1

Téma: Uplne od začiatku

Už mam z toho zmätok. Chcem začať od začiatku začina sa mi to už motať big_smile ... poradte ako uplnemu začiatočnikovi .. treba sa učiť noty? akordy? taby? .. neviem čim začať ,čo sa učiť ako prvé big_smile

0 xLajků:

2

Re: Uplne od začiatku

1johny napsal:

neviem čim začať ,čo sa učiť ako prvé

pre "amaterskeho hraca" je zaklad taby --- tam sa NENI CO UCIT.
potom sa zacni oboznamovat s Gitarovymi znackami, aby si sa vedel orientovat v akordoch a co pri nich mas hrat.

a ak vsetko zvladnes a bude sa ti chciet chod na noty

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

3

Re: Uplne od začiatku

cau, ja mohu doporucit TalkingBass http://www.talkingbass.net/lessonmap/

musim rict, ze ten clovicek to ma pomerne dobre srovnane - ke vsemu je video a jeste si muzes stahnout podklady k lekci.

Ja se k nemu dostal az cca po roce hrani a tak jsem neprojizdel vsechno, ale kapitoly Basslines a Walking Bass Lines mi dali suverene nejvic - na zaklade techto lekci jsem byl konecne schopnej dat dohromady svoji vlastni walkingbasovou linku

je treba ale mi za sebou nebjakou teorii - pocitam ze to je v tech lekcich predtim - urcite se k nim jeste vratim

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

4

Re: Uplne od začiatku

Dakujem vám smile
a hlavne chcem podakovat za tu stranku RadekCX smile

0 xLajků:

5 Naposledy upravil: 1johny (21. 12. 2016 23.30:10)

Re: Uplne od začiatku

takže prešiel už nejaký ten rok čo som tu nebol... ako ten čas letí.. no myslím si že naučil som sa toho aj dosť ale nejak som sa stratil neviem čo sa učiť aby som sa posunul ďalej cítim, že to čo teraz viem je to málo a chcem vedieť viac big_smile ... Viem zahrať už aj čo to podla sluchu, nejaké basové linky atď ale 80% je všetko z tabov 15% hrám podla gitarových akordov a 5% je zo sluchu. Hudobná teória mi skoro nič nehovorí a pravdepodobne to bude aj tým, chcem vedieť prečo sa to tak má hrať atď. Zistil som, že by som sa chcel zamerať na jazz, funky lenže vôbec neviem ako začať, myslím aj technicky a hlavne teoreticky. Mám doma 4 časti od horu len tie noty ma nejak nepriťahujú, aj keď sa budem musieť nejak premôcť a pustiť sa do toho. Ak by ste mi vedeli nejako pomôcť nejaké cvičenia a tak tak v´m budem vďačný smile

0 xLajků:

6

Re: Uplne od začiatku

Jestli umíš anglicky tak bych se podíval po materiálech v angličtině.
Venku je také několik stránek, které se zabívají teorii a hlavně jak cvičit. To že si sedneš s basou k youtube a budeš několik hodin přehrávat linky tě moc dál neposune. Je potřeba začít vědomě a cíleně cvičit a to je náročné a pro někoho také nudné. Pokud se chceš posunout tak naučit se noty alespoň číst je nutnost a není to tak těžké.

V poslední době jsem četl tyhle knížky:

https://www.amazon.com/Bass-Grooves-Dev … 0879307773
skvělá knížka na rytmy, protože jsou tu všechny styly vysvětlované v souvislosti s bicími ...

Ted čtu tohle:
http://www.joehubbardbass.com/5017/new- … k-release/
sice ti neřekne žádné konkrétní linky co cvičit, ale popíše jak bys měl asi přemýšlet o cvičení a zjistit co máš cvičit.

a pak mám připravené také tohle ale to bude na dýl, než to zpracuji:
http://www.joehubbardbass.com/2061/func … -concepts/

Z českých knížek co mám je dobrá, ale to je celkem pokročilejší už téma:
http://www.enoty.eu/remeslo-vyhravek-ba … io-on-6954

Pak webové stranky, které mi v minulosti hodně pomohli, platil jsem si přístup do nevěřejných částí, teď už tam přístup nemám, ale pro začátečníka je tam hodně informací, řečeno velmi srozumitelnou a formou:

http://www.scottsbasslessons.com/
https://www.talkingbass.net/

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

7

Re: Uplne od začiatku

Šedá je teorie, zelený je strom života...

Já myslím, že nejvíc se člověk naučí tím co odkouká. A proto si taky myslím, že hrát si cizí písničky podle tabů vůbec neni špatnej nápad.
Nicméně bez špetky teorie to nedává smysl, člověk musí vědět JAK i PROČ. Ale nic se nemá přehánět. Já bych se třeba s notama netrápil, mnohem důležitější
jsou věci jako harmonie, stavba akordů, pentatonika...

ale třeba se mýlím...

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

8

Re: Uplne od začiatku

Kapela

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

9 Naposledy upravil: Aidamos (22. 12. 2016 11.35:29)

Re: Uplne od začiatku

Paparatzzi napsal:

Kapela

+666

Papa mi to přímo vyfouknul z klávesnice. Hrát s kapelou, a ještě lépe hrát před lidmi, to přinese největší posun.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

10

Re: Uplne od začiatku

jenomže jazz a funk si na začátku s kapelou nezahraje. Protože pravděpodobně bude hrát s lidma co taky moc neumí....Lepší je doma zamakat, dostat se na nějakou úroveň a pak si najít lepší hráče se kterými si už zahraješ a který budou hlavně chtít hrát i s ním ... ztrácet čas v kapelách, kde lidi ani neumí hrát nikam nevede.... ale je každýho volba, co se chce naučit a na jakou uroveň se dostat ...

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

11 Naposledy upravil: Paparatzzi (22. 12. 2016 12.09:07)

Re: Uplne od začiatku

sigi napsal:

ztrácet čas v kapelách, kde lidi ani neumí hrát nikam nevede....

To nikdo nerozporuje.

Ale trávit čas s lidem o ligu dál, s lidma kteří ti mají co dát a posunou tě někam, sezením na foru nenahradíš.

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

12 Naposledy upravil: 1johny (22. 12. 2016 13.45:20)

Re: Uplne od začiatku

No s jednou kapelou skúšam, ale neviem či sa to vôbec dá nazvať kapelou kedže skúšame fakt len občas a hráme prevažne rock, chýba tomu všetkému taký trocha vážnejší prístup.. potom hrám ešte s jednou kapelou (country), ale to tiež len na jedno podujatie ktoré sa koná pred vianocami takže skúšame nejaký mesiac pred vystúpením. Ale zas by som povedal, že hoci s touto kapelou cvičíme len mesiac pred vystúpením ale má to taký vážnejší preibeh a výsedné dielo by som povedal, že je na úrovni.
Ale môžem povedať, že je pravdou že hranie s kapelou a k tomu ešte pred ľudmi mi dáva asi najviac - najväčší posun, ale myslím že na jazz a funky potrebujem aj   nejakú tú teóriu a hlavne veľa tréningu.
sigi ďakujem za tie materiály určite sa nato mrknem, hoci s angličtinou sa trocha potrápim ale tak keď ma to môže posunúť ďalej tak prečo nie big_smile

Inak ma celkom zaujalo toto video big_smile že ako to ma tu basu naopak a ide mu to skvele (Y) big_smile https://www.youtube.com/watch?v=WK2nhbblsf8

0 xLajků:

13

Re: Uplne od začiatku

sigi napsal:

ztrácet čas v kapelách, kde lidi ani neumí hrát nikam nevede....

ja to delam celej zivot big_smile  .. proser je ze casem ti do tech kapel zacnou lizt lidi co hrat umej maj hudebni sluchy a dokonce papiry ..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

14

Re: Uplne od začiatku

m3 napsal:
sigi napsal:

ztrácet čas v kapelách, kde lidi ani neumí hrát nikam nevede....

ja to delam celej zivot big_smile  .. proser je ze casem ti do tech kapel zacnou lizt lidi co hrat umej maj hudebni sluchy a dokonce papiry ..

Tak vy tam máte ty dechy a to se přiznám, že jsem moc amatérů samouků nepotkal co by uměli hrát na dechy nebo saxofon, nebo i slušněji na piano... Zase třeba dechaři potřebují noty ... moc se jim ve skupině improvizovat nedaří :-)

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků: