1 Naposledy upravil: Aidamos (14. 04. 2023 18.21:33)

Téma: Struny GHS Precision Flats M3050

Struny GHS Precision Flats M3050

Země původu: USA
Cena: 900,- Kč

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1b9h492m3r5gh9a8q0sic1en74.jpg

Úvod

Mými velice oblíbenými hlazenými strunami jsou D'Addario Chromes, které jsem ZDE recenzoval již dříve. Ovšem totálně mě uchvátily hlazenky na mém novém úlovku Lakland Skyline 44-64 Bob Glaub (recenze), se kterými se mi už dostal do rukou. Prvně jsem se domníval, že to jsou tyto zde recenzované struny GHS Precision Flats, takže jsem si je hned objednal, ale až po natažení jsem jejich porovnáním zjistil, že se na Laklandu jedná o jiné struny, a to o La Bella 760FS. Ty už mám objednané také smile Dovolím si tedy určitá srovnání jak s D'Addario Chromes, tak s oněmi strunami La Bella, a konečně proč ne i s hlazenkami Thomastik Jazz?

Popis

Struny se prodávají v tradičním igelitovém obalu, dále jsou baleny jednotlivě v papírových pytlících, nejsou tedy nijak extra chráněny proti atmosférickým vlivům a nevhodnému skladování, nicméně nemám dojem, že by něco navíc potřebovaly. Struny mají průměry .045"-.065"-.085"-.105". Struny jsou velice hladké, ale přeci jen ne tak lesklé jako La Bella 760FS. To bylo ono poznávací znamení, které mě utvrdilo v tom, že se jedná o jiné struny. Dalším je to, že konce strun u ladících mechanik mají tmavě fialové hedvábné opředení, kdežto La Belly mají černé. To je i to, co mě původně zmýlilo, jelikož mi bylo řečeno, že ty struny na Laklandu jsou tovární Lakland Joe Osborn, které pro ně ve skutečnosti vyrábělo GHS, a byla to právě jen přeznačená sada GHS Precision Flats. Navíc jsem na internetu našel  i obrázek těch Lakland Joe Osborn a měly omot také černý, jako ty na mém Laklandu, čili jsem objednal GHS. Když jsem je pak rozbalil a konce měly fialové, řekl jsem si, že pro Lakland to dělali v černé, pro sebe je dělají s fialovou, nicméně srovnáním kovových povrchů strun byl zjevný omyl na světě. Ale není to žádná tragedie, zmiňované La Bella 760FS jsou oproti GHS Precision Flats hladší skoro neznatelně, jen jsou prostě daleko lesklejší.

Zmíním se o jejich tahu. Ten mi stejně jako u La Bella 760FS přišel už pocitově vysoký, možná i vyšší než u D'Addario Chromes, hlavně u strun A a E, aby taky ne, mají větší tloušťku. Nakonec v řeči čísel se to potvrdilo, a to hlavně u struny A, ale celkově mají pořád nižší tah než D'Addario Chromes. Podívejte se na níže přiloženou tabulku a grafy. Zanesl jsem tam i struny Thomastik-Infeld Jazz Flat Wound JF344 (recenze), které jsou známé svým výrazně nízkým tahem.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1b9h492m21cut1ph11cck189tknp3.jpg

Zvuk a životnost

A dostáváme se k tomu hlavnímu a to ke zvuku. Struny už po natažení mají zdánlivě tupý zvuk, jak nasucho, tak přes aparát, a to zvláště u strun E a A. Je to vpravdě totální vintage zvuk, čili nic pro hráče slapu. Velkou devízou ale je chování těchto strun v kapele. Mají tučný, kulatý zvuk, neuvěřitelně tmelí celý sound kapely. Osobně ještě trochu stahuju i tónovou clonu a je to paráda. I přes drobné rozdíly musím říct, že jsou prakticky zvukově totožné s porovnávanými La Bella 760FS. Nové struny GHS Precision Flats ve srovnání s klasickými roundwound strunami si můžete poslechnout ZDE a ještě pro srovnání několik let staré a notně hrané La Bella 760FS pak ZDE.

Co se týká životnosti, tak struny této koncepce vydrží snad věčně.

Hodnocení

Vynikající struny výrazného vintage charakteru. Skvěle fungují v kapele, zvláště bluesového typu. Zřejmě nic pro metalisty a rozhodně nic pro slapaře. Ale klasický rock, pop, blues, proč ne? Schválně je zkuste! Ale soudy vynášejte až absolvují hraní s kapelou wink Navíc při dnešní cenách ostatních značek hlazenek je i jejich cena rozumná.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: