1 Naposledy upravil: Aidamos (18. 01. 2023 19.40:28)

Téma: Harley Benton MB-5 SB Deluxe Series

Harley Benton MB-5 SB Deluxe Series

Rok výroby: 2016
Země původu: Čína
Cena: 3.500,- Kč

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bbbt15mv1fgj1j6jd2l2us1aqi3.jpg

Popis

Kamarád, jak je jeho zvykem, opět koupil ve výprodeji za mrzký peníz další basovou kamarádku. Jedná se o nástroj firmy Harley Benton stavící svůj business na těch nejlevnějších nástrojích na trhu. Tento je dokonce z Deluxe série, ale nevím, co je na ní luxusního, když maloobchodní cena je tři a půl tisíce korun českých. Prémiové materiály ani precizní zpracování to nejsou. Na první pohled se jedná o kopii nástroje Music Man, zde v pětistrunné verzi. Tělo je z lípy v lesklém laku v provedení tříbarevný sunburs. Když už se opět pozastavím pod tím slůvkem Deluxe, tak nechápu, že u nástroje označeného jako luxusní není stejné provedení i na zadní straně těla. Tam je pouze jednolitá černá. Já bych to normálně u nástroje v této ceně ani nepožadoval a snad ani neočekával, je jasné, že někde se ušetřit musí, ale to slůvko deluxe mě v této cenové kategorii vysloveně dráždí.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bbbt15n0od01fqp140vaaftro4.jpg

Krk včetně hmatníku je javorový a je připevněn jako předloha pomocí šesti vrutů, zde ale bez chromované destičky, jsou použita kovová pouzdra. Občas jsou hrany děr trochu ožužlané, ale v této cenové relaci člověk nemůže chtít dokonalost.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bbbt15n2g8hv5q1ln19fpps57.jpg

Mimochodem krk taky není kdovíjak hezky zpracován, ne snad co do funkce, ale co do vzhledu. Na hlavě vzadu jsou v něm místy nějaké černé nečistoty jak zbytky nějakého šmirglu či co. Ale je to vidět jen zblízka a ničemu to nevadí, je to jen estetická záležitost. Jinak krk je v kapse těla uložen pěkně, zde je vše naprosto v pořádku. Krk má na sobě tenkou vrstvu bezbarvého matného laku, že skoro až působí úplně přírodním dojmem. Krk má hodně plný profil, je to pořádný macek, ale velice příjemně mi sedí do ruky. Mechaniky jsou noname otevřené a svou funkci plní. Tenkých pražců je jednadvacet a jsou dostatečně zapravené. Co by mohlo navozovalo pocit luxusu, když už se opět vracím k tomu označení Deluxe, je tzv. matching headstock, tedy stejné provedení přední strany hlavy v tříbarevném sunburstu jako má tělo plus vyvedení nápisu Harley Benton v perleti, to se mi zamlouvá velice.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bbbt15n18im1c7itfi126nf7a6.jpg

Když jsem nástroj viděl poprvé, zaradoval jsem se, že nemá třípásmovou, ale mou oblíbenou dvoupásmovou elektroniku. Bohužel nemá. Má dvě hlasitosti a jednu tónovou clonu. Ano, dvě hlasitosti. Hlasitost cívky snímače blíže ke krku a hlasitost cívky snímače blíže ke kobylce. Snímač je tedy dvojcívkový, a to s velkými viditelnými pólovými nástavci dle vzoru předlohy.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bbbt15n1152vg0as311noir7k5.jpg

Snímač je špatně vycentrován, takže struny neprochází středem pólových nástavců, přitom pod pickguardem je šachta na snímač spíš připomínající past na mamuta, ale holt to tam asi rvou od oka. Díky tomu je i třívrstvý pickguard lehce posunut.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bbbt15n23vj1el2en81muv2il8.jpg

Plechová kobylka spíš jen vzdáleně se snažící o podobu s předlohou by mohla mít větší rozteče strun kamenů, na krajích krku je místa pro struny ještě dost. Skoro to vypadá, že vzali stejnou základnu jako na čtyřstrunný model, jen tam narvali pět šroubů s kameny. Velká škoda. S většími roztečemi by ta basa i vypadala lépe.

Baskytara váží 4,3 kg a díky opravdu masívnímu krku hodně padá na hlavu, a to mi vadí jakože dost. Jinak seřiditelnost nástroje je dobrá, lze nastavit pohodlný dohmat, výztuha krku je dokonce dvojčinná.

Zvuk

Zvuk nepřekvapivě nemá charakter Music Manu ani náznakem, ale není špatný. Myslel jsem si, že zvukový rozdíl jedna versus druhá cívka díky jejich malé vzdálenosti nebude vůbec znatelný, ale přeci jen trochu jiná barva zvuku tam je, jak můžete slyšet z níže uvedených ukázek, které jsou provedeny rovnou do zvukovky a jinak ponechány kromě normalizace bez jakýchkoli dodatečných úprav. Použité struny jsou neznámé niklové pětačtyřicítky ve skoro novém stavu a se slušným zvukem.

Nejprve opět "povinné" ukázky:

Cívka blíže ke krku
Obě cívky
Cívka blíže ke kobylce

Bonusová nahrávka ve stejném pořadí cívek jako výše

Slap na obě cívky

Struna H mě příjemně překvapila, že to není úplné bláto, ale celkem slušně hraje. Sustainu má také na rozdávání, to dělá ten masívní krk.

Struna H s oběma cívkami

Hodnocení

Hodně levný nástroj. Kolikrát žasnu, za jaké peníze jsou někteří schopni vyrábět a ještě na tom vydělávat. Občas překvapí i ta kvalita. Tady jsou moje pocity i se zřetelem na nízkou cenu jednoduše rozpačité. Celkově pěkně vypadající nástroj totiž naprosto zbytečně a neodůvodnitelně, i s ohledem na cenu, sráží několik drobností. Špatně vycentrovaný snímač vysloveně štve, stačilo si dát větší pozor při montáži, netěší mě přepadávání na hlavu, dřeva na krku nemuselo nezbytně být tolik a možná by se i ušetřilo, a trochu zamrzí zbytečně malé rozteče na kobylce a zbytečně komplikované ovládání hlasitosti pro každou cívku. Jasné, kdyby tam byly jen dva potenciometry pro hlasitost a tónovou clonu, už by to Music Mana připomínalo ještě méně, a dávat tam aktivní elektroniku? Než špatnou aktivku, to radši žádnou. Takže nebýt odfláknutého usazení snímače, který by navíc zasloužil trochu víc podložit, aby nebyl tak utopený, hodnotil bych vysoko, protože ani zvuk včetně struny H není špatný. U těchto nástrojů to chce vybírat v prodejně konkrétní kus, při objednávce přes internet může přijít cokoli. Pohlídat si usazení snímače, krku a kobylky a může to být rázem jiný level spokojenosti.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: