1

Téma: Chrčí repro

Zdárek, chtěl bych se zeptat, nedávno jsem koupil bednu na staro, kopii Mesy 4x10 ... při předání se mi to tak nějak nezdálo, nebo jsem si na to zkrátka nedal pozor, ale dnes, co jsem konečně našel čas ji víc vyzkoušet, jsem zjistil, že ve všech čtyřech repro divně chrčí ve spodních frekvencích, ovšem když zahraju třeba prázdny H, nechám ho znít a prstama se trochu dotknu repro, tak chrčení přestane. Praskly určitě nejsou a jsou tam docela kvalitní a výkonný repra B&C Speakers 10plb76-8 o výkonu 400W. Nic okolo nechrčí, jde to z těch reproduktorů, když se jich dotku a trochu přitlačím tak to přestane... co by to mohlo být? :-( díky box

Music Man Club #2,
Ampeg SVT-4 PRO, Korg DTR 2000, Darkglass B7K
Mesa Boogie PowerHouse 4x10
0 xLajků:

2

Re: Chrčí repro

Když se dotkneš okraje repro,myslíš? Nebo přímo membrány? smile
Pokud okraje,pak by mohly být u repráků jen povolené šrouby. Jinak nevím,ty PLB76 by podle všeho měly být prakticky nezničitelné. Je pod repráky nějaké těsnění? Nebo ozvučnice potažená kobercem?

educated in shopping and wasting time
blankly staring at the screens
am i already clever enough?

Duplo domeček fanclub #1
0 xLajků:

3

Re: Chrčí repro

Mrkni do bedny, jestli tam není něco uvolněné.
Měl jsem bednu, kde se uvolněné tlumení dotykalo membrány a při vyšších hlasitostech to chrčelo.
Trocha lepidla a byl pokoj.
Taky je někdy slyšet luft co pumpují membrány skrz jackovou díru...

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

4

Re: Chrčí repro

Možná pitomost, ale jsou repráky pořádně dotažený k bedně? Setkal jsem se s něčím podobným,...už nevím co to bylo za bednu, ale repráky-šrouby nebyly pořádně přitažený k bedně a chovalo se to podobně. roll

0 xLajků:

5 Naposledy upravil: Torrman (11. 09. 2015 20.31:32)

Re: Chrčí repro

zkuste mrknout na video, dělá to od druhé až třetí sekundy ... ono to ten mobil moc nepobírá, ve skutečnosti to je slyšet víc ...v podstatě je to nejvíc slyšet tak od 3 do 6 sekundy https://www.youtube.com/watch?v=PzBVLE1TCeQ

Jinak myslim, že uvolněné tam asi nic nebude, ale udělám pro jistotu demontáž repro a uvidím co a jak...

Utažené to je dost, to jsem zkoušel roll

Music Man Club #2,
Ampeg SVT-4 PRO, Korg DTR 2000, Darkglass B7K
Mesa Boogie PowerHouse 4x10
0 xLajků:

6

Re: Chrčí repro

Vypadá to na něco uvolněného - hlubší zvuk = větší výchylka = drnčí, nebo?
Jestli k tomu máš chuť, tak vyndej repra a jedno po druhém zkus bez ozvučnice...přesto bych vsadil na mechanický problém uvnitř boxu. Proklepni spoje v bedně, ozvučnici, jestli není něco naštípnuté, atd.
Nebo ozvučnice zkřivená = dotažená repra se mírně pokřiví a přidrhává cívka - zkus rukou zatlačit na membrány, jestli nechrochtnou.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

7

Re: Chrčí repro

když se zatlačí na samotné repro-nesmí tzv. chrochtnout,jak tu chlapci popisují-drhnula by cívka a to je zralé na přemotání v lepším případě.Proti povolení matek na šroubech držících repro existuje jednoduchá finta-dala by se nazvat i jako dvojitá.K matce se utáhne ještě kontramatka a celé se to ,,oblemtá"silikonem,nebo akrilátem.Je prakticky nemožné,aby se to samovolně povolilo a rezonovalo.čauwec J.

Trace Elliot Club #6 basa ATK-305 Ibanez,hlavaTE- AH 400 SMX,box TE-1028H a TE-1818 ,ladička Sabine RT7000 USA
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: Torrman (12. 09. 2015 11.43:13)

Re: Chrčí repro

Tak jsem se podíval dovnitř, nikde se nic repráků nedotýká, bedna je bytelně stavěná, uvnitř ozvučnice zřejmě žádný problém nebude, chrčivý zvuk vychází přímo z reproduktorů ... tady ještě jedno video kde je to poznat víc https://www.youtube.com/watch?v=JaPCC7wyBxM

Music Man Club #2,
Ampeg SVT-4 PRO, Korg DTR 2000, Darkglass B7K
Mesa Boogie PowerHouse 4x10
0 xLajků:

9 Naposledy upravil: Matej (12. 09. 2015 12.01:23)

Re: Chrčí repro

Nefouká to pod tou hornou?  ...zkusil bych jí odšroubovat.

0 xLajků:

10

Re: Chrčí repro

To druhé video je lepší: podle charakteru zvuku bych hledal buď odtržený okraj membrány nebo středicīho pavouka anebo prasklinu či otvor v bedně pod čalouněním, kudy utíká luft. Začni u repro - odpoj a vyndej 3, vyzkoušej a pokud ten poslední bude ok, pak po jednom vracej anebo přehazuj po jednom a zase zkoušej. Tohle by mělo posunout poznání o kus dál.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

11

Re: Chrčí repro

Něco podobnýho mi dělaly obě bedny (2x10 a 1x15), sotva jsem je dostavěl, už jsem měl objednaný převinutí cívek...
A světe div se - dělal to zesilovač, stačilo stáhnout gain z půlky na třetinu ( a samosebo přidat na volume)

Dodnes jsme nepochopil proč, ale protože jsem v tý době měnil i kytaru (nově pasivní), mám za to, že to mělo co dělat s kmitočtovejma charaktzeristikama preampu, protože to dělalo jen když jsem basu zapojil přímo do zesilovače, s Hartke preampem to nedělalo.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

12 Naposledy upravil: Torrman (12. 09. 2015 17.13:09)

Re: Chrčí repro

No je fakt, ze gain jsem mel hodne vytavenej oproti masteru... tak ze by to delala svt 4ka? Jinak ty repra jsem schvalne detailně prohlizel jestli neni nekde prasklina ale vypadaji skutecne jak novy a nikde nic, ale vyndam je a zkusim po jednom, byť se mi zda ze to delaji vsechny ctyri...pak se ozvu jestli jsem nejak pokročil :-)

Music Man Club #2,
Ampeg SVT-4 PRO, Korg DTR 2000, Darkglass B7K
Mesa Boogie PowerHouse 4x10
0 xLajků:

13

Re: Chrčí repro

Pokud ti repra přijdou jako nová, tak začni tím nastavením zesīku, to je jednodušší, bez šroubováku :-)

Je to tranzistor, ten by měl hrát stejně do repra jako do spirály vařiče.
Ale jestli se z konce bere nějaký impuls pro řízení pracovního bodu lamp v preampu nebo pro limiter (netuším) pak to možné je - každá bedna se na zesíku chová po svém díky proměnlivé impedanci v oblasti rezonančního kmitočtu reproduktoru. A obzvlášť otevřený box, kde jsou repra tlumená nedostatečně na frekvencích bassreflexu, kde to umí při velké výchylce a těžké membráně něco taky generovat zpátky.

Držím pěsti ať to odchytíš!

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

14

Re: Chrčí repro

Tohle mne dělal subwoofer v autě. Membrána má dva závěsy. Byl odlepený ten u cívky. Trochu lepidla a bylo opět ticho.

Brnkám v DreamFloyd a Elán CZ
0 xLajků:

15

Re: Chrčí repro

Tak jsem pokročil dále, a mám docela nemile zjištění, asi i příčinu a sice, že na všech reproduktorech je prasklina v této části http://baskytara.com/img/m/3112/t/p19v44gd2mqrn1sdb1vbn1v0b1mn23.jpg http://baskytara.com/img/m/3112/t/p19v44gi6f1rhivs7ffn14t61piv5.jpg

Dá se to nějak opravit? Já doufám že joo :-(

Music Man Club #2,
Ampeg SVT-4 PRO, Korg DTR 2000, Darkglass B7K
Mesa Boogie PowerHouse 4x10
0 xLajků:

16

Re: Chrčí repro

A že je to na všech?...to je docela divný. Ale to by se dalo myslím zalepit. smile

0 xLajků:

17

Re: Chrčí repro

jojo na všech, fakt že jo ... někde menší, někde větší, ale bohužel na všech... Bude lepší to zavést někomu povolanějšímu, nebo bych to zvládl sám? Popř. čím to lepit?

Music Man Club #2,
Ampeg SVT-4 PRO, Korg DTR 2000, Darkglass B7K
Mesa Boogie PowerHouse 4x10
0 xLajků:

18

Re: Chrčí repro

Hmm v okraji = nejhorší možné místo :-( Okraj membrány dostává zabrat nejvíc.

Zkus vrátit prodávajícímu. Nebo z něj vytáhnout jak se tohle stalo.
Pak google s dotazem jak tohle opravit.

Nebo v Prodance se poptej jestli nemají nějakou textilní lehkou pásku na lepení membrán repro. Musí to být nějaká lehká, pružná a dobře přilnavá lepicí páska, se zpevněním

Já bych vyhrabal kousek modelářského potahovacího papíru na křídla letadel nebo hedvábí atp, a lepil bych herkulesem z každé strany záplatičku s okrajem 5mm kolem trhliny, a po zaschnutí ještě přelakovat jednou vrstvou lepidla. nechat uschnout 24 hodin a pak by to mělo fungovat.
ty repra mají silný magnet a tuhou membránu, tedy by malá záplata neměla příliš změnit parametry.

Další možnost je obrátit se na nějaký servis - viz diskuse zde o opravách repro.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

19

Re: Chrčí repro

Napsal jsem mail do AC- Akustika, tak snad mi odpoví, pak dám vědět smile zatim díky

Music Man Club #2,
Ampeg SVT-4 PRO, Korg DTR 2000, Darkglass B7K
Mesa Boogie PowerHouse 4x10
0 xLajků:

20

Re: Chrčí repro

otázka je, jestli je to příčina nebo důsledek...

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

21

Re: Chrčí repro

Chyba bude jinde. To by jsi musel mít utrženou membránu nejmíň ze třetiny.

Brnkám v DreamFloyd a Elán CZ
0 xLajků:

22

Re: Chrčí repro

To myslíte že to chrčení nebude tím? Já bych řek že jo, dělá to na všech čtyřech a na všech čtyřech ta prasklina je, takže by to i odpovídalo. Každopádně tak i tak je to vada... uvidí se po nějaké té opravě smile

Music Man Club #2,
Ampeg SVT-4 PRO, Korg DTR 2000, Darkglass B7K
Mesa Boogie PowerHouse 4x10
0 xLajků:

23

Re: Chrčí repro

Zrovna mi odpověděli z AC akustika, že to chce vyměnit závěsy, cena 850kč/ks. No ... už fakt raději nebudu nic kupovat nastaro, v této republice zkrátka vždy člověk musí mít důvod proč něco prodávat ... :-/

Music Man Club #2,
Ampeg SVT-4 PRO, Korg DTR 2000, Darkglass B7K
Mesa Boogie PowerHouse 4x10
0 xLajků:

24 Naposledy upravil: José (14. 09. 2015 09.47:45)

Re: Chrčí repro

850 Kč/kus? Rozšířil bych poptávku po ostatních reproopravnách, nějak mi to přijde nadhodnocené..

Jenom prasacká rychlooprava pro jednoznačnou identifikaci chyby, přelípl bych to z obou stran na každém repru kouském tenké papírové maskovačky, nebo takové té tenoučké leukoplasti. Moje repro s utrženým závěsem přesně takhle provizorně funguje už půl roku..

0 xLajků:

25

Re: Chrčí repro

Kdyz uz by se ten zaves mel potom nekdy vymenit, tak je pravda, ze bych alespon mohl zkusit to opravit...nějak to zkusim spachat

Music Man Club #2,
Ampeg SVT-4 PRO, Korg DTR 2000, Darkglass B7K
Mesa Boogie PowerHouse 4x10
0 xLajků:

26

Re: Chrčí repro

Torrman napsal:

Zrovna mi odpověděli z AC akustika, že to chce vyměnit závěsy, cena 850kč/ks. No ... už fakt raději nebudu nic kupovat nastaro, v této republice zkrátka vždy člověk musí mít důvod proč něco prodávat ... :-/

To jsou dobří zloději. Zkus opravyreproduktoru.cz Ing. Zdeněk Matyáš. Ten opraví i GK NEO

Profil

GK 700RB-II, GK 410RBH, GK 410BLX, GK Backline 110,
Cort Action Bass 4, Fade Jazz Bass, Ibanez SR705TK, Schecter Omen 7
Boss ME-50B, AKG WMS40FLEXX
0 xLajků:

27

Re: Chrčí repro

Zdareccc, jsem tu zpět se zprávou jak vše dopadlo. Nakonec jsem to na opravu nikam nevezl, ale pokusil jsem se to opravit doma sám. Jako záplatu na trhliny jsem použil jemný bílý modelářský potahový papír http://www.modelarina.cz/images/rc-pris … -524-2.jpg, lepidlo jsem použil Pattex 100% - opravdu výborné lepidlo, husté, hodně pružné, což je v tomto případě třeba. Jak to vypadá můžete mrknout na fotkách.
http://baskytara.com/img/m/3112/t/p19vbinf3u1r5retp1hoc9g4193q5.jpg
http://baskytara.com/img/m/3112/t/p19vbin9u3ltm1gs91mbcs5119nu3.jpg

Výsledek je více než dobrý, zvuk je nyní čistý a nikde nic nechrčí, takže myslím že zdárně opraveno a když bych to měl spočítat, tak mě oprava vyšla asi na 170kč, místo 3400,- kdybych to dal do AC Akustika.

Za vše ale patří velké díky MartinXC, bez něj bych to vlastně ani nevěděl čím to opravit, takže dííky smile

Stay heavy

Music Man Club #2,
Ampeg SVT-4 PRO, Korg DTR 2000, Darkglass B7K
Mesa Boogie PowerHouse 4x10
0 xLajků:

28

Re: Chrčí repro

Zdravim měl jsem podobný problém  lepil jsem to ale zevnitř zezadu aby to nebylo vidět a použil jsem lepidlo na měkčené pvc http://tmely-silikony-lepidla.heureka.c … 659d78c97b
Výsledek 3 roky a drží.

Jolana Typhon,Squier JB VM70-s vyměnou krku,precision musima
Teala DISCO 240>15" Eminence 3008 >Peavey 1820, preamp DBX
Gallien Krueger 700RB,eden EN400 ,Vantage VB-30, Zoom B2, regent B50, Ibanez PD7, mxr
0 xLajků:

29

Re: Chrčí repro

kenyu napsal:

Zdravim měl jsem podobný problém  lepil jsem to ale zevnitř zezadu aby to nebylo vidět a použil jsem lepidlo na měkčené pvc http://tmely-silikony-lepidla.heureka.c … 659d78c97b
Výsledek 3 roky a drží.

Jó v dnešní době se už dají sehnat pořádně vychytany lepidla ... jinak mám tam ještě ten rošt takže vidět to není vůbec, tak pohoda smile

Music Man Club #2,
Ampeg SVT-4 PRO, Korg DTR 2000, Darkglass B7K
Mesa Boogie PowerHouse 4x10
0 xLajků: