1

Téma: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Vím prd, jestli je to pravda nebo jen snůška keců, ale když nic, tak se to dobře četlo. K ranní kávě značka ideál. : )

http://www.audiodrom.cz/RoadToHell.html

MIJ jazz bass, H&K Basskick 200
0 xLajků:

2

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Už jsem to četl na Audiozone
http://www.audiozone.cz/zvuk/mastering- … 12354.html

Profil
Schick Rhino 5 r.v. 2002
Hartke HA3500
Warwick WCA 211
Patnáctka od KIWIho big_smile
0 xLajků:

3

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

No vida a je tam k tomu i pokec. Já na to zase natrefil pozdě smile

MIJ jazz bass, H&K Basskick 200
0 xLajků:

4

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Když jsem četl o těch nahrávkách,tak jsem měl ten samý pocit.. jako laik tomu nerozumím,jenom vím,že když si pustím něco ze sedmdesátek,tak si tou hlasitostí hejbu přes celou píseň a ta dynamika je cítit,zatímco z některých alb je ta dynamika dosti zabitá..

0 xLajků:

5

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

otázka je, pro koho (nebo spíš pro co) jsou ty nahrávky dělaný ... stejně si to 95% lidí pouští na nějakých střepech nebo v autě atd. ... proč dělat skladby pro audiofili, když 95% populace to chce prostě nahlas:)

aŤ se dělají dynamické verze pro ty, kteří to ocení ... a šlus smile

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

6

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

No,myslím,že když těm 95% pustíš dvě nahrávky a jedna bude dynamicky zabitá,tak lidi poznaj,co je lepší nebo ne,jenom to třeba nedokážou pojmenovat..já bych tu většinu tak nepodceňoval wink

0 xLajků:

7

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

?
  Valná většina všeho co je všude slyšet jsou elektronické mekty z cubase. O jaké dynamice nahrávek se tu bavíme? smile
  Kvalitní nahrávky vznikají, ale je to jazz, orchestrální věci a všechno to co neposlouchám.

0 xLajků:

8

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Ten článek už odkazoval kdesi tady na fóru CharlesBass. Rozhodně to snůžka keců není, vždyť jen slavný formát mp3 je založen na myšlence - nižší kvalita, menší velikost.
Typickým příklad nulové dynamiky je např. CD Californication od RHCP - to jsem nikdy nedoposlechnul do konce, protože ten zvuk (ne muzika) je hrozně nudný a vyčerpávající.
Na druhou stranu - u prarodičů si občas poslechnu desky jako Thriller od Jacksona nebo nějaké Talking Heads - všechno LP desky přes starý teslácký gramofon a čtyřicet let starou Tesla hi-fi soustavu. A je tam tak brutální rozdíl oproti mp3 nebo i CD verzi těch desek, že kdybych neslyšel, tak neuvěřím.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

9

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

mistergo napsal:

A je tam tak brutální rozdíl oproti mp3 nebo i CD verzi těch desek, že kdybych neslyšel, tak neuvěřím.

Přesně. Nedávno jsem si pořídil gramec (cca 20 let starý Dual) a trochu jsem srovnával desky od Rush (Moving Pictures, Permanent Waves a další) a ten rozdíl je pro MP3/CD slyšet. Ještě musím sehnat LP Snakes & Arrows, protože to je dobře zmasterované i na CD smile

A v tom článku zmiňujou Vapor Trails jako špatně zmasterovanou desku - je to pravda. Je strašně plochá, mě rozhodně nebaví. Naštěstí vydali už nějaké remastery.

0 xLajků:

10

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

mistergo napsal:

A je tam tak brutální rozdíl oproti mp3 nebo i CD verzi těch desek, že kdybych neslyšel, tak neuvěřím.

To teda smile třeba na velkym PéÁčku se mp3 skoro vubec nedá pustit, je to velkej
problém, protože právě většina lidí nám tyhle mp3 nosej a pák čuměj, jak na hovno to hraje smile si to doma umatlaj a je to použitelný tak na posílačku emilem@ nebo na přehrávačku v těch dnešních sračkoidních přehrávačích s bedničkama bez vejšek a basu.

0 xLajků:

11

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

POSLOUCHEJTE MP3 - FORMÁT PRO OBYČEJNÉ LIDI

http://nd01.blog.cz/054/798/8fb39c0d82_203390_o2.jpg

0 xLajků:

12

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

B.A.S.O.X napsal:

To teda  třeba na velkym PéÁčku se mp3 skoro vubec nedá pustit, je to velkej
problém

když řekneš MP3 tak řekni i bitrate.

Spector Euro LX5 + Spector NS-5CR Fretless + TC RH450 + Soundelirium 12.1 + MXR M80 + Zoom B3n
0 xLajků:

13

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Absence dynamiky je dnes obrovskej problém a bohužel to nikoho moc ne*ere. Já být politikem v nějakém kulturním resortu, tak dám normu že jakákoli špička nesmí přesáhnout dejme tomu -12dB RMS a vodchod. Pak se můžou masteringový studia předvádět, který z nich při daný normě dokáže udělat hlasitější master.

K blití je třeba Empire State of Mind dua Jay-Z & Alicia Keays kterou sem si vzal na porovnani pri masteringu jednoho hip hop siglu. RMS se nehlo z -6dB. Obdobně jsou na tom ale i daleko hudebně hodnotnější věci, jako třeba nová deska MUSE. Dostal jsem jí k vánocům, švihl sem jí to trackeru a čumím - zas -6dB, ale s vyššími výkyvy směrem dolu. To je hnůj a ta kapela s tím nic neudělá, pač to platí vydavatel. V zásadě si kazíme uši a smysl pro detail.

Jen pro neznalé uvedu, že dynamika skladby s -6dB RMS prakticky po celou dobu má hodnotu od nejtišší noty do nejhlasitější 6 dB smile.

Pochybuju že se tohle jen tak změní ze dne na den... Je to prostě stejná deformace jako celý stav společnosti.

0 xLajků:

14

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Lukáši, já mám taky kočku (kocoura) u repráku  : )))  A ty máš ještě teda fest kočku, co ti na stránkách BZ láme tu basu. Týjo!!

Ozvu se přes bandzone a moc tě zdravím!

(ten článek si teprve přečtu)

0 xLajků:

15

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Máš pravdu, koček není nikdy dost, proto si měnim avatara! Taky kouknu na BZ. Zatim.

0 xLajků:

16

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Vysvetlete autorum clanku ze hudba se dela proto ze na to letej holky

Paul McIceTea, John Lemon, Orange Harrison, Mango Starr
0 xLajků:

17

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

zneuzivatel napsal:

Vysvetlete autorum clanku ze hudba se dela proto ze na to letej holky

big_smile Holkám je muzika většinou putna, ty jdou po tak maximálně po muzikantech.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

18 Naposledy upravil: CharlesBass (11. 05. 2010 16.52:36)

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

big_smile

No je pravda, že jsem to někde už probíral. Na Audiowebu se k tomuto vyjadřoval matador Hi-Fi zesilovačů sinclair. Důvod proč mají nahrávky i na CD dynamiku pár decibelů je, že 99% aparatur by větší prostě nezvládlo interpretovat. Kdyby byla třeba oproti skutečnosti ubohých 40dB tak by nejtiší pasáže nebyly slyšet a když, tak při následující hlasité pasáži by začmoudili tranzistory a vyskočili repráky.

Jediná možnost by byla ta, že by vydavatelé podlehli Hi-Fi lobbystům, kteří by chtěli prodávat více pořádných audio systému a vydávali pouze nosiče s obřím rozsahem dynamiky. No a posluchači by si buď sháněli lepší bedny a zesíky, nebo by konvertovali...

A co je pravděpodobnější? A co vydavatelství dobře ví?

wink

0 xLajků:

19

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

http://www.fileden.com/files/2008/4/23/1880488/dont%20broke%20my%20jazz_small.gif

t.kedzior napsal:

A ty máš ještě teda fest kočku, co ti na stránkách BZ láme tu basu. Týjo!!

Vskutku! Štýlové ! wink

0 xLajků:

20

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

CharlesBass napsal:

Vskutku! Štýlové !

Pěkné smile

0 xLajků:

21

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Chudák. Taková pěkná slečna a přišla o levou ruku... Co se jí stalo?

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků:

22

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

právě proto hraje nohama...

handmade precision bass (fender fake logoed & fake relic) SBS pickups + active blender, Yamaha BB 435, Fender modern player 5, MTD 5, markbass LM III, soundelirium  the 12.6.1. + 15.5.  sustainer bayger, DOD deep freeze chorus, art studio v3, Ibanez bass synthesizer SB7, korg pitchblack poly, zoom b3
Klašter 12
0 xLajků:

23

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

CharlesBass napsal:

No je pravda, že jsem to někde už probíral. Na Audiowebu se k tomuto vyjadřoval matador Hi-Fi zesilovačů sinclair. Důvod proč mají nahrávky i na CD dynamiku pár decibelů je, že 99% aparatur by větší prostě nezvládlo interpretovat.

Nic proti, tohle je ale pěkná blbost. Nikdo se nebaví o krystalickém podání jazzu na SACD, kdy je slyšet dejme tomu oněch 40 dB, vsichni máme kupu CD nebo MC ktery sme poslouchali na kde cem a v pohode, ten článek je o prasení dynamiky, coz je moda poslednich nekolika let (pred 10-ti lety to takhle rozhodne nevypadalo) a každý, kdo tady i treba na basu používá slušnej komp ví, že řeže špičky a vytahuje tělo a maže tak rozdíly, když se tohle stane s hrubým mixem (pač u instrumentu to muze vyt plus), tak je to peklo a zesilovači je to fak jedno smile, repraky naopak trpi pri konstatnim vysokem RMS.

0 xLajků:

24

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

kurcatovium napsal:

Chudák. Taková pěkná slečna a přišla o levou ruku... Co se jí stalo?

Stalo se jí to, že se musela tou druhou rukou podpírat a já to blbě vyfotil no smile
Přísahám, že je uplně v pořádku. Dokonce čeká malýho basobijce smile

0 xLajků:

25

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

subroofer napsal:

Nic proti, tohle je ale pěkná blbost. Nikdo se nebaví o krystalickém podání jazzu na SACD, kdy je slyšet dejme tomu oněch 40 dB, vsichni máme kupu CD nebo MC ktery sme poslouchali na kde cem a v pohode, ten článek je o prasení dynamiky, coz je moda poslednich nekolika let (pred 10-ti lety to takhle rozhodne nevypadalo) a každý, kdo tady i treba na basu používá slušnej komp ví, že řeže špičky a vytahuje tělo a maže tak rozdíly, když se tohle stane s hrubým mixem (pač u instrumentu to muze vyt plus), tak je to peklo a zesilovači je to fak jedno , repraky naopak trpi pri konstatnim vysokem RMS.

Uch smile trochu si nerozumime. Nevím jaká je průměrná dynamika záznamu Tvých MC a CD vydaných před deseti lety a vydaných v současnosti. Je jasné, že rozdíl i o 3 dB je zásadní a pokud je dnešní třeba 2dB tak je to fakt k hovnu. Otázkou je, zdalipak je to záměr co se týče hlasitosti, nebo co se týče těch technickejch možností aparatur uživatelů. Samosebou to přece není, nebo že by byli škodolibí vydavatelé. Já třeba potkávám dost "dětí" kterým vyhrává mobil na celou ulici...

0 xLajků:

26 Naposledy upravil: tao-kan (11. 05. 2010 21.17:14)

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Je to tím, že současný trend je všechno co nejvíc natlačit, aby to v rádiu, ve sluchátkách po cestě nebo v autě hrálo co nejsilněji. Proto tak malá dynamika.

Není to tím, že by byl problém v technice, prostě se to teď takhle dělá.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

27

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

tao-kan napsal:

Je to tím, že současný trend je všechno co nejvíc natlačit, aby to v rádiu, ve sluchátkách po cestě nebo v autě hrálo co nejsilněji. Proto tak malá dynamika.

Není to tím, že by byl problém v technice, prostě se to teď takhle dělá.

Přesně tak, i když vedlejším důsledkem toho opravdu je, že na zesilovač, který by dřív byl označen výkonem 20W je dnes možno napsat, že má 200W. Tuhle fintu používají i basáci - pokud mám slabé kombo a neslyším se při koncertě, vždycky pomůže kompresor, který zvýší průměrnou úroveň signálu, ořeže špičky a dostane tak ze zesilovače větší hlasitost za cenu ztráty dynamiky. Mimochodem,  např. oblíbené digi zesáky Markbass (a D-třída oběcně) používají podobný fígl, ten kompresorový zvuk, který je tam slyšet není žádný zvukový klam, zesilovač se tím chrání před limitací, kterou D-třída naprosto nesnáší.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

28

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

subroofer napsal:

Dokonce čeká malýho basobijce

gratulace smile

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

29

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

CharlesBass napsal:

Uch smile trochu si nerozumime.

No, spíš vůbec....:) Mám pocit, že se tady míchaj jabka a hrušky. Nějak opravdu nechápu, jak běžná - domácí poslechová aparatura souvisí se zpracováním hudby v masteringových studiích... To, že bude nahrávka dynamicky natlačená žádný aparatuře neprospěje, navíc už vubec ne lidskýmu uchu ktery je neumerne vic namahane vlivem takto zpracovaných potazmo reprodukovanych informaci.

Kdyz si pustim original nejmenovany original CD z 90. let na GENIUS shit bedynkach - a na stejny aparature si pustim urvanej remaster 2009 se zprasenou dynamikou, tak ze oba budou hrat stejne nahlas (cili prvni CD pomoci volume dam vic), tak co bude hrat lip?...

0 xLajků:

30

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Axlík napsal:

gratulace smile

Děkujem Axlíku.

0 xLajků:

31

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

mistergo napsal:
tao-kan napsal:

Je to tím, že současný trend je všechno co nejvíc natlačit, aby to v rádiu, ve sluchátkách po cestě nebo v autě hrálo co nejsilněji. Proto tak malá dynamika.

Není to tím, že by byl problém v technice, prostě se to teď takhle dělá.

Přesně tak, i když vedlejším důsledkem toho opravdu je, že na zesilovač, který by dřív byl označen výkonem 20W je dnes možno napsat, že má 200W. Tuhle fintu používají i basáci - pokud mám slabé kombo a neslyším se při koncertě, vždycky pomůže kompresor, který zvýší průměrnou úroveň signálu, ořeže špičky a dostane tak ze zesilovače větší hlasitost za cenu ztráty dynamiky. Mimochodem,  např. oblíbené digi zesáky Markbass (a D-třída oběcně) používají podobný fígl, ten kompresorový zvuk, který je tam slyšet není žádný zvukový klam, zesilovač se tím chrání před limitací, kterou D-třída naprosto nesnáší.

To jsou ale blbosti. Trida D, neznamena "digi", ale jen to, ze nasleduje po A,B,C,... Markbass nema kompresorovy zvuk, limiter na max vykonu je neco trochu jinyho nez komprese. A 200W je 200W, ne nejakejch drivejsich 20W.

0 xLajků:

32

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

batty: Pravda, už sem to chtěl taky psát, ale pak mi přišlo, že bych působil jako děda Vševěd smile.

0 xLajků:

33

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

A mimochodem: cdčka mají menší dynamický rozsah než například vinyl. To jen tak pro úplnost smile

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

34

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

tao-kan napsal:

A mimochodem: cdčka mají menší dynamický rozsah než například vinyl. To jen tak pro úplnost smile

Škoda žes to nemyslel jako vtip, protože to je špatné tvrzení. CD mají právě daleko větší dynamický rozsah, který ale zůstává nevyužitý. Vinyl zhruba 80 - 120 dB, CD za použití správného ditheringu a oversamlingu až 150 dB. Vinyl však ve většině frekvencí zní lépe a navíc se u masteru vyžaduje sepcifický postup, právě z důvodu natlačené dynamiky na CD, alternativní master však stojí další peníze a proto se někdy na vinly dostanou i CD mastery, což není moc cool.

0 xLajků:

35

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

subroofer napsal:
tao-kan napsal:

A mimochodem: cdčka mají menší dynamický rozsah než například vinyl. To jen tak pro úplnost smile

Škoda žes to nemyslel jako vtip, protože to je špatné tvrzení. CD mají právě daleko větší dynamický rozsah, který ale zůstává nevyužitý. Vinyl zhruba 80 - 120 dB, CD za použití správného ditheringu a oversamlingu až 150 dB. Vinyl však ve většině frekvencí zní lépe a navíc se u masteru vyžaduje sepcifický postup, právě z důvodu natlačené dynamiky na CD, alternativní master však stojí další peníze a proto se někdy na vinly dostanou i CD mastery, což není moc cool.

Hmmm, tak teď jsem zběžně ohledal net a podle toho, co jsem našel, máš pravdu. Kdysi mi o dynamice CD povídal člověk, o němž jsem se domníval, že tomu rozumí... ale možná se spletl (nebo jsem špatně rozuměl) a měl na mysli výslednou dynamiku nahrávky.

Jsem rád, že jsi to napsal, aspoň nebudu šířit bludy smile

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

36

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

batty napsal:

Markbass nema kompresorovy zvuk, limiter na max vykonu je neco trochu jinyho nez komprese.

Ke zvuku Markbass - mně ale opravdu přijde, že součástí jejich preampu je kompresor. Výsledný zvuk prostě zní zkomprimovaně. Žádný drastický ratio, ale je to cítit.

Aby nedošlo k omylu: nepolemizuju o D-třídě, jenom o zvuku.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

37

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

tao-kan: V pohodě. Dneska se dá všechno najít na netu právě a konkrétně o mýtech s vinylem je celá stránka smile.

0 xLajků:

38

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Skvělý článek,tak dobře jsem si o tomhle zatim nikde nepočetl... Mastering ve skladbě většinou řešim mnohem delší dobu než nahrávání celý skladby a snažim se co nejvíc vyhnout těm ořezávačům dynamiky za cílem nejvyšší hlasitosti... normalizace musí bejt,aby ta skladba nebyla potichu,ale to snad nahraju nástroje na úrovni pod clipem a pak nemusim nic hnát přes limitery...

0 xLajků:

39

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Já teda mastering řeším oproti nahrávání a mixu uplně nejmíň, nejvíc času asi zabere mix, věnovaný čas jednotlivým stopám, tak aby surovej mix hrál co nejlíp ti žádnej sebelepší mastering nevyřeší. Je ovšm pravda, že pokud v mixu nefunguje dynamika, např. u basy tak vhodně použitej multiband při mastereringu to pěkně zatáhne a spojí s bubnama. Noramlizace je fajn, ta ale jen zvedne uroven hlasitosti podle nejvyšší špičky. Pokud to je malo, coz je pravdepodobny, tak je pak dobry pouzit nejakej soft clipper a ne hard limiter nebo kompresor, opet zalezi jakej je raw mix, kdyz je kompaktni, tak je to fajn. Ale jinak mam taky samozrejme radeji min hlasity a nenatlaceny veci.

0 xLajků:

40 Naposledy upravil: Lukáš (26. 02. 2015 22.59:53)

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Pro zajímavost sem dávám odkaz na vyhledávač s hodnotami dynamických rozsahů alb, interpretů...: http://dr.loudness-war.info/.

0 xLajků:

41

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Lukáš napsal:

Pro zajímavost sem dávám odkaz na vyhledávač s hodnotami dynamických rozsahů alb, interpretů...:

diky ! smile

nasiel som tip na "amatersky"  remaster Californication  a znie to super!!

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

42 Naposledy upravil: FunkyMonk (08. 03. 2015 22.13:03)

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

http://refresher.sk/24938-Slovak-stojac … l-Rozhovor
Slovak-stojaci-za-masteringom-albumov-Kanye-Westa-Franka-Oceana-Red-Hot-Chili-Peppers-a-inych

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

43

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

FunkyMonk napsal:
Lukáš napsal:

Pro zajímavost sem dávám odkaz na vyhledávač s hodnotami dynamických rozsahů alb, interpretů...:

diky ! smile

nasiel som tip na "amatersky"  remaster Californication  a znie to super!!

Kde to stáhnu?

0 xLajků:

44

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Poslal jsem ti to v SZ.

0 xLajků:

45

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

subroofer napsal:

Kde to stáhnu?

na nete to najdes
vola sa to Red Hot Chili Peppers - Californication (BrickwallHater Remaster)

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

46

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

FunkyMonk napsal:

vola sa to Red Hot Chili Peppers - Californication (BrickwallHater Remaster)

Ty jo, tak já našel zase jiný remaster - Rough Mixes smile, každopádně zvuk to má lepší než originál.

0 xLajků:

47

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Lukáš napsal:

Ty jo, tak já našel zase jiný remaster - Rough Mixes , každopádně zvuk to má lepší než originál.

moze byt
teraz sa na net uvolnilo dost vela materialu ... rough mixy, nevydane songy, jamy , atd .... skoda ze z toho obdobia neni nejaky dokument ,, aj ked som par krat v ramci historie kapely videl par videi z toho obdobia - skusobne, nacviky, atd

ten remaster co som uviedol ja je fakt super... kazdy nastroj je o dost viac citatelnejsi a nezanika v kapele...

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

48 Naposledy upravil: carodej_pes (05. 08. 2015 08.52:39)

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

sorry, že oživuju pět let starou diskuzi, ale osobně mám pocit, že se tu v minulosti zkrátka kydala hovna.

mistergo napsal:

např. oblíbené digi zesáky Markbass (a D-třída oběcně) používají podobný fígl, ten kompresorový zvuk, který je tam slyšet není žádný zvukový klam, zesilovač se tím chrání před limitací, kterou D-třída naprosto nesnáší.

tao-kan napsal:

Ke zvuku Markbass - mně ale opravdu přijde, že součástí jejich preampu je kompresor. Výsledný zvuk prostě zní zkomprimovaně. Žádný drastický ratio, ale je to cítit.

Nevím, co je myšlenou tou D-třídou, ale z mé zkušenosti: o funkci kompresoru mám teoretické znalosti, zkoušel jsem ho snad jednou, jinak celý život hraju bez – nejdříve jsem hrál přes zvukovku v kompu, pak přes Fender kombo (nic z toho stoprocentně kompresor nemělo!) a teď mám doma Markbass. A ten žádnou dynamiku nepotlačuje, PROBOHA. smile smile smile
(Jestli tam je nějaký limiter, aby se neodpálily repráky při dementně nastaveném zesílení, samozřejmě neberu v potaz – o tom doufám ani nebyla řeč.)

Bandcamp.com – moje skladby | Instagram
Alex: „Pojďte se strýčkem... Poslechněte si andělský trubky a ďábelský trombóny. Zvu vás!“
Místo piva kostku mozku.
profil
0 xLajků:

49

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

carodej_pes napsal:

Nevím, co je myšlenou tou D-třídou

D-class je koncepce zapojení koncovýho stupně zesilovače a samosebou to neznamená digitální, v tom zesilovači nic digitálního neni smile
Po A, B a C prostě jen přišlo D smile

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

50

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Nehledě na to že, MarkBass little mark II a III rozhodně nejsou zesilovače třídy D, ale klasicky mosfetový AB, mají akorát spínaný zdroje - obdobná koncepce jako je ve zdrojích v počítačích, noteboocích nabíječkach pro mobil.:-)

Mám tu schéma těch zesilovačů ...

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

51

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

subroofer napsal:

alternativní master však stojí další peníze a proto se někdy na vinly dostanou i CD mastery, což není moc cool.

tak ono se to pred delanim vinylu premastrovava resp upravuje se ten master aby to na ten vinyl slo udelat ...  nas aktualni sagar se tim zivy .. ale teda neni to zadny velky srani ..

carodej_pes napsal:

a teď mám doma Markbass. A ten žádnou dynamiku nepotlačuje, PROBOHA. smile smile smile

mno naka komprese tam bude, ale rozhodne sikovne vymaslena ta tube rada ma na to ty bundeswehracky minilampicky big_smile .. a ta LM rada bude taky neco mit nakej obvod ale taky mi nepride, ze by nejak vyrazne zral dynamiku spis bude ala lampa a spis hejbat barvou ale teda LM uz nemam par let tak nevim ...

sigi napsal:

ale klasicky mosfetový AB,

mno uplne klasicky nejsou big_smile videl si to vevnitr .. big_smile to je spis kalkulacka nez zesak ...
btw sme  tu na basovem foru .. tak myslim ze si muzem dovolit rikat vsemu co nema trafo a ma spinanej zdroj digital big_smile at je to co je to big_smile ..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

52

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

carodej_pes napsal:
tao-kan napsal:

Ke zvuku Markbass - mně ale opravdu přijde, že součástí jejich preampu je kompresor. Výsledný zvuk prostě zní zkomprimovaně. Žádný drastický ratio, ale je to cítit.

Nevím, co je myšlenou tou D-třídou, ale z mé zkušenosti: o funkci kompresoru mám teoretické znalosti, zkoušel jsem ho snad jednou, jinak celý život hraju bez – nejdříve jsem hrál přes zvukovku v kompu, pak přes Fender kombo (nic z toho stoprocentně kompresor nemělo!) a teď mám doma Markbass. A ten žádnou dynamiku nepotlačuje, PROBOHA. smile smile smile
(Jestli tam je nějaký limiter, aby se neodpálily repráky při dementně nastaveném zesílení, samozřejmě neberu v potaz – o tom doufám ani nebyla řeč.)

Je vidět žes s kompresorama neměl žádnou větší čest. Správně nastavený kompresor, není když hraješ sám pro necvičené ucho vůbec poznat. Projeví se až v kapele, kde najednou basa začne mít taktrochu větší šmrnc a lépe prolézá.   ( poněvadž kompresor zahustí zvuk, nejlépe je to vidět na těch křivkàch když nahráváš.) Dál jeho sílu hodně oceníš, když chceš, aby dobře vyzněla nějaká dynamická prasečina jako slap. Taky tu komprimaci u MB a spousty dalších apců trochu slyším. ( a přirozená komprese elektronek je  taky důvod gloryfikace lampáčů)

0 xLajků:

53

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

José napsal:

Je vidět žes s kompresorama neměl žádnou větší čest. Správně nastavený kompresor, není když hraješ sám pro necvičené ucho vůbec poznat. Projeví se až v kapele, kde najednou basa začne mít taktrochu větší šmrnc a lépe prolézá.   ( poněvadž kompresor zahustí zvuk, nejlépe je to vidět na těch křivkàch když nahráváš.)

když chcu zahustit zvuk, tak hraju na tlusté struně ve vyšší poloze. Nebo prostě zahraju silněji. Na to přeci kompresor nepotřebuju.

José napsal:

Dál jeho sílu hodně oceníš, když chceš, aby dobře vyzněla nějaká dynamická prasečina jako slap.

No jo, u toho slapu – o tom jsme se již jinde bavili. Na to nevím, co říct. Nemám zkušenost. Já co hraju s kapelou, tak zatím máme jen jednu pasáž se slapem, kde kompresor fakt nepotřebuju, protože tam je to tak schválně, aby to pořádně vylezlo. smile) Ale asi chápu, že střídat prsty a slap (třeba linka z Červeného trpaslíka), může být naživo docela oříšek. Schválně si to zkusím.

José napsal:

Taky tu komprimaci u MB a spousty dalších apců trochu slyším. ( a přirozená komprese elektronek je  taky důvod gloryfikace lampáčů)

A na které věci konkrétně od MB jsi teda hrál?

m3 napsal:

mno naka komprese tam bude, ale rozhodne sikovne vymaslena ta tube rada ma na to ty bundeswehracky minilampicky big_smile .. a ta LM rada bude taky neco mit nakej obvod ale taky mi nepride, ze by nejak vyrazne zral dynamiku spis bude ala lampa a spis hejbat barvou ale teda LM uz nemam par let tak nevim ...

O tom silně pochybuju. Na HW jsem jelito, i kdybych si to rozebral, tak nic nepoznám. Soudě dle uší: kombo mi hraje přesně tak, jak čekám. Na dynamiku odpovídá úplně normálně.

Bandcamp.com – moje skladby | Instagram
Alex: „Pojďte se strýčkem... Poslechněte si andělský trubky a ďábelský trombóny. Zvu vás!“
Místo piva kostku mozku.
profil
0 xLajků:

54

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

carodej_pes napsal:

A na které věci konkrétně od MB jsi teda hrál?

btw to sice nebylo na mne ale treba ja mam LM rocker ted a prave tam naopak pouzivam s oblibou ten kreslici obvudek s lampou jako kompresor .. resp mam to nastavene tak ze kdyz do toho zacnu mlatit tak to zacne prikreslovat smile ... predtim sem lem normal LM ...

carodej_pes napsal:

O tom silně pochybuju. Na HW jsem jelito, i kdybych si to rozebral, tak nic nepoznám. Soudě dle uší: kombo mi hraje přesně tak, jak čekám. Na dynamiku odpovídá úplně normálně.

btw kompresor nemusi bejt neco co ti udela ze zvuku sterilni nudu ..to umi treba klasicka ampegacka lednice tu bednu nenavidim .. nejdebilnejsi kravina sveta big_smile ...
nebo treba warwick pro-fet .. z toho sem taky malem zesedivel ... big_smile

btw ono stejne kdyz nekde hrajes tak ten signal ven krz kompresor de a stejne tak pri nahravani ... smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

55

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Atvečko napsal:

D-class je koncepce zapojení koncovýho stupně zesilovače a samosebou to neznamená digitální, v tom zesilovači nic digitálního neni

Přesně tak: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.p … ;t=1124332

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

56

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Dlouho jsem hrál na CMD či jak se ten prcek jmenuje. A u toho slapu ti to hlavně srovná slap and pop na stejnou úroveň.

0 xLajků:

57 Naposledy upravil: Pavel007 (20. 09. 2015 20.22:51)

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

carodej_pes napsal:

když chcu zahustit zvuk, tak hraju na tlusté struně ve vyšší poloze. Nebo prostě zahraju silněji. Na to přeci kompresor nepotřebuju.

kompresor ti pomůže v tom, že když hraješ prstama, tak ti vytáhne ty tichý neznělý prstový tapy, když jseš trošku funker, že ta basa zní v kapele pěkně perkusivně a naopak když hraješ vostře trsátkem, tak ti sundá ty hlasitý trsátkový klikance, takže pak v kapele je slyšet i něco víc než ten brnk, ale víc se prosadí i následný tón. Jak psali už přede mnou, s kompresorem na basu se potkáš vždy když někde nahráváš ve studiu a většinou i na koncertě, pokud je zvukař trochu příčetnej a má na to techniku, to je naprosto běžná praxe, to se myslím snažíš řešit už dávno vyřešený-prostě většinou decentní komprese 2:1 tý base v kontextu kapely pomůže. Ale musí se to samozřejmě umět nastavit. Fígl je v tom, že nesmí bejt při hře slyšet, že kompresor zapnutej, ale když si omylem vypneš a nevšimneš si toho, tak pak máš takovej divnej pocit, že to dneska nějak nešlape a ani nevíš proč. smile

Cort GB74 předělanej na pasiv s SD SJB3 a SMB 4A, mulťák ZOOM B3
kombo GK MB112 s reprákem Eminence Kappalite.
0 xLajků:

58

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Aidamos napsal:

D-class je koncepce zapojení koncovýho stupně zesilovače a samosebou to neznamená digitální, v tom zesilovači nic digitálního neni

Troufám si tvrdit opak. Jestliže koncové trazistory pracují pouze v režimu zavřeno - otevřeno, tak je to přeci digitální. To, že je tam nějaká frekvenční modulace a na konci filtr, to na pricipu jednička -  nula nic nemění. (Nemluvím samozřejmě o zesilovačích, kde je pouze použit spínaný zdroj stejnosměrného napětí a dál je to třeba třída AB.)
Jeden pěkný odkaz zde: http://www.elweb.cz/clanky.php?clanek=109

Sorry za OT, ale jednak jsem si s tím nezačal a jednak se musím zastat třídy D, která vůbec nemůže za to, že lidi jsou ochotní poslouchat špatně zkomprimovanou hudbu a když se něco blíží příjemnému akustickému zážitku, tak to odsoudí, protože jim to prostě v autě dobře nehraje.

Čtyři jsou nejvíc - výjimkou je jen Gibson G3!
0 xLajků:

59 Naposledy upravil: Aidamos (06. 10. 2015 10.59:46)

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Jaralaf napsal:

Troufám si tvrdit opak.

A to je asi tak jediné, co můžeš wink Ale každopádně špatně cituješ, páč to jsem netvrdil já, ale Atvečko. Nicméně to nemění nic na tom, že v tom zesilovači nejsou žádné AD/DA převodníky, což je to, co si nejčastěji člověk představí pod pojmem "digitální" (zvuk). Jinak díky za odkaz, zajímavý článek smile

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

60

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Aidamos napsal:

Ale každopádně špatně cituješ, páč to jsem netvrdil já, ale Atvečko.

Sorráč, polepším se s citacemi, ale jinak se oba pletete. Na to, aby něco bylo digitální, nepotřebuješ žádný převodník. V hodinkách taky žádný není a jsou digitální. (I když ty vlastně v zesilovači třídy D jsou - na začátku modulace a na konci filtr.) Digitální v přeci znamená, že se pracuje pouze se dvěmi úrovněmi signálu, tedy s log 1 a 0 . A to je přesně ten otevřený a zavřený tranzistor na konci - zapnuto a vypnuto. Přepočítávat tam něco na čísla je samozřejmě nesmysl, čísla tam žádná nejsou, čož je možná příčina omylu, protože log 1 a 0 zde nesluží k matematickým operacím. Ale princip digitální je. smile

Čtyři jsou nejvíc - výjimkou je jen Gibson G3!
0 xLajků:

61

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Přesně tak fungovaly první počítače (a v důsledku i dnešní, jen těch tranzistorů je víc a jsou sdružené v procesoru) , takže myslím, že Jaralaf má pravdu.

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

62

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

spider napsal:

Přesně tak fungovaly první počítače (a v důsledku i dnešní, jen těch tranzistorů je víc a jsou sdružené v procesoru) , takže myslím, že Jaralaf má pravdu.

ja to nikdy nestudoval ale taky sem to tak dycky chapal smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

63

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

Dnešnímu světu zjednodušování je úplně jedno, jestli zesilovače ve třídě D hrály už v době, kdy digitální technika teprve začínala (http://nd01.jxs.cz/059/803/d8e2df758d_9455674_o2.jpg). Záměrné předstírání a přehřívání nových technologií (LCD->LED nebo HD->FHD->3D->4K->8K, H.264->H.265, DVB-T->DVB-T2, Windou$ XP->7->8->10->22.5, atd.) s cílem nalákat konzumenty k zahazování starých dobrých věcí (https://www.youtube.com/watch?v=-gWCt1jr6Vs) má za následek, že se tu přete o nepodstatný detail, kam ten princip zařadit, jak to "moderně" pojmenovat. Důležitější je, jak to hraje, a za mě tyhle PWM koncové stupně nemají koule, mně zní "papírově". Na pípání do hodinek dobrý, na basu moc ne. Když se vrátím k původnímu tématu, tak tyhle konce jsou přesně o té cestě do nedynamických pekel. Jo, jsou lehký.

Pneumatický "digitální" reproduktor znáte? To je: Kompresor -> PWM signálem modulovaný solenoidový ventil -> trouba z gramofonu přikrytá tlustou dekou jako low pass filtr pro odstranění následků nedostatečného vzorkování :-)

Čtyřky: Ibanez MC924DS Half & Half (1982) + kontrabasy: masiv 4/4 s bassreflexem! (~1890) a polomasiv Cremona 3/4 (~1985)
Pětky: MTD fretless 35" od Ondřeje Lišky (2004) a Lakland 55-02 Deluxe (2005)
EBS TD650, EBS NEO-212 + 1x 15" JBL E-140 a do hospody GK MB150E-III-112
Autorizovaný záruční a pozáruční servis Yamaha, Ampeg a Line 6
0 xLajků:

64

Re: Moderní metody masteringu - cesta do pekel?

4ksch napsal:

a za mě tyhle PWM koncové stupně nemají koule

Což ve chvíli kdy to snímáš linkou je opravdu podstatné, takovýto subjektivní soud

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků: