1 Naposledy upravil: Aidamos (05. 07. 2019 10.54:04)

Téma: Seymour Duncan SFX-06 Paranormal Bass EQ Direct Box

Seymour Duncan SFX-06 Paranormal Bass EQ Direct Box

Popis, konstrukce, parametry

Jedná se o basový ekvalizér s funkcí DI boxu. Zařízení bylo vyráběno od roku 2007 pravděpodobně do roku 2011, protože jsem našel, že poslední kusy se prodávaly ve výprodeji ještě na začátku roku 2012. Země původu je Čína a cena při uvedení na trh se pohybovala okolo 5 tisíc korun.

Konstrukce je z masívního ohýbaného plechu a působí tím nejvíce možným bytelným dojmem. Přepínače jsou kovové, stejně jako vstupní a výstupní jacky, kloboučky potenciometrů jsou plastové s výraznou bílou polohovou ryskou.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p191g2trnm1safso17d9f0p10v3.jpg

Potenciometry ovládají tři základní korekce, a to zleva: basy na 30 Hz, středy na 650 Hz, výšky na 5,2 kHz, vše v rozsahu +/-12 dB. Efekt se uvádí v činnost levým nožním přepínačem Bypass, což indikuje zelená LEDka, pravý přepínač Slap Contour indikovaný červenou LEDkou přidá k nastavenému zvuku 6 dB na frekvenci 80 Hz a ubere 6 dB na frekvenci 650 Hz, tzn. posílí basy a ubere středy, s výškami nehýbe. Potenciometry mají aretaci ve střední poloze, ale jinak mají velmi lehký chod, což je snad jediná moje výtka k této krabičce.

Zadní strana krabičky obsahuje zleva: jackový vstup, zásuvku pro 9V napájecí adaptér, vypínač uzemnění (ground lift), symetrický XLR výstup a nakonec jackový výstup.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p192fcpavg158m37mj6814r41sdc3.jpg

Spodní strana krabičky je pokryta rozměrnou gumovou vroubkovanou protiskluzovou plochou a dále obsahuje plastovou zacvakávací šachtu na 9V baterii.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p192fcpavg1dl5en715bk1nav1aoa4.jpg

Zvuk

Korekce jsou nastaveny velmi smysluplně vzhledem k účelu, kterým je použití speciálně s baskytarou. Zdvih a útlum korekcí je také velmi rozumný a lze jej využít v celém rozsahu (záleží na nástroji) a i při extrémním nastavení je šum minimální. Krabička si velmi dobře rozumí zvláště s pasívním nástrojem, čili dalo by se říct, že zastoupí funkci aktivní elektroniky. Funkce Slap Contour je vynikající a snad z každého nástroje udělá štěkající kulomet. Nahrál jsem dvě ukázky zaměřené zvláště na tuto specialitku. Jednu prsty, druhou slapem. Korekce na krabičce byly nastavena na rovno. První část ukázky je bez aktivace Slap Contouru, druhá část s ním. Nahrávací řetězec byl následující: baskytara Ernie Ball Music Man StingRay 2EQ (recenze) – Seymour Duncan Paranormal – zesilovač TecAmp Puma 1000 (recenze) – mixpult Behringer Xenyx Q502USB – počítač. Výstup ze zesilovače jsem vyvedl prostřednictvím XLR. Na baskytaře jsou hlazené struny D'Addario XL Chromes ECB81 (recenze), basy a výšky na aktivní elektronice baskytary jsem nastavil tak, jak jsem zvyklý, tedy skoro naplno. Stejně tak zesilovač mám nastavený jak obvykle hraji. Díky technice slapu jsem samozřejmě byl na zesilovači nucen použít i funkci kompresoru.

Ukázka prsty
Ukázka slapu

Spolehlivost, životnost

DI box jsem koupil z druhé ruky, hojně používaný, leč naprosto v perfektním (skoro až neuvěřitelném) stavu. Potenciometry nechrastí, vše funguje perfektně.

Hodnocení

Výborná smysluplná krabička, až se divím, že se již nevyrábí. Můžete tak mít svůj zvuk vždycky v kapse, ať hrajete na jakýkoli aparát. Ke zvukaři pošlete svůj zvuk z XLR a navíc prost potencionálních brumů. Případně krabičku použijete jednoduše jako efekt a doplnění zvukového řetězce. Asi u mě tahle zvuková pastička nějaký čas zůstane, promiň, Memory big_smile

Oficiální stránky: http://www.seymourduncan.com/

Oficiální ukázkové video:

http://www.youtube.com/watch?v=WKwYNAq6qGg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: