1

Téma: aktivni/pasivni balance

jaky na to mate nazor? nikde sem to tu na foru nenasel, snad poradite:) treba u drazsich nastroju Sadowski ubec aktivni balance se nedela u nekterych elektronik ano, pouzitim aktivniho balancu odpada moznost udelat snadno prepinac aktiv/pasiv, ale zase oddeli snimace od sebe, ze se navzajem neovlivnuji... konzultuju ted s p. Slapakem novou elektroniku pro muj nastroj a todle neni otazka zas tolik penez, tak by me zajimal i nazor zdejsich diskusniku smile)... dik V.

0 xLajků:

2

Re: aktivni/pasivni balance

Víťa napsal:

ano, pouzitim aktivniho balancu odpada moznost udelat snadno prepinac aktiv/pasiv,

To je pitomost ne ? Akorat nebudes moct balancovat. prepinani udelat pujde. Nevidim jediny duvod proc to cpat do aktivky. Jak oddeli ? normalni balance potak je neoddeli ?

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

3

Re: aktivni/pasivni balance

balanc mezi aktivem a pasivem??

a) není to zbytečný??
b) není to debilní???  proč hrát propánajána napůl aktivně a napůl pasivně??? To vůbec jde???

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

4

Re: aktivni/pasivni balance

juhuuu napsal:

balanc mezi aktivem a pasivem??

Ja mel spis pocit ze mluvi o balance ktera je soucasti aktivky, takze kdyz si pasiv tak nemozes balancovat. Prijde mi ze tohle je pouzivano u nastroju ktere byly zamyslene ciste aktivni a to z duvodu co nejjednodussi seriove vyroby, zkratka jeden board a je to. Lamat to pres koleno a mit to za kazdou cenu takhle je podle me jako jist hamburgr napric

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

5

Re: aktivni/pasivni balance

a jakej má vliv balance na aktivní nebo pasivní mód?   

Jsou snímače,
pak je balance no a buď:
si to vyvedu na pasiv,
nebo to píchnu do aktivky....


Nebo mi něco uchází big_smile  Sorry, mám dlouhý vedení big_smile

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

6

Re: aktivni/pasivni balance

Resp. to jako chápu, ale nevim, proč by měl bejt balanc nutně součásti aktivu...

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

7

Re: aktivni/pasivni balance

juhuuu napsal:

Resp. to jako chápu, ale nevim, proč by měl bejt balanc nutně součásti aktivu...

no to se snayim rict ye to je pitomost pokud to nechces ciste a jen aktivni nastroj. Ze by se snimace navzajem ovlivnovaly a v aktivu neovlivnovaly slysim prvne.

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

8

Re: aktivni/pasivni balance

jojo, tak tak souhlasim....

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

9

Re: aktivni/pasivni balance

je to jednoduchy, aktivni balance je defakto zesilovac s dvema nezavislejma vstupama o relativne vysoky impedanci, ... co se tyce ovlivnovani snimacu navzajem a ovlivnovani snimacu zatezi... predstavte si nahradni schema civky a na to povesite odporovou zatez, ktera odebira relativne velkej proud a tim padem klesa napeti a meni se celej prenos pro ruzny frekvence... a nebo to pred potakem oddelite zesilovacem, kterej nebere diky vysokymu vstupnimu odporu temer ni... snad to rikam srozumitelne wink zkratka a jednoduse koukal jsem na nektery aktivky a nevim co muze bejt lepsi, nejsem v basovejch vecech prilis zbehlej... proste neco jako kdyz bych mel dva aktivni snimace, necekal jsem, ze to vyvola takovej cirkus wink .. ruzny aktivky to resej ruzne, bud je balance soucasti aktivky ci nikoliv.. kdyz je je zas tezsi udelat prepinac aktiv pasiv... tot vse... diky čau wink

0 xLajků:

10

Re: aktivni/pasivni balance

spider napsal:
Víťa napsal:

ano, pouzitim aktivniho balancu odpada moznost udelat snadno prepinac aktiv/pasiv,

To je pitomost ne ? Akorat nebudes moct balancovat. prepinani udelat pujde. Nevidim jediny duvod proc to cpat do aktivky. Jak oddeli ? normalni balance potak je neoddeli ?

jak jsem psal, nakresli si vsechno jako nahradni schema a uvidis presne to co myslim, ... btw todle neni z moji hlavy, rozdil tam skutecne je, jen by me zajimalo jak moc slysitelnej, jelikoz kdyz na kytare zapnu aktivku a mam zesileni 1, tak tam rozdil slyset je...

0 xLajků:

11

Re: aktivni/pasivni balance

no at kreslim jak kreslim, kdyz aktivku proste premostim tak prepinani na pasiv proste udelat jde

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

12

Re: aktivni/pasivni balance

spider, kdyz mas ten balance aktivni, musel by sis bud udelat jeste jeden pasivni balance a nebo ty snimace sdratovat napevno, takle sem to myslel, kazdopadne posouvame se od jadra problemu uplne nekam jinam...

0 xLajků:

13

Re: aktivni/pasivni balance

Víťa napsal:

kazdopadne posouvame se od jadra problemu uplne nekam jinam...

Ok..tak zpet. podle me je to skrabani se pravou rukou za levym uchem, ale mylit se muzu ze jo

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

14

Re: aktivni/pasivni balance

já jsem taky nějak mimo a to jsem pár aktivek navrhoval (1 z toho i fungovala big_smile )

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

15

Re: aktivni/pasivni balance

spider: no koukam, ze mi neporadis, ale kdyz to vemu ciste elektrotechnicky, pripada mi to celkem logicky, jenze vzhledem k tomu, ze na ruznejch drahejch aktivkach je to reseny tak i tak, tak nevim jak to udelat, p. Slapak mi hnedko nabid aktivni balance k jednovstupovy elektronice, asi za 800 a ja tady resim to, zda to ma cenu,... tongue mad

0 xLajků:

16

Re: aktivni/pasivni balance

ne :-) a nech si udelat ten prepinac big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

17

Re: aktivni/pasivni balance

Vito, nevim esis to zaregistroval, ale Spider si sam vyrobil basu. Sice to nic neznamena, ale TO uz dost znamena! big_smile

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

18

Re: aktivni/pasivni balance

Víťa napsal:

jaky na to mate nazor? nikde sem to tu na foru nenasel, snad poradite:) treba u drazsich nastroju Sadowski ubec aktivni balance se nedela u nekterych elektronik ano, pouzitim aktivniho balancu odpada moznost udelat snadno prepinac aktiv/pasiv, ale zase oddeli snimace od sebe, ze se navzajem neovlivnuji... konzultuju ted s p. Slapakem novou elektroniku pro muj nastroj a todle neni otazka zas tolik penez, tak by me zajimal i nazor zdejsich diskusniku smile)... dik V.

To je fakt blbost. Tak bys prisel o ty nejzakladnejsi basovy zvuky, ktery jsou zalozeny prave na tom jak se snimace spolu v paralelnim zapojeni ovlivnujou. Radis si tam dej prepinac ser./par. a dosahnes podobnyho zvuku. Nebo si zkus na kazdej snimac dat jen volume pot a vystupni jack a nahraj to do dvou stop do kompu. Pak uvidis, jestli to ma vubec cenu(podle me ne).

Myslim, ze exituje i pasivni zapojeni u ktereho se snimace neovlivnuji. Jednou jsem to tak omylem zapojil u LP.

Ktery vyrobce pouziva aktivni balance?

0 xLajků:

19

Re: aktivni/pasivni balance

tak tu vytahnu mrtvolku .. pokud to ted po letech chapu tak aktivni balance je dobra v tom ze neprides o silu signalu.. protoze klasickej balance jak to chapu ti ho sezere pulku .. protoze v meznich polohach hraje dycky jen jeden snimac a uprostred oba na pul .. takze sice sila signalu je +- furt stajna  ale polovicni nez kdybys to mel zapojeny na hulvata bez korekce...¨
chapu to tak spravne??

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

20 Naposledy upravil: Lukáš (24. 07. 2013 12.16:36)

Re: aktivni/pasivni balance

m3 napsal:

tak tu vytahnu mrtvolku .. pokud to ted po letech chapu tak aktivni balance je dobra v tom ze neprides o silu signalu.. protoze klasickej balance jak to chapu ti ho sezere pulku .. protoze v meznich polohach hraje dycky jen jeden snimac a uprostred oba na pul .. takze sice sila signalu je +- furt stajna  ale polovicni nez kdybys to mel zapojeny na hulvata bez korekce...¨
chapu to tak spravne??

Z toho, co jsem tenhle thread pročetl a zjistil, mi vychází, že u aktivního i pasivního balancu v mezních polohách budeš mít vždycky jeden snímač naplno - pokud by to bylo jinak, pak by to nebyla vůbec funkce balanc.

Jen si nejsem jist, jak to funguje: v případě "balanc v aktivu" jde podle mě o impedanční oddělení snímačů od sebe, tudíž se mezi sebou nebudou ovlivňovat co se týče indukovaných šumů a brumů. Jak moc velký vliv na signál (co se týče hlasitosti nebo frekvenčního charakteru) to bude mít v porovnání s pasivním balancem netuším.. Zkusil bych napsat někomu, kdo ty aktivky vyrábí, myslím, že to bude nejrozumnější - přejdeme těmhle teoretickým dohadům smile

0 xLajků:

21

Re: aktivni/pasivni balance

Lukáš napsal:

u aktivního i pasivního balancu v mezních polohách budeš mít vždycky jeden snímač naplno - pokud by to bylo jinak, pak by to nebyla vůbec funkce balanc.

tak to kazdopadne .. ale de o ty polohy mezi tim tak sou oba potenciometri castecne stazeny .. z principu klacickyho potaku tj civka a jezdec a u balance sou snimace zapojeny naproti sobe tj kazdej naopacny strane civky .. popr sem videl i 2civkovi balance kde ma kazdej snimac svoji civku ale na principu to nic nemeni...

u toho aktivniho to muze bejt ruzne podle toho co je na tom tiskaku u toho smile ale kazdopadne by mel bejt na konci nakej preampk kterej vyslednej signal zesili...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

22

Re: aktivni/pasivni balance

Jo takhle, už jsem to trochu pochopil: jde o to, že aktivní balanc kompenzuje úbytek hlasitosti při změně poměru snímačů = síla signálu je stejná, zatímco pasivní ti s ní hýbe podle toho, jak je nastavený poměr? To už by dávalo smysl, proč chtít tu aktivní balanc (+ to oddělení snímačů od ruchů).

0 xLajků:

23

Re: aktivni/pasivni balance

Lukáš napsal:

jde o to, že aktivní balanc kompenzuje úbytek hlasitosti při změně poměru snímačů = síla signálu je stejná, zatímco pasivní ti s ní hýbe podle toho, jak je nastavený poměr? To už by dávalo smysl, proč chtít tu aktivní balanc (+ to oddělení snímačů od ruchů).

ale neee big_smile .. jak sam rikas pomer .. teda ta vysledna sila je stejna dycky 100% .. 100% jednohoho 0% druhyho a pak se to spojite meni prez namatkou 80/20 ..60/40.. 50/50 .. 40/60.. 20/80 az 0/100 smile ... ale kdyz to budes mit zapojeny kzdy na svuj volume potak tak celkovej signal na oba otevreny volumy da 200% ..

teda kdyz balance na stred ztracis 50% sily signalu .. resp oba snimace mas stazeny na pul ... a proto je tam ten preamp aby ti nelez zbytecne slabej signal ven

.. jestli teda dobre chapu konstrukci balance..
taky by mohla fungovat tak ze na prostredku by byli oba snimace naplno a na kazdou stranu by se ztumoval signal jen jednoho z nich a druhej zustaval 100% .. tim by se sice neztracelo tolik n sile signalu ale zas by to asi hejbalo hlasitosti ... ale to by ta konstrukce musela bejt asi sofistikovanejsi ..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

24 Naposledy upravil: Lukáš (24. 07. 2013 16.16:42)

Re: aktivni/pasivni balance

m3 napsal:

teda kdyz balance na stred ztracis 50% sily signalu .. resp oba snimace mas stazeny na pul ... a proto je tam ten preamp aby ti nelez zbytecne slabej signal ven

No konečně jsem to pochopil. big_smile

m3 napsal:

taky by mohla fungovat tak ze na prostredku by byli oba snimace naplno a na kazdou stranu by se ztumoval signal jen jednoho z nich a druhej zustaval 100% .. tim by se sice neztracelo tolik n sile signalu ale zas by to asi hejbalo hlasitosti ... ale to by ta konstrukce musela bejt asi sofistikovanejsi ..

Tohle mě přijde dobré řešení, resp. takové by se mi líbilo - na nějaký domácí experimenty přemýšlím o 3. polohovém přepínači krk, kobylka, krk+kobylka (anebo 4. polohový - kdyby neexistoval tak 5. - krk, kobylka, krk+kobylka série, krk+kobylka paralel), ale štve mě to hýbání s hlasitostí. Myslím, že O. Neill to tu řešil obyčejným děličem při přepínání série vs paralel, ale myslím, že měl pak problémy s jinými aparáty nebo tak něco...

0 xLajků:

25

Re: aktivni/pasivni balance

Lukáš napsal:

. polohovém přepínači krk, kobylka, krk+kobylka (anebo 4. polohový - kdyby neexistoval tak 5. - krk, kobylka, krk+kobylka série, krk+kobylka paralel), ale štve mě to hýbání s hlasitostí

neni lepsi to resit 2ma volumama kazdej na svuj snimac a prepinac serie-paralel s tim ze na serii bude este nakej odpor co ti to srovna na uroven paralelu?

ja prave uvazuju ze bych prd blanci na aktivku teda jestli sezenu vhodnou .. na jeden konec Basy na druhej Vejsky.. takze naprostredku by to bylo narovno a na jednu stranu cut basu a boost treblu a nadruhou stranu boost basu a zaroven boost vejsek... s tim ze to stejne asi necham narovno big_smile maximalne na naky reggae nebodisco veci to muzu pribasovat smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

26 Naposledy upravil: Lukáš (24. 07. 2013 17.53:43)

Re: aktivni/pasivni balance

m3 napsal:

neni lepsi to resit 2ma volumama kazdej na svuj snimac a prepinac serie-paralel s tim ze na serii bude este nakej odpor co ti to srovna na uroven paralelu?

Jojo, takhle by to šlo taky, ale mě hlavně sere ten brum staženého snímače, který je stále zapojený --> tím spínačem bych ho vyřadil úplně z cesty a snad bych se zbavil i toho brumu. Pak bych chtěl ještě vyzkoušet paralelní kombinaci těch singlů (JB s humbuckerem), jestli se mi to zalíbí nebo ne, tak pak řešit ten nárůst hlasitosti.

0 xLajků:

27

Re: aktivni/pasivni balance

Zdravím na fejsbuku proběhla (probíhá) zajimavá debata na tema pasivní zapojení balance.
Vždy jsem myslel, že to funguje pouze jak někde výše uvádí m3, tj. v polohách mimo krajní jsou vždy oba snímače tlumené dle příslušného poměru, což sebou nese onen neblahý vliv stažení obou snímačů v prostřední poloze. Tuto představu mi potvrzují i všechna možná schémata jako např:
http://www.seymourduncan.com/wp-content/uploads/2015/05/JazzBass_1V_1Bld_1T.jpg

Pak ovšem přišel týpek s odkazem na TB fórum: https://www.talkbass.com/threads/blend- … rs.624841/
Kde je zmiňováno balance zapojení pomocí M/N potenciometrů, průběh tu:
https://images.campyent.com/sites/default/files/associated_files/r-vbm2.png

Schématicky tu:
http://baskytara.com/img/m/24358/t/p1benjlsifia6i4afb1lhg17e73.png
(omlouvám se za kvalitu, lepší jsem to nenašel z Tb už je obrázek fuč)
Detail zapojení blend potu tu:
https://images.talkbass.com/proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi269.photobucket.com%2Falbums%2Fjj50%2Fwalterw2%2Fimagejpg1.jpg&hash=c1bdcae1745733c065dc61d1daeab899

A pořád mi to vrtá hlavou, jak se to reálně vlastně chová. Co si o tom myslíte vy?

0 xLajků:

28

Re: aktivni/pasivni balance

José napsal:

Zdravím na fejsbuku proběhla (probíhá) zajimavá debata na tema pasivní zapojení balance.
Vždy jsem myslel, že to funguje pouze jak někde výše uvádí m3, tj. v polohách mimo krajní jsou vždy oba snímače tlumené dle příslušného poměru, což sebou nese onen neblahý vliv stažení obou snímačů v prostřední poloze. Tuto představu mi potvrzují i všechna možná schémata jako např:
http://www.seymourduncan.com/wp-content/uploads/2015/05/JazzBass_1V_1Bld_1T.jpg

Pak ovšem přišel týpek s odkazem na TB fórum: https://www.talkbass.com/threads/blend- … rs.624841/
Kde je zmiňováno balance zapojení pomocí M/N potenciometrů, průběh tu:
https://images.campyent.com/sites/default/files/associated_files/r-vbm2.png

Schématicky tu:
http://baskytara.com/img/m/24358/t/p1benjlsifia6i4afb1lhg17e73.png
(omlouvám se za kvalitu, lepší jsem to nenašel z Tb už je obrázek fuč)
Detail zapojení blend potu tu:
https://images.talkbass.com/proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi269.photobucket.com%2Falbums%2Fjj50%2Fwalterw2%2Fimagejpg1.jpg&hash=c1bdcae1745733c065dc61d1daeab899

A pořád mi to vrtá hlavou, jak se to reálně vlastně chová. Co si o tom myslíte vy?

Na Bachmusic.cz prodavaji dvojité potenciometry speciálně na balance snímačů. Doma jsem je zapojoval a taky mi to vrtalo hlavou jako tobě a měřením jsem zjistil přesně tenhle graf. To znamená uprostřed jdou oba bez zátěže potenciometrů paralelně. Při balanci na jednu či druhou stranu se pouze utlumuje jeden snímač a druhý jede naplno. Ono je to hlavně kvůli tomu že ten co jede naplno tak nemění charakteristiku a už tak slabý signál se nemusí tlumit.

Music Man Club #8
0 xLajků:

29

Re: aktivni/pasivni balance

To jo, mě ale jde i o to nezapojení tý země, vůči čemu se pak utlumuje?

0 xLajků:

30

Re: aktivni/pasivni balance

José napsal:

To jo, mě ale jde i o to nezapojení tý země, vůči čemu se pak utlumuje?

Proti ničemu, nefunguje to ve režimu potenciometr (jako napětověj dělič proti zemi) ale jako proměnnej předřadnej odpor.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

31

Re: aktivni/pasivni balance

Hm, a bude to tudíž fungovat jako balance, jak se projeví ve zvuku? Pardon náročný den, v práci už se mi to nechce ani simulovat, ani na tím přemýšlet. Raději sáhnu po zkušenostech ostatních.

0 xLajků:

32

Re: aktivni/pasivni balance

José napsal:

To jo, mě ale jde i o to nezapojení tý země, vůči čemu se pak utlumuje?

Donutil jsi mě rozdělat basu abych se přesvědčil.Na balance mám dvojitý potenciometr M/N 250 K zapojený podle schématu RM pickups a podle toho jak sis myslel, že by to kělo být zapojeno. Vše funguje jak má. Země jsou tak také připojeny do kříže, ale.... !!! Je nutné dodržet zapojení drah potenciometrů. To znamená, že uprostřed na drahách jsou snímače a země musíš zapojit oproti 250 K. Ne neopak! Potom by byly dráhy vyzkratovaný a bylo by ticho. Funguje to tak že uprostřed jsou oba snímače naplno a regulací se jeden nebo druhý zeslabuje (právě proti zemi) a ten první zůstává naplno.

Music Man Club #8
0 xLajků:

33

Re: aktivni/pasivni balance

A jak na tím přemýšlím, tak to bude i bez té země fungovat stejně, ale nějaký důvod tam bude, který jistě někdo tady vysvětlí. Brum?

Music Man Club #8
0 xLajků: