je masívní výlisek z tvrdého plastu. Na spodku krabičky je zacvakávací kapsa na 9V baterii. Spodek krabičky bohužel není moc hladký, má spoustu výstupků v podobě nápisů a podobně, takže jsem suchý zip pro přichycení k ploše pedalboardu musel dávat dosti velký, a stejně drží jen tak tak. Musel jsem taky odlepit čtyři gumové nožičky, které poměrně dost vyčnívají nad rovinu spodní plochy. Jak kdyby pánové z Korgu vůbec nepředpokládali, že tam někdo bude chtít dávat sucháč. Tohle vážně trochu nedomysleli. Dyzajn především. Ale ano, design se vážně povedl. Tělo ladičky je vyvedeno v černém laku se zvláštní vintage úpravou a dokonce se vyrábí v několika barevných provedeních, což jsem v době koupě ani nevěděl, ale stejně bych asi zvolil černou.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1cabgr71mve91uci1fvf1pddn3c7.jpg

Displej kryje plastový průzor nejspíše z polykarbonátu. Elegantně je vsazen do těla a taky má elegantní zaoblení kopírující zaoblení těla ve vrchní části.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1cabgr71k1195no1dd61ihlhhc4.jpg

Průzor na mě působí daleko bytelnějším dojmem, než podobná záležitost u výše zmiňované ladičky Planet Waves. Tam jsem se obával snadného poškrábání, leč nestalo se. Tohle krycí "sklo" už nějaké škrábance zaznamenalo, ale je to vidět jen pod určitým úhlem, podobně jako třeba u smartfonu, ale zde myslím asi nikdo Gorilla Glass, nejlépe ještě s oleofóbní vrstvou, neočekává, ale neříkám, že bych ho nebral, ovšem kolik by to stálo peněz? Asi hodně.

Zobrazovací display má 12 segmentů, ale "středová" poloha neleží ve středu, anžto je display asymetrický. Pod "středovou" polohou signalizující správné naladění se nachází 8 segmentů, zatímco nad ní jen 3. Toto řešení mi vůbec nevadí, stejně když mám nadladěno, strunu nejdříve trochu podladím pod středovou hodnotu a pak dotáhnu, čili více segmentů dole se hodí. Dělal jsem tento postup vždycky, možná to tak děláte mnozí z vás, a zřejmě i pánové z Korgu, proto toto řešení. Jinak by se tam 8 segmentů na každou stranu displeje nevešlo, a vystředěním stávajícího by se zmenšilo krokové rozlišení. Segmenty jsou tzv. 3D, jsou pod krycím průzorem tvarovány do obráceného V, což je velice efektní.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1cabgr71lhbolts6q347v1c025.jpg

Vstup s kovovou jackovou zásuvkou je na pravém boku, výstup pak na levém. Spínač je rovněž kovový, jde lehce a při přepínání necvaká, ač se ladička chlubí obvodem true bypass, pro který jsou tyto cvakající spínače typické.

Zadní strana ladičky obsahuje vstup na napájecí adaptér, průchozí výstup pro napájení další krabičky až do 200 mA a dále jsou tam dva přepínače. Tlačítko DISPLAY nastavuje zobrazovací režim ladičky a tlačítko CALIB pak kalibraci v rozsahu frekvencí popsaných výše.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1cabgr71lhk61i58n0mknl10276.jpg

Režimy ladění jsou zde dokonce čtyři, tedy překvapivě o jeden víc, než má verze Pro. Daný režim se po stisku tlačítka zobrazí jako číslo na displeji v místě, kde se jinak zobrazuje tón. Pod číslem 1 se schovává klasické "jehlové" zobrazování, pod číslem 2 je stroboskopický režim běžících ukazatelů, které je pro správné naladění potřeba zastavit, pod číslem 3 pak poloviční stroboskopický režim, kdy se pohybují segmenty jen v horní nebo dolní části displeje a čtvrtým speciálním režimem je režim podobný prvnímu, jen pod pohyblivým ukazatelem svítí i všechny ostatní segmenty. U všech čtyř zobrazovacích režimů střední zelený ukazatel svítí stále, u režimu číslo 1 v okamžiku přesného naladění jeho jas navíc zintenzivní a modré segmenty zhasnou. Pro mě osobně je nejpoužitelnější právě první režim. Ostatně tento je výchozí a po odpojení napájení si ladička nastavený režim již nepamatuje a nelze jej ani nijak uložit. Stejně tak nastavení kalibrace. Úplně stejně se chová i verze Pro. Řešením by u verze Custom asi bylo nechávat trvale v ladičce baterii, tedy i při umístění ladičky v pedalboardu, ale to mi moc nevyhovuje. Ladička si ani nepamatuje stav zapnutí/vypnutí po odpojení a novém připojení napájení. Ladičku je potřeba vždy zapnout. Takto se chová i racková verze Pro. Ale třeba výše zmiňovaná ladička Planet Waves si stav zapnutí/vypnutí po odpojení a novém připojení napájení pamatuje. A např. ladička Boss TU-2 (recenze) dokonce umí ladící režim a další nastavení uložit do paměti (stejně tak nástupnická TU-3). Je to tedy jen na výrobci, jaké funkce umožní. Zde toho pravda moc není. Stejně tak není možno zvolit, zda ladička bude zvuk umlčovat či ne. Prostě mutuje vždy, když je v řetězci, leda by byla v paralelní smyčce. Já to takto používám, protože mám předzesilovač Tech 21 SansAmp VT Bass Deluxe (recenze), který má paralelní výstup právě například pro ladičku, mohu tak mít ladičku zapnutou neustále a v případě potřeby mutování provádím prostřednictvím tohoto preampu.

Jinak ladička ladí údajně s přesností +/- 0,1 centu. Ladí krásně plynule, což byl další důvod, proč jsem po ní, navíc po zkušenosti s verzí Pro, sáhl. Moje zmiňovaná předchozí Planet Waves reagovala strašlivě rychle a registrovala okamžitě sebemenší změny, což bylo až kontraproduktivní. Asi víte, že když brnknete, zvláště na hlubokých strunách, dojde ke krátkodobému jakoby nadladění. Díky okamžité reakci pak ladička Planet Waves přeblikávala nahoru a dolů, což mi trochu vadilo. Ale zase díky vysoké rychlosti člověk mohl kontrolovat ladění i během hry (s ladičkou  v paralelní smyčce). Na to s Korgem můžete zapomenout, při rychlém střídání tónů si ladička hraje na Fučíka a mlčí. Zato se mi ale odmění pohodlným plynulým laděním, když opravdu ladím, což oceňuji víc než okamžitou reakci.

Hodnocení

V tomto případě oželím slovní hodnocení, jen vypíchnu plusy a mínusy, zbytek byl už řečen výše v textu, každopádně za mě i přes níže a výše uvedené mínusy velice povedená ladička.

+ plynulé a přesné ladění
+ kvalitní zpracování
+ true bypass
+ velice povedený design
+ elegantní 3D zobrazovací segmenty
+ několik zobrazovacích režimů ladění
+ dobrá viditelnost i na ostrém slunci
+ kompaktní velikost
+ výstup na napájení dalšího efektu
+ možnost volit z několika barevných provedení

- při zapojení v efektové cestě neumožňuje volbu zda mutovat nebo ne, mutuje vždy
- při odpojení napájení si nepamatuje stav zapnutí/vypnutí ani nastavený zobrazovací režim a změnu kalibrace, v případě potřeby je nutno vždy znovu nastavit
- snadno poškrábatelný průzor
- členitější spodní plocha a tedy ne tak dobré držení suchého zipu pro přichycení do pedalboardu

Stránky modelu: ZDE

Oficiální video: https://www.youtube.com/watch?v=Eiv1I8GTXd4

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: