1

Téma: kontrola snímačů

čuste,
od kamoše jsem dostal JB snímače  + elektroniku z fendera marcuse millera a chtěl bych je zkusit do svý JB.
Jsou to pasivy s aktivní el., která se mi tam nevejde, takže ta bude k prodeji..
Snímače jsou to 048612 (krk) a 048613 (kobyla). Rád bych je nějak přeměřil, jestli jsou ok, než budu kuchat,
páč on si právě kámoš neni jistej.. Nemáte někdo nějakou dokumentaci, abych věděl, jakej maj dávat odpor?
Zkoušel jsem hledat, nic jsem nenašel sad

0 xLajků:

2 Naposledy upravil: Sooguun (11. 03. 2013 00.04:34)

Re: kontrola snímačů

Zapoj do komba kabel a přilož   kostru snímače na kostru kabelu a signál snímače na signál kabelu. Zacvakej na ně třeba šroubovákem. Jestli vydávaj zvuk,tak jsou většinou funkční:D

0 xLajků:

3

Re: kontrola snímačů

Jejich impedanci jsem zkoušel hledat, ale bez výsledku (ani v dokumentaci nic nebylo). Zkusil bych jim napsat anebo někoho poprosit, kdo vlastní tenhle nástroj, jestli by ti je nepřeměřil.

0 xLajků:

4

Re: kontrola snímačů

Nikde jsem nic nenašel, tak jsem jim poslal dotaz do fenderu, uvidim, jestli se budou zahazovat s odpovědí..

0 xLajků:

5

Re: kontrola snímačů

myslím že tam dávají tzv. Fender 70's. Ty budou mít asi o trošku víc než 60's a ty mají tuším kolem 7kOhm - kobylkáč většinou kolem 0,5 - 1 kOhm víc než krkáč. Pokud budou opravdu špatný (=tím myslím přerušené vinutí), tak ti to nenaměří nic.

0 xLajků:

6

Re: kontrola snímačů

Bezva, dík,
podle specifikace by to měly bejt:
krk: '75 Vintage Single-Coil Jazz Bass®
kobyla: Vintage Single-Coil Jazz Bass®
zkusim je přeměřit a uvidim..

0 xLajků:

7

Re: kontrola snímačů

Tak kdyby taky někoho zajímalo, tak odpověděli ze supportu Fender:
7.5K na bridge
7.25k na krku

:-)

0 xLajků:

8

Re: kontrola snímačů

Dotaz:
K čemu je dobré znát hodnotu odporu snímače? (kromě kontroly vinutí) Tedy přesněji, liší se nějak zvuk u snímačů s různou hodnotou? Koukal jsem, že Fender má na krabičkách stupnici, kde je vlevo u nižších hodnot napsáno Vintage a vpravo u vyšších Hot. No a někde mezi je šipka, která ukazuje jaký odpor má. Má to vliv na barvu zvuku, sílu signálu, obojí nebo nic?
Předem díky za odpovědi.

Muzika musí mít koule.
0 xLajků:

9 Naposledy upravil: Lukáš (12. 03. 2015 16.48:41)

Re: kontrola snímačů

Hodnota DC odporu cívky/cívek ve snímači je jedním parametrem z celého sériově-paralelního RLC obvodu, který tvoří reálná cívka z namotaného vodiče. Co si vzpomínám, tak odpor vodiče je dán vodivostí materiálu, délkou vodiče a jeho plochou - průřezem. DC odpor je také nazýván stejnosměrným odporem (pokud není uvedený druh odporu, tak bych předpokládal, že odpor je stejnosměrný), který se tudíž měří při nulové frekvenci (ostatně, jinak by se jmenoval "AC odpor při určité frekvenci"). Uff smile.

drevorubec napsal:

Koukal jsem, že Fender má na krabičkách stupnici, kde je vlevo u nižších hodnot napsáno Vintage a vpravo u vyšších Hot.

V případě, že by DC odpor znamenal faktor tlumení v rezonančním obvodě http://www.guitar-repairs.co.uk/how_gui … s_work.htm, tak by to dávalo určitou spojitost s označením Fenderu na jejich krabičkách (vyšší odpor – vyšší tlumení, tudíž rovnější frekvenční charakteristika?). U RLC obvodu by určitě šlo simulovat frekvenční odezvu a pozorovat, jaký vliv na ni má změna odporu.

IMHO si myslím, že pomocí DC odporu si můžeš orientačně ověřit, zda má snímač psaný odpor z výroby nebo ne (ještě mě napadá, že u JB jsou hodnoty u předního/zadního singlu jiné, zřejmě je "jiným způsobem" navržený snímač, netuším proč/jak).

Další kecy jsem našel u Lollaru (googlit je snadné, ne?).

0 xLajků:

10

Re: kontrola snímačů

Koukni sem http://www.seymourduncan.com/support/ch … pickup.pdf

Celkově jsou stránky Seymour Duncan pro technicky zaměřené lidi výborné. Rozhodně je dobré o snímačích vědět hodně. smile

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

11

Re: kontrola snímačů

tao-kan napsal:

Koukni sem http://www.seymourduncan.com/support/ch … pickup.pdf

Celkově jsou stránky Seymour Duncan pro technicky zaměřené lidi výborné. Rozhodně je dobré o snímačích vědět hodně.

Opravdu povedený stránky po všech stránkách smile - ty jejich "konfigurátory" vidím poprvé a je to dobrý nápad, od čeho se při výběru snímačů odrazit (krom dalších informací okolo).

0 xLajků:

12

Re: kontrola snímačů

Lukáš napsal:

Hodnota DC odporu cívky/cívek ve snímači je jedním parametrem z celého sériově-paralelního RLC obvodu, který tvoří reálná cívka z namotaného vodiče. Co si vzpomínám, tak odpor vodiče je dán vodivostí materiálu, délkou vodiče a jeho plochou - průřezem. DC odpor je také nazýván stejnosměrným odporem (pokud není uvedený druh odporu, tak bych předpokládal, že odpor je stejnosměrný), který se tudíž měří při nulové frekvenci (ostatně, jinak by se jmenoval "AC odpor při určité frekvenci"). Uff smile.

drevorubec napsal:

Koukal jsem, že Fender má na krabičkách stupnici, kde je vlevo u nižších hodnot napsáno Vintage a vpravo u vyšších Hot.

V případě, že by DC odpor znamenal faktor tlumení v rezonančním obvodě http://www.guitar-repairs.co.uk/how_gui … s_work.htm, tak by to dávalo určitou spojitost s označením Fenderu na jejich krabičkách (vyšší odpor – vyšší tlumení, tudíž rovnější frekvenční charakteristika?). U RLC obvodu by určitě šlo simulovat frekvenční odezvu a pozorovat, jaký vliv na ni má změna odporu.

IMHO si myslím, že pomocí DC odporu si můžeš orientačně ověřit, zda má snímač psaný odpor z výroby nebo ne (ještě mě napadá, že u JB jsou hodnoty u předního/zadního singlu jiné, zřejmě je "jiným způsobem" navržený snímač, netuším proč/jak).

Další kecy jsem našel u Lollaru (googlit je snadné, ne?).

Jedovatá poznámka, kterou neber vážně!!!
Ty pracuješ v Microsoftu?
Tvá odpověď je naprosto přesná a vyčerpávající, ale úplně k ničemu...
Konec jedovaté poznámky

Tohle všechno vím ze školy, ale jaksi z toho neplyne jaký to má vliv na zvuk. U Lollaru jsem se nic zajímavého nedočetl, jen že měření odporu snímačů je ošemetné. Guitar repairs už je zajímavější, ale příliš obecné. Zatím si z toho myslím, že větší odpor znamená víc závitů a silnější signál. Možná z toho taky plyne, že má výše položenou tu špičku v horních středech. To by byla ta informace co hledám, kdyby tam ovšem byla aspoň trochu konkrétněji rozvedná.
Seymour Duncan jsem ještě nestihl prostudovat.

Samotný odpor nemá na frekvenci vůbec žádný vliv, ten má jen indukčnost a kapacita. Z hodnoty odporu by možná šlo velmi nepřesně odhadnout počet závitů, pokud bysme ale tušili průřez drátu. Jinými slovy, pokud bych měl vedle sebe dva snímače, které mají různý odpor, tak bez dalších informací z toho nelze udělat vůbec žádný závěr smile
Teda jeden závěr mě napadá. Odpor snímače je jedno z mála exaktních čísel, které můžou výrobci napsat na krabičku při tom všem šarlatánství, co kolem toho panuje wink

Muzika musí mít koule.
0 xLajků:

13

Re: kontrola snímačů

drevorubec napsal:

Jedovatá poznámka, kterou neber vážně!!!
Ty pracuješ v Microsoftu?

Ne, jsem student big_smile.

drevorubec napsal:

Možná z toho taky plyne, že má výše položenou tu špičku v horních středech.

Přihořívá, viz dokument od Seymour Duncan.

drevorubec napsal:

Odpor snímače je jedno z mála exaktních čísel, které můžou výrobci napsat na krabičku při tom všem šarlatánství, co kolem toho panuje

Přesně tak.

0 xLajků: