1 Naposledy upravil: Aidamos (21. 12. 2021 18.18:52)

Téma: Trace Elliot Transit-B

Trace Elliot Transit-B

Rok výroby: 2017
Země původu: Čína
Cena: 10.400,- Kč

Úvod

Mám slušně vybavený pedalboard, a v něm můj velmi oblíbený preamp Tech 21 SansAmp VT Bass Deluxe (recenze). Aparátu jsem se pro svou hlavní kapelu úplně zbavil a používám in-ear monitoring, ovšem ve druhé kapele malý aparát používám. Jedná se o kombo Harkte KickBack KB12 (recenze). Toto kombo ovšem sice disponuje XLR DI výstupem, jenže braným ještě před ekvalizerem, tedy do PA jde jen čistý zvuk nástroje, což mi nevyhovuje. Rozhodl jsem se to řešit nějakým předzesilovačem (preampem), ale zároveň se mi nechce s sebou tahat pedalboard, ač je poměrně malý a lehký. Ano, mám zmíněné VéTéčko, ale to si jednak moc zvukově nerozumí s uvedeným kombem Hartke, a za druhé jsem si ještě dal podmínku, aby preamp obsahoval i kompresor. Taková zařízení existují, např. Eden WTDI nebo nový Electro-Harmonix Battalion (recenze) a další. Říkal jsem si, že by nebylo špatné, kdyby to mělo i ladičku, výstup na sluchátka a vstup na přehrávač. A když už by to mělo tohle všechno, tak by bylo fajn, kdybych to mohl využít v obou kapelách a neřešit dvojí zvuk, ale jen si ten preamp vždycky vyloupnout z pedalboardu a pak ho tam zase vrazit zpět. Jak asi tušíte, celé to směřuje na nějaký multiefekt. Takové zařízení, splňující mé požadavky, jsem již měl, ale bylo to jedno velké zklamání. Tím zařízením byl Tech 21 Bass Fly Rig (recenze). Dnes představím něco podobného, novinku ze stáje výrobce zelených mašinek.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1br7ccdu2ogk13fm1n0b13eb1mgh5.jpg

Popis, konstrukce, parametry

Horní strana preampu je z masívního plechu přišroubovaného k rovněž masívnímu odlitku. Zařízení váží jen 1,18 kg, ale působí fakt bytelným dojmem. Nášlapné spínače jsou kovové a v jejich zapuštění je kulatý plastový průzor a pod ním barevné LEDky. Každý spínač je indikován jinou barvou. Stejně tak ovládací prvky/potenciometry mají kovové kloboučky a jejich podsvícení je zelené, u prostředního zelené nebo červené, podle momentální funkce. Mezi spínači a ovladači jsou ještě tři malé zapuštěné přepínače vždy s indikací pomocí malé červené LEDky. Proberu spínače a jejich ovládací prvky zprava doleva.

Prvním spínačem je PRE-SHAPE a nepřísluší k němu žádný ovládací prvek. Spíná speciální ekvalizační obvod, který dodá údajně typický Trace Elliot charakter, ale prakticky prostě dělá ve zvuku véčko, přidává basy a výšky, ubírá středy. Perfektní záležitost na hraní slapovou technikou. Nad ním je zapuštěný přepínač PASIVE/ACTIVE pro zvolení vstupní impedance a s ním souvisí i potenciometr GAIN vstupní citlivosti. Jeho indikátor je vlastně taky dvoubarevný, normálně svítí zeleně, ale při přebuzení svítí/problikává červeně, za tu indikaci clippingu jsem velice rád.

Dalším spínačem je DRIVE, k němu přísluší dva otočné prvky. Stejnojmenný DRIVE, tedy míra zkreslení a pak BLEND, tedy poměr čistého a zkresleného zvuk.

Následuje spínač EQUALIZATION a k němu pětipásmový ekvalizér, a tedy i pětiovladačová ekvalizační sekce. Pásma jsou v rozsahu +/-15 dB a jejich frekvence jsou následovně: BASS na 117 Hz, LO-MID na 279 Hz, MID na 664 Hz, HI-MID na 1,73 kHz a TREBLE na 4,95 kHz. Rozsah a frekvence jsou zvoleny rozumně a umožňují pestrou škálu úpravy zvuku. Při přebuzení této sekce červeně svítí/problikává kroužek kolem ovladače MID, což je rovněž super věc. Mezi spínačem a ovladači je malý display ladičky, o které až níže, a dále přepínač PRE-COMP/POST-COMP určující, zda je ekvalizační sekce logicky zařazena před nebo až za kompresorem.

Kompresor reprezentovaný spínačem COMPRESSION následuje. Je dokonce dvoupásmový a tedy ovladač LO-BAND nastavuje kompresi frekvenčního pásma pod 333 Hz a HI-BAND kompresi frekvencí nad touto hodnotou. Když kompresor zabere, podsvícení ovladačů zhasíná, jinak oba trvale svítí. Parádní záležitost tahle indikace!

Posledním ovládacím prvkem je OUTPUT LEVEL pro celkovou výstupní hlasitost. Pod ním je opět zapuštěný přepínač BASS ENH. (ENH = enhancement), který výrazně posiluje nejhlubší basy.

Posledním nožním spínačem je MUTE/TUNE zapínající ladičku za současného ztišení zvuku. Během ladění se v ekvalizační sekci rozsvítí segmentový display zobrazující laděný tón, všechny ostatní nožní přepínače a ovládací prvky zhasnou. Ovládací prvky nyní zeleným podsvícením slouží jako ukazatel podladění nebo nadladění, při přesném ladění se rozsvítí prostřední ovladač červeně. Ladička je použitelná, reaguje rychle, jen u struny G přestává reagovat ještě při relativně silném zvuku při doznívání tónu, chce to při ladění za strunu G docela silně brát, s ostatními strunami, včetně H, problém není.

Nyní popíšu zadní panel dle obrázku zleva doprava.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1br7ccdu16floi27dq9ft16qr3.jpg

INPUT je vstup pro nástroj. Následuje čistý, zvukově nijak neovlivněný výstup DRY OUT. Vstup na malý stereo jack AUX IN umožňuje připojit externí přehrávač. Jsem za tuto funkci rád, protože ji relativně často využívám. Hlasitost tohoto vstupu nelze nijak ovlivnit, musí se upravit na externím zařízení. Následuje výstup PHONES na sluchátka. Hlasitost sluchátkového výstupu ovlivňuje celková hlasitost nastavená na efektu ovladačem OUTPUT LEVEL. V prostředku zadního panelu je dvojice výstupů s konektory XLR, kdy D.I. PRE je opět neovlivněný výstup a D.I. POST naopak reflektující veškeré úpravy zvuku. XLR výstupy jsou doplněny malým přepínačem GND LIFT (GND = ground) pro odpojení zemnění a tedy zabránění tzv. zemnící smyčce. Téměř na samém konci je dvojice jackových výstupů (OUTPUTS). Tato dvojice výstupů mě překvapila a pátral jsem po tom, v čem se liší. LINE je klasický linkový výstup s typickou linkovou úrovní, kdežto INST (INST = instrument) poskytuje o něco slabší výstup odpovídající síle výstupu nástroje. To se mi líbí, a dokonce moc. Zmiňoval jsem výše kombo Hartke KickBack. To totiž nemá nastavitelnou vstupní citlivost obvyklým ovladačem GAIN, ale jen celkovou hlasitost a gain je automatický. A to je právě problém při předřazení nějakého preampu, kdy lze ten vstup snadno přebudit, alespoň mám ten pocit. S tímhle výstupem INST je vše v pořádku. Poslední zdířkou je POWER pro připojení napájení. Spínaný napájecí zdroj je součástí balení.

Součástí balení je i lehce polstrovaný bag s velkou kapsou a bohužel krátkým popruhem, který si přes rameno nedáte. To už tam rovnou mohlo být jen menší páskové ucho jen na ruku, tohle jsem moc nepochopil, ale i přes tuto výhradu oceňuji takovou nadstandardní výbavu. Leč musím i dodat, že na mě taštička svým materiálem a zpracováním nepůsobí zrovna dojmem přespříliš kvalitního výrobku, ale použitelná je.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1br7ccdu21r2fe2a8it16to1sgq4.jpg

Zvuk

Ekvalizace poskytuje dostatečné možnosti úpravy zvuku a jsem rád za to, že má pět pásem. Stačily by i čtyři, ale pět je taky fajn. Na zmíněném VéTéčku mi dvoje středy trochu chybí. Můžete tam středy jen přidat nebo ubrat, ale spíš bych chtěl třeba nižší středy ubrat a vyšší zase přidat. Nemůžu. Zde není problém. Chválím.

Perfektní, a tedy velice použitelný, je kompresor. Ač lze nastavit prakticky jen míru komprese (TRESHOLD), ostatní parametry (ATTACK, RATIO, RELEASE) jsou nastaveny citlivě a naprosto mi vyhovují. Díky výše zmíněné indikaci zabírání kompresoru pohasínáním LEDek lze nastavit kompresi od jemné po razantní. Rovněž jsem rád, že lze kompresor zařadit před ekvalizaci, tenhle zvuk se mi líbí víc.

Rovněž věc, která mi velice vyhovuje, je spínač PRE-SHAPE. Na slap ideální, prakticky stejné nastavení jsem používal na jednom kanále i na VéTéčku.

Co jsem naopak zde shledal jen málo použitelným, je subbasový přepínač BASS ENH. Zvuk je s ním sice mohutný, ale spíš to udělá dunivou kouli a reproduktory tohle taky nemají moc rády. V manuálu navíc píší, že by se měl používat jen ve spojení s PA subwoofery.

A jdeme na zkreslení. Zkreslení je spíše jen ze sféry overdrivu, tedy jemnější. Distortion nebo fuzz z toho nedostanete. Snaží se o simulaci lampového zkreslení, a to se mu myslím i daří. Líbí se mi použití BLENDu, kdy lze k čistému zvuku zkreslení více či méně jen přimíchat. Zkreslení mě ale jednou svojí vlastností lehce zklamalo. Téměř jakékoli nastavení je oproti čistému zvuku o něco hlasitější než bych uvítal. Používám i s VéTéčkem zkreslený kanál o něco hlasitější než čistý, ale jen o malinko. Přišel jsem i na Transitu na dvě polohy, kdy je zkreslený kanál jen o málo hlasitější než nezkreslený. A to tehdy, když je BLEND hodně vlevo, tedy málo zkresleného zvuku, ale ačkoli jsem DRIVE dal klidně na maximum, je při tomto nastavení zkreslení sotva slyšitelné. Druhá poloha je v okamžiku, kdy je BLEND naplno, tedy zcela vpravo. Pak ale trochu ve zvuku chybí basy, zvláště oproti čistému zvuku.

Hodnocení

Oproti v úvodu zmiňovanému bídnému Tech 21 Bass Fly Rigu je toto velice použitelné zařízení. Rozumné korekce, výtečný kompresor, vcelku použitelné zkreslení, skvělý filtr PRE-SHAPE na slap, dostatek vstupů a výstupů, funkční ladička. Kvalitní zpracování, příjemný vzhled, dobrý zvuk, ALE: sakra, proč zase musí být nějaké "ale"? No, je to takhle: Zkoušel jsem preamp s aktivní i s pasívní baskytarou. S basou s aktivní elektronikou a snímačem typu humbucker nebyl problém, ale pasívní basa se singly bručí, toho jsem si všiml hned, a to má dělený singl snímač zapojený vlastně právě kvůli omezení brumu v protifázi. Štve mě to, ale co mě štve víc, je to, že se preamp po několika málo hodinách provozu porouchal. Zapnutím přepínače PRE-SHAPE začalo lézt do zvuku chrčení a pískání. Nejsem elektrotechnik, ale tipl bych si, že odešel nějaký filtrační kondenzátor. Možná to má vliv i na zmíněný brum, protože mi přijde větší než prve. Když jsem přepínač vypnul, preamp se choval normálně, ale se zapnutím zase chrčení a pískání. Preamp jsem vrátil. Škoda. Jinak bych ho nevracel a asi přežil i ten malinko hlasitější zkreslený kanál, protože jinak si stojím za tím, že je to dobré zařízení, ale asi se mi nechce zkoušet jiný kus.

Oficiální webové stránky jsou: http://www.traceelliot.com/#transit-b
Manuál je dostupný ke stažení na adrese: http://www.traceelliot.com/resources/te-transit-b-om.pdf

A ještě jedna reálná fotka se světýlky:

http://baskytara.com/img/m/2556/p1br21f7qu1g1i1gdg1vmk1tgq22j3.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
1 xLajků:

2 Naposledy upravil: Atvečko (23. 01. 2019 01.10:16)

Re: Trace Elliot Transit-B

Dík, pro mě nejočekávanější recenze tohoto roku, jako vždy výborná, měl bys to psát do muzikusu smile
S tím bručením jsi mě ale nepotěšil, páč hraju skoro výhradně na JazzBasse. Tak to teda asi ještě počkám a zatím koupím jen Elfa.

EDIT :

Nevydržel jsem, prostě jsem to musel mít. Vše výše uvedené platí doslova a do písmene, včetně celkem nepříjemného bručení singlů, což je dané (ne)uzeměním. Jakmile jsem preamp připojil k zesilovači, bylo po brumu. Ted jsme zvědavý, jak se to bude chovat s PA v případě, že si sebou zesilovač nevemu a použiji tranzita jen jako DIbox a navíc s GND LIFT.  No, ještě na to mám 14 dní. Pokud by to nebylo pořešené, tak bych to vrátil.

Ale v tom případě jsem mrtvý muž, protože jsem v záchvatu nadšení prodal veškerý svoje starý vybavení :-)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

3

Re: Trace Elliot Transit-B

Atvečko: Jak transit s odstupem času? Díky. Nebo nějaký dalsi uživatel?

 

handmade precision bass (fender fake logoed & fake relic) SBS pickups + active blender, Yamaha BB 435, Fender modern player 5, MTD 5, markbass LM III, soundelirium  the 12.6.1. + 15.5.  sustainer bayger, DOD deep freeze chorus, art studio v3, Ibanez bass synthesizer SB7, korg pitchblack poly, zoom b3
Klašter 12
0 xLajků:

4

Re: Trace Elliot Transit-B

Všeho ostatního jsem se zbavil :-)      Co mi vysloveně vadí je, že ve tmě neni vidět nastavení čudlíků protož to kolem svítí (řeší to osvetlení pedalboardu). Ale zase ta ladička je super, protože naladím i bez brejlí.  Zkreslení přesně jak píše Aidamos, ale já moc se zkreslením nehraju.  Ekvalizér, kompresor, V-čko, ultrabas, DI-box, groundlift cajk.  Jen mi to přijde drahý (já jsem to kupoval v nejaký mega slevě) a ted třeba maji v kytarách A-čko za 6500, to je myslím cena adekvátní až výborná. ale B-čko pořád stojí skoro 10.

Po všechch těch mulťácích a bateriích krabiček je tohle docela úleva, člověk najednou zjistí že vlastně nic víc nepotřebuje a nevymejšíl bejkárny.... všechno se mi to pěkne vejde do kufru i s mikrofonem, inearem a vokálovám procesorem.

https://baskytara.com/img/m/2116/t/p1d10o2lde4hd1pef3uu1ued1tjd3.jpg

 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

5

Re: Trace Elliot Transit-B

Celkově jsem s ním spokojen a slouží dobře. Špatná viditelnost nastavení otočných čudlíků mi vadí spíše kvůli kontrole, ale pokud s tím člověk nepotřebuje kroutit v průběhu hraní, tak to je dobrý. Spíš mi trochu víc vadí ta zvýšená úroveň při zkreslení o proti čistému zvuku. Ostatní funkce jsou naprosto v cajku.

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

6

Re: Trace Elliot Transit-B

Tak už je taky doma a hraje to s Elfem fakt super. Jen nevím, kam mám strčit jack k mixu pro bubeníka, asi do Line.

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků: