1 Naposledy upravil: Kubš (13. 02. 2010 10.01:26)

Téma: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

Fender Jazz Bass American Deluxe FMT
2005, USA
v čr 40-70tis podle nálady kytary.cz   

Model který spolus s Victor Bailey, Marcus Miller V apod. patří mezi vrchol seriové výroby značky Fender, výš už jsou jen custom shop modely. Zlý jazykové tvrdí, že je fender přestal dělat protože stály polovinu co CS a byly ale jen o "prsa" horší než CS, toto tvrzení zřejmě následující recenzí vyvrátím.

Jedná se o model, který má stejně jako normální Deluxe USA zmenšené tělo, navíc má top (různé druhy pěkného luxusního javoru ovšme tlouštka je asi 0,5 cm takže zvukové vlastnosti asi spíš nic a jde jen o estetiku), krk je vykládán perletovými čtverci,podél hmatníku je nádherný binding hardware je "luxusně" zlatý. Můj kus měl dva kusy nádherně vykreslené olše - hustá léta. Kobylka nabízí možnost uchytit struny skrze tělo nebo v kobylce. Basa je osazena SCN (popř NOiseless u starších kousků) snímači a 3 pásmovou elektronikou (18V).

Dalším "vtipným" tvrzením spousty emerických basáků je, že se jedná o Fendří klon Sadowskyho basy a často s usměvem dodávají, že se kruh klonování uzavřel big_smile

Zvukově se jedná o (skoro)perfektní basu, slovíčko skoro značí první problém který basa  má(a všeobecně všechny deluxe modely), jedná se o naprosto průměrnou elektroniku která spolu s velmi průměrnými snímači strhává basu o 1-2 třídy níž. Elektronika je nechutně náchylná na statické ruchy.  Tím pádem jakkoliv noiseless jsou snímače odolné proti singlovému brumu je to na prd poněvadž někde udělali konstruktéři chybu a elektronika prostě prská. Snímače zvukem base neublíží, ale (a ted se omlouvám možná zavedu trošku voodoo který nemám tak rád) basa se na sucho chovala zvukově uplně jinak než poté přes aparát. Na sucho vrněla jak kotě, náááádherný zvuk. Po zapojení se naopak ozýval moderní "mid-scooped" zvuk. Korekce na base fungují vcelku dobře, nejsou tak přátelské jak na MusicManu, ale dá se s nimi pracovat. Nejvíc mě zaujal potenciometr výšek který dokázal docela příjemně umravnit "aktivní charakter" basy. Celkově sem se zvukem neměl problém, ale v té base je schováno daleko víc, v klidu by mohla konkurovat dražím kouskům za cenu o dost nižší (třeba hi-end elektronika a snímače). Nechci krizovat RD sekci Fenderu, ale něco mi říká, že moc nepřemejšlej, když na basu s krásným dřevem a krásným zvukem daj snímače a elektroniku která ma svůj charakter tak silný, že přehluší dřevo nástroje....

Dalším problémem basy bylo zpracování, basa člověk na první pohled, na první týden, možná měsíc dokonale omámí, jedná se opravdu o umělecké dílo....ovšem o to víc bolí ty do zad bodající kudlu, pokažené detaily. Po naprosto fušersky provedené elektronice (kteoru ovšem je to nejmenší vyměnit) je tady jiný ZÁSADNĚJŠÍ problém. Basa měla mezi krkem a tělem díru zvící úschovny kreditních karet. Rozumím že perletový hmatník je symbol 70´s fenderů a stejně tak naprosto ubohé zpracování ale přeci jen nemusí si dneska brát za vzor vše co bylo tenkrát....

Další sice minoritní problém, ale zamrzí - basa nechtěla přistoupit na příjemný setup resp. dohmat. Nemluvě o ne uplně ladících vysokých polohách.


Co říci závěrem, basu jsem koupil z USA za 20 tis(ne nějak vyjímečně nízká cena), a i přesto mě výše uvedené problémy SRALY. Koupit tohle za 70 tis, tak asi po čase zastřelím prodavače (těch humus detailů si přes tu všechnu krásu napoprvé stěží všimnete). Takže pokud vás někdy zaujme drahý Fender dejte si pozor, oni sou asi fakt prasata....nemluvě o kouscích na českých prodejnách.

Celkově problém téhle basy je přes všechny super vlastnosti, který je řaděj VELMI vysoko (snad i k té cenovce 70 tis) je, že pak přídou hrůzné noční můry výše popsané. Vím, že tahle recenze je nepřiměřeně kritická, ale tahle basa je výstavní skřín Fenderu a musí snést ostrá měřítka...o to horší je když se i nižší serie jeví jako velmi dobře zpracované....tohle fakt zamrzí

Pokud narazíte na FMT, prohlídněte si důkladně nástroj, počítejte s výměnou elektroniky a za 30 tis v klidu kupte, dostane se vám (v případě hezky zpracovaného kusu) VELMI VYSOKO stojícího nástroje...pokud narazíte na můj kus....vymamte slevu big_smile:D (sem prachant)


Mezera

http://student.fsid.cvut.cz/~vyvadjak/fmt/P1390421.JPG
Basička
http://student.fsid.cvut.cz/~vyvadjak/fmt/P1390424.JPG

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

2

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

.. kurnik teda tos mě rozstřílel, vždycky jsem z těchle nástrojů měl pocit "top" -ovšem je pravda že je třeba delší zkušenost .. divím se fendru hmm

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků:

3

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

Hele Wimpy, no nazdáár :-)

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

4

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

Je to mozna trochu OT, ale ze zaberu z tovarny American Fender jsem mel tak trochu "mexiko pocit", protoze tam snad nebylo videt nikoho jineho nez mexicany. :-) :-) Kritika me taky prekvapila, prece jen sem si myslel, ze tohle Fender nema zapotrebi.

0 xLajků:

5

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

Yetti napsal:

z tovarny American Fender jsem mel tak trochu "mexiko pocit", protoze tam snad nebylo videt nikoho jineho nez mexicany. :-)

heh koukni se na pana Vinnieho Foderu... řekl bych že o národnosti ty nástroje nebudou - záleží na materiálech a průběžné i výstupní kontrole

0 xLajků:

6

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

takhle jak na to koukam, tka to vypada ze ta mezera je dokonce na jedne strane vetsi, nez na druhe...teda jestli to neni fotkou...?

anybody wants to get mellow, you can turn around and get the fuck out of here
0 xLajků:

7

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

Ausländer napsal:

heh koukni se na pana Vinnieho Foderu... řekl bych že o národnosti ty nástroje nebudou - záleží na materiálech a průběžné i výstupní kontrole

Pokud je to v baskytarovem prumyslu stejne, jako v tom co jsem zatim poznal(automobily, spotrebni elektronika, merici technika, strojirenstvi... :-) ), tak to potes koste. Casto jsem mel dojem, ze ty outsourcovane vyrobky zivi materskou fabriku, ve ktere si management vali koule a procita ksichtoknihy a dulezita diskusni fora o vareni :-) . Toto ma byt jen trocha skepse, nikdy jsem pro Fender nepracoval :-) .

0 xLajků:

8

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

Když se podíváš na razítka na patách krků fendrů ze 60' a 70' let, tak neuvidíš prakticky jiný, než mexický ména- Torez, Benitez, Miguel.. atd. Mexičani ve Fendru nejsou žádnou novinkou posledních let.

http://i964.photobucket.com/albums/ae127/tokopetok/Fender%20Jazzbass%201978%20Natural%20relic/DSC08620.jpg

0 xLajků:

9

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

davidak napsal:

Mexičani ve Fendru nejsou žádnou novinkou posledních let.

asi tak, hodne cenene precliky z posatku 50tych let maj v kapse krku podpis Tadeo Gomez, mam pocit ze tak3/4 delnasu v te boude, kde fender zacinal byli mechikanci, tak co jako? .sorry za zasirani recenzi, klidne mazte...

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

10

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

Tak to čumim, já myslel, že kobyla mimo osu je záležitost Cort-ů. Já sem ji posouval cca o 2,5mm (Cort GB 95).

handmade precision bass (fender fake logoed & fake relic) SBS pickups + active blender, Yamaha BB 435, Fender modern player 5, MTD 5, markbass LM III, soundelirium  the 12.6.1. + 15.5.  sustainer bayger, DOD deep freeze chorus, art studio v3, Ibanez bass synthesizer SB7, korg pitchblack poly, zoom b3
Klašter 12
0 xLajků:

11

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

lajdák je Fender a ne ty dělníci tam smile

Fender si prostě spočítal, že množství fajnšmekrů o který přijde když sníží kvalitu sériový produkce neni tak hrozný, jako ty náklady, když se to bude ve velkým objemu dělat kvalitně smile Takže podle toho co jsem si mohl důkladně přehrát několik kousků fenderů deluxů a standartů, tak ze sedmi kusů hrál dobře jeden.

Ale furt to uměj udělat dobře...jenže se jim mimo custom shop, kde si to nechaj dobře zaplatit, moc nechce smile

vtipný je, že jsem došel k tomu, že prostě najít krutej nástroj pod padesát tisíc je spíš velká vyjímka než "skoropravidlo". Odtud ceny zakázkové výroby nástrojů u nás.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

12

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

ale tak na kvalitu kaslem ne, fender je prece overenej nastroj a vsechno ostatni je jenom pokus o priblizeni big_smile

anybody wants to get mellow, you can turn around and get the fuck out of here
0 xLajků:

13

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

hovno smile ...fender je normální nástroj pro normální basáky,ale pravda nic pro hnidopichy a teoretiky big_smile

0 xLajků:

14

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

presne na tebe jsem myslel kdyz jsem ten prispevek psal big_smile

anybody wants to get mellow, you can turn around and get the fuck out of here
0 xLajků:

15

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

pekelnik napsal:

hovno smile ...fender je normální nástroj pro normální basáky,ale pravda nic pro hnidopichy a teoretiky big_smile

zas si dlouho nešáhl na MM co....ono ho to zas přejde - to on vždycky láteří jak je Precl a Fender geniální a pak si šáhne na profi nástroj a týden mlčí...sou to takový pekelníkovský periody big_smile:D:

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

16

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

Kubš napsal:
pekelnik napsal:

hovno smile ...fender je normální nástroj pro normální basáky,ale pravda nic pro hnidopichy a teoretiky big_smile

zas si dlouho nešáhl na MM co....ono ho to zas přejde - to on vždycky láteří jak je Precl a Fender geniální a pak si šáhne na profi nástroj a týden mlčí...sou to takový pekelníkovský periody big_smile:D:

jako ze si sahne na MM a dostane z toho kramy a celej tejden pak steky mlci big_smile
rofl

anybody wants to get mellow, you can turn around and get the fuck out of here
0 xLajků:

17

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

KreuZ napsal:

jako ze si sahne na MM

tak na MM naštěstí už nešahám big_smile

0 xLajků:

18 Naposledy upravil: arewee (04. 03. 2016 17.05:21)

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

ahoj, mam deluxe model active 4 str. z roku 1998 a ten zvuk me sere taky.....jak pises, tak praska. Jakou elektroniku bys na tohle doporucil? muzete nekdo poradit? Jen to co mate opravdu vyzkousene.
Nevite někdo prosím o jaké snímače jde na mé baskytaře? Chtěl bych nechat vyměnit aktivni elektroniku za pasivní a zajímalo by mě, jestli tam můžu nechat stávající snímače. díky moc za radu.

0 xLajků:

19

Re: Fender Jazz Bass American Deluxe FMT

Kubš napsal:

problém který basa má(a všeobecně všechny deluxe modely), jedná se o naprosto průměrnou elektroniku která spolu s velmi průměrnými snímači strhává basu o 1-2 třídy níž

 Nějakej čas mi vrtalo hlavou, jestli by u mého jb osazeného stejnými snímači a aktivkou taky nestálo za to udělat kompletní výměnu. Na paměti mi vytanul pětistrunný jb od Petera Jurkoviče, který mi před lety prošel rukama. Byl osazen snímači a aktivkou od Juraje Turzy, tedy Kent Armstrongy, a hrál ve všech směrech perfektně. Tělo bylo rovněž olšové, hmatník taktéž javorový, takže jsem měl teoreticky slušnou šanci se onomu zvuku dosti přiblížit.

Mému rozhodnutí výrazně pomohl sám pan Turza. Napsal jsem mu mail s popisem snímačů na Peterově jazzbassu a prosbou o radu při výběru správného modelu 26. prosince kolem deváté večer s předpokladem, že se k němu dostane někdy bůh ví kdy po silvestru a pak třeba odpoví. Odpověděl za cca 30 minut. Bylo mi až trapný, že ho otravuju ve sváteční čas, nicméně jeho zdvořilé a velmi přátelské odpovědi mě utvrzovaly v tom, že mu to evidentně nevadí. Pár dní po Novym roce přišly od pana Turzy v krabici od plnotučnýho mléka (jak příznačný) snímače řady Classic a dvoupásmová aktivka KSBT.

Krátce na to jsem zavítal do Josefova Dolu k Radkovi Večeřovi (zdejší člen opoceCZ) na výměnu obou kompletů, do který bych se sám po několika předchozích neuspokojivých pokusech znovu neodvážil jít. Nutno dodat, že odvedl perfektní práci a já mu tímto ještě jednou děkuju.

Vše vyšlo perfektně, feeling Jurkovičova jb se fakt dostavil. Zvuk je oproti původnímu osazení hravější, barvitější, více reaguje na dynamiku, pocitově trochu tenčí (přece jen má blíže k modernímu V), nicméně pod kapelou perfektně pevnej a srozumitelnej ve všech polohách. Pro mě osobně rozhodně použitelnější.

Netroufám si říct, že origo Fender snímače a aktivka byly špatný. Ostatně třeba na Talkbassu mají spoustu příznivců. Spíš mě zarazilo, jak málo informací se dá na netu vysondovat o KA, a tím nemyslím přímo stránky výrobce, ale spíše různé recenze a hodnocení běžných uživatelů. Tu a tam nějaká spíše kusá zmínka (ostatně tady jsem taky pár zmínek našel- poslední přidal myslím Viktor nějak koncem minulýho roku), ale co je sympatický- snad až na jednu výjimku všechny hodnocení vyloženě pozitivní. A k těm se přidávám i já. Záleží samozřejmě na vkusu, ale podle mě Armstong v tomhle případě tak trochu nakopal Fenderovi prdel..

Fender American Professional II Precision -> Aguilar TLC Compressor -> TECH 21 VT Bass v2 -> Markbass Little Mark Tube -> Markbass Standard 108HR
0 xLajků: