1

Téma: údržba palisandrového hmatníku

Zvlhčujete někdo palisandrový hmatník?
Já tedy ne, ale prý je to dobré... viz http://www.vintagebass.com/thedudepit/s … amp;pp=10.

Je fakt, že ten můj hmatník je hodně vybledlý a působí vyschle... asi tu citronovou nebo pomerančovou šťávu zkusím... wink

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

2

Re: údržba palisandrového hmatníku

Já teda vůbec ale jak jsem si to přečet tak to možná ozkouším. Hele vyzkoušej to a pak řekni jak to dopadlo smile

Oh man, he's maniac!
0 xLajků:

3

Re: údržba palisandrového hmatníku

Sice nemam palisandrovej hmatník, mam z nákýho tmavýho dříví a vždycky když měnim strun tak ho meju, vydrhnu mokrou houbičkou a vysušim a je takovej hezčí wink

Basy: OLP MM3 Natural, Jolana D-bass se snímači Basslines
Aparat: Mesa BASS 400+ by Rockwell, Gallien-Krueger NEO410, Korg DTR 1000, Behringer BX600
Efekty: MXR Bass D.I.+, Behringer - Bass Chorus, Beta-Aivin - Bass Eq. 3x , Digital Reverb, MultiEffect.
Kabeláž: Planet Waves
Struny: D´Addario (.050-.135) & Ernie Ball (.045-.105)
0 xLajků:

4

Re: údržba palisandrového hmatníku

Já to vždycky dělal leštěnkou na nábytek, zároveň s tělem. A když už byl hmatník jó zasviněnej, tak ironem. To by klukům za oceánem asi vstávaly vlasy hrůzou smile

Voni ty Amerikáni jsou z těch svejch miláčků trochu poprděný (i když je fakt, že maj basy ze šedesátejch let za tisíce dolarů), ale na druhou stranu - proč to taky nezkusit s ovocem? Dám pak vědět.

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

5

Re: údržba palisandrového hmatníku

2mikulik: pozor na to chlape! Nejedná se o údžbu citronovou nebo pomerančovou šťávou - myslím, že taková kúra by způsobila solidní škodičku - ale kolegové zřejmě mají na mysli pomerančový či citronový olej. Nevím, jestli tyhle oleje mají nějaké speciální vlastnosti, stačí přírodní olej bez přísad, který hlavně nebarví. Sám používám vždycky kapičku avokádového, který je úplně nevinný - dá se koupit v nějaký přírodní kosmetice nebo tak, ještě před nanesením ale zkontroluj složení a vyčisti hmatník.Dá se použít i na korpus s přírodním povrchem nebo vosk-olejovým finishem.

0 xLajků:

6

Re: údržba palisandrového hmatníku

A já si člověče říkal, že kdyby to byla šťáva, napsali by "lemon sauce". Ale protože jsem nikdy netušil, že taky existuje nějakej citrónovej nebo pomerančovej olej, nepřemejšlel jsem o tom. Tak díky za upozornění... :-)

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

7

Re: údržba palisandrového hmatníku

No pánové, jestli se o svý hmatníky hodláte dále starat jako doposud, tak se s nima do několika let rozlučte. A navíc se nedivte, že vám basa hraje nějak divně. On se totiž hmatník, jakožto obnažený dřevo, musí pravidelně napouštět olejem, jinak dřevo postupně popraská. Normálně se používá makovej nebo lněnej, ale pokud máte svou basu opravdu rádi, dejte jí klasickej dětskej olej s azulénem, je to prý nejlepší (rada od jednoho předního českého kytaráře). Před samotným napouštěním však hmatník vyčistěte kartáčkem smočeným v jarový vodě.

0 xLajků:

8

Re: údržba palisandrového hmatníku

Dobrý, Dane, dobrý... paráda, díky za tipy!

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

9

Re: údržba palisandrového hmatníku

a co to stoji a ke to sehnat  .))))

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

10

Re: údržba palisandrového hmatníku

V drogerii asi za 15Kč ? A pár kapek jaru vám snad půjčí maminka. A Honzo, není zač, spíš chci zachránit vaše basy od smrti smile Ještě k technice napouštění: po "umytí" hmatníku (to umytí berte v uvozovkách, protože ho nesmíte moc máčet, spíš ho čistěte pěnou z tý vody a hned do sucha vytírejte!) olej na hmatník naneste v tlustý vrstvě (čím víc, tím líp:)) a nechte asi 15 min v klidu. Pak vytřete a naneste novou vrstvu. Takto asi 3x opakujte. Dobrou chuť.

0 xLajků:

11

Re: údržba palisandrového hmatníku

a co javorový hmatník, tam je pdržba stejná?
někde jsem četl, že jsou mezi nimi zvukové rozdíly, nevíte o tom někdo víc

Fokus MusicMan 4str., Digitech BP80, Předzesík Behringer Tube Ultragain Mic 200,stavěný reprobox s Eminence Kappa 15LF 600W, 101dB
0 xLajků:

12 Naposledy upravil: Dr. Gonzo (16. 10. 2005 21.11:03)

Re: údržba palisandrového hmatníku

a jak často se musí ten hmatník "napouštět" olejem?
mám basu rok a ještě to nezažila

Fokus MusicMan 4str., Digitech BP80, Předzesík Behringer Tube Ultragain Mic 200,stavěný reprobox s Eminence Kappa 15LF 600W, 101dB
0 xLajků:

13

Re: údržba palisandrového hmatníku

Dr. Gonzo: U toho javorového čištění IMHO odpadá, protože javorové hmatníky jsou zpravidla přelakované, palisandrové ne.
Dan: Sigma má "holý " hmatník? Já myslel, žes to nechal přetřít nějakým lakem... ne?

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

14

Re: údržba palisandrového hmatníku

Ne ne, nejsem Jaco, nebo aspoň nechci, aby lidi říkali, že ho napodobuju. Navíc se mi hlazený strunky moc zalíbily, úžasně se na ně hraje a v kombinaci s měkkým palisandrem vytvářej nádhernej zvuk. Akorát se těžko shánějí v 45kový verzi (zkušenost několik posledních týdnů, asi vám o tom musím napsat report, protože uslyšíte neslýchané). Takže (téměř)nemám potřebu lakovat, ani nic upravovat, ještě bych (by se to) mohlo zk**vit. Akorát mi stále drnčí Déčko na "14.pražci" (tón E) a Géčko na sedmym (tón D), a to i po přebroušení u Kobrleho. Snad se to časem spraví.
Jináč, javorové hmatníky opravdu bývají lakované, a i pokud ne, má basa zvonivější tón na úkor středů. A palisandr napouštět postačí tak dvakrát třikrát do roka, záleží spíš, jak hodně se vám špiní hmatník a jak často ho tedy potřebujete vysmejčit.

0 xLajků:

15

Re: údržba palisandrového hmatníku

No ja si myslim k tem lidem za oceanem ze hruzou nemaj z toho ze je staly tisice  a ze vidi ze to delate ironem oni to totiz rovnou zahazujou nez aby to cistilo v tom vidi tu hruzu ze se s tim jeste vubec serete:)).Oni so tolik veci nevazej neco jim tam nejde sup vyhodit a dou pro novou Amici

0 xLajků:

16

Re: údržba palisandrového hmatníku

amíci jsou amíci. když se jim rozbije žárovka, tak volaj opraváře.

Fokus MusicMan 4str., Digitech BP80, Předzesík Behringer Tube Ultragain Mic 200,stavěný reprobox s Eminence Kappa 15LF 600W, 101dB
0 xLajků:

17

Re: údržba palisandrového hmatníku

Ocelová vata 00 nebo 000 a teakový olej

Basa Mázl
Hartke 3500
Ampeg SVT 410HLF
EBS Classic Session 30 combo
EBS MultiComp, EBS UniChorus
0 xLajků:

18

Re: údržba palisandrového hmatníku

Já jsem na hmatník začal místo oleje používat Effax balzám na kůži, co používají koňáci na sedla. Je tam v tom vazelína, rostlinné oleje, avokádový olej a včelí vosk. Po očištění hmatníku houbičkou s jarovou vodou, kdy se to snažím hned vysušit, nanesu hadříkem vrstvičku balzámu a po chvilce ovadnutí vytřu zase do sucha. Dělám to max. 2x do roka, podle toho, jaký mám pocit zapatlanosti a umaštěnosti krku. Nějak jsem získal dojem, že mojí basičce nedělá dobře uvolněný krk beze strun, tak to nepřeháním, a když měním struny, tak sundavám/nandavám jednu po druhé a ne všechny najednou. Možná je to tím, že jsem své Ibaneze s tenkým rychlým krkem naložil velký tah silnějších strun a dalo dost práce najít optimální utažení krku. Nicméně vždy dva týdny po balzamování nástroj krásně voní včelím voskem :-))

Fender Jazzbass American Deluxe, Basswood GJK
SWR 550x,  Hocke 1x15" a 4x10", Fender Rumble
http://www.jimiband.cz
0 xLajků:

19

Re: údržba palisandrového hmatníku

Mam palisandrovy hmatnik. Na radu kytarare pouzivam obycejne Opti na nabytek - tak jednou rocne (naposledy vcera smile ), nemam pocit, ze by bylo treba to delat casteji. Mam tenky krk jako Bubass (take jsem docela laboroval s vyztuhou...) a menim struny taky jednu po druhe... Jar ani zadne jine cistidlo nepouzivam, proste prvni vrstvu opti hned stahnu hadrikem i se spinou a podruhe to necham trochu vsaknout, mnozstvi neprehanim... pak se to krasne rozlesti a hmatnik je chnaneny proti potu...

Na mosazne prazce doporucuji tu ocelovou vatu - vypadaji jako nove.

O azulenovem a citronovem oleji jsem od nekolika lidi slysel, ze vlastne drevo castecne vysusuji, ale nezkousel jsem...

"Akademický PUNK" www.reklane.cz
0 xLajků:

20

Re: údržba palisandrového hmatníku

pouzivam neco od yamahy (myslim, ze na bazi citronoveho oleje), dobre to cisti hmatnik i prazce. stoji to asi vic nez 15 kc, ale spotreba je opravdu mala, takze to vydrzi vecnost. jen jedna uzitecna info, myslim od p. prochazky - neolejovat moc, aby olej nezatekl pod prazce. pry se stava, ze se prazec potom v drazce uvolni.

0 xLajků:

21

Re: údržba palisandrového hmatníku

A to já mám palisandr a beru to jednou doroka Cosmofenem(je to jakýsi rozpouštědlo těkavý) ale jen drobatko na hadříček, von ten hmatník potom celej vybledne a natřu to pak dvouma vrstvama toho netlejíciho oleje a zas je jak novej a krasně se leskne

R.G.Design Precision Bass, Jolana Rubín bas, Kustom KBA15, BX4500H+4x10" Hocke
0 xLajků:

22

Re: údržba palisandrového hmatníku

Jak jsem koupil - předávám doporučený postup na ebenové hmatníky u kontrabasů a bezpražcovek od Ondřeje Lišky:
Jednou za čas, nejlépe u příležitosti výměny strun, umýt hmatník technickým benzínem a pak jej otřít hadrem namočeným do oleje na údržbu žesťových nástrojů (hoboje a klarinety). Lze použít i lněný olej (potřeby pro výtvarníky) - už to tu psal Dan, případně i obyčejnou fermež. Nechat pár hodin vcucnout a pak pořádně vytřít/vyleštit do sucha.

Čtyřky: Ibanez MC924DS Half & Half (1982) + kontrabasy: masiv 4/4 s bassreflexem! (~1890) a polomasiv Cremona 3/4 (~1985)
Pětky: MTD fretless 35" od Ondřeje Lišky (2004) a Lakland 55-02 Deluxe (2005)
EBS TD650, EBS NEO-212 + 1x 15" JBL E-140 a do hospody GK MB150E-III-112
Autorizovaný záruční a pozáruční servis Yamaha, Ampeg a Line 6
0 xLajků:

23

Re: údržba palisandrového hmatníku

4ksch napsal:

Jednou za čas, nejlépe u příležitosti

Sorry, až mě zamrazilo kdesi pod zádama. Protože podobně to pak pokračovalo "Vítězného Února" ( pro mlaďochy, neznalých dějin jde o 25tý Únor - Vítězství pracujícího lidu).
Je-li tu nějaký moderátor, nechť promine vzpomínku na blížící se historickou událost.

0 xLajků:

24

Re: údržba palisandrového hmatníku

Plán údržby hmatníku splníme! S lněným olejem na věčné časy!

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

25

Re: údržba palisandrového hmatníku

4ksch napsal:

...Jednou za čas, nejlépe u příležitosti výměny strun, umýt hmatník technickým benzínem...

Technickým benzínem??

když chceš hamburger, dej si párek...
0 xLajků:

26

Re: údržba palisandrového hmatníku

Já čistím basu i kytaru polish&cleaner-em od Dunlopa, hmatník by sice ještě potřeboval natřít něčím výše doporučovaným, protože je čím dál světlejší, ale tělu to svědčí. Špína (úžasný kompozit potu, prachu a otisků od mastných pracek) jde krásně dolů suchým hadříkem.

Fender USA Standard Precision, Ampeg SVT350H, SVT410HLF, BA-110
Fender USA Stratocaster, Fender MEX Telecaster, Marshall 1987x, 1960AX
a spousta dalších krámů
Obě ruce levé
0 xLajků:

27

Re: údržba palisandrového hmatníku

James Jamerson (kultovní basák z Motown Records) třeba palisandrovej hmatník nečistil nikdy a nijak. Podle něj byl nános špíny na hmatníku "esencí funku"... big_smile big_smile

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

28

Re: údržba palisandrového hmatníku

mikulik napsal:

James Jamerson (kultovní basák z Motown Records) třeba palisandrovej hmatník nečistil nikdy a nijak. Podle něj byl nános špíny na hmatníku "esencí funku"... big_smile big_smile

Tenhle názor se mi líbí. Podobný názor je občas i na čistění činelů :-)

SX Vintage Series SPJ62+ (olše), DiMarzio DP122 (vintage 70s) + DP148
LTD Deluxe Phoneix 1004 (mahagon), SBS rozpínatelné H/P
apec: Bugera 1960 (Super Bass mod), LAB Series L4
reprobox: Hartke HX 115
0 xLajků:

29 Naposledy upravil: Janus98 (19. 10. 2016 15.51:42)

Re: údržba palisandrového hmatníku

Já čistím jarovou vodou a konzervuju balzámem na kůži, zatím mi kytary ještě nenafackovaly.

http://eshop.psihubik.cz/detail/udrzbov … 099000000/

Profil

GK 700RB-II, GK 410RBH, GK 410BLX, GK Backline 110,
Cort Action Bass 4, Fade Jazz Bass, Ibanez SR705TK, Schecter Omen 7
Boss ME-50B, AKG WMS40FLEXX
0 xLajků:

30

Re: údržba palisandrového hmatníku

Na radu zkušených používám mix 50% lékařský benzín a 50% leštěnku.
Hodí se na čištění strun i palisandr.hmatníku, pražců, ale i laku a kovových dílů. nesavé povrchy se musí utřít dosucha.
Na hmatník bezpražce (pokud není lakovaný) beru jen benzín a napouštím zpět voskem na parkety.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

31

Re: údržba palisandrového hmatníku

no nevim benzin bych asi na to nebral - navic uz to tu neni jak za komancu kdy nic nebylo k mani

na cisteni dreva a rozpousteni vsech moznych humusu je nejlepsi pomerancovy olej (take nazyvany limonen) - je to lisovany olej z pomerancove kury - dokonce kdyz si koupite pripravek na ostranovani lepidel ze samolepek tak je to jedna z hlavnich slozek

pri napousteni dreva se pouziva k redeni napoustecich oleju - je totiz naprosto ridkej jak benzin (a neuveritelne krasne voni)

oleju je velmi mnoho druhu

na hudebni nastroje se nejcasteji pouziva kameliovy olej (cajovnikovy) - je nevysychavy, dobre pronika do hloubky dreva a chrani velmi dobre proti UV zareni - jeho vyhodou je, ze je prakticky bezbarvy

podobne lze pouzit bodlakovy/svetlicovy olej (saflorovy) - pouziti stejne jako kameliovy, ale casem vysycha - da se koupit i samoobsluze jako olej na smazeni

na tmave hmatniky pouzivam i tungovy olej - ten drevo i vytvrzuje - dochazi k polymeraci oleje ve vrchni vrstve dreva

pri napousteni je dreva drevo vycistit limonenem

hradrikem nebo steteckem nanest jemnou vrstvu oleje a nechat cca hodku zasaknout a pak vzit ubrousek a naprosto dosucha utrit - nesmi se to tam nechat stat - silene by to lepilo a blbe se to odstranuje

limonen se da sehnat kolem 200-250Kc/l

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

32

Re: údržba palisandrového hmatníku

Na radu kytaráře dávám na palisandr lněnou fermež...

YAMAHA BB 735A (Dark Coffee Sunburst) | Kombo MINI CMD 121P + Box NEW YORK 151 RJ | HOTONE Ampero
0 xLajků: