1 Naposledy upravil: Aidamos (19. 10. 2022 09.53:55)

Téma: TC Electronic SpectraComp

TC Electronic SpectraComp

Země původu: Thajsko
Cena: 2.590,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1gfnlnsne1ns3u0p14mjb8j1gqp3.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1gfnlnsnekthars1a7va5op7q4.jpg

Popis, konstrukce, parametry, ovládání

Jedná se o kompresor speciálně pro basovou kytaru. Tělo pedálu je kovové vyvedené v tmavomodrém metalickém laku. Spínač je rovněž kovový a při spínání nelupe, přestože se krabička chlubí technologií true bypass. Na spodku krabičky jsou dvě gumové protiskluzové plošky. Ovšem stejně jsem mezi ně ve finále nalepil suchý zip s háčky pro uchycení k pedalboardu. Stavěcí plošky jsou nízké, odlupovat jsem je tedy nemusel. Na levé straně efektu je jacková výstupní zdířka, na straně pravé pak zdířka vstupní, dále zdířka pro napájení 9V adaptérem a mini USB zásuvka pro připojení počítače nebo tabletu. Baterií napájet kompresor není možné, adaptér ani USB kabel není součástí balení. Krabička má odběr 100 mA.

Fyzický ovládací prvek obsahuje kompresor jen jeden, a to v podobě černého plastového kloboučku s výraznou bílou ryskou. Mezi ním a spínačem je dvoubarevná LEDka. Červeně svítí při zapnutém efektu, zeleně bliká při nahrávání předvoleb. Krabička je vybavena technologií TonePrint, která umožňuje nahrávat předvolbu (presset) do krabičky buď pomocí tabletu nebo počítače a USB kabelu (viz dále) a nebo pomocí telefonu jeho přiložením reproduktorem k elektromagnetickému snímači nástroje a přehráním speciálního zvuku z aplikace, přičemž dále vše běží z nástroje po kabelu rovnou do pedálu. Takto to funguje:

http://www.youtube.com/watch?v=vMt_0WVx9XE

Mobilní aplikace je zdarma dostupná pro operační systém Android a iOS, odkazy pro její stažení naleznete ZDE.

Předvolby lze v aplikaci vybírat podle hudebníka nebo podle produktu. Přímo pro tento kompresor je dostupných plno předvoleb známých basistů. Alespoň část z nich můžete vidět v snímku obrazovky z mého telefonu. EDIT: dnes už aplikace vypadá trochu jinak - viz doplnění v diskuzi níže.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bh7opmtgs7h17em1r9h1ve714tt5.jpg

Tovární pressety naleznete ve skupině Multiple Toneprints s logem TC. Uvnitř je skupina 10ti firemních předvoleb. Ta s označením Default má u sebe i napsáno, že se jedná o předvolbu se kterou se produkt prodává.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bh7opmthlfvcd2193n15fc306.jpg

Toto je taky jediný oficiální způsob, jak uvést krabičku do výchozího stavu. Povedlo se mi opakovaně provést i způsob neoficiální. Jak jsem s krabičkou blbnul, zjistil jsem, že vypnutím vypínače na prodlužovačce nebo i vytažením adaptéru ze zásuvky zřejmě krabička dostane proudový ráz, který ji resetuje na tovární nastavení. Hloupé chování. Použil jsem sice kvalitní adaptér, ale se spínaným zdrojem. Zkusil jsem tedy použít adaptér s klasickým transformátorem, ale chová se stejně. Ovšem když jsem použil multizdroj Microdesignum Fonte, u něj se toto neděje, evidentně u něj při jeho vypnutí dochází k pozvolnému snížení proudu a nevadí mu ani okamžitý výpadek proudu, nahraná předvolba zůstane zachována. Ovšem ne každý to používá s multizdrojem, ale jen s obyčejným zdrojem. Pak stačí cvaknout vypínačem na zásuvce a celá vaše pracně vytvořená předvolba je v háji a bez USB kabelu a tabletu nebo notebooku jste v P jako v zadečku. Dokonce jsem zkusil aktualizovat firmware, který se dá stáhnout na oficiálních stránkách (manuál tamtéž), ale nepomohlo to. Evidentně mi nezbývá nic jiného, než kompresor reklamovat. Buď je to chyba tohoto kusu nebo celé koncepce. Uvidíme a dám vědět. EDIT: vyšel nový firmware, viz doplnění v diskuzi níže.

Jinak k mobilní aplikaci mám taky dvě drobné výhrady. První je to, že někdy je start aplikace dlouhý, jak aplikace stahuje novinkové předvolby z internetu, a druhou je to, že se aplikace nedá ukončit obvyklým tlačítkem Zpět, musí se ukončit tlačítkem pro přechod na hlavní plochu (asi převzetí funkce z iOSu i pro Android)

Zjistil jsem, že mi prakticky nevyhovuje žádná z továrních předvoleb, ani žádné z nastavení vytvořených slavnými jmény. Pak nezbývá než sáhnout pro softwaru s názvem TonePrint Editor, který je pro Windows a MacOS dostupný zdarma ke stažení ZDE.

Na první pohled vypadá aplikace stejně jako na telefonu. EDIT: dnes už aplikace opět vypadá trochu jinak - viz doplnění v diskuzi níže.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bh7orcfn1n0u11i7q9trrp1uhh9.jpg

Ovšem nahoře se nalézají tlačítka na přepínání mezi knihovnou (Library) a samotným editorem. Po přepnutí se zobrazí výchozí tovární nastavení a zároveň se tento zvuk i nastaví na kompresoru. Samozřejmě uložená předvolba není přepsána, ale aktivní je tato výchozí, a tak je to při každém připojení zařízení. Čekal bych spíš, že si software natáhne aktuální předvolbu z kompresoru, aby bylo možno udělat jen drobné úpravy.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bh7oscs986j9malur17a5q53b.jpg

V seznamu předvoleb jsou totiž jen TC tovární nastavení, takže chtěli-li byste např. jen drobně modifikovat nastavení Nathana Easta a uložit si ho pak jako vlastní, máte smůlu. Tak se alespoň chová můj kus, ale moc nevěřím tomu, že i tohle zmiňovaná reklamace odstraní. Musíte tedy při vytváření svojí předvolby vycházet z jedné z deseti továrních. Pod nimi pak už samozřejmě mohou být vaše osobní uložené pressety.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bh7oscs91bqf1hfu185c1r47hamc.jpg

Můj osobní presset vypadá takto:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bh7oscsa18ts63313f01c5n16lod.jpg

Vycházel jsem z tovární předvolby BassCompander, zjistil jsem totiž, že na druhém konci kompresní křivky obsahuje expander až skoro gate, jinak řečeno šumovou bránu. A to dokonce s velice rozumným nastavením, protože jinak editor neobsahuje žádné ovladače pro nastavení druhého konce kompresní křivky. První sekce Cross Over slouží k definici frekvenční pásem, protože kompresor je třípásmový a tedy zvlášť může komprimovat basy do frekvence nastavené pod nápisem X-Over Low, zvlášť výšky od frekvence nastavené pod nápisem X-Over High a zvlášť středy mezi těmito dvěma frekvencemi. Dále lze pro každé pásmo nastavit gain. Aby byl vidět větší počet dalších ovladačů, lze sekci Gain response s grafy sbalit.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bh7oscsa1cts14e71np21u7v1hg0e.jpg

Nyní můžete na obrázku vidět sekci Compressor. Bohužel okno aplikace nelze nijak zvětšit, takže vždy jsou v jedné řadě vždy tři ovladače, přestože lepší by byly čtyři. Nastavit můžete všechny parametry kompresoru, tedy threshold, ratio, attack, hold, release a knee, a to pro každé ze tří pásem. Ano, dokonce i koleno (knee) lze nastavit od ostrého, tvrdého (tzv. hard-knee) po libovolně oblé, měkké (tzv. soft-knee). A jak vidíte, na nastavení druhého konce křivky tam opravdu nic není.

Ovladače lze posouvat i pouhým kolečkem myši a z toho vyplývá jeden problém. Jestli použijete kolečko i na posouvání stránky nahoru a dolů, určitě myší zabloudíte na nějaký parametr a rozhodíte si ho. Líbilo by se mi kdyby šlo parametry zadávat i přímo číselně. Možné to není, a jak kolečkem, tak taháním za ovladač je u některých z nich trochu problematické nastavit přesnou požadovanou hodnotu.

Co tam dále je v sekci Konob Selection, je možnost přiřadit tomu jednomu fyzickému ovladači na krabičce téměř libovolný parametr.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bh7oscsb101k14lh1a6mv7npf.jpg

Jsou tam k tomu určeny rovnou tři roletky, ale vždy funguje jen jedna, kterou zvolíte kliknutím na barevnou tečku. No a dále je možnost zvoleného parametru  nastavovat jeho rozsah v grafu Knob Range přesouváním jednotlivých bodů. Do toho už jsem nezasahoval, řídil jsem se pravidlem, když tomu nerozumíš, a hlavně když to funguje, tak do toho nešťourej. Ale jinak je opravdu důležité, ba přímo nezbytné, jednotlivým parametrům kompresoru dobře rozumět, protože s metodou pokus-omyl bez těchto znalostí mít úspěchu moc nebudete. Doporučím pro prostudování jednotlivých parametrů článek: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-cla … unor~2003/

Předvolbu si mezi vlastní můžete uložit tlačítkem Store v okně aplikace nahoře a velice to doporučuji, jinak odpojením kompresoru od počítače (tabletu) o celou práci přijdete. Finální zápis pressetu do zařízení provedete tlačítkem Store to Pedal, přičemž budete v tom samém tlačítku informováni o úspěšném přenosu.

Mimochodem aplikace se neinstaluje, jedná se o jeden samostatně spustitelný EXE soubor (pro Windows). S tím odpadají i jakékoli další viditelné konfigurační soubory. Kam se tedy vámi pojmenované osobní předvolby uloží? Do vašeho osobního profilu uživatele. Ve Windows je to soubor s cestou:

C:\Users\JménoUživatele\AppData\Roaming\TonePrintEditor\TonePrint.settings

Tento soubor si samozřejmě můžete kdykoli zazálohovat a v případě potřeby např. na jiném počítači tímto souborem přepsat stávající. Jen abyste se nedivili, že tam takovou složku nemáte, ona totiž složka AppData je standardně skrytá.

Zvuk

Zvuk je takový, jaký si uděláte. Jak jste viděli v předchozí kapitole, detailně si můžete nastavit každý parametr pro všechna tři pásma stejně jako u lecjakého studiového kompresoru. Když se vám to povede, kompresor zahladí špičky, zvuk pročistí, zpevní, rozzáří, udělá šťavnatý. Po zvukové stránce je všechno v pořádku a je to jen na vás nebo na vhodně zvolené již hotové předvolbě. Samozřejmě lze všechno naprosto zkazit, ale tak je to asi skoro se vším.

Video s ukázkami zvuku: https://www.youtube.com/watch?v=VEUVv6jmIRI
Video s ukázkami nastavování softwarem: https://www.youtube.com/watch?v=oSmuETz_hEw

Hodnocení

Původně jsem chtěl tenhle kompresor (hlavně kvůli jeho velikosti) jen na doma a na menší akce, kde používám kombo Hartke Kickback 10 (recenze), které kompresorem nedisponuje. Ovšem kompresor je natolik dobrý, že ač mám v mém zesilovači TecAmp Puma 1000 (recenze) naprosto perfektně fungující vestavěný kompresor, tenhle je lepší, čili oproti původním záměrům jsem ho integroval do zvukového řetězce v pedalboardu. Komu nevadí relativně složité nastavování pomocí softwaru a/nebo tomu, kdo uvítá malou velikost a také třeba nízkou cenu za vysokou kvalitu, můžu tento kompresor s klidným srdcem doporučit. Kdo potřebuje nebo chce mít možnost s nastavením kompresoru laborovat přímo při hraní, tomu bych doporučil poohlédnout se jinde. Jsem celkem rád, že se kompresor ke mně dostal bez zkoušení, protože upřímně řečeno, kdybych ho zkoušel třeba přímo v obchodě a měl tam jen výchozí tovární předvolbu, případně bych si vyzkoušel přes mobil dostupné pressety známých hráčů, asi bych nebyl oslněn a nekoupil bych si ho. Ale na druhou stranu stejně jsem s možností editace byl obeznámen a počítal jsem s tím, že si vytvořím vlastní předvolbu. Kvůli výše zmíněnému resetování zařízení do továrního stavu jej budu určitě reklamovat, ale pak sem rozhodně dopíšu, jak to celé dopadlo. Uvítal bych taky, aby si software natáhnul aktuální nastavení z pedálu, ale to bych asi chtěl už moc.

Oficiální stránky: http://www.tcelectronic.com/

EDIT: TC vydalo nový software TonePrint Editor, píšu o něm níže.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
1 xLajků:

2 Naposledy upravil: Aidamos (03. 11. 2017 13.24:38)

Re: TC Electronic SpectraComp

Tak se mi konečně vrátil kompresor z reklamace, respektive vyřešili to tak, že mi dali úplně nový kus. Hmm, dělá to taky. Prostě cvaknu vypínačem na zásuvce nebo vytáhnu zdroj ze zásuvky a finito, moje pracně vytvořená a nahraná předvolba je resetována do továrního nastavení, takže je to chyba celé konstrukce. Už to reklamovat nebudu, protože bych musel chtít vrátit peníze. Jenže kompresor se zmíněným zdrojem Microdesignum Fonte funguje, ten zmíněným problémem netrpí, a v pedalboardu mám jen velice omezené místo, a nevím o žádném dobrém kompresoru tak kompaktních rozměrů, který bych použil místo TC, takže asi mi nezbude nic jiného, než si ho prostě nechat. Samozřejmě mohou existovat i další zdroje, se kterým se zmíněný problém nebude vyskytovat, ale zkoušel jsem dva klasické 9V zdroje, jeden spínaný, jeden lineární, a dělají to oba.

http://baskytara.com/img/m/2556/p1bklsafqbibq1ihf19mj10547p03.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3 Naposledy upravil: Aidamos (07. 02. 2019 19.56:24)

Re: TC Electronic SpectraComp

Když se mi loni v prosinci zmiňoval kamarád, že se dívá po nějakém kompresoru, co mu zhutní zvuk, nabídl jsem mu neuváženě svůj výše recenzovaný TC Electronic SpectraComp, protože jsem měl zálusk na "lepší" MXR M87 (recenze). Popsal jsem mu všechny neduhy SpectraCompu, aby nekupoval zajíce v pytli, navíc jsem mu ho zapůjčil na vyzkoušení, slovo dalo slovo a já mu ho prodal za stejnou cenu, za jakou jsem ho i já z druhé ruky koupil. Mimochodem, byl to pár měsíců starý kus, který jsem dostal v rámci reklamace (viz o příspěvek výše), tedy funglovka. No nic, za blbost se platí. Po třech měsících používání MXR M87 se s pokorou vracím k TC SpectraCompu, protože mi vyhovuje prostě víc. Ne tedy s továrním pressetem, ten nějak funguje, ale úplně mě neoslovil, naštěstí mám svoje vymazlené nastavení (popsané výše) stále uložené a případným zájemcům ho zde dávám k dispozici (EDIT: nedávám, v nové verzi aplikace nefunguje, ale moje nastavení naleznete dole v příspěvku právě o nové verzi). Čili SpectraComp je pravděpodobně mým osudem, je to nejlepší  kompresor, co jsem měl možno zkusit. Hlavně je třípásmový a umožňuje neuvěřitelně detailní nastavení, kterými disponují snad jen ultra drahé studiové kompresory. Ještě se mi hodně líbí nový Ampeg Opto Comp, ale zřejmě nebudu pokoušet štěstí, leda koupit, vyzkoušet a případně vrátit (jo, GAS je sviňa).

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

4 Naposledy upravil: Šimi (12. 03. 2018 10.11:56)

Re: TC Electronic SpectraComp

Prej mají firmware, který resetovací problém řeší: http://forum.tcelectronic.com/topic/232 … power-off/

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: Aidamos (13. 03. 2018 19.17:02)

Re: TC Electronic SpectraComp

Šimi napsal:

Prej mají firmware, který resetovací problém řeší: http://forum.tcelectronic.com/topic/232 … power-off/

Aha, dík za info. Teď otázka, zda je k dispozici i veřejně, jestli tu chybu zahrnuli do volně dostupných firmwarů. Vyzkouším a dám vědět. Co mám teď nový kus, tak jsem ani upgrade firmwaru neprováděl.

EDIT: Hmm, tak na stránkách http://www.tcelectronic.com/p/P0CL7/Downloads mají jen firmware z února 2016, takže 2 roky starý. Napsal jsem si taky o link na stažení verze, která to řeší, ač to s mým zdrojem nutně nepotřebuju.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

6 Naposledy upravil: Aidamos (17. 02. 2019 16.49:34)

Re: TC Electronic SpectraComp

Aidamos napsal:

Napsal jsem si taky o link na stažení verze, která to řeší, ač to s mým zdrojem nutně nepotřebuju.

Tak už mi byl odkaz poslán, zde dávám k dispozici (EDIT: nedávám, již je k přímo na stránkách, píšu o tom níže).

Každopádně nejdříve jsem neslavil úspěch, protože jsem to nedělal podle návodu, takže tady je:

1) odpojit napájení pedálu
2) připojit USB kabelem k počítači
3) stisknout a držet spínač na kompresoru
4) připojit napájení krabičky
5) uvolnit spínač (LEDka se rozsvítí zeleně)
6) spustit v počítači aktualizaci firmwaru - během aktualizace LEDka musí zeleně blikat, po doběhnutí aktualizace na 100% LEDka buď zhasne a zůstane zhasnutá až do zapnutí efektu, nebo zhasne jen na krátký okamžik a rozsvítí se červeně, prostě podle toho, v jakém stavu byl kompresor naposledy (zapnutý/vypnutý). Nebliká-li při upgradu zelená LEDka, restartujte počítač.

Hurá, vše v pořádku, už k factory resetu na výchozí nastavení při použití jakéhokoli zdroje nedochází.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

7

Re: TC Electronic SpectraComp

Možná začátečníckej dotaz, ale nemám s pedály moc zkušeností. Pamatuje si to stav zapnutí / vypnutí po odpojení a opětovném zapojení? Díky smile

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: Aidamos (07. 02. 2019 19.14:38)

Re: TC Electronic SpectraComp

DalajVladan napsal:

Pamatuje si to stav zapnutí / vypnutí po odpojení a opětovném zapojení?

Ano, právě proto při upgradu někdy zhasne LEDka jen na chvíli a zase se rozvítí, jelikož posledně byl kompresor odpojen v zapnutém stavu.

DalajVladan napsal:

Možná začátečníckej dotaz, ale nemám s pedály moc zkušeností.

Tohle není otázka zkušeností, ale otázka výroby. Některé krabičky si to pamatují, některé je třeba při každém připojení napájení znovu zapínat.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

9

Re: TC Electronic SpectraComp

Díky. Tak jsem zase o něco chytřejší smile  Přemýšlím nad tím, že než si seženu nějaký dostupný rackový kompresor, tak že bych si tam šoupl tenhle pedál (podle manuálu by měl pracovat i s link-level signálem). A když o tom tak přemýšlím, tak člověk aspoň může líp pracovat s umístěním v řetězci a na vlastní kůži si vyzkoušet různé varianty.

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

10 Naposledy upravil: Aidamos (16. 10. 2022 20.07:32)

Re: TC Electronic SpectraComp

Pánové z TC se pochlapili a konečně veřejně vydali nový firmware pro SpectraComp. Stáhnete ho pro Windows i pro MacOS zde: https://www.tcelectronic.com/Categories/c/Tcelectronic/Downloads, kde si ho musíte nejprve naklikat, nebo do vyhledávacího políčka zadejte SpectraComp:

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d34kgh3jqg6akg9m61bki1i1e3.jpg

Je tam sice (nevím proč) uvedeno datum 18.12.2012, ale ve skutečnosti je ten firmware z 5.12.2018, takže takřka čerstvý.

Znovu radši uvedu postup pro jeho aplikování:

1) odpojit napájení pedálu
2) připojit kompresor USB kabelem k počítači
3) stisknout a držet spínač na kompresoru
4) připojit napájení krabičky
5) uvolnit spínač (LEDka se rozsvítí zeleně)
6) spustit v počítači aktualizaci firmwaru - během aktualizace LEDka musí zeleně blikat, po doběhnutí aktualizace na 100% LEDka buď zhasne a zůstane zhasnutá až do zapnutí efektu, nebo zhasne jen na krátký okamžik a rozsvítí se červeně, prostě podle toho, v jakém stavu byl kompresor naposledy (zapnutý/vypnutý). Nebliká-li při upgradu zelená LEDka, restartujte počítač.

Jako další věc kompletně předělali aplikaci Toneprint Editor, a to jak verzi pro počítač, tak pro chytré telefony. Uvedu aplikaci pro počítač, ta v telefonu vypadá skoro stejně, ale každopádně u té mobilníní vypíchnu to, že je možné, narozdíl od předchozí verze, podrobnou editaci provádět přímo v telefonu. Jen je nutno spojit kabelem telefon s kompresorem, není možné dělat editaci a pak ji přenést vzduchem pomocí funkce Beam popsané v hlavní části recenze.

V nové aplikaci jsou podobné sekce, jako ve staré.

Oddíl Library lze zobrazit podle produktu nebo podle umělce. Toto členění se nastavuje pod ikonou s ozubenými koly. Oddíl Templates umožňuje to samé, ale při volbě zobrazení podle umělce jsou tam stejně jen pressety od TC Electronic.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d34lq38q1hvv1s991cnskcu2od5.jpg

Konkrétně pro SpectraComp je tam spousta zvučných jmen jako např. Janek Gwizdala, Nathan East, Frederico Malaman a další.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d34lugr1rvm15q81sru1hkn13717.jpg

Firemních předvoleb je taky dost.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d34lve4dor41n4e10ng1trq13e99.jpg

Jak jsem psal nahoře v hlavním článku recenze, moje předvolba vychází z firemní Bass Compander, kombinaci kompresoru a expanderu (odtud název compander), protože obsahuje na druhém konci kompresní křivky i cosi jako šumovou bránu. Dříve jsem dával k dispozici moje nastavení jako konfigurační soubor, jenže s touto novou aplikací to již není kompatibilní. Troufám si tvrdit, že moje nastavení je velice univerzálně použitelné a samožersky si pochválím, že se mi vážně povedlo. Budete-li si ho chtít vyzkoušet, vycházejte z předvolby Bass Compander anebo z nové SpectraCompander, ta má o malinko účinnější šumovou bránu, a pomocí ikony s tužkou v pravém horním rohu aplikace si nastavte následující parametry.

Na kartě CROSS OVER je nastavení dělících frekvencí pro basy a výšky, co zbude mezi nimi, je určeno pro středy, kompresor je třípásmový.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g01lgqn419ic1rj5gvk1nkb19ka3.jpg

Na kartě GAIN jsem hlavně vypnul Auto-Makeup Gain, tedy jeho automatické dorovnání. Zesiluje moc, a navíc s vyšší mírou komprese přibývá šum a mizí basy. Hodnoty zesílení mám nastaveny jemně, u výšek vůbec ne. Míchání s původním signálem jsem také vůbec nepoužil.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g01lgqn4f561rjooa4vlfjmo4.jpg

Na kartě COMPRESSOR nastavíte práh (threshold), kompresní poměr (ratio), rychlost nástupu (attack), držení komprese (hold), rychlost uvolnění (release) a zaoblení kolene (knee). Než začnete s nastavováním, umístěte otočný prvek přímo na krabičce na polohu cca 10 hodin, když to v této poloze nastavíte a pak i uložíte do zařízení, otočením ovladače úplně doleva prakticky nebude ke kompresi docházet. Když to nastavíte a uložíte otočené úplně doleva, pak již v této poloze bude docházet ke kompresi a nebudete ji moci nastavit menší. Naopak, když budete mít ovladač např. v poloze na 12 hodin, pak jeho stažením vlevo komprese vymizí už cca na 9 hodinách a pod touto hodnotou se nebude dít nic, ošidíte se tedy o velkou část rozsahu komprese.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g01lgqn4v62v8gqsi1dah1uod5.jpg

Mimochodem jednotlivé fáze kompresního průběhu (parametry) jsou graficky přehledně zobrazeny v následujícím grafu.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d34np2tp1lcs1gnp10k01ggm11fjl.jpg

Co je koleno (knee), ukáže tento graf:

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d34o1vieh0jqcu19ddag31bmln.jpg

Karta GAIN RESPONSE ukazuje jen kompresní křivky jednotlivých pásem, tam nelze nic měnit. Není ale bez zajímavosti, že kdykoli editujete parametry kompresoru, tyto křivky se vám po dobu tažení parametru zobrazují, máte tak grafickou kontrolu, což je velice nápomocné.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g01lgqn5hmv7qu98p17251cdi6.jpg

Na poslední kartě MAPPING můžete ovladači na krabičce přiřadit opravdu libovolný parametr z prvních tří karet. Doporučím ponechat výchozí Threshold All. Dále můžete křivkou nastavit průběh otočného ovladače, opět spíš doporučím neměnit, ale samozřejmě můžete experimentovat se strmostí na začátku nebo konci jeho dráhy.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g01lgqn5chsfbgh821uq3tgo7.jpg

Následně si můžete tlačítky dole jednak celou předvolbu pojmenovat a uložit do počítače (Save TonePrint) a samozřejmě ji nezapomeňte poslat trvale do zařízení (Store in Pedal).

Prakticky naprosto stejně funguje i mobilní aplikace pro Android a pro iOS, a propojíte-li kabelem telefon/tablet s pedálem, můžete editovat i vlastní nastavení.

https://www.youtube.com/watch?v=TmS2BBMU48A&hd=1

Aplikace doznala velkých změn a vylepšení, nyní se mi velice zamlouvá. Díky novému, a již oficiálně uveřejněnému firmwaru, nedochází v žádných situacích k resetu předvolby na výchozí, čili velká spokojenost.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: