1 Naposledy upravil: MartinXC (09. 01. 2016 22.28:08)

Téma: Tech21 Bass VT500

Jak a proč jsem k němu přišel ...
V létě jsem rozprodal většinu vybavení s tím, že mi úplně nesedělo. Nechal jsem jen celoflašku Hocke BG120 s bendou ESH osazenou 15" EVM15L - naprostá klasika pro zvuk 60.let, který mám naposlouchaný z dětství, a malé kombo GK 112MB - 200W digitálek, ten můj s drobnou vadou mikrofoničností někde v součástkách, takže dává zvuk podobný mikrofonickým lampám. Ten taky nedám.
Dál jsem si představoval vybavit se jen 2x nějakou citlivou 12" s dobrým rozsahem do středů a výšek (bez horny) a k nim najít zesík na podporu bezpražcového zvuku (jazz, blues), co bude mít dostatečný výkon, headroom, pěkný čistý zvuk, bude lehký skladný, hezký, vypere, uvaří ... ne moment, to sem nepatří.
Prostě jsem si doposud vyzkoušel co bylo dostupné na krámech. Ta nositelnost (kolem 5kg) je docela oříšek a digitálu bych se nejraději vyhnul. K mým FJB mi docela pasuje Gallien 700RB. Taky jsem zamýšlel Eden WT550, který tu hrubou sílu má taky, ale zklamal mě nekvalitní zvuk (brum i se staženým Vol a zkreslení přítomné v čistém zvuku). Pak jsem měl ve výběru a zkoušení Reidmar750, TCElectronic BH550, FenderRumble 500, Markbass LM III i Tube, GK Fusion MB. A taky se mi líbily obrázky a popisy tohoto VT500.
Trošku znám Tech21 SansAmp rbi, ale jinak jsem do něj šel naslepo, s výhledem, že je to malý relativně levný digitál (500EUR) s širokou varibilitou směrem ke klasickému zvuku baskytarových zesilovačů a k lampě. Za 4 dny od dojednání ceny a objednání u Thomanna byl u mě doma, bezchybně zabalený v krabici, vonící novotou. Řízením osudu mi po Vánočních svátcích přistála doma starší bedna Mesa Walkabout 15", do které jej mám momentálně připojený (horna vypnutá).
http://baskytara.com/img/m/4105/t/p1a8k06urca5s1usf1p039u59555.jpg


1. Celkový dojem
Rozměrově identický s MB LM II, III (25x27x7cm, větrák vzadu, váha kolem 3kg, 500W/4Ohm, 300W/8Ohm). Tím ale podobnost víceméně končí.
Čelní panel je zpracovaný docela esteticky, všechny ovládací prvky jsou umístěné zepředu vyjma síťového vypínače. Rozmístění viz foto.
http://baskytara.com/img/m/4105/t/p1a8k07mfi108mh9lpcd1vcq1f3f7.jpg

Ovládací knoflíky jsou ála Fender JB tone čudlík, ale při pohledu na originál Fender čudlík působí tyhle tak nějak levněji. Ovládací tlačítka jdou hladce a jsou bezproblémově dostupná. Krom přepínače frekvence u Middle - ten je sice esteticky čistě, ale ergonomicky nešikovně umístěný mezi knoflíky Character a Middle - hráč se silnými a/nebo krátkými prsty si nutně do některého potenciometru drbne.

http://baskytara.com/img/m/4105/t/p1a8k08eu118r01ospnprrg7ft9.jpg
Zadní panel přehledný, jednoduchý - viz foto.
Drobnou výtku bych dal za snadno dostupný přepínač napájecí sítě 120-230V, chtělo by to mít přes něj nějakou krytku (lze dodělat např. ze silnější průhledné folie, nebo přelepit), aby byl chráněný před zbytečnou manipulací. Výstup na 2 bedny, bezva. Umístění síťového vypínače dozadu je diskutabilní, ale u malých digitálů je to docela běžné. Zde zřejmě daň za snahu mít signálové a ovládací prvky vepředu. Pokud jej dám do díry ve Walkabout combu, bude to cvičení jej zapnut a vypnout, ale zatím trůní na bedně a tak je to v poho. Takže cvak - 2sekundy nic - a kontrolka se modře rozsvítila. Svítí (a uvnitř svítí další 2 zelené ledky), a ač nevrčí, nebzučí, měl by hrát.
http://baskytara.com/img/m/4105/t/p1a8k060ka10p95vgcda1f3p1c1g3.jpg


2. Ovládání
Myslel jsem, že to bude jako s většinou jiných zesíků - píchnu do něj jacka, nastavím korekce, tak nějak si přidám Drive jako gain, uberu/přidám Character, mixnu trošku Blendem s původním signálem a Levelem setřepu led z ořešáku na zahradě... Vzal jsem za struny a - ouha. Za tohle jsem dal peníze ? Vždyť to pochrchlává jak jeden z mých prehistorických výtvorů s Tesla MBA 810! Pokroutím ty korekce trochu a bude to určitě lepší ... a co že ten Bright (zde Bite) nijak nereaguje ???
Takže zpět na mísu, tedy do manuálu, co říká výrobce. No, chce to si vyhrát a hlavně přistoupit na logiku, že zesík má uvnitř 2 cesty signálu - čistý a Drive, kde u Drive mám svoje ovládací prvky, které u čistého zvuku nejsou k dispozici.
Buď chce člověk čistý zvuk, tedy používá Low, Mid/Shift, High a Level (a zapomene na vše ostatní) a dává to čistý zvuk a Level funguje jako Volume.
Teda ještě se dá dosta čistý zvuk píchnutím kytary do Return, ale pak je celá regulace zvuku POUZE v kytaře a na zesíku se nenakroutí nic.
Nebo chce člověk pracovat s ostatními čudlíky, a tedy nastaví Blend někam skoro na max, Level tak na 12h, a pak se otevře prostor zvuku upravenému prostřednictvím Drive - ten teď funguje jak Volume. Pro silné zkreslení se ubere Level a přetočí Drive za 12h. Pak Character - ten zpočátku potlačuje středovýšky, kolem 12h nechá zvuk cca rovně a směrem k 17h potlačuje basy a zvýrazňuje středy a výšky. Pak se to dá doladit s Bass/Mid/High (a Mid/Shift on/off). A finálně, když nestačí hlasitost, tak ta se přidává Levelem.
Zní to jinak než u obvyklých zesilovačů, že? Ale po 30" když jsem si vzal manuál a prošel příklady nastavení, jsem to nějak strávil a začalo to být zábavné a docela se mi to líbí - rychle překroutit 2ma knoflíky z chlupatého SVT na ostrý Eden a pak jedním knoflíkem vrátit barvu čisté kytaře. Nebo jedním tlačítkem (Mid/Shift) posunout středy na středobas. Či vrátit na SVT nastavení, zapnout Bite a šlehnout ostře do horny...

Takže jak je to vlastně postavené:
Analogový preamp s přepínačem pasiv/aktiv (-10dB+snížení vstupního odporu). Pak je Tech21 SansAmp úprava zvuku (Drive/Character/Bite - tuším +10dB na 6kHz), dál se signál mixuje Blend (čistý/mix/SansAmp), dál signál jde přes 3pásmový Equalizér (Bass přidává někde kolem 60Hz, Mid na 1kHz nebo Shift na 500Hz, High na 3kHz >10%) to asi těch 500W dávat bude; zkreslený zvuk je nastavitelný v rozmezí od tlusté lampy (mňam) až po chrchlavý tranzistor (blé).

Teplotní řízení větráku je u mě plus - často relaxuju doma dlouho do noci na potichu a nemám rád nechtěné hluky. I když mám pocit že je nastavený na někde na 30stC. Když se zesík zapne, větrák se spustí po 10-15 minutách piánko a čas od času vypne. Nicméně má malinko bzučivý zvuk, tkaže přece jen trochu ruší (srovnávám s geniálně tichým větrákem v GK 700RB). Až jej spustím do šachty Walkabouta, slyšet nebude nic. Komické mi zato přijde toto: větrák fouká dovnitř aby ochlazoval chladiče, a čekal bych že to bude vyfukovat do otvorů po stranách. Ale ono to profukuje i skrz Send, Return a Phones :-)

Na chvilku jsem na něj připojil starou ESH s EVM 15L - vytáhnul jsem ji z Hocka a píchnul do VT - v nastavení FatTube se zvuk FJB FL velice moc podobal Hockemu se staženými středy, ale tohle připisuju spíš reproduktoru, který je hodně specifický a moderní zvuk či moderně stavěné basy na něm nezní nijak oslnivě.


Co s ním budu dělat dál
Svoje si určitě odvede, i když bych to popsal ne jako láska na první pohled, ale jako hodně silná sympatie a chuť se seznamovat dál. Nějaký čas si na sebe budeme zvykat. Taky ostatní moje basy se s ním musí vyzkoušet.
Dávno jsem se poučil, že když jde člověk za zvukem, tak zvyknout si na zesík chce nějaký čas na hledání toho "nejlepšího" nastavení, odhalování jemností testování na aparátech u kamarádů, a tak. Pak se teprve obhájí nadlouho anebo pocestuje dál.
Možná ještě dojde na dvojku 12", výrobce k VT500 doporučuje svou 12", tak to třeba něco naznačuje o jeho optimálním určení. A za pár dní mi snad přistane i MarkBass MB Tube, tedy je budu srovnávat vedle sebe, jsem zvědavý na kontrast.

Pro případné zvědavce jsme k dispozici někde v blízkém okolí Brna, stačí dát vědět, termín na schůzku se snad nějak najde.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

2

Re: Tech21 Bass VT500

Vďaka za neskutočne zaujímavú a príjemnú recenziu !

0 xLajků:

3

Re: Tech21 Bass VT500

Perfektní recenze Martine, takhle si to představuju - subjektivní pocity se střídaj s technickym popisem a ze slov je cítit pokora, ta mi u recenzí často chybí, všichni bejvaj nejchytřejší na světě. Jsem zvědavej na zkušenosti z kapelního kontextu, výkon, srovnání s MB. Díky.

0 xLajků:

4

Re: Tech21 Bass VT500

Omlouvám se těm kdo přečetli - ještě jsem do textu vlezl s pár opravami překlepů.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

5

Re: Tech21 Bass VT500

Perfektní recenze, jak stylem, tak obsahově, děkuju smile Taky po něm pokukuju a přesně něco takového jsem si potřeboval přečíst. Určitě mě bude zajímat, jaký názor na něj budeš mít třeba za měsíc.

0 xLajků:

6 Naposledy upravil: Aidamos (17. 01. 2016 19.12:35)

Re: Tech21 Bass VT500

Super recenze, dík za ni, tenhle zesilovač mě dost zajímá. Nehodlám se samozřejmě zbavovat Pumy, ale kdybych ji neměl, tohle by byl horký kandidát. Ostatně mám pedálový preamp Tech 21 VT Bass Deluxe a ten má až na Blend stejné ovládací prvky (recenze).

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

7

Re: Tech21 Bass VT500

Pekna recenze. Moje zkusenost s tech21 je, ze je tezke pochopit ovladani, protoze vsechno strasne moc a trochu az necekane reaguje. Pokud to clovek zvladne, je cesta ke stesti volna :-)

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

8

Re: Tech21 Bass VT500

hezká recenze, myslim že ten preamp se poved, používám VT Bass DI a udelat to jako zesik byl logiskej krok evoluce :-)

0 xLajků:

9

Re: Tech21 Bass VT500

Taky furt přemýšlím, že opustím lampu a půjdu cestou lehkého digitálu, ale zvuk a zvlášť  naživo s kapelou? Půjde po pořízení tohohle (teda až to tou kapelou proženeš) Hocke z domu?

0 xLajků:

10

Re: Tech21 Bass VT500

Hockeho nechávám - vždycky jsem celolampu a oldschool zvuk chtěl, aspoň sběratelsky. To je o pocitu.
Na hraní (rozuměj mobilita, ne-náchylnost na poškození, ne-vysílání brumu do snímačů, nosit si svůj zvuk ssebou) bude mít VT500 (nebo něco takového) přednost. Přece jen jsem pohodlný.

Sbírám druhou vlnu poznatků a v nich tenhle digitálek vychází docela dobře.
Oproti předchozím zkušenostem s místy nesrozumitelným zvukem dřīve z Momarka800 a GK MB Fusion jde z VT dobře artikulovaný sound. Zřejmě v koncáku dobře vyřešené filtry a rychlé spínací prvky spolu s řízeným zdrojem.

Od zítřka ověřím rozdíl srovnáním s LM Tube - křížově preampy a koncáky a uslyším jestli tam je rozdíl a jakým směrem.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

11

Re: Tech21 Bass VT500

myslim, že některý digiťáky fungujou docela dobře, je to něco za něco ale už nejde rozhodně jen o kompromis

http://baskytara.com/img/m/24352/t/p1a9a7kfk81qlhk4nckcemr12163.jpg

http://baskytara.com/img/m/24352/t/p1a9a7l1pu17do5q8cau1c6e1okm5.jpg

0 xLajků:

12

Re: Tech21 Bass VT500

Tož už ke mě taky z Bavorska putuje smile A v Nookově dílně mezitím přichází na svět 12" bednička. Juch! smile

Ibanez SRX 305, G&L SB-2 Tribute, Epiphone EBM-5 Fretless
Hocke MT400, Tech21 VT Bass 500, Soundelirium 112+115, Hocke BASS 300
Boss TU-3, EBS Multicomp
www.studionastrani.cz
0 xLajků:

13

Re: Tech21 Bass VT500

O pár dní jsem tě předběhl, na mě dneska tenhle drobek čekal doma smile Tak se budu přes víkend seznamovat.

0 xLajků:

14

Re: Tech21 Bass VT500

Tak doufám že vám VT sedne chlapi. Já se nakonec rozhodl jej vrátit.

Závěr:
Po vlastním testování jsem jej cca 2 týdny srovnával s Markbassem LM Tube, který mě ale přesvědčil, že s Walkaboutem 15" si padnou jak poklice na hrnec a k mým FL pasují taky. A tedy spolu odsunuly VT na druhou kolej.

V zásadě 2 mínusy, které jsem u VT nepřekonal:
1) malý headroom pro čistý zvuk - na to jsem nenašel řešení. Jedině za cenu (byť skorolampového) zkreslení. Dokonce jsem si nechal poslat origo VT 112 box. Ale to je úplně mimo, box je slabý nevýrazný a nedostatečně tuhý. Zesilovač prostě potřebuje citlivý box a hráče co dává zvuk s nádechem zkreslení.
2) docela ekvilibristika když chci (při nezměněné hlasitosti) změnit poměr Blendem anebo barvu Characterem a přitom měnit Drive a Level - rychle. Musel jsem si vyznačit nastavení na papír a přenastavení i tak vezme tak 5 sekund.
Prostě pro prstaře s čistým zvukem není Tech21 Bass VT500 správná volba.

Pro uživatele zkresleného zvuku ale VT doporučuju - dát Drive a Character a Blend naplno, zapnout Bite = to i basa zpívá jako sólice od Garyho Moora. A nastavení SVT nebo Fat tube je do klasického rocku či rockového blues dobře použitelné právě díky nakreslení při Forte.
Do jazzu/folku ale moc nedoporučuju.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

15

Re: Tech21 Bass VT500

hele vůbec nechápu co myslíš tim headroom. Chápal bych to při mixu jako celkovej prostor kam se musí naskládat všechny nástroje. Ale jak může mít basa malej headrooom? když hedroom sem myslel že je prostor pro celou nahrávku? Myslíš jako že to hraje tence? Mě přijde že naopak Vtčko hraje tlustě a tučně.

baskytara čtyrka (spector), zesík(hartke 7000) a bedna (hocke 4x10)
0 xLajků:

16

Re: Tech21 Bass VT500

Kytaristé , a jistě nejen oni, pojmem malý headroom u aparátu míní, že to brzo začíná zkreslovat a obtížně se z toho dostává čistý zvuk..

0 xLajků:

17

Re: Tech21 Bass VT500

José napsal:

Kytaristé , a jistě nejen oni, pojmem malý headroom u aparátu míní, že to brzo začíná zkreslovat a obtížně se z toho dostává čistý zvuk..

Pochopil jsem to jako malý dynamický rozsah pro čistě čistý zvuk, jak člověk více zabere, už to kreslí (což pro někoho je nežádoucí, jiný to uvítá).

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

18

Re: Tech21 Bass VT500

D.a.l.i napsal:

jak člověk více zabere, už to kreslí (což pro někoho je nežádoucí, jiný to uvítá).

ano ano to mam rad smile ten apec se mi hodne libi tak ono to bude jak ten tonehammer od AGI preamp je v podstate ta VT krabicka a k tomu konec...
tady useful recenze smile https://www.youtube.com/watch?v=HgqAdlbLY5M
btw tecn charakter bude asi jako VPF mozne i v kombinaci s VLE u marka ..nebo to cvakatko na ampegach ...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

19

Re: Tech21 Bass VT500

m3 napsal:

ano ano to mam rad

přesně... To by se ti strašně musel líbit ten můj HOT. Proto jsem sháněl flašku ale VTčko to umí taky.

baskytara čtyrka (spector), zesík(hartke 7000) a bedna (hocke 4x10)
0 xLajků:

20

Re: Tech21 Bass VT500

Každopádně díky za objasnění termínu headroom. Myslel jsem, že je to trochu něco jiného a proto mi to nedávalo smysl.

baskytara čtyrka (spector), zesík(hartke 7000) a bedna (hocke 4x10)
0 xLajků:

21

Re: Tech21 Bass VT500

m3 napsal:

tady useful recenze

Tohle taky není špatný pro ukázky zvuku: https://www.youtube.com/watch?v=iDtTWGwWMj8

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

22 Naposledy upravil: nohavada (14. 02. 2016 15.39:25)

Re: Tech21 Bass VT500

Ten rozdíl s/bez sansampu tam je a je znát. Čistý kanál je hodně slabý, možná až nepoužitelně slabý pro trochu ostřejší a hlasitější hudbu Až po použití preampu z toho člověk vymáčkne víc a tady začíná zábava. Zvuků je tam habakuk a ještě chvíli mi to potrvá, abych našel ten pro mě stvořený, jenže vyšší hlasitost a síla je za "cenu" použití sansamp preampu. Hlavně kvůli němu jsem kupoval tohle a ne např. Marka nebo TC, na druhou stranu to dost možná sráží dolů tu očekávanou univerzálnost. Příští týden bude v akci, jak potichu i nahlas, tak uvidím, jak si povede a co na to řekne kapela.

BTW: Pohybuju se v Praze, takže kdyby si někdo místní chtěl zesík osahat a vyzkoušet, napište smile

0 xLajků:

23

Re: Tech21 Bass VT500

Headroom = rezerva v dynamice.
Chci-li mít 9dB headroom a hrát s výkonem 50W, potřebuju zesík, co umí dát čistých 400W.
Tech21 VT500 mi v tomto směru nevyhovuje, ten se chová spíš jako oldschoolově postavný zesík, který donheadroomu zavleče zkreslení obdobně jako klasické celoflašky.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

24

Re: Tech21 Bass VT500

MartinXC napsal:

ten se chová spíš jako oldschoolově postavný zesík, který donheadroomu zavleče zkreslení obdobně jako klasické celoflašky

A s tímto záměrem byl řekl bych i postaven. Z toho důvodu jsem si i pořídil Tech 21 SansAmp VT Bass Deluxe (recenze), který má prakticky stejné ovládání a zvuk, jak jsem již vlastně i zmínil výše.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

25

Re: Tech21 Bass VT500

Aidamos napsal:

A s tímto záměrem byl řekl bych i postaven. Z toho důvodu jsem si i pořídil Tech 21 SansAmp VT Bass

přesně

baskytara čtyrka (spector), zesík(hartke 7000) a bedna (hocke 4x10)
0 xLajků:

26

Re: Tech21 Bass VT500

Kluci, nemáte to někdo v okolí Ostravy k vyzkoušení? zařekl jsem se před lety, že do gearu už nebudu cpát, dokud se nenaučím hrát (to se bohužel nestalo), ale trochu mě teď láká toto vyzkoušet, páč mám vt preamp nonstop zapnutý (ale jen jím barvím - drive i character cca na 10h)... na druhou stranu mám trochu obavy o výkon jak je zmiňováno výše, bo tím preampem krmím TE GP7 300 spolu s TE 1048.. mám TE moc rád, ale doba jde dopředu a představa, že se mi to vleze do kufříku místo pedalboardu je lákavá...

YAMAHA, TRACE ELLIOT
WWW.NAHUM.CZ
0 xLajků: