1 Naposledy upravil: Aidamos (13. 08. 2017 18.35:15)

Téma: Stagg BC300FL-N

Stagg BC300FL-N

Rok výroby: 2005
Země původu: Korea
Cena: 4.500,- Kč
Koupeno: Kytary.cz

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rgfthcv34f1orn11ce8qvmjl4.jpg http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rgfthcv2fn1i2aqhatnd14nn5.jpg

Popis, konstrukce, parametry

Jedná se čtyřstrunnou bezpražcovou baskytaru od firmy Stagg, která svými nástroji zaplavuje obchody s hudebními nástroji nejen v České republice, ale i ve světě. Firma vyrábí nástroje za zlomek ceny tradičních výrobců světoznámých značek. Jedná se převážně o kopie nástrojů ala Fender, Gibson, MusicMan, Ibanez, PRS, atd. Nástroj mně zapůjčil pro účely recenze a vlastně i seřízení můj kamarád – basista ze spřátelené kapely, který si tuto basu koupil jako doplněk k pražcovému zvuku.

První, co mě zaujalo, je velmi nízká váha. Celá baskytara váží 3 kg, což je hodně málo. Zapátral jsem na stránkách výrobce po druhu dřeva, ze kterého je vyrobeno tělo nástroje, protože jsem toto dle kresby dřeva na první pohled nemohl poznat. Na oficiálních stránkách jsem nalezl informaci, že tělo je vyrobeno z olše, ale to musím rozhodně vyvrátit. Dřevo nemá kresbu olše a je na olši moc lehké. Ovšem dle obrázku na oficiálních stránkách výrobce bych na olši uvěřil a také tam výrobce uvádí váhu baskytary 5,5 kg, což je dokonce víc, než váží můj pětistrunný Fender Jazz Bass s olšovým tělem! Možná do USA dělají těla z olše a do Evropy a na východ cpou všechno možné. S tím už jsem se setkal. Ovšem i k váze 5,5 kg u tak malého těla jsem dost skeptický. Na českých stránkách je u dřeva těla uvedeno jen hardwood. Dřevo je svou strukturou podobné mahagonu, ale světlejší, a mohlo by se jednat o agathis, který je svými vlastnostmi podobný mahagonu, ale s tou váhou tedy opravdu nevím. Tělo je slepeno ze tří kusů, což není neobvyklé, ale co je neobvyklé je to, že lepené plochy nejsou rovnoběžné s krkem, ale jsou šikmo, od směru krku se odklánějí cca o 15 stupňů. Jak jsem se přesvědčil v online katalogu je tato konstrukce použita u mnoha modelů firmy Stagg. Rozhodně zajímavé, netradiční, ale domnívám se, že bez vlivu na zvuk, tedy nepodstatné. Povrchová úprava je provedena v lesklém laku a ponechána v moc pěkné přírodní medové barvě.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rgfthcvvor1qge1c10hl6c8q6.jpg http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rgfthcvj5o15h11g9v4ct12p07.jpg

Krk je javorový, relativně úzký, ve tvaru C, se saténovým lakem, a je opravdu moc příjemný do ruky. Dolepovaný hmatník vypadá na první pohled jako ebenový, ale boční strana hmatníku mě utvrzuje o opaku. Strana hmatníku je hnědé dřevo, a tak jak se dozvídám na stránkách výrobce, jedná se o palisandr. Hmatník je tedy jen napuštěn černým mořidlem. Na bezpražec by byl eben nebo alespoň pau ferro lepší, ale to v této cenové kategorii rozhodně nemůžeme očekávat. Krk, potažmo hmatník je dvouoktávový s bílými plastovými značkami po horní straně krku v polohách 1, 3, 5, 7, 9, 12, 15, 17, 19, 21 a 24, přičemž v polohách 12 a 24 jsou tečky dvě.

Hlavice baskytary je dolepená ke krku a je skloněná k rovině krku, takže nejsou zapotřebí srážeče strun. Spoj je velmi pěkně udělaný, téměř neznatelný, jako kdyby krk s hlavou byl z jednoho kusu. Na hlavě jsou firemní černé uzavřené mechaniky umístěné systémem 2+2. Chod mechanik bohužel není příliš hladký a u strojku struny A je chod dokonce těžký a skokový. Nicméně mechaniky ladění drží. Z přední strany hlavy je už jen černé logo Stagg a černá krytka výztuhy krku připevněná třemi vruty, které se dají vyšroubovat bez nutného sundávání strun a stejně tak i lze s výztuhou manipulovat.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rgfthcv1k431pqq16uqof3st8.jpg http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rgfthcvg1a107r1as51m4igev9.jpg

Krk je k tělu připevněn čtyřmi vruty uchycenými přes kovovou destičku opět s logem Stagg a s nápisem "Universe of Music".

Kobylka je vyrobena z odlitku připevněného k tělu baskytary pěti vruty a je, jako všechen ostatní hardware, v černé barvě a umožňuje pouze ukotvení strun v kobylce, tedy ne protažení strun skrz tělo, ale ani toto u této cenové kategorie nemůžeme v žádném případě očekávat. Kameny kobylky jsou ve formě tradičních válečků umožňujících štelování jak výšky tak polohy.
Snímače jsou v konfiguraci ala Precision Bass Special, tedy u krku dělený jednocívkový snímač a u kobylky též jednocívkový snímač typu Jazz Bass. Ovládání umožňují dva potenciometry hlasitosti (pro každý snímač zvlášť) a jedna tónová clona. Jen bylo potřeba sundat černý (překvapivě kovový) klobouček tónové clony a utáhnout matici, protože se její potenciometr viklal a protáčel.  Snímače jsou uloženy v černých plastových pouzdrech bez viditelných pólových nástavců a ve své kategorii mají uspokojivý zvuk. Ještě poznámka k uložení snímačů, snímače jsou posazeny v těle na pružinách, což při náhodném nechtěném relativně slabém doteku způsobuje pazvuky, které se přenášejí i do snímaného zvuku.

Přední strana těla basy neobsahuje žádný kryt, tedy je celkem logicky na zadní straně opět černá plastová destička ukrývající čistě vyfrézovaný prostor pro umístění pasivní elektroniky. Krytka není ve stejné rovině se zadní plochou baskytary, je zasazena malinko hlouběji, než bylo nutné, ale to je opět celkem nepodstatný detail.

Podstatným detailem je ovšem to, že baskytara je osazená hlazenými strunami, které rozhodně zvýší životnost hmatníku.

Zvuk

Zvuk je jiný než jsem čekal. Ne horší, jen jiný. Baskytara zní víc než jako elektrická bezpražcová baskytara spíš jako kontrabas. Dojem je umocněn kratším sustainem, ale v tomto případě to rozhodně není na závadu. Potenciometry hlasitostí se dá nastavit různý zvuk, nicméně tónová clona zvuk nijak výrazně nemění. Zvuk je posazen spíš do basů a nižších středů. Možná by pomohla výměna snímačů. Ale pakliže hledáte zvuk kontrabasu, jste na správném místě.

Hra je pohodlná, nástroj byl již celkem slušně seřízen, jen bylo potřeba trochu seřídit kameny kobylky. Nakonec se ukázala nejzávažnější vada nástroje a tou je probroušený hmatník mezi první a druhou polohou pod strunami A a D. Vada nevadí do doby, než zahrajete sjezd na těchto strunách z první do druhé polohy. To se pak ozve takové bzíknutí jak zadrnčí struna o hmatník. Napravil jsem to částečně dalším seřízením nástroje. Krk byl nastaven úplně rovný a tak bylo potřeba trochu povolit výztuhu krku, aby krk dostal správný průhyb.

Spolehlivost, životnost

Nástroj se jeví přes svou nízkou váhu solidním dojmem. Vše je na svém místě a funguje. Jen bych se klonil k výměně ladících mechanik, případně k jinému ukotvení snímačů. Také je nástroj na popruhu trochu nevyvážený a díky lehkému tělu mírně přepadává na hlavu.

Hodnocení

Za tu cenu to v době nákupu byl každopádně úžasný nástroj, dnes by se za stejnou cenu našlo určitě něco lepšího. Jinak je to celkem příjemná hračka, a na to, že jsem basičku měl doma jen na seřízení, tak jsem na ni pidlikal docela dlouho.

Zvuková ukázka

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Stagg BC300FL-N

Když se to umí... https://www.youtube.com/watch?v=owMDsM56ddQ&hd=1

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: