1

Téma: Náhrada za oldskůl repro Peavey 15" nejspíš Black Widow

Zdravím kolegy basáky,

řeším teď jeden problém a jsem dost nerozhodnej, tak bych se chtěl zeptat na nějaké ty rady, tipy, prostě co vás napadne...

Jde o to, že jsem si jako druhej apec pořídil starý Peavey ze sedmdesátých let. Úplně suprovej zvuk, fakt spokojenost, jediná věc, že reprák v 4ohm bedně 1x15" už má fakt hodně za sebou a už by zasloužil vyměnit. Mimo jiné má dost nízkou účinnost (8 ohmovka, co mám je o dost hlasitější, než tahle 4 ohmovka), což dost omezuje použitelnost a i ta barva zvuku už je za horizontem.

Hledám teda reprák na výměnu v cenové relaci kolem 3000 Kč. Je to patnáctka a chtěl bych, aby měla 4 ohmy (i kvůli druhýmu apecu). Původní reprák je poněkud neidentifikovatelný, ale asi to bude nějaká extra stará Black Widow. Zvláštní znamení - má čtvercový magnet. První reprák, co jsem kdy se čtvercovým magnetem viděl.

Samozřejmě jsem hledal na netu i naměřil bednu a použil pro výpočty WinISD, ale jsem teď trochu bezradnej.

WinISD výstup

Tady je výstup z těch mejch měření/výpočtů - bílá lajna je současná Black Widow 1502, červená Eminence Delta 15LF, modrá Celestion BL15-300X a zelená neodymová Celestion BN15-300X.

Celková odezva na frekvenci asi bude ale kombinace výše vypočtené křivky s křivkou odezvy jednotlivých reproduktorů, ne? To by trochu změnilo vyznění těch výpočtů.

Druhá věc je, že ten neodym mě láká kvůli nízké váze a je teď ve slevě na dancefloor.cz za 3 tyče, ten Eminence Delta váží 2,5x tolik.

Nebráním se ani originálu, jen nevím, kde u nás sehnat.

Za případné podněty předem děkuji! smile

Zabij hlavu a tělo umře taky...
0 xLajků:

2 Naposledy upravil: MartinXC (15. 11. 2015 14.26:43)

Re: Náhrada za oldskůl repro Peavey 15" nejspíš Black Widow

Zkus si nasimulovat Delta Pro 15A, případně Kappa 15A - viděl bych je jako adekvátní náhradu, měly by vyjít bez těch hrbů.
Případě by se dal vyladit 18sound 15w700 nebo 15mb700 - ten ti můžu půjčit na otestování.
Anebo starý EV 15 - ale píšeš že chceš modernizovat ...

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

3

Re: Náhrada za oldskůl repro Peavey 15" nejspíš Black Widow

Díky za tipy. Je to teda 8ohm, ale zas ta účinnost... Akorát ta váha, to je teda něco, tomu jsem se chtěl vyhnout. sad

Zabij hlavu a tělo umře taky...
0 xLajků:

4

Re: Náhrada za oldskůl repro Peavey 15" nejspíš Black Widow

No jestli se nepletu, tak ten původní box má tak 25 kilo bez repra?
V tom případě bych řešil zvuk a ne váhu - ten rozdíl 4kilo zas tak poznat nebude.
Ale je fakt že za trojku nejsou ani jeden z těch Eminenců.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

5

Re: Náhrada za oldskůl repro Peavey 15" nejspíš Black Widow

já hlasuju pro Eminence Kapa - mám už pátej aparát,  ale ten reproduktor furt přehazuju, páč hraje prostě suprově... ve všem, v malým boxu, ve velkým boxu,  v olsdkůlovým kombu , v normálním kombu....  stál mě přes 4 litry, je těžkej jako kráva, ale hraje.  A to hádám že už brzo bude plnoletej smile

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

6

Re: Náhrada za oldskůl repro Peavey 15" nejspíš Black Widow

Patnáctku Kappu ti mohu prodat (za symbolických 2750,-), je novej, jen vyzkoušenej v kombu, nakonec jsem extra bednu nestavěl, do komba vrátil to, co tam bylo. Je to tedy 8 Ohm, s tím nic nenaděláme.

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

7

Re: Náhrada za oldskůl repro Peavey 15" nejspíš Black Widow

Ono to má i s reprem kolem 25 kg, ale má to jen jedno madlo - asi byli v roce 1978 muzikanti silnější smile Jen pro upřesnění, bedna má nějakých 108 litrů a je vyladěna na cca. 43 Hz. Krmit to chci Pivíčkem Century 200 Bass, 100w R.M.S./4 ohm, , full analog tranďák, luxusní build-in fuzz B-)
A používat to chci čistě na 4ku.


Ale jinak ty Celestiony vůbec, všechny ostatní jmenovaný vycházej líp. Nějak jsem nenašel, kde by se daly ty 18sound sehnat, ale použít by asi šli. Nicméně ty Eminence se daj celkem sehnat a nejsou zlý.

Prve jsem koukal na tu Delta Pro 15A, na netu jsem našel za 3,5 tyče, 8ohm, vysoká citlivost, ale asi nebude mít moc charakter. Musím uznat, že ta Kappa nevypadá vůbec špatně. Nejvíc se mi líbí ta 4ohmovka, ale ta 8ohmovka má vyšší citlivost. No nevim, za ani ne 3 tyče je to férová cena, kór když to repro už je aspoň trochu zajetý, ale zas při tomhle nízkým výkonu jsem rád za každej decibel, aby to bylo aspoň trochu slyšet ve stereu... :-/ Bicák do toho vždy řeže, jak kdyby měl někoho zatlouct do země (a to nehraju metal big_smile )

Kappa 15 8/4 ohm
Kappa 15 - modrá 4ohm, červená 8ohm


???

Zabij hlavu a tělo umře taky...
0 xLajků:

8

Re: Náhrada za oldskůl repro Peavey 15" nejspíš Black Widow

Tož rozvažuj, repraky hier ... smile.

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

9

Re: Náhrada za oldskůl repro Peavey 15" nejspíš Black Widow

Jeden 18sound 15mb700 mam na prodej (3500) - v zaruce, nepouzity z nedotazeneho projektu. Muzu pujcit na vyzkouseni. Pravda, je spis do 60-70l a ladeni nejlip na 55Hz.- zni jak velka 12" :-)
18sound se daji koupit na www.1111.sk.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

10

Re: Náhrada za oldskůl repro Peavey 15" nejspíš Black Widow

Tak aby tady bylo po nějaké době i nějaké to rozuzlení...

Z ekonomických důvodů jsem dal přednost té Kappa15 od woodyho. Je to teda konkrétně Eminence Kappa 15LFA 600W/8ohm.
Těžká kráva (9,5 kg), ale zvuk výbornej. K bedně sedne dokonce líp než původní Black Widow:

Kappa15LFA vs. Black Widow

Vzhledem k navýšení výkonu bylo potřeba vytlumit bednu, která byla do té doby bez jakéhokoliv tlumení (když teda nepočítám výstuže). No vono nakrmit to full 600 W, tak by ta bedna asi vodlítla, ale tlumení dost pomohlo a pročistilo zvuk. Použil jsem jeden panel 100x50 cm nejlevnějšího akustickýho tlumení z Bauhausu za kilčo a jen jsem ho narval dovnitř, aby tam tak nějak drželo.

Výsledek jsem dneska pořádně provětral - přihodil jsem k tomu Pivíčku druhou 8ohm bednu - 2x10 Warwick WCA 211 Pro a pouštěl do toho 300W zesík. Zvuk naprosto skvělej. Dost jsem si to užil, bedny si výborně sedly a pěkně se doplňovali. Ta dvoudesítka s tweeterem dodávala konkrétnost a Peavey mohutný tělo, přitom s tím charakterem posílených vyššých středu u té Kappa 15 se spolu pěkně prolínaly, takže ta 15ka nebyla jen sub... smile
Nejlíp to znělo s masivním overdrivem (bass boost-->Ibanez PD7-->klon Catalinbread WIIO[-->phaser]-->nabuzená lampa v předzesilovači). Až si z toho kytarista sedl na prdel big_smile

Ještě jsem zvědavej, jaká je ta bedna do sterea. Až se budu moooc nudit tak to vyzkouším. Každopádně díky všem za radu a ochotu, myslím, že tento problém skončil happy endem... smile

Zabij hlavu a tělo umře taky...
0 xLajků: