1

Téma: Dotaz začátečníka

Zdravím všechny, hned na začátek zde píši, že jsem úplný basový začátečník.

Měl bych možná poněkud hloupý dotaz, ale pomůže mi, když mi někdo poradí.

Jedná se mi o basovou stupnici.  Svůj dotaz uvedu na příkladu: Když bude kytara hrát kupříkladu akord G, podle stupnice na obrázku bych měl na třetím pražci struny E, akord D na desátem atd.

O co se mi ale jedná je to, jak poznám na které basové struně mám daný tón podle akordu hrát ? Protože podle stupnice je například akord G taktéž na A struně na desátém pražci, na struně D na pražci pátém atd.

Můj dotaz tedy zní: Jak poznat kdy jaký tón podle akordu hrát na jaké struně?

Předem moc děkuji za odpověď.

Martin

0 xLajků:

2

Re: Dotaz začátečníka

mdvorecdvorec napsal:

Jak poznat kdy jaký tón podle akordu hrát na jaké struně?

podle toho, co tvému uchu bude nejvíc lahodit... je to basa, takže osobně bych řekl - zahrej ten tón co nejníž to jde smile

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

3 Naposledy upravil: José (13. 04. 2017 12.01:17)

Re: Dotaz začátečníka

Jestli jsem pochopil dotaz tak odpověď je podle ucha a nálady skladby. Když ti do akordu daný tón sedí (což se základním tónem není problém), hraj si ho kde chceš jak to bude pohodlnější a jak to bude znít. Např vyšší polohy na hlubších strunách zní méně konkrétně.
Basová stupnice, nevím, co je.. Akord je souzvuk minimálně tří tónů takže ho na 10,. pražci A struny nezahraješ, tam zahraješ jeho základní tón G.
Ono označení akordu G je taktéž nicneříkající, akordů se základním tónem G se dá postavit celá řada. Začal bych pár hodinama samostudia o základech hudební teorie, bude se vám s kytaristou lépe komunikovat.

0 xLajků:

4 Naposledy upravil: Šimi (13. 04. 2017 12.33:46)

Re: Dotaz začátečníka

Jak píše hofa. Pro začátek raději hlubší tóny v menších polohách (=na nižším pražci). Taky záleží se kterýma tónama to střídáš. Třeba pokud budeš střídat F a G, tak se to bude hrát pohodlněji, když F budeš hmatat jako 3 pražec na struně D a G budeš hrát jako prázdnou strunu G, protože pravou rukou budeš jen přebíhat mezi dvouma sousedníma strunama a levou necháš na struně D. Druhá možnost by byla hmatat F na 3. pražci struny D a G na 3. pražci struny E, ale to už bys musel pravou rukou přeskakovat strunu A. Navíc bys musel přehmatávat i levou rukou mezi strunou D a E, takže by to mohlo pro začátečníka být obtížněji zahratelné, než ta první varianta. Hraje se obvykle co "jde líp to ruky". Pokročilejším hráčům toho jde do ruky víc, takže si můžou víc vybírat, na které struně a ve které poloze daný tón zahrají.

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

5

Re: Dotaz začátečníka

Tak zrovna F a G bych hrál na E struně v 1. a 3. poloze ukazováčkem a malíčkem.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

6 Naposledy upravil: Šimi (13. 04. 2017 13.44:25)

Re: Dotaz začátečníka

Aidamos napsal:

Tak zrovna F a G bych hrál na E struně v 1. a 3. poloze ukazováčkem a malíčkem.

To mě nenapadlo big_smile big_smile

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

7

Re: Dotaz začátečníka

Je to úplně fuk, podle toho co ti sedí a jak se ti bude navazovat nejlíp na předcházející / následující akord. Kytara hraje E, basa hraje E - a je celkem jedno v jaké poloze. Speciálně když se hraje od E, pak je to na klasicky laděné čtyřstrunné base asi nejvděčnější tónina, během jednoho riffu se dají celkem bezbolestně zvládnout i dvě oktávy. Začneš na prázdné E, první oktávu doklouzneš na sedmé poloze A a druhou pak máš na deváté poloze na G smile
Typickou hulákárnu C - Ami - F - G zahraješ C na třetí poloze A, Ami na prázdné A (nebo páté poloze E, podle toho jaký si vymyslíš riff) F na první poloze E nebo třetí na D, G na třetí poloze E, páté D nebo prázdnou G - vše zase podle toho, jaký tam chceš hrát riff, pokud tedy nemlátíš jenom kila. Kila v punku mlátit IMHO v co nejnižších polohách smile

Ktož móž kej v ruce vzíti a kamenem lúčiti, nech stojí! (citát z dopisu Jana Žižky z Trocnova)
Flatwound Club #4
0 xLajků:

8

Re: Dotaz začátečníka

Postupně zkoušej hrát příslušné tóny v nejnižších polohách a kombinuj je s těmi v polohách vyšších. Ideálně si nahrej do podkladu kytaru, která střídá dva, tři akordy a hrej do toho, střídej polohy toho kterého tónu a poslouchej, kdy ti to jak vyzní a co ti přijde, že tam líp sedí. Časem zjistíš sám, kde to zní nejlíp - každý song se dá nabasovat na sto způsobů a každý basák ho nalinkuje jinak. Najdi si nějakou teorii, díky ní  hru snadněji pochopíš a poslouchej v jakékoliv hudbě basu.

0 xLajků: