1 Naposledy upravil: Aidamos (10. 02. 2024 13.49:01)

Téma: Sadowsky Metro RV4-HPJ

Sadowsky Metro RV4-HPJ

Rok výroby: 2014
Země původu: Japonsko
Cena: 72.000,- Kč (v době psaní recenze např. zde: https://www.thomann.de/cz/sadowsky_metro_hybrid_p_j_rv4_twh.htm - oficiální cena výrobce je 2.590 $

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bi1u8udu1erv15mi1hqg1p2dakq4.jpg

Popis, konstrukce, parametry

Jedná se o tvarem těla o baskytaru typu Precision, ovšem s  aktivní elektronikou, a také krk je typ Jazz Bass. Tělo je z olše kryté lesklým lakem v provedení tříbarevný sunburst. A ten je opravdu skvostný.

Baskytara je z "levnější" japonské série Metro, a oproti americké sérii NYC nemá komůrkové tělo kvůli odlehčení, což se projevilo i na váze 4,2 kg, ovšem i přes tuto hmotnost nástroj docela přepadává na  popruhu na hlavu.

Javorový krk s hmatníkem ze dřeva Pau Ferro (Morado) nese 21 medium-jumbo pražců doplněných klasickými kulatými polohovými značkami z bílého plastu. Velmi oceňuji pohodlné štelování výztuhy krku stylem ala Music Man v jeho patce.

Krk je k tělu přišroubován čtyřmi vruty skrz kovová pouzdra. Krk byl původně opatřen matným lakem, ale ten je vzadu na krku již velice příjemně vyleštěn.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bi1u8udv160q1oip1bvkbeh2lv5.jpg

Ladící mechaniky jsou klasické otevřené, mají velice hladký chod, aby taky ne, jedná se o špičkové mechaniky Hipshot HB1.

Čtyřvrstvý pickguard je v provedení Brown Tortoise Shell, kryt elektroniky je už jen z černého plastu. Elektronika je aktivní, potřebuje tedy ke své činnosti 9V baterii, která je schovaná právě pod zadním krytem. Bez šroubováku a dostatku času se k ní tedy nedostanete. Rozhodně bych pro uložení baterie uvítal zacvakávací kapsu. Krkový snímač typu Precision je dělený a rovněž kobylkový snímač typu Jazz Bass, ač to není poznat, má dělené cívky. Oba snímače mají na sobě vyražené logo firmy.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bi1u8ue0hplc848t9k2rdoi6.jpg

Kobylka je masívní Gotoh J 510SJ-4 a neumožňuje protažení strun skrz tělo, což je pouhé konstatování, nikoli výtka.

Elektronika je dvoupásmová, aktivní, s možností přepnutí do nezávislého pasívního režimu. Ovládacích prvků je pět. Hlasitost, poměr snímačů, tónová clona a sdružený patrový (tzv. stacked) potenciometr výšek (nahoře) a basů (dole). Kloboučky potenciometrů jsou černé plastové s výraznou linkou polohy na čele i boku kloboučku. Korekce basů a výšek mají pouze zdvih, přičemž basy jsou naladěny na 40 Hz se zdvihem 13 dB a výšky pak na 4 kHz rovněž se zdvihem 13 dB. Zdvih korekcí je opravdu velký a projevuje se to i na výrazném zesílení výstupního signálu. Do pasívního režimu se elektronika uvádí povytažením potenciometru tónové clony, výrobcem označované jako VTC (Vintage Tone Control). Tato tónová clona je zajímavá tím, že funguje i v aktivním režimu. Baskytara tedy nabízí opravdu významnou škálu různých zvuků. Vstupní jacková samice na kabel je na spodním boku těla.

Zvuk

Pasívní zvuk při vytažené tónové cloně je daleko slabší než zvuk v aktivu byť s korekcemi na nule, ale pasívní zapojení stejně beru jako nouzové řešení v okamžiku kdy dojde baterka. Zvukové ukázky jsem nedělal. Aktivní režim oproti pasivnímu má nejen silnější signál, ale i o něco víc výšek. Daleko silnější signál je ještě když se korekce přidají. Rozsah je pro mě nesmyslně velký, ale nikdo nikoho nenutí jej celý využít.

Ukázky jsou nahrány rovnou do zvukovky, jednotlivé nahrávky jsou normalizovány, přičemž pasívní režim nebo aktivní režim se staženými (nepřidanými) korekcemi je co do síly signálu daleko slabší než při použití ekvalizéru, což samozřejmě tyto normalizované nahrávky nepostihnou. Hráno prsty vždy nad aktivním snímačem, v případě obou pak mezi nimmi. Použité struny jsou dva roky staré ocelové pětačtyřicítky Elixiry. Struna E už je docela tupá, zbylé struny stále pěkně zvoní.

Nejprve opět "povinné" ukázky.

Snímač u krku
Oba snímače
Snímač u kobylky

Bonusové ukázky se stejným pořadím snímačů jako výše

Korekce na nule

Slap s korekcemi na nule
Slap s korekcemi na 1/3
Slap s korekcemi na 1/2

Vliv korekcí na sílu signálu a barvu zvuku – hráno na oba snímače v pořadí: korekce na nule, přidány na 1/3, přidány na 2/3, přidány naplno.

Nenormalizováno
Normalizováno

Grafické znázornění (nahoře normalizováno jen celkově, dole normalizována každá část ukázky samostatně)

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bi1u8udt1f0k180b1rkf1kek1uk03.jpg

Hodnocení

Zpracování není co vytknout, snad jen to přepadávání na hlavu. Nádherný sunburst, špičkový hardware, mocná aktivní elektronika (možná až moc). S korekcemi na nule má krkový dělený snímač zvukově řekl bych poměrně blízko k baskytaře Fender Precision Bass. Na oba snímače už to zas tak blízko k Jazz Bassu nemá, ale samotný kobylkový snímač už ano. Samozřejmě asi to nebylo úplně cílem, přiblížit se k baskytarám firmy Fender, Sadowsky si jede vlastní stopou. Zvukově se mi nejvíc stejně líbilo nastavení na oba snímače s korekcemi na nule, maximálně s malinko přidanými basy. Co se mi nelíbí, je cena, která mi přijde jako totální a naprostý úlet, ale o zákazníky asi Sadowsky nemá nouzi, evidentně si to může dovolit. Bazarové kousky už samozřejmě mnohým mohou připadat dostupnější.

Oficiální stránky modelu: https://www.sadowsky.com/product/m9741- … e-rv4-hpj/

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: