1 Naposledy upravil: Figi (14. 02. 2017 13.17:48)

Téma: akustika Harley Benton B-30NT (NT=Natural) od Thomanna

Material, cenu a detaily najdete tady: https://www.thomann.de/de/harley_benton … ikbass.htm

Krk: Paradne rovnej.
Tony: Asi jeden, nebo dva tony se hned ztratej (ale pokazde pouze na jedne strune). Neznalec si toho ale nevsimne.
Telo: Ma mensi telo v porovnani s nekerejma jinejma.
Vyraz: Hlasitostne slabsi (hlavne Ecko), ale struny to slusne nakopnou.
Struny: Struny osobne maj docela hlasitej, sveraznej, az drsnej vyraz. Nedokazali mi ale rict, co to je. Prej naky Dadarka na akustiky. Ale ani tloustka (vypada to na 40), ani potah sem nezjistil, takze nahradni struny zatim nejsou.
Predzesilovac: Neni umistenej stupidne, jako u spousta akustik na pravy strane, kde se opira ruka (Ibanez), ale na leve. Predzesilovac ma basy, vejsky a dvoje stredy, kery sem hnedka stahl na nulu. Taky to ma ladicku a nakou Phase ci co (tuftik) a este jedno kroutitko na neco, ale to je mi sumak, pac na to chci hrat z 99,9% pouze akusticky.
Drnceni: Po serizeni to temer nedrnci, pouze, dyz se do toho poradne vopru, tak na Ecku prvni prazce.
Roztec a dohmat: Zda se vetsi, ale pri hrani mi to vyubec neprijde, dohmat je akorat - ani ne moc, ani ne malo, pouze ve vyssich polohach musim hrat vopatrnejc a zadny superrychly behy (zadny Infectious Grooves apod.).
V elektrice: Po zapojeni to ma silnejsi signal nez kerakoliv jina moje basa. Jako nekolikanasobne silnejsi. Abych nerusil sousedy, tak to musim mit na predzesilovaci nastaveny o jeden mikrometr vic, nez je nula a uz na me rve pritelkyne, at to ztlumim.
Zvuk: Na normalni pisnicky (punk, rock, metall, ska, atd.) bych to spis zapojil, jinak to nevyzni. Naopak na folk, swing a obecne veci, kde hraje kontrabas, nebo zadna basa neni (album Tri cunici od Nohavici), tak tam je to uplne posusnanicko.

Subjektivni shrnuti: Dyz si vezmu, jaky sem mel ze zacatku pozadavky, taxem nakonec udelal kompromis mezi relativne dobrym zpracovanim, zvukem (jak hlasitostne, tak tonem). Z bas, kery sem si mohl osahat tady i jinde (ca. 20 kousku), tak rozhodne patri do ty lepsi skupiny. Predcily ji pouze nekery bezprazce, kery byly obecne proste lepsi (skoda, ze na ne neumim hrat) a dokonce jedna petistrunka. Ale jelikoz sem skalni odpurce paty struny na akustice, tak ani tahle neprosla. No a asi nejlepsi byla zrovna ta nejdrazsi, kerou sem si malem ani nemohl vyzkouset, protoze "takhle drahou ti stejne nekoupim!" Dyz sem se nakonec podival na cenu, tak me braly mory. 150€ za takovejhle nastroj je super. Kor dyz vetsina nastroju okolo 400€ se tomuhle kousku nevyrovna.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

2 Naposledy upravil: karadam (15. 03. 2017 19.32:46)

Re: akustika Harley Benton B-30NT (NT=Natural) od Thomanna

Figi napsal:

Struny: Struny osobne maj docela hlasitej, sveraznej, az drsnej vyraz. Nedokazali mi ale rict, co to je. Prej naky Dadarka na akustiky. Ale ani tloustka (vypada to na 40), ani potah sem nezjistil, takze nahradni struny zatim nejsou.

Značka strun stále neznámá ? Podle modrého "omotu" na fotce nástroje  to vypadá na opravdu jiné, než prodávané pod značkou HB.
https://www.thomann.de/cz/harley_benton … c_bass.htm

Pořídil jsem pětkovou verzi v černém provedení s tím, že chci strunu H vyhodit a přidat C. Tedy ladění E A D G C. U Thomana mi na dotaz sdělili, že strunu C k sadě na téhle base neumějí dodat.

Jinak první dojmy z tohodle nástroje mám také vesměs dobré. Snad akorát ta ladička nějak blbne.
Ale každopádně za ty prachy ... dobrý kup.

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

3

Re: akustika Harley Benton B-30NT (NT=Natural) od Thomanna

Prvni dojem: Ladici koliky nic nevydrzej, pac po prvnim vetsim zabrani konci nastroj na konci songu o pul tonu pod fregvenci.
Pocitam, ze strunama to nebude, pac jejich ton je krasne kultivovanej. Holt by to chtelo bud vymenit koliky, nebo za to tak nervat, ale rvu za to, pac je to akustika a nezni tak drsne jako eletrika. Holt znasilnit mladou holcicku neni to samy, jako zkusenou zenskou... big_smile (metafora!) Jedna na to kouka a povoluje ji kazdej sval, druha to se zalibenim pozoruje a vrni jak lety proverenej Robertek.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

4

Re: akustika Harley Benton B-30NT (NT=Natural) od Thomanna

Figi napsal:

Ladici koliky nic nevydrzej

To se za ty prachy dá i čekat ne? smile

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

5

Re: akustika Harley Benton B-30NT (NT=Natural) od Thomanna

jj, ladící mechaniky jsou trochu zvláštní. U jedné struny jde nějak podezřele lehce až gumově, u jiné jakoby přes zuby, další se lehce kouše a dva jdou úplně normálně. Ale když doladím, tak ladění drží. A ta ladička to nebyla ladička, ale něco s piezem. Občas vynechalo. Po vyfoukání pilin z podkobylí a trocha poklepání sem a přimáčnutí tady to piezo piezuje bez výpadku. Nevím o co šlo.
A dříví se zdá OK, uvidíme časem.



Paparatzzi napsal:

To se za ty prachy dá i čekat ne? smile

Je to tak big_smile

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

6

Re: akustika Harley Benton B-30NT (NT=Natural) od Thomanna

Paparatzzi napsal:

To se za ty prachy dá i čekat ne?

Papa, jasne, ale vis co - dyz si brnkas pekne potichu, tak to je fcajku, ale jinak des. Si rikam, jak asi premejsli designer - pod, jebnem tam ty horsi koliky, co se roztacej, dyz kolem proleti ptak...

Co se tyce ladicky - to netusim, nepouzivam. Ladim podle ucha.

Rozdily mezi jednotlivejma kolikama sem nepoznal. Me se rozladej vsechny rovnomerne podle umery hrani na tu jednotlivou strunku.

Jak ale rika Karadam, drevo je fcajku: prijde mi trochu mekci, ale to neni vubec zadnej problem. Drzi a vraci se jaxe slusi a patri (obcas lamu ton fyzickym zahnutim krku, pardón). A co se perkusnich tonu tyce (mlaceni vo drevo), tak nemuzu rict vubec nic, pac presne takhle to dle me ma znit.

Jen mi holt prijde, ze jak je to vsechno takovy mekci, taxe to spis hodi jako supl kontrase. Zadnej zazrak necekam, ale rozhodne splnilo vsechny ocekavani.

Jo, a dobre vypada - balit baby de na ni jedna radost.

Jo, nasralo me, dyz sem po mesici zjistil, ze mam telo plny pilin a pytliku proti vlhkosti. Od ty doby, co sem to vysypal ta basa hraje kupodivu o dost lip. big_smile big_smile

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

7

Re: akustika Harley Benton B-30NT (NT=Natural) od Thomanna

Figi napsal:

Si rikam, jak asi premejsli designer


Cena bratře, cena...

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

8

Re: akustika Harley Benton B-30NT (NT=Natural) od Thomanna

Paparatzzi napsal:

Cena bratře, cena...

Asi jo. Nebo to ma jen dobre vypadat? Tezko rict.
Kazdopadne si nedokazu predstavit, ze si koupim a sam vymenim ty koliky. Zaprvy jak poznam na krame, ze budou drzet a za druhy se v takovym krasnym nastroji nechci vrtat.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

9

Re: akustika Harley Benton B-30NT (NT=Natural) od Thomanna

Figi napsal:

...
Kazdopadne si nedokazu predstavit, ze si koupim a sam vymenim ty koliky. Zaprvy jak poznam na krame, ze budou drzet a za druhy se v takovym krasnym nastroji nechci vrtat.

Jestli je to dobře znělý nástroj bez hluchých míst, na který plánuješ hrávat, tak si těch pár set investici zaslouží, myslím.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

10

Re: akustika Harley Benton B-30NT (NT=Natural) od Thomanna

Figi napsal:

Zaprvy jak poznam na krame, ze budou drzet a za druhy se v takovym krasnym nastroji nechci vrtat.

Drž se ověřených a kvalitných výrobců hw. A žádné vrtání se konat nebude smile

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků: