1 Naposledy upravil: Kiwi (28. 02. 2015 14.05:33)

Téma: TC Electronic Ditto Looper

http://baskytara.com/img/m/954/t/p19f7ukrdm1r3f1om210ajmj58gi3.jpg

Fakta a popis:
Zcela jistě všichni znají poměrně revoluční miniaturní (a primitivní) looper od firmy TC Electronic. Firmy se rozhodla jit směrem miniaturizace a jednoduchosti a vytvořila pidilooper, které vlastně neumí nic jinýho než loopovat.
Jedná se o malinkou celokovovou krabičku s rozměry 41x90mm. Najdeme zde jen jeden vstup a výstup a potenciometr Loop level ovládající hlasitost nahrané a přehrávané smyčky. Vstup a vystup pedálu nejsou ve stejné výšce, nevlezli by se takhle vedle sebe umístěné. To může (a nemusí) někomu přinést problémy při umísťování vedle řady krabiček v pedalboardu.
Na pravé straně (kde je vstup) se nachází také vstup pro adaptér, který je podle mě umístěn dost nešťastně. Je zhruba ve stejné výšce jako vstup pro nástroj, takže pokud tam máte klasické pro propojovací kablíky mezi efekty, bude si to zavazet. To nemluvím o tom, že je nutné používat adaptér s lomenou koncovkou – v případě rovné by zase nešel vedlejší efekt dát dostatečně blízko (to je asi obecně problém napájení umístěného na boční straně).
Přímo nad napájecím výstupem je umístěn miniUSB vstup, kterým je možné přes počítač aktualizovat software. Neslouží k přenosu nahrané smyčky do PC.
Na spodní straně najdeme dvě hladké gumové protiskluzové plošky. Jejich efekt je ale minimální.
Krabička je true-bypass a kvůli velikosti ji není možné napájet baterkou, pouze adaptérem, který ovšem není součástí (myslím, že ta ty prachy co Ditto stojí, tam mohli nějaké levnější adaptér přihodit). Klasika 9V/centr negativ, looper bere maximálně 90mA.

Použití:
Jak už jsem říkal, je to prostý looper, oproštěný od jakéhokoli bubeníka, možnosti sterea či efektů sesmyčkou (to umí až další verze Ditto X2). Obecně bych to nazval „na domácí blbnutí“. Přesně pro mě.
Máme k dispozici délku smyčky 5 minut a neomezený počet overdubů. Samozřejmě že druhý a každý další overdub nesmí být delší než první nahraná smyčka. Loopy jsou ve 24-bit, nekompresované, to může být také pro někoho plus.
Konečně se dostávám k na mačkání velice příjemnému a hladce chodícímu footswitchu. Prvním šlápnutím nahráváme, druhým šlápnutím přestáváme nahrávat a smyčka se zrovna přehrává. Dvojitým šlápnutím smyčku zastavíme. Když je zastavená, tak opětovným šlápnutím smyčku opět spustíme (přehrává se od začátku). Kdybychom podrželi delší dobu, tak vše nahrané vymažeme.
K dispozici je také funkce Undo, což je oddělání poslední nahrané smyčky (podržení footswitche po delší dobu během přehrávání) a Redo, což je opětovné nahození právě smazané smyčky (taktéž podržením během přehrávání, funguje samozřejmě za předpokladu, že byla předtím použita funkce Undo).
LED dioda svítí barvou dle toho, co se právě děje. Červená když se nahrává, zelená když se přehrává (a vždycky problikne, když smyčka začíná jet znovu). V případě, že stopnete smyčku, bliká zeleně.
Smyčka také zůstane v pedálu uložená v případě, že ho odpojíte ze sítě. Hodí se to, když nějaké nápad doma vytvoříte a chcete to třeba demonstrovat spoluhráčům ve zkušebně (nebo naopak).

Zvuk:
Máme sice k dispozici neomezený počet overdubů, ale v případě baskytary musím říct, že takových 5-6 smyček už může znít dost zahlceně (samozřejmě zaleží na tom, co tam člověk hraje). U kytary by to asi nebylo tak výrazné.
Malou výhradu mám také k ovládání hlasitosti smyčky – zda se mi, že rozsah hlasitosti je dost malý, hlavně směrem nahoru (nejde příliš zesílit).
S celkovou kvalitou zvuku nemám myslím problém.

Závěr:
Když chcete jednoduchý looper bez všeho, klidně můžete jít do Ditta. V poslední době se samozřejmě objevila řada konkurentů vycházející z tohoto modelu jednoduchosti, já nakonec zvolil ale Ditto. Cena nového je asi 2700,-, já koupil na bazaru za 1800,- a poté mi pán ještě napsal, že na mně prodělal, že měl zájemce na koupi za 2000,-.
Předností je jistě velikost, která si samozřejmě vybírá určitou daň v podobě nemožnosti napájení baterkou či umístění vstupu, výstupu či napájení.
Celkově jsem s looperem spokojen, chtěl jsem ho jen na domácí blbnutí a nemám nějaké pódiové ambice.
Na závěr přidávám pěkné (a české) ukázkové video od Aivna a odkaz na manuál, kdyby někoho zajímal.

http://cdn-downloads.tcelectronic.com/m … nglish.pdf


http://www.youtube.com/watch?v=p8GwUui1T8w

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

2 Naposledy upravil: Lukáš (28. 02. 2015 14.51:16)

Re: TC Electronic Ditto Looper

Kiwi napsal:

Na pravé straně (kde je vstup) se nachází také vstup pro adaptér, který je podle mě umístěn dost nešťastně. Je zhruba ve stejné výšce jako vstup pro nástroj, takže pokud tam máte klasické pro propojovací kablíky mezi efekty, bude si to zavazet. To nemluvím o tom, že je nutné používat adaptér s lomenou koncovkou – v případě rovné by zase nešel vedlejší efekt dát dostatečně blízko (to je asi obecně problém napájení umístěného na boční straně).

Napájení na boční straně je jeden z největších failů co se týče uspořádání efektů na co nejmenší ploše, tady mi to (stejně jako u jiných efektů) dost nevyhovuje.

Kiwi napsal:

Malou výhradu mám také k ovládání hlasitosti smyčky – zda se mi, že rozsah hlasitosti je dost malý, hlavně směrem nahoru (nejde příliš zesílit).

Tak tak, ten rozsah není tak široký, jak bych si představoval.

Ještě bych podotkl, že mi trochu chybí další potenciometr, kterým by bylo možné nastavovat vstupní hlasitost nástroje (šéfovat to poťáky na base není úplně šťastný řešení - jedině mít na base jeden poťák pro celkovou hlasitost), ale vzhledem k velikosti efektu by ho nebylo možné nikam umístit (anebo by měl tak malý průměr, že by s ním nebylo možný nastavit vstupní citlivost dostatečně přesně).

Kiwi napsal:

S celkovou kvalitou zvuku nemám myslím problém.

Přijde mi, že to, co bylo zahrané, leze s naprosto stejnou dynamikou i frekvencemi z looperu. Zkoušel jsem nahrávat i jiné zvuky (drone, noise) a naprosto bez problémů i co se týče přebuzení hlasitosti (přímé srovnání s dalšími loopery ale bohužel nemám).

Fajn je taky to zachování smyčky v paměti po odpojení napájení: co mě překvapilo nejvíce, tak zůstává zachovaná i poslední nahrávaná smyčka, která jde poté opět zapnout/vypnout.

Jinak mám looper taky jen na domácí hraní a za ty peníze (tuším 2000 Kč z bazaru) jsem až na drobné detaily naprosto spokojený...

0 xLajků:

3

Re: TC Electronic Ditto Looper

Láká to, láká, ale po zkušenosti, mnohaleté, s looperem JamMan (Digitech), z toho Ditto nevychází dobře. Je fakt, že vlastně je to trend, kdy i Digitech i Boss oklešťují své staré mašiny "adabsurdum" a produkují jednošlapky s omezenou pamětí a funkcemi, ale ... co s tím? Je to nové za leckdy vyšší peníze než původní, nabouchaný, bazarově koupený, výrobek. Kdybych neměl Jammana, který má v podstatě neomezeně kytarových a baskytarových a varhanních vstupů (dáš si tam rozdvojtrojku a hlasitosti ovládáš na nástroji, ni? (nebo malý levný mix na ty kytary a klávesy do jednoho vstupu):)), mikrofonní 48 V vstup, linku zvnějšku na malý jack, metronom s 9 zvuky (i nějaké jakože bicí), zpomalení a zrychlení, jak si to našlapeš, 6,5 hod prvotřídního záznamu na 2G kartu, 99 tracků, nekonečné vrstvení, nekonečné možnosti úpravy v compu, je to i malý předzesilovač a mixák (ono to zvuk mění - je na každém, zda je to dobře či špatně), samozřejmě se to dá nějak ovládat i externí trojšlapkou, celkem jakoukoliv, asi bych si Ditto Looper koupil.
Kdo tu zkušenost nemá, nu, ať koupí a ať mu to hraje.

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

4

Re: TC Electronic Ditto Looper

woody napsal:

Láká to, láká, ale po zkušenosti, mnohaleté, s looperem JamMan (Digitech), z toho Ditto nevychází dobře. Je fakt, že vlastně je to trend, kdy i Digitech i Boss oklešťují své staré mašiny "adabsurdum" a produkují jednošlapky s omezenou pamětí a funkcemi, ale ... co s tím? Je to nové za leckdy vyšší peníze než původní, nabouchaný, bazarově koupený, výrobek. Kdybych neměl Jammana, který má v podstatě neomezeně kytarových a baskytarových a varhanních vstupů (dáš si tam rozdvojtrojku a hlasitosti ovládáš na nástroji, ni? (nebo malý levný mix na ty kytary a klávesy do jednoho vstupu):)), mikrofonní 48 V vstup, linku zvnějšku na malý jack, metronom s 9 zvuky (i nějaké jakože bicí), zpomalení a zrychlení, jak si to našlapeš, 6,5 hod prvotřídního záznamu na 2G kartu, 99 tracků, nekonečné vrstvení, nekonečné možnosti úpravy v compu, je to i malý předzesilovač a mixák (ono to zvuk mění - je na každém, zda je to dobře či špatně), samozřejmě se to dá nějak ovládat i externí trojšlapkou, celkem jakoukoliv, asi bych si Ditto Looper koupil.
Kdo tu zkušenost nemá, nu, ať koupí a ať mu to hraje.

Z toho vseho co pises bych vyuzil:
- nahravani smycky
- prehravani smycky
- zastaveni smycky

A tohle vsechno umi i Ditto big_smile Kdyz nekdo takovou hromadu veci neptorebuje, na co bych to kupoval i kdyz ano, je to rekneme vyhodnejsi?

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

5

Re: TC Electronic Ditto Looper

kiwi, naprostý souhlas a užívej.
Odhaduji tě tak, že za pár měsíců budeš kupovat looper "větší" ... a logicky, bazarově levnější. Ona s jídlem roste chuť smile)))
Já nakonec koupil looper osmistopý (jakože osm jammanů v jednom), multiefekt s hafo šlapadly a ještě nadupané, téměř nekonečné, bicí v jedné bedně, která je velká a těžká jak sviňa, nakonec to ani moc nepoužívám a prodám to.
Zlatá střední cesta je recept pro každého, ale každý má tu svou úroveň jinde.
Ditto jest, myslím, super. Vážně.
Ať to hraje.

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

6

Re: TC Electronic Ditto Looper

woody napsal:

Odhaduji tě tak, že za pár měsíců budeš kupovat looper "větší" ... a logicky, bazarově levnější. Ona s jídlem roste chuť smile)))

No vidim, ze me "opravdu velmi dobre" znas, ze tak soudis. Klidne se muzem vsadit, at je to zajimave. Ditto jsem kupoval po asi...nevim, roce? rozhodovani a vybirani. Nebyl to zadny spontanni kauf.

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

7

Re: TC Electronic Ditto Looper

Lukáš napsal:

Zkoušel jsem nahrávat i jiné zvuky (drone, noise) a naprosto bez problémů

Fakt? Já měl Ditto půjčený teda jen na jednu zkoušku a zkoušel jsem drone - základ byla plocha fuzzový basy a pak jsem zkoušel sem tam přidat nějaký další plochy a přišlo mi, že se hodně zahlcuje (jak zmiňuje i Kiwi). Dokonce bych řekl, že už po nějakých 4 vrstvách (ale úplně si to nepamatuju, už to je nějakou chvíli). Ty s tímhle problém nemáš?

Jinak větší variabilita hlasitosti by se mi taky líbila (rozdělit vstupní a výstupní), každopádně pro experimentování do zkušebny a pro koncerty na zahuštění zvuku by se mi nějakej jednoduchej looper hodil.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

8

Re: TC Electronic Ditto Looper

Hastur napsal:

Jinak větší variabilita hlasitosti by se mi taky líbila (rozdělit vstupní a výstupní)

Jn, ale to uz bychom se zase vzdalili od podstaty tohoto looperu - miniaturni a minimalisticky.

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

9 Naposledy upravil: Lukáš (01. 03. 2015 23.39:55)

Re: TC Electronic Ditto Looper

Hastur napsal:

Fakt? Já měl Ditto půjčený teda jen na jednu zkoušku a zkoušel jsem drone - základ byla plocha fuzzový basy a pak jsem zkoušel sem tam přidat nějaký další plochy a přišlo mi, že se hodně zahlcuje (jak zmiňuje i Kiwi). Dokonce bych řekl, že už po nějakých 4 vrstvách (ale úplně si to nepamatuju, už to je nějakou chvíli). Ty s tímhle problém nemáš?

Mám srovnání s nahrávání u 4 sekundového looperu v Digitech XDD Digidelay big_smile (a to není rozhodně odpovídající, páč je to hlavně delay a looper funkce je tam spíš bonus) a zvuková kvalita je u Ditta rozhodně lepší.

K vrstvení: přijde mi, že je to jenom o tom hledat právě ty zvuky, který se ti nezahltí dohromady svými frekvencemi. Možná právě díky širší frekvenční odezvě je snadnější ho zahltit, ale to jenom spekuluju (chtělo by ho přímo porovnat s Boss RC-2/3, Digitech JamMan Express XT apod.) Jinak co se týče fakt silných basů, tak ty jsem tolik nahrávat přes Ditto nezkoušel, abych nemlžil...

OT: K ovládání drone zvuků do smyček mi přišlo vhodnější použít EHX Freeze a volume pedály (a nejlíp klidně od každého dva kusy: viděl jsem naživo u Nicka Millevoie a byl to totální masakr smile).

0 xLajků:

10

Re: TC Electronic Ditto Looper

Lukáš napsal:

OT: K ovládání drone zvuků do smyček mi přišlo vhodnější použít EHX Freeze a volume pedály (a nejlíp klidně od každého dva kusy: viděl jsem naživo u Nicka Millevoie a byl to totální masakr ).

Na ten efekt jsem úplně zapomněl smile, je to zajímavej efekt a je fakt, že na drone má velkej potenciál. Zkusím najít nějaký videa to Nicka Millevoie a poslechnu co s tím vyvádí za věci. Sorry za OT

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

11

Re: TC Electronic Ditto Looper

Koupil jsem nuxdelay s 12s looperem a jak bylo receno, s jidlem roste chut, chci toho vic. Snazim se se svou holkou hrat prave neco jako black/drone, a prave proto ze ditto ma uplneh minimum funkci premyslim o koupi cehokoli jineho, hotone umi za stejnou cenu zpomalovat a zrychlovat smycky, da se neco sehnat na bazaru nebo nux loop core z ciny o litr levneji. Proc koupit min kdyz muzu mit vic...stve me ze nejakou kopirku neudelal behringe za litr nejaky looper

0 xLajků:

12

Re: TC Electronic Ditto Looper

Bass_Sick napsal:

stve me ze nejakou kopirku neudelal behringe za litr nejaky looper

no, Behringer užkopírovat nemusí, koupil TC, takže je jenom otázka času, kdy přijde výměna značky smile

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

13

Re: TC Electronic Ditto Looper

Bass_Sick napsal:

Koupil jsem nuxdelay s 12s looperem a jak bylo receno, s jidlem roste chut, chci toho vic. Snazim se se svou holkou hrat prave neco jako black/drone, a prave proto ze ditto ma uplneh minimum funkci premyslim o koupi cehokoli jineho, hotone umi za stejnou cenu zpomalovat a zrychlovat smycky, da se neco sehnat na bazaru nebo nux loop core z ciny o litr levneji. Proc koupit min kdyz muzu mit vic...stve me ze nejakou kopirku neudelal behringe za litr nejaky looper

Asi bych začal tím, dát si dohromady co všechno od Looperu budeš potřebovat a podle toho začít vybírat. Takhle to na 99% dopadne tak, že koupíš nějaký looper a během chvilky zjistíš, že ti chybí nějaká funkce. Co jsem viděl u nejrůznějších drone/ambient/noise projektů, které používali loopery, tak měli většinou krabice jako http://kytary.cz/boss-rc-300-loop-station/HN120881/ což je samozřejmě cenově hodně jinde.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

14

Re: TC Electronic Ditto Looper

Mám na prodej TC Looper/delay:

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRn4hWOuu-fm4vkhOvDZMq1oDRrJOjG_vAT_GTCIHDxEloCbHTkWqrkfkc

http://www.tcelectronic.com/flashback-x4-delay/

Nechce někdo?

Fodera Monarch 4, Fodera Emperor 5 , Fodera Monarch 4,  Ken Smith 4, Lakland US5, Lakland US4, Celinder JB4, STR 548, STR 549, DeGier Bebob 4, HotWire 5, Káča, Glockenklang+Vanderkley
0 xLajků:

15

Re: TC Electronic Ditto Looper

Hosi ne ze bych vam tu diskuzi a nabidky efektu nepral, ale neni na to lepsi misto nez recenze na Ditto?

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

16

Re: TC Electronic Ditto Looper

FilipBass napsal:

Nechce někdo?

kolik za něj chceš?
sorry za OT

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

17

Re: TC Electronic Ditto Looper

Co tak 4000?

Fodera Monarch 4, Fodera Emperor 5 , Fodera Monarch 4,  Ken Smith 4, Lakland US5, Lakland US4, Celinder JB4, STR 548, STR 549, DeGier Bebob 4, HotWire 5, Káča, Glockenklang+Vanderkley
0 xLajků: