1

Téma: Hraní akordů???

Lidičky poraďte úplnýmu retardovy a začátečníkovy. Když chci zahrát akord tak zmáčknu přislušné struny na hmatníku nebo jak se tomu nedává a pak je všechny zahraju jakože přejedu prstem či trsatkem nebo se hrajou jen některé struny? Mám 4strunku... Díky za trpělivost sad

0 xLajků:

2

Re: Hraní akordů???

zahraješ všechny tóny, které do akordu patří. Asi budeš hrát maximálně přes tři struny třeba takhle:
____________
- - - O - - -
- - - O - - -
- O - - - - - -
- - - - - - - -

to je hmatník, O označuje místo, kde zmáčknout, ---- struna (nemačkat smile )
tenhle je jednoduchej. je tam základní tón, na vyšší (zvukově) struně o dvě políčka (tedy ob jedno) dále, blíže ke snímačům, další tón (kvinta) a hned vedle na vyšší (zvukově) struně oktáva. To jde snad všude...

Weber basses -> Eden WTX260 -> 2x10'' G-D & 4x8" Hocke
0 xLajků:

3

Re: Hraní akordů???

to pooseek - kvintakord smile... zakladni (urcujici) ton - tonika

jinak u basy se pouzivaji predevsim rozklady akordu - tzn, ze nehrajes vsechny tony najednou, ajko u kejtry, ale treba postupne jeden po druhym - neco jako kdyz jedes stupnici, akorat brnkas tony obsazene v akordu... smile

pravá ruka levější levé a naopak, prostě obě levý. Navíc hluch a aby toho nebylo málo, tak řiťmika.
0 xLajků:

4

Re: Hraní akordů???

Ja casto pouzivam treba durovej:
|---------|
|-X------|             5
|----X---|             7
|------X-| priklad: 8 - to sou pole kery zmacknes.
Tohle je myslim C Dur esi se nepletu. Je tam prima (C), tercie (E) a kvinta (G).

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

5

Re: Hraní akordů???

vernysator napsal:

jinak u basy se pouzivaji predevsim rozklady akordu - tzn, ze nehrajes vsechny tony najednou, ajko u kejtry, ale treba postupne jeden po druhym - neco jako kdyz jedes stupnici, akorat brnkas tony obsazene v akordu... smile

Pravda, ale dyz jedes kila na basu, taxes stylovej! big_smile
Ne ale fakt je to dobry oziveni. Kor dyz to das v nakym slusnym tempu. Vobcas mi teda stacej jenom dvojhmaty - ted zrovna bojuju s tim solem v Bouree od Tullu. To je fofrik.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

6

Re: Hraní akordů???

vernysator napsal:

to pooseek - kvintakord smile... zakladni (urcujici) ton - tonika

pleteš se. na to ti tam chybí ještě tercka. Kvintakord C dur je C E G v tomto pořadí od nejnižšího (+ třeba další o oktávku vejš)
Kvintakord zapsal Figi:

G |---------|
D |-X------|             5
A |----X---|             7
E |------X-|             8

Weber basses -> Eden WTX260 -> 2x10'' G-D & 4x8" Hocke
0 xLajků:

7

Re: Hraní akordů???

Tak ten prvni akord, ktery napsal pooseek najdes snad v kazde skladbe Iron Maiden, nekdy je Hariss takhle schopen hrat tak dlouho, ze mi z toho upadava ruka smile Ale neni to akord v pravem slova smyslu, chybi tam urcujici prvek pro akord a to je tercie. Nazval bych to spis basovy powerchord smile
A ten druhy pripad je jasny.

Ibanez SR 705 WNF, snímače EMG 40DC, struny DR, bezdrát Sennheiser EW 172 G2, Hughes & Kettner Quantum 600, Peavey Tour 2*10, Kustom G-115H, ladička Korg DTR-2000.
0 xLajků:

8

Re: Hraní akordů???

A este mollovej:
|---------|
|-X------|             5
|---X----|             6
|------X-| priklad: 8

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

9

Re: Hraní akordů???

hele vy hrajete radi "do kopce"?? ja hraju radsi "z kopc ".. ale to je asi tim zvykem z kytary a tim ze laduju ty bare i base...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

10

Re: Hraní akordů???

m3 napsal:

hele vy hrajete radi "do kopce"?? ja hraju radsi "z kopc ".. ale to je asi tim zvykem z kytary a tim ze laduju ty bare i base...

Dej priklad! To by me strasne zajimalo!

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

11

Re: Hraní akordů???

m3 napsal:

hele vy hrajete radi "do kopce"?? ja hraju radsi "z kopc ".. ale to je asi tim zvykem z kytary a tim ze laduju ty bare i base...

tak to je spíš prostě vlastnost skáčkovejch přiznávek, že se štelujou podle vrchního tónu, a s nástrojem to tolik nesouvisí, ne? wink

0 xLajků:

12

Re: Hraní akordů???

ja to taky hraju jinym prstokladem
Cdur:  A3(c) D2(e) D5(g)
Cmoll: A3(c) A6(d#) D5(g)

0 xLajků:

13

Re: Hraní akordů???

Termit napsal:

ja to taky hraju jinym prstokladem
Cdur:  A3(c) D2(e) D5(g)
Cmoll: A3(c) A6(d#) D5(g)

Jo, jasne. Ale akord s tim nezahrajes (myslim najednou, zadny vybrnkavani). Takhle to tema bylo mysleno, pokud se nepletu.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

14

Re: Hraní akordů???

já teda pokud mám hrát akord najednou, tak spíš využiju širší sazbu...něco jako (kdyby to mělo bejt pro ten C dur):
E8(c) A10 (g) G9(e), nebo pokud bych chtěl jinej obrat, tak přeba pro D dur E2 (fis) A5 (d) G2 (a)...já vím, diskriminuju Dčko big_smile

0 xLajků:

15

Re: Hraní akordů???

takže z toho co jsem pochopil nehraju teda všechny struny jaky na kytaře? ale jenom ty který mám zmáčklý nahoře na hmatníku?

0 xLajků:

16

Re: Hraní akordů???

No, jak to říct a neplkat...imho ano:)

0 xLajků:

17 Naposledy upravil: m3 (10. 06. 2007 20.13:54)

Re: Hraní akordů???

endivie napsal:

takže z toho co jsem pochopil nehraju teda všechny struny jaky na kytaře? ale jenom ty který mám zmáčklý nahoře na hmatníku?

to zalezi na tom jak chces jak se ti to hodi.. z definice akordu by to meli bejt aspon 3 tony najednou :-)

Figi napsal:

Dej priklad! To by me strasne zajimalo!

no ze proste mam rad ukazovak nahore..  a ostatni prsty sou narovine nebo pod nim.. a to delam furt s vyjimkou kdyz hraju rozlozeny akordy ala walkin bass tam se mi nad nej prostrednik pripadne prstenik dostanou ..pac s nima zacinam abych nemusel soupat polohu..

ale kdyz hraju vic strun najednou tak zasadne mam ukazovak na ecku(prip Aproste nejhlubsim tonu).. resp presnejc s nim hraju bare  a to bud soupnuty E nebo A .. to mam z kytary .. s tim sem si vystacil celejc 10 let myho kytarovyho pusobeni :-D

Honziq napsal:

tak to je spíš prostě vlastnost skáčkovejch přiznávek, že se štelujou podle vrchního tónu, a s nástrojem to tolik nesouvisí, ne? wink

no to bych nerek podle mne je to tim ze je proste hraju hodne kytarove a taky mam relativne kratky prsty a maly ruce takze napriklad vyse zmineny drzeni
D5 (uk) A7 (pro) E8 (prs)
je pro mne prakticky temer nehratelny a krajne nepohodlny .. leda bych so tu basu prehodil do svisly polohy..

ted si so to bel overit a zjistuju ze se vicemene dvouprstak :-D a tim prostrednikem hraju prakticky jenom ty prvni tony rozlozenyejch akordu.. jinak vedou uk+mal  za kerym se docela este nadohled drzi prs ale pro je absolutne v nedohledu .. ne jako ze bych ho nevyuzil ale ma jenom tudle jedni svoji specifickou funkci.. smile proste praso styl no .. ale zas mam ty prsty docela rychly:)

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

18 Naposledy upravil: Figi (10. 06. 2007 20.15:51)

Re: Hraní akordů???

m3 napsal:

no ze proste mam rad ukazovak nahore..  a ostatni prsty sou narovine nebo pod nim.. a to delam furt s vyjimkou kdyz hraju rozlozeny akordy ala walkin bass tam se mi nad nej prostrednik pripadne prstenik dostanou ..pac s nima zacinam abych nemusel soupat polohu..

ale kdyz hraju vic strun najednou tak zasadne mam ukazovak na ecku(prip Aproste nejhlubsim tonu).. resp presnejc s nim hraju bare  a to bud soupnuty E nebo A .. to mam z kytary .. s tim sem si vystacil celejc 10 let myho kytarovyho pusobeni :-D

Hele, to je zajimavy. Este me nikdy nenapadlo to hrat takhle. Tak ja to vyzkousim. Dik za tip!
Ted me ale napada - sem to zkousel a mollove mi dou zahrat horko tezko. Furt tam prekazi treba malicek. To chce trening, nebo je to normalni. De to horko tezko. A to i ve vyssich polohach.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

19

Re: Hraní akordů???

Figi napsal:

Hele, to je zajimavy. Este me nikdy nenapadlo to hrat takhle. Tak ja to vyzkousim. Dik za tip!

no ale je to docela omezujici pokud chces naky melodie a divno (rozumej zvetsene zmenseme a dovijakeste) postupy ale na tu moji reggae/disco basu je to velice pohodlny sice to neni moc efektni moc nemvam levackou ale zase hodne efektivni ..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

20

Re: Hraní akordů???

Me je jedno, jak narocna ta hra vypada, dyz je pekna!

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

21

Re: Hraní akordů???

já si teď začínam zvykat hrát tóniku (=základní tón, tady třeba to C) malíčkem. je to praktický, protože máte pak v jedný poloze nejen pentatoniku, ale i celou stupnici (stejně jako když hrajete C prostředníčkem), a navíc i dva tóny pod tónikou (H+A => pohodovější přechod do mollu). prostě šikovný

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

22 Naposledy upravil: Figi (10. 06. 2007 21.21:02)

Re: Hraní akordů???

To je fakt dobry, hlavne musis davat bacha aby ses nedostal do moc nizkejch poloh.
Este me napadlo, ze sem vlastne hlavne diky akordum rad, ze mam i petilano.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

23

Re: Hraní akordů???

Figi napsal:

hlavne musis davat bacha aby ses nedostal do moc nizkejch poloh.

to se dá umáčknout všude...

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

24

Re: Hraní akordů???

prvnimu dekuji za jasnou odpoved...ten druhy mne akorat zmatl

"to zalezi na tom jak chces jak se ti to hodi.. z definice akordu by to meli bejt aspon 3 tony najednou :-) "

jak jak se mi to hodi? tak jak to sakra hraju?

0 xLajků:

25

Re: Hraní akordů???

Figi napsal:

Jo, jasne. Ale akord s tim nezahrajes (myslim najednou, zadny vybrnkavani). Takhle to tema bylo mysleno, pokud se nepletu.

tak to sem pochopil holt blbe, pres vic strun najednou hraju max. dvojhmaty(pro C: a3(c)+d5(g)), jinak akordy rozehravam

0 xLajků:

26 Naposledy upravil: Figi (10. 06. 2007 23.51:33)

Re: Hraní akordů???

to Vitek: Tak zkus zahrat Cecko na A strune malickem a chci te videt big_smile

to endivie: Akord ma minimalne tri tony (vobcas i hafo) nejlip to zkoukni na netu. i na ceskym je toho vo akordech napsano hafo. A dyz vis, kde jakej ton na base lezi, tak dokazes po nekolika minutach zkoumani (jako ja) ten akord vyloudit. Ver tomu. Je to jednodussi, nez se zda - je v tom totiz system.

to Termit: Fpoho. Sak ja z 90% taky jenom vybrnkavam. Mam i s dvojhmatama problem. Ja to hraju: cim vic casu na slozeni prstu na hmatniku, tim vic tonu. Ale uz i s dvojhmatama v temu mam problem.

to Pavlik: Cheatere!  (Cheche!)
Ale i velkej respekt. Prave sem se zacal ucit na spanelu, abych pochopil lip teorii a neni to vubec zadna pr.. sranda!

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

27

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:

já si teď začínam zvykat hrát tóniku (=základní tón, tady třeba to C) malíčkem. je to praktický,

tomu nerozumim jak potom zahrajes disco kunda sjezd kdyz mas oktavovej
prst zabitej v nakejch hloubkach?? :-D

Figi napsal:

to Vitek: Tak zkus zahrat Cecko na A strune malickem a chci te videt big_smile

na tom neni nic tezkyho to delam bezne teda kdyz k tomu hraju ukazovakem F

ja taky nehraju ty akordy a dvojzvuky furt jenom kdyz mne neba tam dat disco sjezd tak proste to prinacknu do bare a prjedu prstem na prvacce po trech strunach..
taky sem si parkrat rikal ze bych do pad veci kde sou naky kila je mlatil s bareckem normalne jako na kytare.. ale zatim mi dycky prislo vic uderny hrat jenom jeden ton.. je to presnejsi ten akord je sice veci bordel ale zas i vic rozblitej ...
pripadne do slapu je zabavny jekdy trhnout 2ton nebo akord..

Pavlík napsal:

vrchní 3 struny síly .017 ; .032 ; .045

nemeli by to bejt spodni... big_smile nebo hrajes prevracene?, ja mam tusim 30-50-70-90

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

28

Re: Hraní akordů???

Furt mi este vrta hlavou to tvoje bare. Na basu si to nak nedovedu predstavit. Nechces udelat naky video? ;-)

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

29

Re: Hraní akordů???

Figi napsal:

Furt mi este vrta hlavou to tvoje bare. Na basu si to nak nedovedu predstavit. Nechces udelat naky video? ;-)

a co akordy na bezpražec? 8¨-)

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

30

Re: Hraní akordů???

Ahoj lidicky, a kde by se dal sehnat nejakej takovej prehled akordu na ctyrlano(durovy i molovy).v guitar pro sem nasel akorat durovy,tos nevim jak na mol.Tak zatim dik

Gitara: BaCH IB2M
Kombo: Gallien-Krueger BackLine 112(uz ne,nekdo mi ho spalil sad )
0 xLajků:

31

Re: Hraní akordů???

Pavlík napsal:
m3 napsal:

nemeli by to bejt spodni... big_smile nebo hrajes prevracene?, ja mam tusim 30-50-70-90

Teď nevím jak to myslíš - napsal jsem to snad správně ne ? No raději to napíšu ještě jednou:

1.struna - F - .017
2.struna - C - .032
3.struna - G - .045
4.struna - D - .065
5.struna - A - .080
6.struna - E - .100

Coze?!?! Ty mas misto Hacka vysoky efko? Ze se nestydis! big_smile

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

32

Re: Hraní akordů???

Gimmy napsal:

Ahoj lidicky, a kde by se dal sehnat nejakej takovej prehled akordu na ctyrlano(durovy i molovy).v guitar pro sem nasel akorat durovy,tos nevim jak na mol.Tak zatim dik

V mym prispevku s poradovym cislem 8 sem ho popsal. Plati obecne. Akorat ho budes posunovat.
To Chroust: Na bezprazec akordy? Nechces uz trochu moc? Na bezprazec je hrani akordu zakazano! big_smile

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

33 Naposledy upravil: m3 (11. 06. 2007 07.34:18)

Re: Hraní akordů???

Pavlík napsal:

eď nevím jak to myslíš - napsal jsem to snad správně ne ? No raději to napíšu ještě jednou:

no jenom ze ty tenky sou bliz zemi takze pro mne sou spodni a ne vrchni :-)

Figi napsal:

Furt mi este vrta hlavou to tvoje bare. Na basu si to nak nedovedu predstavit. Nechces udelat naky video? ;-)

no nekdy kdyz budu mi naladu a cas muzu ale hehledej v tom zadnej zazrak.. :-).. btw je to na vsech obrazcich kde mne nekdo vyfotil.. :-) dycky tam mam prispedlenej ukazovak prez celej hmatnik a ostatni prsty ve vzduchu :-)

ikdyz sem koukal ze to zas tolik nepouzivam :-D ..  sice tu ruku tak mam ale vtsinou mam dost casu si tam sjet ti ukazovakem vo strunu niz ale nekdy hraju barre malickem prez 2 struny takze muzu brnknout oktavu i kvintu nebo to protahnout na akord smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

34

Re: Hraní akordů???

Ja sem se ptal jenom proto, ze sem dodnes nepochopil jaxe hrajou bare akordy.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

35

Re: Hraní akordů???

bare zmacknes jednim prdtem vsechny struny :-) je to takovej rucni kapodastr.. :-D
vyhoda je ze se muzes naucit jenom akordy jako moly 7my 6ky mol7mi atd od jednoho 2 akordu a zahrajes tim vsechno ..pac posunutim ruky o prazec transponujes hmat o pulton
big_smile
ale spis se to hodi pro kytaru wink

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

36

Re: Hraní akordů???

Teď jsem tu Figimu zahrál C 5#, hráno A3(malíček) D2 (prsten.) a G1 (prostředníček), a to ještě celý bez pražců smile. Tónika malíčkem nebo jiným prstem je dobrá odomezující věc, naprosti tomu vězšina lidí hrjae tóniku zásadně jen ukazovákem - a pak se divte, že zahrajete jen mollovej akord...

0 xLajků:

37

Re: Hraní akordů???

to Dan: Aha, tak tenhle neznam. Ja znam jenom klasicky jednoduchy duraky a molly. K C5# sem se este nedostal (a este asi dlouho nedostanu).

to m3: To ma bejt vyhoda? Ja jeste neznam ani jedno z tech oznaceni cos tam napsal.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

38

Re: Hraní akordů???

Dan napsal:

zásadně jen ukazovákem - a pak se divte, že zahrajete jen mollovej akord...

ja hraju u duru prostrednikem jak uz sem psal vyse ... :-D
ale kvartu od toho hraju ukazovakem vetsinou.. podle toho co hraju potom.. smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

39

Re: Hraní akordů???

m3 napsal:
vítek napsal:

já si teď začínam zvykat hrát tóniku (=základní tón, tady třeba to C) malíčkem. je to praktický,

tomu nerozumim jak potom zahrajes disco kunda sjezd kdyz mas oktavovej
prst zabitej v nakejch hloubkach?? :-D

samozřejmě to céčko hraju na É struně, tedy kundy hrát jdou smile

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

40 Naposledy upravil: m3 (12. 06. 2007 00.26:39)

Re: Hraní akordů???

no ale protore znej vejs tak byl bral vyssi nebo horni ..ale vrchni prchni!!
big_smile
je to jesno ale vrchni sem este neslysel :-) pride mi ze vrchni proste z podstaty slova se k tomu nehodi ale ja nejsu lingvist ja su chemik .. :-)

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

41

Re: Hraní akordů???

Pavlík napsal:
Figi napsal:

Coze?!?! Ty mas misto Hacka vysoky efko? Ze se nestydis! big_smile

místo Háčka mám hluboký E a tím pádem mi zbylo dole místo pro strunu F smile

Aaa - pan bude optimista!

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

42

Re: Hraní akordů???

Figi napsal:

To Chroust: Na bezprazec akordy? Nechces uz trochu moc? Na bezprazec je hrani akordu zakazano! big_smile

tak tím jsem pověstnej..že se pohybuji často v zakázaných zónách 8¨-))
akordy hraji na bezpražec..často barré..celkem bez problémů

jinak k akordům - doporučuji si nastudovat teorii o stavbě akordů..není to až tak nepochopitelné, pak se nebudete muset učit z paměti všelijaké hmaty a budete si moct postavit jakýkoli akord sami a to kdekoli, nehledě k tomu, že znalost intervalů se hodí i k dalším věcem

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

43

Re: Hraní akordů???

chroustjazz napsal:
Figi napsal:

To Chroust: Na bezprazec akordy? Nechces uz trochu moc? Na bezprazec je hrani akordu zakazano! big_smile

tak tím jsem pověstnej..že se pohybuji často v zakázaných zónách 8¨-))
akordy hraji na bezpražec..často barré..celkem bez problémů

jinak k akordům - doporučuji si nastudovat teorii o stavbě akordů..není to až tak nepochopitelné, pak se nebudete muset učit z paměti všelijaké hmaty a budete si moct postavit jakýkoli akord sami a to kdekoli, nehledě k tomu, že znalost intervalů se hodí i k dalším věcem

To vim. Ale dokopej se k tomu, ze jo?

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

44

Re: Hraní akordů???

Figi napsal:

To vim. Ale dokopej se k tomu, ze jo?

já se k tomu už dokopal, už dávno mám po modřinách 8¨-))

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

45 Naposledy upravil: vítek (14. 06. 2007 13.15:09)

Re: Hraní akordů???

myslim si že průměrně slyšící muzikant by měl bejt schopnej zahrát akordy jenom tak z fleku... ostatní nechť se dokopají nebo zakopají smile

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

46

Re: Hraní akordů???

Tak to ja sem tim padem uplna zakopana neslysici nula. Ach jo...

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

47

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:

myslim si že průměrně slyšící muzikant by měl bejt schopnej zahrát akordy jenom tak z fleku..

co to meles ? Kdyz ti nekdo zahraje Cmaj7 tak to zfleku chytnes ? Tak to rozhodne nejsi prumerny

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

48

Re: Hraní akordů???

Figi napsal:

Tak to ja sem tim padem uplna zakopana neslysici nula. Ach jo...

tak sem to nemyslel, všecko se dá nacvičit...

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

49 Naposledy upravil: vítek (14. 06. 2007 20.01:43)

Re: Hraní akordů???

spider napsal:

Kdyz ti nekdo zahraje Cmaj7 tak to zfleku chytnes ?

cmaj je ten nejmenší problém, tozvládnou i kytaristi big_smile,
horší je pro mě když to de přes oktávu (9,11,13,...), tam mam eště mezery... ale mam čtyry struny tak to stejně zní debilně. by to chtělo pětku s céčkem...

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

50

Re: Hraní akordů???

jazzmani ... chmm(citoslovce opovrzeni)
big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

51

Re: Hraní akordů???

m3 napsal:

jazzmani ... chmm(citoslovce opovrzeni)

nj, zas nepochopen, asi přejdu na mainstream big_smile

Pavlík napsal:

Kdyz ti nekdo zahraje Cmaj7 tak to zfleku chytnes ? Tak to rozhodne nejsi prumerny
To bych řek taky že to průměrný není.To u nás nechytne jentak někdo a že si tady lidi muzikanti říkaj ............

dyť se akorát k kvintakordu přidá eště jedna tercie a hotovo..... na devítku další a na jedenáctku eště další atd. smile

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

52

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:
m3 napsal:

jazzmani ... chmm(citoslovce opovrzeni)

nj, zas nepochopen, asi přejdu na mainstream big_smile

Pavlík napsal:

Kdyz ti nekdo zahraje Cmaj7 tak to zfleku chytnes ? Tak to rozhodne nejsi prumerny
To bych řek taky že to průměrný není.To u nás nechytne jentak někdo a že si tady lidi muzikanti říkaj ............

dyť se akorát k kvintakordu přidá eště jedna tercie a hotovo..... na devítku další a na jedenáctku eště další atd. smile

bavíte se stále o sluchu?

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

53 Naposledy upravil: spider (15. 06. 2007 07.09:13)

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:

cmaj je ten nejmenší problém, tozvládnou i kytaristi

zvladnout jo, ale podle sluchu aniz bys vedel ze to je Cmaj7 ?

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

54

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:

myslim si že průměrně slyšící muzikant by měl bejt schopnej zahrát akordy jenom tak z fleku... ostatní nechť se dokopají nebo zakopají smile

taky záleží, co si představuješ pod pojmem "průměrně slyšící muzikant"

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

55

Re: Hraní akordů???

m3 napsal:

no to bych nerek podle mne je to tim ze je proste hraju hodne kytarove a taky mam relativne kratky prsty a maly ruce takze napriklad vyse zmineny drzeni
D5 (uk) A7 (pro) E8 (prs)
je pro mne prakticky temer nehratelny a krajne nepohodlny .. leda bych so tu basu prehodil do svisly polohy..

ty hraješ bez malíčku, nebo ti ho ukous pavouk disco-dvounožka?:-D já bych to takhle taky neuhmát..todlesto bych hmatal D5(uk) A7(prs) E8 (mal)..:-)

0 xLajků:

56

Re: Hraní akordů???

chroustjazz napsal:

taky záleží, co si představuješ pod pojmem "průměrně slyšící muzikant"

imho takovej, co umí hrát podle vlastní hlavy...tj.když si něco zazpívá, tak to podle toho zanotuje i na nástroj;-)

0 xLajků:

57

Re: Hraní akordů???

Honziq napsal:

tj.když si něco zazpívá, tak to podle toho zanotuje i na nástroj;-)

to je snad smyslem celýho učení ne ?

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

58

Re: Hraní akordů???

spider napsal:

zvladnout jo, ale podle sluchu aniz bys vedel ze to je Cmaj7 ?

cmaj poznáš, protože to má tak specifickej zvuk...

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

59

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:

to je snad smyslem celýho učení ne ?

jj, nepochybně...snad jsem to neřek nejšťastnějc, ale myslel jsem přitom na takovou tu intuici a muzikantskou inteligenci...podle který třeba, jak říkáš, poznáš to cmaj (a pak ho třeba i zahraješ):-)

0 xLajků:

60

Re: Hraní akordů???

na to, aby si poznal jakýkoli akord, nestačí ani absolutní sluch..když nic nevíš o theorii
to je jako na slepci chtít rozpoznat podle zvuku motoru barvu auta

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

61

Re: Hraní akordů???

akord poznáš i bez teorie. jen nevíš jak se jmenuje, což je - uznávám - problém big_smile

0 xLajků:

62

Re: Hraní akordů???

akord je všechno, co obsahuje alespoň tři různé tóny..ale když to nevíš, tak jak můžeš vědět, že ten zvuk byl akord? a už vůbec jaký?

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

63

Re: Hraní akordů???

máš pravdu, blbě smile vidíš, to mi nedošlo, že sice ses, abys to vnímal, nemusel dovědět, že se to jmenuje akord, ale musels to někdy poznat - slyšet, zkusit si zahrát etc. bod pro tebe smile

0 xLajků:

64

Re: Hraní akordů???

já nechtěl vyhrát 8¨-))

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

65

Re: Hraní akordů???

si nevybereš, já se taky nechtěl zmejlit 8-)) ale aspoň jsem si zavzpomínal na rané dětství, jak  že to teda nejspíš bude s přirozeností a naučeností hudebního vnímání, kde je to rozhraní, co dá muzikant spatra a co už musí někde potkat..:)

0 xLajků:

66

Re: Hraní akordů???

máš bod 8¨-))

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

67

Re: Hraní akordů???

hele chlapci jamujte, jinak se to nenaučíte, nebo naučíte ale ztuha smile neni nic lepšího než když vás postaví před písničku kterou neznáte nebo eště lepší když se ta písnička vymejšlí na místě. pak to teprv mozek donutí přemejšlet a hlavou letí tisíce fajn linek. a nemusí to bejt jenom jazz...

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

68 Naposledy upravil: vítek (15. 06. 2007 20.44:28)

Re: Hraní akordů???

já bych to shrnul tak, že nejdřív je potřeba mít CO zahrát (tzn. léta naposlouchávání danýho stylu, zkušenosti, když se pustí muzika tak aby vám v hlavě SAMA OD SEBE zněla linka) a potom teprv se pořádně zabejvat tim JAK to na hmatníku zahrát. cílem je, aby byla technika natolik zmáknutá aby mozek nebrzdila při tvoření linky v hlavě. pak už je to čistě jenom přenos nápadu stejně automaticky jako píšete slova na papír. tak jakýpak s tim medle sraní... smile kdo tohle jednou pochopil má napůl vyhráno

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

69

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:

já bych to shrnul tak, že nejdřív je potřeba mít CO zahrát (tzn. léta naposlouchávání danýho stylu, zkušenosti, když se pustí muzika tak aby vám v hlavě SAMA OD SEBE zněla linka) a potom teprv se pořádně zabejvat tim JAK to na hmatníku zahrát. cílem je, aby byla technika natolik zmáknutá aby mozek nebrzdila při tvoření linky v hlavě. pak už je to čistě jenom přenos nápadu stejně automaticky jako píšete slova na papír. tak jakýpak s tim medle sraní... smile kdo tohle jednou pochopil má napůl vyhráno

Ha...ha...ha...
mno, my co u nás pravá ruka neví, co dělá levá a o hlavě nemluvě... smile
Ale jinak je to snadný a  pochopitelný smile

a připomíná mi to Skoumala v písni Bontón:
"všimněte si, že se při hře vůbec nedívám na prsty....jsou v tom leta dřiny!"

educated in shopping and wasting time
blankly staring at the screens
am i already clever enough?

Duplo domeček fanclub #1
0 xLajků:

70

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:

hele chlapci jamujte, jinak se to nenaučíte, nebo naučíte ale ztuha smile neni nic lepšího než když vás postaví před písničku kterou neznáte nebo eště lepší když se ta písnička vymejšlí na místě. pak to teprv mozek donutí přemejšlet a hlavou letí tisíce fajn linek. a nemusí to bejt jenom jazz...

jamujte? sákryš, z toho se skládá polovina našich zkoušek

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

71

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:

hele chlapci jamujte, jinak se to nenaučíte, nebo naučíte ale ztuha smile neni nic lepšího než když vás postaví před písničku kterou neznáte nebo eště lepší když se ta písnička vymejšlí na místě. pak to teprv mozek donutí přemejšlet a hlavou letí tisíce fajn linek. a nemusí to bejt jenom jazz

souhlas. bod pro tebe :-)

vítek napsal:

já bych to shrnul tak, že nejdřív je potřeba mít CO zahrát (tzn. léta naposlouchávání danýho stylu, zkušenosti, když se pustí muzika tak aby vám v hlavě SAMA OD SEBE zněla linka) a potom teprv se pořádně zabejvat tim JAK to na hmatníku zahrát. cílem je, aby byla technika natolik zmáknutá aby mozek nebrzdila při tvoření linky v hlavě. pak už je to čistě jenom přenos nápadu stejně automaticky jako píšete slova na papír. tak jakýpak s tim medle sraní... smile kdo tohle jednou pochopil má napůl vyhráno

ještě větší souhlas...co koukám kolem sebe, tak to sice nepochopili ani všichni jazzmani a funkerům je ta představa nejvíc vzdálená, ale to na pravdivosti nic nemění :-)

0 xLajků:

72

Re: Hraní akordů???

pooseek napsal:
vernysator napsal:

to pooseek - kvintakord smile... zakladni (urcujici) ton - tonika

pleteš se. na to ti tam chybí ještě tercka. Kvintakord C dur je C E G v tomto pořadí od nejnižšího (+ třeba další o oktávku vejš)
8

no ty vole nevim kam sem cumel kdyz jsemto psal big_smile ... sam na to ted koukam co jsem to ze sebe vymack za nesmysl...

pravá ruka levější levé a naopak, prostě obě levý. Navíc hluch a aby toho nebylo málo, tak řiťmika.
0 xLajků:

73 Naposledy upravil: vítek (16. 06. 2007 10.13:06)

Re: Hraní akordů???

Honziq napsal:

ještě větší souhlas...co koukám kolem sebe, tak to sice nepochopili ani všichni jazzmani a funkerům je ta představa nejvíc vzdálená, ale to na pravdivosti nic nemění :-)

jazzmanů si nevšímej big_smile to neni muzika ale zábava smile

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

74 Naposledy upravil: Honziq (16. 06. 2007 10.28:01)

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:

jazzmanů si nevšímej big_smile to neni muzika ale zábava smile

dobřá, beru radu zkušenějšího kolegy smile

0 xLajků:

75

Re: Hraní akordů???

Honziq napsal:

zkušenějšího kolegy

co prosim ??? big_smile

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

76

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:

co prosim ???

píšeš o sobě jako o jazzmanovi, a já jazz nikdy nehrál. to jsem měl asi tak na mysli big_smile jestli v tom infu kecáš, tak se omlouvám big_smile

0 xLajků:

77

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:

jazzmanů si nevšímej big_smile to neni muzika ale zábava smile

8¨-)))))

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

78

Re: Hraní akordů???

Honziq napsal:

píšeš o sobě jako o jazzmanovi

to eště neni záruka kvality smile ale dělam co se dá smile

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

79

Re: Hraní akordů???

vítek napsal:

ale dělam co se dá smile

aby ses bavil, že jo? smile

btw k tématu už asi nic, co? big_smile

0 xLajků:

80

Re: Hraní akordů???

zdar, nemáte někdo nějakej seznam akordů na basu, třeba jako taby...nebo nějakej odkaz...díky

Cort B5 OPM
Ampeg SVT-450
0 xLajků:

81 Naposledy upravil: Šakal (30. 09. 2007 21.32:43)

Re: Hraní akordů???

no já mám pocit,že to myslel uplně jinak asi prostě jen neví kde leží jakej ton tak mu nepleťte hlavu

http://www.sweb.cz/korinem/sevi/soubory/th.htm
mrkni se sem
Šakal

ukulele
0 xLajků:

82

Re: Hraní akordů???

btw hrajete nekdo akordy jako naferovku ne rozlozeny pekne prez 4 to tam mazat.. nno tak jo tak aspon prez 3... se to mos nevidi kdyz nepocitam jendu a podony solovi hrace..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

83

Re: Hraní akordů???

Tonika+kvinta+oktava...to mastím docela často...jak akord, tak slap.... smile a smile

0 xLajků:

84

Re: Hraní akordů???

m3 napsal:

btw hrajete nekdo akordy jako naferovku ne rozlozeny pekne prez 4 to tam mazat.. nno tak jo tak aspon prez 3... se to mos nevidi kdyz nepocitam jendu a podony solovi hrace..

Ale jo, občas. Řekl bych spíše výjimečně, nebo pokud to tam opravdu sedí, jinak souhlas s Matějem.

0 xLajků:

85

Re: Hraní akordů???

m3:

hele já to ale hráju právě hodně do kapely. Je to vynikající.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

86

Re: Hraní akordů???

Na bezpražci je to už trošku horší,...držet k oktávě kviktu, aby tam ladila....  wink

0 xLajků:

87

Re: Hraní akordů???

Matej napsal:

Na bezpražci je to už trošku horší,...držet k oktávě kviktu, aby tam ladila....

Možná to je jeden z důvodů, proč nemám bezpražec:D. Ale ne, určitě je to skvělá věc ale chce to cvik a um aby to člověk zvládnul. O "akordech" (myslím tím souzvuk 3 a více tónů) ani nemluvím...

0 xLajků:

88

Re: Hraní akordů???

Karlos napsal:

Možná to je jeden z důvodů, proč nemám bezpražec:D. Ale ne, určitě je to skvělá věc ale chce to cvik a um aby to člověk zvládnul. O "akordech" (myslím tím souzvuk 3 a více tónů) ani nemluvím...

Také už jsem bezpražec odložil.Občas, když mě vytáhnou kámoši-mají takovou "blues" partičku a v jedné hospodě si s nima zandám nějaké blues věcičky-nic necvičíme,...proč také-Blues stačí pochopit.....a s nima to je docela fajn.Akorát nám většinou lidi poroučejí nějaký panáčky, tak si to dovedete představit, jak to pak vypadá ne?  wink

0 xLajků:

89

Re: Hraní akordů???

Nejelepší je nehrát podle akordů,ale hnedka zkoušet improvizovat nějakou originální linku..já na to doprovázení jenom tónama moc nejsem,právě kvůli tomu malýmu prostoru k improvizaci,dá se tam maximálně hrát kvarta,kvinta,oktáva a ještě to do těch trapnejch jednoduchejch písniček často nesedí,jak jsou dělaný na xx akordů,který se cyklicky donekonečna opakujou..podle mě platí,že čím složitější písničky,tím je snažší improvizace do nich, i když jak u čeho..u mě to teda tak aspoň platí

0 xLajků:

90

Re: Hraní akordů???

Jenich napsal:

btw hrajete nekdo akordy jako naferovku ne rozlozeny pekne prez 4 to tam mazat.. nno tak jo tak aspon prez 3... se to mos nevidi kdyz nepocitam jendu a podony solovi hrace..

tak už sem to pochopil,jak to myslíš..zní to zajímavě,ale ještě mi chybí to uplatnění..spíš vůbec nevim,jakej akord hraju a tak..trochu mastim dvojhmaty.. u akordů na A,D,G (akordy hraný přes Ečko mi moc neseděj tim zvukem..) to zatím zkoušim,zjišťuju,jak to zní,když se šoupne jeden tón o kvartu vejš a druhej taky musí jít vejš.. má to určitý zákonitosti,ale zatím v tom plavu

0 xLajků:

91

Re: Hraní akordů???

no ja jako ex kytarak tam proste hmatnu naky to nauceny barre :-) a trisknu do toho ale moc to taky nedelam presi jenom se to do ty muziky co hrajem moc nehodi ale sem tam do nakejch bordeloidnejsich pasazich mne to bavi :-)

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

92

Re: Hraní akordů???

prasím to jak mi zrovna přijde pod ruku... a pěkná podívaná ani poslech to není :-D

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků:

93

Re: Hraní akordů???

m3 napsal:

no ja jako ex kytarak tam proste hmatnu naky to nauceny barre

Barré držim taky dost často,ale většinou mi to dost odrovnává prsty,zvlášť ve vyšších polohách(nebo při hraní dvojhmatů) - většinou je to nástrojem(dohmatem)..líbí se mi třeba takové to přelínaní tónů přes tón,kdy se ty tóny krásně slejvaj,ale na to je nutný rychle chytnout ještě Ačko a na to už dohmat nemám sad

0 xLajků:

94

Re: Hraní akordů???

Kde se dá sehnat seznam akordů u kterých by bylo kterými prsty je nejlepší jej držet. Jak se teda nejčastěji hrajou akordy rozložené nebo jak teda?

0 xLajků:

95

Re: Hraní akordů???

pagan.toomik napsal:

Kde se dá sehnat seznam akordů u kterých by bylo kterými prsty je nejlepší jej držet. Jak se teda nejčastěji hrajou akordy rozložené nebo jak teda?

Nedelej si z nas srandu !! Kolik mas prstu ? Neni lepsi nez debatovat na internetu zkusit chytit akord nekolika zpusoby a vybrat ten ktery se ti drzi nejlip ? Seznam akoradu je zbytecnost, nauc se teorii a akordy si odvodis. Akordy se hrajou tak jak umelci vyhovuje z hlediska kompozicniho

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

96

Re: Hraní akordů???

spider napsal:

Nedelej si z nas srandu !!

No bohužel si srandu nedělám. Jsem jen trošku zmatený.Začínám se teprve o baskytárku zajímat, informovat,študovat. Budu ji mít až příští měsích tak mi přeboč gupi dotaz ;-)

0 xLajků:

97

Re: Hraní akordů???

pagan.toomik napsal:

Začínám se teprve o baskytárku zajímat, informovat,študovat.

Když budeš zkoušet kvarty a kvinty,zjistíš,že k tomu můžeš chytit Déčko nebo Ečko - postupem času na to přijdeš sám..Nebo je možný taky držet na stejnym pražci Ečko a Gečko + pak k tomu kvintu nebo kvartu na Dečku,ale to sem zkoušel a ten zvuk se strašně sléval do sebe,takže z toho nic nebylo slyšet(možná by na to chtělo kvalitní apec,anebo to hrát trsátkem)

0 xLajků:

98

Re: Hraní akordů???

Důležitý je vybrat si z akordu to co je pro tebe podstatné. Nejčastěji se totiž používají trojzvuky (čtyřzvuky taky, ale to už záleží na tom jakej je to akord, kam dosáhneš prstama, jak rychle a jakou máš v nich máš sílu).
Příklad: C7 - musíš vzít základní tón C, pak septimu B, pak tercii E kvůli tónorodu. Kvinta G není tak podstatná a můžeme jí vynechat. Tenhle postup je nezbytnej například u nonových akordů (devítek - C9, např.), protože na čtyřstrunku pětihlasej akord prostě nedostaneš.
Shrnutí: podle hudby, kterou chceš hrát si musíš určit priority, které tóny z akordu jsou nepostradatelné a které můžeš vynechat.
To bylo o souzvucích. Akordy rozložené mají svůj prstoklad. Já jsem si třeba pořídil noty z ježkárny, kde jsou vypsané stupnice včetně akordů a stupnicových cvičení i s prstoklady. Zeptej se nějakého člověka, který učí baskytary, aby ti něco takového doporučil. Důležité je, abys uměl číst z not! Sice se to dá zapsat tabulaturou, ale ještě jsem to u nikoho neviděl.

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

99

Re: Hraní akordů???

joko napsal:

podle hudby, kterou chceš hrát si musíš určit priority

joko napsal:

Důležité je, abys uměl číst z not!

hehe tak ja jem si urcil prioritu ze z not cist nebudu umet big_smile

joko napsal:

Důležitý je vybrat si z akordu to co je pro tebe podstatné.

no tak mne vlastne nadada ze ja asi klasickej akord nehraju pac kdyz to delam tak vetsinou soupnuty kytarovy Adur resp a mol.. na tech 4 hornich je to stejny takze hraju vlaste 2tony zaroven s jejich oktavama teda treba EAea.. je to vubec akord ??

Lukáš napsal:

Barré držim taky dost často,ale většinou mi to dost odrovnává prsty,zvlášť ve vyšších polohách(nebo při hraní dvojhmatů) - většinou je to nástrojem(dohmatem)..

no jo to ja mam struny 30ky a donmat jak pro maly holky takze s tim problem nemam smile padlo je holt sikovne..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

100

Re: Hraní akordů???

m3: EAea není akord. Je to souzvuk. Za akord se považuje souzvuk nejméně tří různých tónů. Oktáva se za jiný tón nepočítá. A to že neumíš noty je fuk. Akorát tě to zpomaluje při učení nových věcí. Třeba při učení prstokladů... Ale to ještě neznamená, že tvoje hraní nemůže mít koule wink

DRŽ HUDBU!
0 xLajků: