1 Naposledy upravil: Aidamos (15. 05. 2022 17.06:14)

Téma: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Struny D'Addario XL Chromes ECB81

Země původu: USA
Cena: v době psaní první recenze (prosinec 2013) stály jen 690,- Kč, dnes (červenec 2017) se dají sehnat od 940,- Kč výše, ale ještě tak před půl rokem všude stály cca 1200,- Kč

Popis

Rozhodl jsem se vyzkoušet na můj nástroj Fender Precision Bass 57'RI něco tradičního, i když v současnosti méně obvyklého, a to hlazené struny. Přestože jsem od firmy D'Addario už jedny klasické roundwound struny v minulosti měl (recenze) a nijak zvlášť mě neuchvátily, na tyto Chromy jsem se moc těšil. Koupil jsem je ještě ve starém obalu (levý obrázek), dnes již se dodávají s obalem novým (pravý obrázek).

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p18b73o54bilml671hc011kjdql6.jpg http://baskytara.com/img/m/2556/t/p18hg0q9r0hs4dai1mvnn509ev3.jpg

Obal je obvyklá papírová krabička, jednotlivé struny jsou baleny v papírových pytlících a nejsou tedy nijak zvlášť chráněný proti atmosférickým vlivům. Struny jsou opravdu velmi hladké a alespoň pro mě velmi příjemné na dotek při hraní. Materiál opředení je hlazená (leštěná) nerezová ocel. Zakončené jsou na jedné straně barevnými válečky, na druhé straně modrým hedvábným omotem. Tloušťky strun jsou .045"-.065"-.080"-.100". Takto vypadají jednotlivé vrstvy struny E.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g346vu2r1hj0kps1nubtc74ob3.jpg

Zvuk

Na to, že se jedná o hlazenky, je zvuk velmi podobný obvyklým strunám s kulatým opředením (roundwound), ovšem bez typických pazvuků při glissandu ať způsobeným pohybem prstů po struně nebo dotykem struny s pražci. Při slapové technice samozřejmě cinkavost výšek chybí.

Tohle jsou nahrávky s 4 měsíce starými strunami. Nahrány jsou rovnou do zvukovky, vše s otevřenou tónovou clonou na zmíněný Fender Precision Bass 57'RI (recenze).

Hra blízko krku
Hra nad snímačem
Hra blízko kobylky
Slap

Životnost

Za čtyři měsíce používání není na strunách vidět žádné opotřebení a i zvukově zůstávají téměř beze změny. Sice jsem je nyní z Precisionu sundal, protože potřebuji přeci jen agresivnější zvuk, ale natáhl jsem je na bezpražcovou baskytaru, protože mi vyhovují víc než již dříve mnou recenzované struny Rotosound Jazz Bass RS 77 (recenze).

Hodnocení

Struny vhodné do klasického rocku, rock'n'rollu i jazzu, spíš tedy na tradiční styly. Na Precisionu mě strašně bavily, ale jak říkám, potřebuji i na něm o něco agresívnější zvuk, který by srovnal krok s Music Man StingRayem. Ovšem uvažoval jsem i o variantě, že bych tyto hlazenky natáhl i na StingRaye, jenže se obávám, že by mi ty výšky u slapu chyběly, přestože slap hraju spíš sporadicky. Takže kde bych tyto hlazenky ještě doporučil, je rozhodně bezpražcová baskytara. Ač se jedná o hlazenky, krásně mňoukají, což dokládám na další nahrávce s baskytarou Jolana Iris Bass Fretless Custom (recenze).

Nahrávka

Ukázkové video od Gartha Fieldinga, které velmi přispělo k tomu, že jsem si tyto struny pořídil je zde:

http://www.youtube.com/watch?v=BS4-tiHkQ2A

... a další reprezentativní zvukové ukázky včetně slapu zde:

https://www.youtube.com/watch?v=Ki9YRptGtz0

Téma věnované hlazeným strunám ZDE.

DOPLNĚNÍ RECENZE VÝŠE:

Strašně se mi stýskalo po hlazenkách na Precisionu. Ke slovu opět přišly osvědčené Chromy. Tyto druhé jsem již koupil v novém obalu. Svrchní obal není jediná nová věc. Uvnitř již nejsou struny baleny samostatně v papírových pytlících, ale jsou zataveny v igelitovém sáčku, který obsahuje ochrannou atmosféru. Toto vylepšení, které používá také Ernie Ball nebo třeba i Fender, se mi dost zamlouvá. Člověk se pak nemusí strachovat, jak dlouho ležely struny někde na krámě nebo ve skladu v nevyhovujících podmínkách. Jinak platí vše výše popsané. Perfektní struny. Miluju ten zvuk i pocit při hraní. Asi se hlazenky stanou mým osudem a hodím je nakonec i na StingRaye.

D'Addario Chromes ECB82

Země původu: USA
Cena: 990,- Kč (červenec 2017)

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bk9j5jlpe3ie6kpan7e13pf5.jpg

Zatoužil jsem zkusit silnější variantu Chromů, padesátky, a pořídil jsem si rovnou dvoje, jedny na StingRaye a jedny na Sabre. Tloušťky jednotlivých strun jsou .050"-.070"-.085"-.105" a tentokrát má obal oranžový potisk. Jsou to opravdu pořádná lana a mají obrovský tah, ale výztuhy krku na obou Music Manech si s nimi v pohodě poradily. Pro srovnání mé oblíbené grafy tahů pro ECB81 a ECB82:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bk9j5jlo1tskp271s5og0h66q3.jpg

Jinak platí vše, co je popsáno v recenzi pětačtyřicítek. Struny jsou hladké, zvukově vyvážené, poměrně dost zvoní, jen u jedné sady byla struna G nepatrně tupější než u druhé. Přes jejich vysoký tah není problém hrát ani slap, a i celkově jsou struny zvukově malinko temnější a hutnější než pětačtyřicítky. Samozřejmě jsou i hráčsky tužší, pod prsty vám rozhodně neuhnou, pro jejich rozechvění je nutno udělit jim větší energii, ale zvukově budete odměněni plným zvukem.

Jelikož jsem si pořídil Music Man StingRay 5, říkal jsem si, že bych padesátky zkusil i na něm. Padesátky na pětku se sice nedělají, ale lze zakoupit samostatnou strunu H. Než jsem tak učinil, natáhl jsem na pětku tuto padesátkovou sadu s tím, že struna H zatím zůstala původní roundwound. A to už na mě bylo moc, nehrálo se na to příjemně. Výztuha ten tah zvládla, ale z hraní jsem neměl pocit dostatečného pohodlí. Takže struny šly zase dolů a zakoupil jsem kompletní sadu...

D'Addario Chromes ECB81-5

Země původu: USA
Cena: 1.340,- Kč (červenec 2017)

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bk9j5jloct61il1121311ge13b4.jpg

Tloušťky strun jsou .045"-.065"-.080"-.100"-.132", jinak všechno stejné jako na čtyřkové sadě. Teda skoro všechno. Když jsem rozdělal obal, vypadly na stůl jen čtyři kolečka strun místo pěti, až jsem se skoro lekl. Struny D a G mají totiž motané spolu dohromady. Zvukově jsou pak stejné jako čtyřková sada, struna H je i přes její hlazený stav parádně znělá a hutná. Až u této sady jsem si všiml toho, že se tyto struny jakoby rozehrávají, protože na první brnknutí byla struna H docela tupá, ale už se rozezněla, zvoní a při úderu palcem skoro až cinká. Není tam samozřejmě ani zdaleka taková agrese jako u roundwound strun, ale to jsem ani nečekal, a v zásadě jsem spokojen. Ale pořád je docela fuška ty struny na pětce uhrát. Na čtyřce přitom s nimi nemám sebemenší problém. Je to možná i tím, že si stále na pětistrunnou baskytaru zvykám, ale i tak mi roundy přišly hratelnější. Uvidím, jak se to vyvine, buď u nich zůstanu nebo skončím už definitivně (na pětce) na Elixirech.

EDIT: Stalo se. S hlazenkami Chromes na pětce jsem se moc nesžil, navíc slapuju a používám zkreslení, nebylo to úplně ono, takže šly dolů, a na pětku už zřejmě definitivně struny Elixir (recenze). Nicméně na Bóbikovi (recenze) mě nějak omrzely vintage hlazenky La Bella 760FS (recenze) a zatoužil jsem i na něm do bluesové kapely po konkrétnějším, agresívnějším zvuku místo vintage gumového, tupého. Už jsem skoro objednával Elixiry, ale řekl jsem si, že když mám Chromy v šuplíku, tak je nejdříve na Bóbika zkusím natáhnout. Paráda, jsem zase doma. Ty Chromy mi prostě z hlazenek vyhovují nejvíce. Tučný zvuk, dostatek středů a zvonivé výšky. Zvonivé, ale nikoli ucinkané, to ty hlazenky prostě nemají, proto je na pětce, kde ten cink chci, nepoužívám. Ale na Preclu, kde neslapuju a hraju na čistý nebo skoro čistý zvuk, jsou naprosto skvělé. K jejich většímu zvintydžnění bohatě postačuje tónová clona.

D'Addario Chromes ECB80

Země původu: USA
Cena: 1.050,- Kč (leden 2018)

Tak, a poslední meta, kterou jsem z Chromů ještě neměl, padla. Nejtenčí sada v tloušťkách .040"-.060"-.075"-.095". Je to ten zelený obal. Když jsem je takhle všechny měl, udělal jsem fotku celé kolekce.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1c883mqv99qkotg1o2otus23.jpg

Proč jsem vůbec zvolil tuhle tenkou sadu? Důvody jsou dva. Jedním důvodem je to, že i na pětce jsem naběhl na čtyřicíctky, a druhým důvodem je to, že se mi zalíbil nižší tah a odezva hlazenek Thomastik (recenze), které jsem měl s jednou baskytarou půjčené od Daviďáka. Chromy mně ale zvukově vyhovují víc, takže byla moje volba jasná. Třetím okrajovým důvodem byly dotazy několika z vás na čtyřicítky. Tak tady jsou.

Tah je nižší než u pětačtyřicítek a o hodně nižší než u padesátek, což je logické. Porovnejte si v grafech.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1c883mqvaqh61snk10pal9jr064.jpg

Čtyřicítky mají tah relativně nízký, v některých ohledech srovnatelný právě s Thomastiky, ovšem celkově je tah o něco vyšší než u odkazovaných Thomastiků a prakticky mají tah stejný, jako leckteré roundwoud pětačtyřicítky, nebo jen o něco málo menší, takže se žádné plandání nekoná ani v náznaku. Za mě s tahem spokojenost.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1c883mqva13pqdpi130l5fj14e35.jpg

Jinak jsou hlaďoučké, nové zvoní, teď po dvou měsících, co je mám na baskytaře Ernie Ball Music Man Sabre, jsou už správně vintage usazené, ale zdaleka ne ještě tupé, což mi do bluesové kapely, kde tuto baskytaru používám, maximálně vyhovuje. No, a takové, podle mých dřívějších zkušeností, zůstanou ještě hodně dlouho.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
1 xLajků:

2 Naposledy upravil: Aidamos (05. 07. 2017 15.37:30)

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Poznámka: Na igelitovém sáčku uvnitř je i natištěné sériové číslo, které lze pro ověření pravosti zadat na stránkách výrobce http://www.daddario.com/playreal. Otázka jak dalece je to jen marketing a jak dalece je tento kód unikátní, má-li tedy jiný kód každé balení, protože jinak se obávám, že by i případný plagiátor vybavil obal tímto kódem.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Aidamos napsal:

Otázka jak dalece je to jen marketing a jak dalece je tento kód unikátní

Ty jo, tak mě napadlo zkusit ono číslo zadat znovu a napsalo mi to:

D'Addario napsal:

Please note that the serial number you entered is an authentic code in our database, but has already been entered by another user. Therefore, it is possible that the product is counterfeit.

Takže ano, každé struny jsou opatřeny unikátním číslem. Hustý!

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

4

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Chromy jsem poridil nekdy v prosinci(´13), od kdy jsou take natazene na base. Takze po takove dobe uz muzu sepsat nejake dojmy:

Po natazeni super zvuk, ktery neni uplne klasicky hlazenkovy, trochu zivejsi, vice vysek. Aidam pise, ze po ctyrech mesicich neni videt zadne opotrebeni (s tim bych souhlasil) a take ze se zvukove temer nezmenily, coz bohuzel nemam takovou zkusenost. Na basu nehraju uz nejak moc, spise parkrat tydne a neagresivne. Po nejakych 2-3 mesicich se sice zacla obetovat takova "patina na zvuku" (jak rika Garth Fielding), ovsem pro me usi ne k lepsimu. Ted uz jsou struny prakticky mesic uplne mrtve a tupe a ja se jen tesim az vysetrim nejake penize na nove struny.

OVSEM - at predchozi vety zni vicemene kriticky, nejsou tak mysleny. Pokud hledate hlazene struny, jednoznacne doporucuji. Jen jsem chtel uvest opacnou zkusenost s delkou zivotnosti (vsak ktere struny by po takove dobe nebyly mrtve?). A navic v porovnani s hlazenkama od Fendera vydrzi opravdu dele. U flazoletu skutecne nepoznate ze hrajete na hlazenky. Takze doporuceni mate urcite i ode me.

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

5

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Len malá technická otázka páni. Chcem si kúpiť presne tieto struny na Fretless Jazz Bass, len neviem či musia byť Long Scale alebo stačia aj Medium Scale ???

Music Man Club #7
0 xLajků:

6 Naposledy upravil: Aidamos (07. 06. 2015 19.11:29)

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

chabru napsal:

Long Scale

Tyhle jsou klasicky na 34", takže i na Jazz Bass. Teoreticky by měly stačit i ty Medium Scale, ale já měl vždycky na Fender typ Long Scale a je to naprosto v pohodě. Ono taky záleží na tom, zda máš struny skrz tělo.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

7 Naposledy upravil: chabru (07. 06. 2015 19.15:14)

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Struny nemám skrz telo takže ja bych si dal to medium big_smile
Díky chlape, tá tvoja recenzia ma zlomila, idem do nich

Music Man Club #7
0 xLajků:

8

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

chabru napsal:

Struny nemám skrz telo takže ja bych si dal to medium big_smile

Pokud máš možnost si struny změřit, doporučuji, abys nebyl zklamaný, když zjistíš, že se struna zužuje ještě na hmatníku pár milimetrů před nultým pražcem... Případně poprosit prodejce, zda by změřil délku tlusté struny (pokud nejsou struny zatavené ve fólii natvrdo). Já měl jednou takhle problém s Long scale na 35" base (tzn. Ty to můžeš mít s Medium na 34").

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

9

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

D.a.l.i napsal:

abys nebyl zklamaný, když zjistíš, že se struna zužuje ještě na hmatníku pár milimetrů před nultým pražcem...

Máš pravdu, premeral som to a nakoniec objednal Long Scale

Music Man Club #7
0 xLajků:

10 Naposledy upravil: Aidamos (08. 06. 2015 06.24:16)

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

D.a.l.i napsal:

(pokud nejsou struny zatavené ve fólii natvrdo)

Aidamos napsal:

Uvnitř již nejsou struny baleny samostatně v papírových pytlících, ale jsou zataveny v igelitovém sáčku, který obsahuje ochrannou atmosféru.

chabru napsal:

premeral som to a nakoniec objednal Long Scale

+666

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

11

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

omlouvám se že obnovuji toto témma ale nezkoušel někdo ty struny lihovat? zajímalo by mě jak ten chrom reaguje zdali se to vyčistí nebo ne smile

- MusicMan Stingray 5 H Special Charging Green - Mesa D800+ - Hartke hydrive 112
0 xLajků:

12

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

julceK napsal:

zajímalo by mě jak ten chrom reaguje

Ty struny se jen jmenují Chromes. Omot je nerezová ocel samozřejmě. A ano, v nerezové oceli nezanedbatelné množství chromu bývá, a to až 30%. Choval bych se k nim jako ke kterýmkoli jiným ocelovým strunám, takže klidně i lihovat wink

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

13

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Doplnil jsem do recenze strun ECB81 další dvě sady, a to ECB-82 a ECB81-5, takže při zájmu vyjeďte nahoru.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

14 Naposledy upravil: Šimi (19. 10. 2017 12.48:18)

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Hele, rozumím tomu tak, že ECB82 na pětce kladly pod levou rukou už moc velký odpor. Na čtyřce ok?

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

15 Naposledy upravil: Aidamos (27. 03. 2020 13.55:51)

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Šimi napsal:

Hele, rozumím tomu tak, že ECB82 na pětce kladly pod levou rukou už moc velký odpor. Na čtyřce ok?

Na čtyřce je to hratelný. Na pětce už to pro mě byla dřina a nepohodlí. Jsou to pořádný lana s obrovským tahem. Na čtyřce MM Sabre je ještě mám, ale už jsem si objednal patačtyřicítky, ty mi sedí víc. Ale každopádně mají padesátky megahutný zvuk, viz:

https://www.youtube.com/watch?v=54Gs2S2yAfU

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

16

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Jak jsou na tom s životností? Jsem zhýčkanej z kontrabasu a nerad bych měnil dřív než po roce. smile

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

17

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Luboš napsal:

Jak jsou na tom s životností? Jsem zhýčkanej z kontrabasu a nerad bych měnil dřív než po roce. smile

Rok úplně v pohodě. I dýl. Samozřejmě trochu otupí, ale tak jsou to hlazenky...

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

18

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Luboš napsal:

Jak jsou na tom s životností? Jsem zhýčkanej z kontrabasu a nerad bych měnil dřív než po roce. smile

Mám Chromes 45ky na Mustangovi a řekl bych že jsou staré tak 3 roky. Už byly na preclovi a na předchozím Mustang Bassovi, co jsem měl. A basy se mění, tahle sada zůstává a stěhuje se. Zní samozřejmě dost kontrabasově už, navíc je to relativně tenká sada na base s krátkou menzurou. Ale neměnil bych a i naživo, ale zejména ve studiu je to naproto zabijáckej zvuk, kvůli kterýmu všechny moje ostatní basy zůstávaj ve futrálech.. Akorát nedávno jsem měl pocit, že jsou už fakt moc mrtvý, tak jsem je dal na dvě hodiny do jarový vody - po chvíli se z těch strun uvolnilo opravdu hodně svinstva - za ty roky se tam prostě usadil kamion hnoje. Ale od tý doby ty struny jedou dál a zněj naprosto parádně. Rozhodně se mi líbí mnohem víc, než když byly nové. Vlastně se mi doopravdy začaly líbit až tak po půlroce používání smile

0 xLajků:

19

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Máte někdo zkušenost i s 0.40-kama?
Uvažuju je na FL na 35" menzuru, tedy bych sáhnul po tenších.
Ale jsem vůči všem hlazenkám nedůvěřivý. Normálně dávám Elixíry a teď DR Sunbeams.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

20 Naposledy upravil: Aidamos (06. 11. 2017 14.06:48)

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

MartinXC napsal:

na FL

Na bezpražec budou super, neboj. Ale jestli to je na 35", tak se trochu bojím abys neměl opředení ještě na nuláku. Ono samozřejmě bude záležet i na typu kobylky. Můžeš se vejít, ale otázka, zda radši nevzít Super Long Scale: https://www.muziker.cz/daddario-ecb-80-sl

Takhle ty jen Long Scale vycházejí na Music Manu s jeho standardní kobylkou. Za nulákem je Éčko ještě 3,5 cm k hedvábnému opředení, takže s klasickou kobylkou by to i na 35" menzuře mohlo vyjít ještě s cenťákovou rezervou.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bu8bn233kao122c1ngnn9dtp3.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

21

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

MartinXC napsal:

Máte někdo zkušenost i s 0.40-kama?

Osobně na bezpražec raději silnější, hraju na 0.50 (na pražcovkách mám 0.45). Už 0.45 mi přišly měkké a málo hutné, chybí mi tam ta hmota struny, která dělá to mňoukání. Tak nevím, jak se budou chovat ještě tenčí a měkčí struny

Tohle je můj názor, třeba to máš jinak smile

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

22

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

D.a.l.i napsal:
MartinXC napsal:

Máte někdo zkušenost i s 0.40-kama?

Osobně na bezpražec raději silnější, hraju na 0.50 (na pražcovkách mám 0.45). Už 0.45 mi přišly měkké a málo hutné, chybí mi tam ta hmota struny, která dělá to mňoukání. Tak nevím, jak se budou chovat ještě tenčí a měkčí struny

Tohle je můj názor, třeba to máš jinak smile

Ono platí - delší menzura -> tenší struny a naopak: 0.40 se na 35" chovaji jako 0.45
Ale i jinak mi tenší struny vyhovují na pravé ruce pro rychlý atack.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

23

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

MartinXC napsal:

Ono platí - delší menzura -> tenší struny a naopak: 0.40 se na 35" chovaji jako 0.45

Co můžu srovnat menzury, tak na 33" byly původně 0.50 (Dadarka snad Pro Steels) a byly tvrdé dost nepříjemně (hlavně na slapování - trhání). Na prsty OK, dohmat jsem nastavil, aby to bylo hratelné, tam bych s tím zásadní problém neměl. Ale na slap to bylo na figu smile
Na 35" (Laklandovi) by tedy 0.45 měly být skoro jako 0.50 na 34" - tak to rozhodně nepotvrdím smile A dokonce jsou výrazně měkčí než 0.50 na 33" smile

Spíš bych to u delší menzury cítil spíše naopak - můžeš si dovolit tlustější struny.

MartinXC napsal:

Ale i jinak mi tenší struny vyhovují na pravé ruce pro rychlý atack.

Budu vděčný, pokud časem napíšeš své dojmy z 0.40 (jak prvotní "zamilování", tak po čase).

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

24 Naposledy upravil: Šimi (06. 11. 2017 14.30:33)

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

To už jsme v off topic diskuzi o tloušťce libovolných strun, nebo je to stále o Chromech? Jestli o.t. tak tohle je má zkušenost, jinak to klidně smažte. Já na svém JB bezpražci pětce klasické menzury 34" hraju dlouhodobě Ernie Ball Super Slinky (40-125) a maximálně mi to vyhovuje a mňouká to jako blázen když chci, a když nechci tak to nemňouká. Člověk může hrát lehce, moc se u toho nenadře. Dokonce i takový ten fretless-pseudo slap s tím jde udělat. Protože se mi struny tak osvědčily, tak jsem je jednou natáhl i na pražcovou pětku stejné menzury a iniciálně dobrý, ale po delší době mi přišly ty struny už jako moc velké bláto, tenký zvuk a slabá mechanická odezva při slapu, nakonec jsem se na pražci vrátil na prostřední tloušťku (D'Addario Regular od 45) a byl jsem překvapenej, jak to zase začalo dobře znít.

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

25

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Šimi napsal:

To už jsme v off topic diskuzi o tloušťce libovolných strun, nebo je to stále o Chromech?

Jo, OT, takže od teď už radši sem, i já si tam už leccos řekl: http://baskytara.com/post331851.html#p331851

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

26

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Lana jsou napnuta...

http://baskytara.com/img/m/2809/t/p1buiv6khr1a30csj1o76ofbnkn3.jpg

A na první osahání a obrnkání jsou naprosto úžasná. Trošičku jsem se bál, že 50ky budou už moc tvrdé - nejsou. A že jako hlazenky budou už moc tupé - nejsou - čemuž mohly trošku pomoct jasanové tělo, javorový hmatník a snímač Lindy Fralin +5% overwound. Každopádně je to bomba. Díky za pomoc s výběrem.

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

27

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Jsi mě předběhl o pár dní. Cestují mi domů .40ky. Začnou na FJB 4ce.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

28

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

MartinXC napsal:

Jsi mě předběhl o pár dní. Cestují mi domů .40ky. Začnou na FJB 4ce.

tyhle struny 40ky už používám pár let, doposud na Furchovi a teď i na nové base je mám.. a naprostá spokojenost.

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

29

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Štěpán Axman napsal:
MartinXC napsal:

Jsi mě předběhl o pár dní. Cestují mi domů .40ky. Začnou na FJB 4ce.

tyhle struny 40ky už používám pár let, doposud na Furchovi a teď i na nové base je mám.. a naprostá spokojenost.

Jo ták, tak ti se mi tolik líbily 40ky...
Myslel jsem že používáš tlustší. Takže tedy díky za vyzkoušení strun :-)

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

30

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

MartinXC napsal:

Máte někdo zkušenost i s 0.40-kama?

D.a.l.i napsal:

Budu vděčný, pokud časem napíšeš své dojmy z 0.40 (jak prvotní "zamilování", tak po čase).

Napíšu já. Poslední červený nadpis v hlavním příspěvku nahoře.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

31

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Na radu Adama jsem natáhl XL Chromes ECB81-5 a radost je nehynoucí. Vypadá to, že na stará kolena budu konečně spokojený se zvukem bezpražce.

Pořídil jsem nový nástroj od mistra Růžičky, který má hmatník z nějakého ultramega kompozitu a moje oblíbené roundwoundy (Ernie Ball Super Slinky 2824) na tom trochu nepříjemně ječely. Ve spodku krásný, ale musel jsem dost řezat vyšší středy a ve vyšších polohách jsem bál za to vzít.. 

Po nainstalování XL Chromes se basa nádherně rozezpívala, ten mekot je pryč a troubí to jak slon. Háčko je sice trochu temnější, ale furt vrní. Tuhost tak akorát, pod prsty to nikam neujíždí a zvuk je ohromující, ekvalizér netřeba.

Myslím, že mám tuhle položku navždy vyřešenou :-)

2 xLajků:

32

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

https://baskytara.com/img/m/3404/t/p1d4gmhit212qf1hhbmtl117k1rl13.jpg

Hlasim sa do klubu fanusikov tychto Daddariek smile nahodil som ju na moju PK a zatial velka spokojnost. Zvuk pekny vyrovnany, nastavitelny nizucky dohmat a ton je stale velmi pevny. Slap znie tiez dobre, cez sluchatka mi to pripada ako by bol vyrovnanejsi a znel viac prijemne, nez tomu tak je pri total fresh roundwound strunach. 
nedostatok vysok az tak nepocitujem, ale pokial to chcem viac okorenit, tak Aguilar OBP1 si s tym vie dobre poradit a zvuk lahko rozjasni. 
Basa poskocila o kusok vysie v mojoj osobitom rebricku univerzalnosti - so stiahnutou clonou vie z toho byt uz v pasivnom rezime pekne dunivy Precision, pripane kvakavy Jaco zvuk. Po pridani aktivu sa pole posobnosti este odost rozsiruje... 


pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

33

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Tak se také hlásím hrdě to klubu, kdo natáhl hlazenky Chrome 81, tlouštka 45. Mám je na Preclovi s javorovým hmatníkem a je to bomba ... Včera na zkoušce jsem si to nemohl vynachválit a zvuk se líbil všem ... Asi půjdou i na 5ku Musicmana. Jenom jazzbass zůstane na Elixírech...

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

34 Naposledy upravil: Aidamos (20. 05. 2020 08.58:19)

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

sigi napsal:

Asi půjdou i na 5ku Musicmana

 Rozhodně na pětku MM doporučím Ernie Ball Group III: https://baskytara.com/topic13265 - mám je na něm taky a neměl jsem lepší struny (hlazenky).

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

35

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Také se přidávám, jsou to skvělé struny. Potřeboval jsem protipól k La Bella Deep Talkin' Bass, co mám na Precisionu, a to splnily beze zbytku.

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

36

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Aidamos napsal:

Tak, a poslední meta, kterou jsem z Chromů ještě neměl, padla. Nejtenčí sada v tloušťkách .040"-.060"-.075"-.095". Je to ten zelený obal. Když jsem je takhle všechny měl, udělal jsem fotku celé kolekce.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1c883mqv99qkotg1o2otus23.jpg

No, mám problém. D'Addario se vytasilo s novou namixovanou sadou ECB84, kdy půlka je z ECB80 (.040" a .060") a půlka z ECB81 (.080" a .100"), což mě enormě zajímá...

https://www.daddario.com/products/guitar/bass-guitar/xl-chromes-bass/ecb84-chromes-bass-custom-light-40-100-long-scale/

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1euqt5up81gi750jfh4c8p1j5k3.jpg

A navíc jsou aktuálně ve slušné slevě, sakra... https://www.muziker.cz/daddario-ecb84

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

37

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Aidamos napsal:

o, mám problém. D'Addario se vytasilo s novou namixovanou sadou ECB84, kdy půlka je z ECB80 (.040" a .060")

 na mne byli i ty zeleny moc big_smile aaz udelaji nakou tensi tak mozna.. big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

38

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Jsem dlouholetým příznivcem Chromesů, i když se mi více líbí na pražcích než na bezpražci, kde jsem přešel na Thomastiky. Nicméně, včera si se mnohu Chromesy nehezky pohrály. Na svoji 35" pětistrunku Schecter SLS Elite-5 jsem před časem nasadil sadu ECB81-5SL, tedy 45 - 132 Super Long Scale.

https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1fp1o51qhv0n1b6mljp9ts1odn3.jpg

Zvolil jsem moje oblíbené protažení strun skrz tělo a to jsem neměl dělat. Už při instalaci kladla struna H velký odpor a skrz díru v těle, resp. v misce jsem ji musel doslova prorvat, a to až po odstranění omotávky. Zakončení na straně kuličky je totiž nečekaně a nestandardně mohutné a průměru přidává ještě omotávka. Nějak mě nenapadlo, že mě asi stejný problém čeká při budoucí výměně strun. K tomu došlo včera, chtěl jsem zase vyzkoušet něco jiného, ale strunu H se mi nepodařilo normálně vyndat. Musel jsem nakonec ze strany kobylky vytlouct ven misku a z ní pak pomocí kleští strunu vyprostit, ovšem za oběti úplného zničení struny. Operace se nakonec zdařila, pacient (basa) přežil bez úhony, jen jsem trochu poničil tu misku, ale znovu už bych to dělat nechtěl. Sada Chromesů 45 - 132 už na tuhle basu určitě nepůjde. Pokud Chromesy, tak jedině tenčí. Teď jsem tam dal roundwound Dunlopy, abych na vlastní kůži zjistil, jak je to s jejich údajným rychlým umíráním, ale k hlazenkám se zase asi jednou vrátím.

Nevím, jestli jsou průchodky, tedy misky pro protažení strun skrz tělo nějak normovány, ale, pokud díry v nich mívají stejný průměr, tak před použitím struny .132" ze sady D'Addario Chromes varuji. Je to na straně kuličky nejmohutnější struna, kterou jsem měl kdy v ruce. Mám dokonce obavu, že by nemusela jít moc dobře natáhnout ani s běžným uchycením v leckteré kobylce.

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků:

39

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Je to vsechno plus minus stejne. Basove pruchodky se lisi spis jen v hloubce, bud mas konec struny u zadni strany tela nebo nekde uprostred.

Jinak na tenhle problem s H strunou jsem uz narazil taky u jedne sady Dean markley. Jsem zvykly chytat strunu do kobylky, skrz telo uplne nevyuzivam. Skrz kobylu jsem to nebyl kvuli zprasenemu ukonceni struny prorvat, zkrz telo jakz takz jo. Jina sada stejnych strun byla předtím v pohode. A to nemeli na konci zadny omot, jen kov.

0 xLajků:

40

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

patr napsal:

Pokud Chromesy, tak jedině tenčí.

Háčko se tenčí vůbec nedělá.

patr napsal:

Je to na straně kuličky nejmohutnější struna, kterou jsem měl kdy v ruce.

.135" od Warwicku (Black Label) taky pomalu nejde prorvat standardní kobylkou.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

41

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Já měl podobný problém u Thomastiků, tak je struna H 0.136 + omot a taky to dřelo. U hlazenek obecně není většinou moc výběr u stuny H. Pětkový sady se většinou dělají u každýho výrobce jen v jedný tloušťce...

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

42

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Hastur napsal:

U hlazenek obecně není většinou moc výběr u stuny H. Pětkový sady se většinou dělají u každýho výrobce jen v jedný tloušťce...

Sadowsky dělá 40-60-80-100-125 a taky 45-65-85-105-130 a navíc to H je taperwound, tedy se zůženým vinutím u kuličky, ale zase nevím jak na 35" a ještě s protažením skrz tělo. Roundwoundy od Sadowskyho mi vychází na 34" i skrz tělo, ale mám štěstí, že mám kámen H tak, že mi to perfektně vyšlo. Na 35" to asi nebude, a možná ani na 34" na protažení skrz tělo s jinou kobylkou.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

43

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Aidamos napsal:

Sadowsky dělá 40-60-80-100-125 a taky 45-65-85-105-130

 Jj, poohlédnu se a vyzkouším, ty čtyřicítky by mohly být optimální. Ale vím, že speciálně Sadowsky uvádí, že jejich struny nejsou vhodné pro protahování skrz tělo, snad tedy nebude problém při uchycení na kobylce.

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků:

44

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Je nějaký technický důvod proč nejsou Sadowsky vhodné pro protažení skrz tělo, nebo to jen Sadowsky píše? Ptám se protože jsem zrovna jednu sadu Blue Label 45-130 natáhl na JB skrz tělo, tak jestli mám čekat nějaký pr...

Roscoe Beck V String Bass, Fender JB V standard USA 2001, Trace Elliot AH400SMX  + T.E. 1048H + 1x15", Hocke BT70 + N112, T.E. Transit-B, T.E. Elf + 1x10" a nějaký zbytečný krabičky
0 xLajků:

45

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Vysoky riziko prasknuti opletu. Hlazenky je potreba si davat pozor na velke zalomeni, protoze dost casto se stane, specialne u Hcka, ze po srovnani intonace tam vznikne neco velice blizkeho pravemu uhlu. Zlatý taperwound, tam clovek ohyba tak polovinu prumeru, a jeste je ten kamen potreba vystrelit nekam hodne dopredu.

0 xLajků:

46 Naposledy upravil: Aidamos (10. 01. 2022 16.25:01)

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

patr napsal:

Sadowsky uvádí, že jejich struny nejsou vhodné pro protahování skrz tělo

Tombas napsal:

Je nějaký technický důvod proč nejsou Sadowsky vhodné pro protažení skrz tělo, nebo to jen Sadowsky píše? Ptám se protože jsem zrovna jednu sadu Blue Label 45-130 natáhl na JB skrz tělo, tak jestli mám čekat nějaký pr...

To je zřejmě jen v případě, kdy na Háčku ten taperwound konec nedojde až za kámen na kobylce. Pak by ten taperwound byl k ničemu a na kameni by se lámal plný průměr struny. Takže zkusit, jestli to skrz tělo vyjde, nebo ne. Mně to na pětce Fenderu vyšlo.

polygon napsal:

Vysoky riziko prasknuti opletu. Hlazenky je potreba si davat pozor na velke zalomeni, protoze dost casto se stane, specialne u Hcka, ze po srovnani intonace tam vznikne neco velice blizkeho pravemu uhlu. Zlatý taperwound, tam clovek ohyba tak polovinu prumeru

Sadowsky právě na H má taperwound i na hlazenkách.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

47

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Ahoj. Možno bude moja otázka mimo misu, ale aké máš osadené pražce? Mám zafixované, že nerezové struny patria na nerezové prace.

0 xLajků:

48

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Neni potreba. Akorat struny pujdou rychleji do haje. Ale na to neni potreba ocel, ja udelam seky do struny s kvalitnima niklovyma prazcema. Je dobry udrzovat prazce v dobry kondici, pokud mas moznost tak si je obcas vylestit. Cim jsou struny a prazce hladsi a bez necistot tim vic oboje drzi. Pro domaci lesteni:

Olepit maskovaci paskou hmatnik. Prejet 0000 ocelovou vlnou prazce. Rozcvicit pazi nanest Silichrom a starym trickem vydrbat. Bacha na strojni leštění, chce to cvik, jinak si znicia prazce.

Navod pro javorovy hmatnik s LESKLYM lakem. Dojit do autopotreb a koupit nejaky swirl remover (napsat na tuning stranky, tam poradi). Pri kazde vymene strun toho trochu nakydat na hmatnik a prejet tim hmatnik i prazce. Znovu opakuji plati pouze pro krky lestene do lesku.

0 xLajků:

49

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

brtan napsal:

Mám zafixované, že nerezové struny patria na nerezové pražce.

No, nerezové pražce opravu nejsou úplně standard. Asi první, kdo začal dělat nerezové pražce standardně, je Music Man, a to prakticky jen nová řadě Special.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

50

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

polygon napsal:

Neni potreba. Akorat struny pujdou rychleji do haje.

 Není to spíš naopak, že "rychleji" půjdou do kopru pražce? Já jsem právě dotaz pochopil spíš z roviny, aby nerezový struny neničili pražce. Vycházím z toho, že nerezový Rotosoundy RS66 jsou proslulý tím, že žerou pražce - legendární v tomhle byl Rickenbacker, kterej dělal nějaký měkký pražce a roundwound struny ty pražce likvidovaly, takže podla manuálu se na Ricky směli dávat jen flatwoudy, jinak padla záruka...

Každopádně to je problém jen u roundwoud strun, u hlazenek se tohle neděje protože tak je mnohem větší styčná plocha struna/pražec.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

51

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Hastur napsal:

Není to spíš naopak, že "rychleji" půjdou do kopru pražce?

Myslel jsem to tak ze kdyz das niklovy struny tak ti rychleji odejdou, ale tolik to nebude nicit prazce.

Hastur napsal:

Rickenbacker

 Ty jsou hlavne specificky tim, ze ten hmatnik zalejou pomerne solidni vrstvou laku vcetne prazcu a tak to jde ven. Hlavne se to nikomu nechce moc preprazcovavat, protoze bud to zkonci bez laku a nebo to pak musis zase zalakovat, protoze pri tom sundas lak z hmatniku.

0 xLajků:

52

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

polygon napsal:

Ty jsou hlavne specificky tim, ze ten hmatnik zalejou pomerne solidni vrstvou laku vcetne prazcu a tak to jde ven. Hlavne se to nikomu nechce moc preprazcovavat, protoze bud to zkonci bez laku a nebo to pak musis zase zalakovat, protoze pri tom sundas lak z hmatniku.

 Zvykne sa ten lak lamat ale napr pri preprazcovani mojej z roku 1977 nebol vobec problem. Mimochodom uz nejaku dobu tie hmatniky nelakuju - aj tu sa setri. Na pocudovanie sa to stretlo s nepriaznivou reakciou

0 xLajků:

53

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Faky77 napsal:

Na pocudovanie sa to stretlo s nepriaznivou reakciou

 Je to OT, ale stejne takhle dopadly i pasivni vyztuhy krku ve Fenderech USA Pro. Puristi zacali prudit, ze tam chybi drevitost tonu.

0 xLajků:

54

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

To je vlastne dalsia vec - oni ubrali aj 1 vystuhu, davali sa 2 a teraz po novom len 1 big_smile

0 xLajků:

55

Re: Struny D'Addario XL Chromes ECB80, ECB81, ECB82 a ECB81-5

Jak rika bracha. Kdyby Fender na Strata namontoval paku k tremolu s aretaci, tak ho lidi sezerou. I kdyz to vsichni temujou kobercovkou big_smile

0 xLajků: