1 Naposledy upravil: Kiwi (27. 08. 2015 05.49:51)

Téma: EBS Unichorus

http://baskytara.com/img/m/954/t/p19tihq5a2edf1j26jmjad23ts3.jpg


Pořízeno na bazaru za 3000,-.

Fičury:

-    Potenciometry – Depth, Rate
-    Třípolohový přepínač (Flanger, P.M., Chorus)
-    Interní trimr na nastavení poměru wet/dry
-    Stereo výstup
-    True-bypass

Fakta a popis

Unichorus je pedál od renomované švédské firmy EBS. Jako obvykle jsem dlouho vybíral chorus, protože mívám náročné požadavky. Chtěl jsem chorus s možností flangeru, true-bypass, dostatečně kvalitní, s minimalistickým ovládáním…znáte to. Nakonec jsem se rozhodl jít do EBS, protože je nejblíže mým požadavkům a připomíná mi (kvalitou, pojetím a severskou zemí původu) legendární Stereo Chorus Flanger od TC Electronic.
Jedná se o celokovovou černou krabici, spodní část je modrá. Na spodní straně (téměř na celé) je umístěna jakási pryžová guma, jakožto protiskluzová plocha. Designově i účinností na jedničku.
Na bočních stranách najdeme samozřejmě vstup a dva výstupy pro možnost jít do sterea. Na severní straně (což je pro mě čím dál důležitější) vstup pro konektor (9V, centr negativ, pedál bere asi 15 mA).
Footswitch je klasický, nicméně tišší a příjemnější na sešlápnutí než ty, co dává na pedály např. EHX. Potenciometry by mohly mít na můj vkus o maličko tužší chod, ale to už je spíš hnidopíchání. Páčka na přepínání mezi módy pedálu je to jediné, co na pedálu může působit trochu fórově. Chci totiž říct (měl jsem tím možná začít), že pedál celkově působí dojmem naprostého luxusu a krásného zpracování. Rozhodně nejelegantnější pedál, kterým jsem zatím v ruce držel.
Na druhou stranu mám pár vzhledových výtek. Nemám rád, když na efektech jsou napsané jiné věci než je firma, jméno efektu a název ovladačů (i když i s tím to Boss přehání). Tady najdeme na horní straně nápis true bypass, ujištění, že se jedná o „Analog Signal Processing“ a šipky na ukázání kde je výstup a vstup. Je tohle opravdu nutné? Celkově by ten design byl takový čistější, kdyby to tam nebylo. Boční strana už je úplná Lennonova zeď- recyklační ikony, znovu název firmy a efektu, „Designed and developer entirely by EBS Sweden AB“, obrázek konektoru na to phantomové EBS napájení…no, prostě tady vzhledové mínusové body.
Moje verze je tzv. Black, tj. novější. Má true-bypass a také zvuk je prý jiný, resp. lepší.

Zvuk a ovládání
Jak už jsem zmínil, efekt ovládáme dvěma potenciometry. Jsou to Depth, kterým nastavujeme hloubku efektu a Rate, nastavující rychlost kmitání efektu. Červená LED dioda signalující zapnutí pedálu bliká v závislosti na nastavení Rate. Diodu bych ale celkově označil za příliš malou a blikání za hodně málo výrazné.
Uvnitř pedálu je trimr pro nastavení poměru čistého a zefektovaného signálu. Od výroby je nastaveni na 50% a musím říct, že nemám nějaký zásadní důvod s tím hýbat. Samozřejmě přístupnost tomu také moc nenahrává (nutnost odšroubovat čtyři šroubky).
Mezi potenciometry je pak páčka na přepínání mezi jednotlivý módy, kterými jsou Chorus, Pitch Modulation a Flanger. Projdu teď jednotlivé módy zvlášť:
Chorus bych (nejen já) označil za dost kultivovaný a jemný, byť samozřejmě při vysokém nastavení Depth i Rate se dá dostat k dost šíleným a rozladěným zvukům. Někdo by se mohl bát nepřítomnosti výstupního volume efektu – to není třeba, k žádným zvukovým skokům nedochází. Zvukové změny u Depth poznáme až tak k devíti hodinám, do té doby je efekt velice mírně působící, až by si člověk nemusel všimnout, že je zapnutý. Při nízkém nastavení Depth a vysokém Rate můžeme z efektu dostat taky dobré vibrato.
Mód Pitch Modulation lze v praxi brát jako takový razantnější a výraznější chorus, nic víc, nic míň. Jeho použití si dovedu představit tak do experimentů, ale že bych to použil ve skladbě, to nevím.
Posledním módem je flanger, který je, bez okolků řečeno, na efektu asi tím nejslabším. Samozřejmě je to daň za minimalistické ovládání jen hloubky vlny a rychlosti jejího kmitání, ale bez potenciometru Regeneration se nedá nastavit takový ten klasický zvuk přistávajícího letadla. Flanger pak zní  prakticky jako chorus s delší amplitudou. Při vysokém Depth, kdy je i vlna hlubší, se objevuje i menší zvukový problém v podobě „houknutí“ či „zadunění“, když se křivka dostane nejníže (těžko se to popisuje). Při jednom srovnávacím videu flangerů, mezi kterými byl i Unichorus, jsem si nemohl pomoct, ale přišlo mi, že tam snad ani žádný flanger není. Za tento mód bohužel palec trochu dolů.
Celkově je efekt při všech módech a nastaveních absolutně tichý, žádný šum nebo něco takového. Jako nejvydařenější rozhodně volím mód Chorus.
Možná by někoho také zajímalo porozumění se s ostatními efekty, v mém případě se zkreslením (Bass Big Muff) a envelope filterem (Q-Tron). Navzdory nějakým obecným předpokladům rozmístění efektů já vždy individuálně laboruji kde v řetězci sedí efektu nejlépe místo. V tomto případě je to uprostřed, tedy fuzz->chorus->envelope.

Závěr
Co můžete celkově od efektu čekat? Především je to perfektní technické zpracování a zvuková kvalita, s čímž se tedy ovšem pojí docela vysoká pořizovací cena. Perfektní chorus, flanger o něco slabší (či lépe řečeno – méně výrazný). Jestli bych si ho pořídil znovu? Pokud bych mohl sehnat, byť za stejnou cenu, něco, co by lépe vyhovovalo mým požadavkům a bylo alespoň takhle kvalitně udělané, tak asi ne. Jinak ale zůstává Unichorus u mě jako favorit.

Ukázky
Těžko cokoliv trumfne toto demonstrační video na Youtube

http://www.youtube.com/watch?v=1xETWOvL_xU

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

2

Re: EBS Unichorus

CzechJoker napsal:

Díky za recenzi, uvažoval jsem o výměně za Bossovo duo v mém boardu a asi do toho nepůjdu. Jednak bych při své smůle sehnal novou verzi s nožičkami místo gumy (urvat za to gule!) a pak by mi asi vadil slabší flanger mód (naši farníci mají rádi hluboký flanger v kombinaci ze zkreslením big_smile ), pokud jsem to tedy dobře pochopil.
PS: jsem fanda EBS, viz podpis wink

Jsem rad, ze se ti recenze libi a ze ti pomohla v rozhodovani, i kdyz v negativnim smyslu. On ten flanger je slabsi ve smyslu ze je hodne kultivovany, neda se tam nastavit moc divocina nebo to pristavajici letadlo (chybi proste nastaveni regenerace). Jinak "hluboky" se nastavit da no..

P.S. Doplneno info o porozumeni si s ostatnimi efekty.

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

3

Re: EBS Unichorus

CzechJoker napsal:

On mi tam ještě trochu vadí ten skrytý poťák, v podstatě to tak je tuším i v Multicompu (a možná i jinde). I když s ním nebudu v životě mocat, furt ve mě hlodá červotoč, co by to asi udělalo, kdybych to udělal...
Možná bych v tomto případě zkusil MXR M83, už proto, že ho ještě nemám a kombinaci chorus/flanger umí taky big_smile

Ten u me prave neprosel kvuli mym pozadavkum na ovladani. Ovladani basu a vysek, crossover..proste nemam rad veci co tam nechci. Dle recenzi co jsem cetl je to ale dobra zalezitost, nicmene nekteri tvrdi, ze lepsi je ten Analog Chorus, byt je kytarovy.

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

4

Re: EBS Unichorus

CzechJoker napsal:

On mi tam ještě trochu vadí ten skrytý poťák, v podstatě to tak je tuším i v Multicompu (a možná i jinde). I když s ním nebudu v životě mocat, furt ve mě hlodá červotoč, co by to asi udělalo, kdybych to udělal...
Možná bych v tomto případě zkusil MXR M83, už proto, že ho ještě nemám a kombinaci chorus/flanger umí taky big_smile

Pokud bys chtěl vyzkoušet, dej vědět, np. Moc jej nepoužívám - tak na příležitostné dobarvení bezpražce.
Btw tenhle Chorus je potvora, která generuje ruchy do společného napájení.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: chabru (25. 08. 2015 23.37:50)

Re: EBS Unichorus

Výborná recenzia, šikovná krabička. Mám ju už pár mesiacov v pedalboarde a stále spokojnosť. Tiež ju najviac používam na bezpražec, v kombinácii s troškou delaya je to zvuková lahôdka. Kvalitu flangeru neriešim, lebo ho nepoužívam.

http://baskytara.com/img/m/2611/t/p19tjfaru5ftqhof1cvp1h7o190i3.jpg

Music Man Club #7
0 xLajků:

6

Re: EBS Unichorus

Memory napsal:

Pěkná a podrobná recenze. Super.

Zkoušel jsi při výběru porovnávat s basovým chorusem od MXR?

Diky za pochvalu.

MXR jsem vyloucil, jak jsem vyse psal, z duvodu ovladani, ktere mi nevyhovuje. Ja vim, jedna se o malicherny duvod, ale bohuzel. Zvukove by to ale byla urcite zajimava alternativa.

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

7

Re: EBS Unichorus

Memory napsal:

Jo, já jsem právě myslel, že jsi ho i zkoušel a pak tě teprve odradilo to ovládání. Zajímalo mě jak si zvukově stojí v porovnání s EBS. U MXR je právě zajímavý ten X-over.

No prave to bylo naopak, nevyhovovalo mi ovladani, tak jsem to ani nezkousel. Kdysi jsem hral na ten TC Electronic SCF, ktery byl teda super. Za krvave penize by se na bazaru sehnat dal, ale tam me zase stvalo, ze ma samostatny napajeni do site, ja potreboval neco do boardu na klasicky napajeni z multizdroje. No je to se mnou tezky smile

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků: