1

Téma: Ibanez Roadstar II RB850

Toto je prostě jiný kafe. Kdo potřebuje značku a ofrňuje se nad ibanezama, nesmí číst dál.

Tak dlouho jsem sháněl starýho Ibanez Musiciana, až jsem z toho začínal blouznit, blbnout, budit se v noci a nevnímat co říkají lidi ve dne. Sotva se jeden objevil na basschatu, byl fuč. Další je předraženej. Další majitel se bojí pošty. U dalšího přiznal, že nefunguje aktivka... Bylo to už o o nervy, člověk je jak závislák, co fetuje inzeráty a okatě naaranžované fotky narychlo čištěných starých bas a kolečko na myši jsou jeho denní dávka. Všechny ty krachnutý dohody pěkně bolely. Nechtěl jsem už moc dlouho trpět, co si budeme povídat, bylo potřeba vlít novou krev do žil koupí nové basy, aby to člověka po krizi zase chytlo. Tak jsem slevil z požadavků na nějakou příliš draze zaplacenou prestiž a koupil tuto obyčejnou, zdánlivě nicneříkající, vybledlou, omlácenou japonku, že to jakože vyzkouším a kdyžtak prodám. Všude ji moc chválili, tak jsem to risknul. Je to Ibanez Roadstar II RB850 z roku 1985.

Hned co jsem na ni poprvé sáhl, jsem viděl, že to bude maso (dobře, musím trochu s nadhledem, mám ji ani ne týden). Ta basa má charakter, který leze pod kůži den co den a pomalu, ale jistě, si razí cestu přes předsudky až do basákova citlivého nitra (co lepšího by si mohl člověk k vánocům dát). Zrušila prokletí bermudského trojúhelníku jazzbass-preclík-musicman, zahojila rány z minulosti, kdy jsem se cítil jako untermensch vedle kámoše, co vychvaloval svou drahou basu od jakéhosi millera a pokoušel se na ni slapovat jak jakýsi vůtn. Osvobodila mě, protože můžu úplně a zcela, dokonale navždy a napořád, s konečnou platností vypustit strach o její nabitou baterku, protože tato basa je sebevědomě soběstačná a žádnou nepotřebuje (dobře, no tak jsem se do ní zamiloval, do ošklivky). Taky kombinace šoku a úžaslého šklebu ve výrazu do jisté míry pozérských kytaristů (co kvůli sociálnímu pohodlí, strachu ze změny a neochotě jít dál neuznávají nic než fendr a gipsoň), když si na ni po krátkém výsměchu na adresu jejího vzhledu poprvé brnknou - to je občas k popukání. O to ale nejde, ve výsledku jsem to já, kdo je s basou spokojený a na ničem jiném nezáleží.

Roadstar II je z období údajného zlatého věku Ibanez (1979-1985?), kdy společnost přestala dělat "lawsuit" kopie a začala ty prkna sekat podle sebe. Je to také období před nemastnými neslanými a všeljak šizenými indonézsko-korejskými Soundgeary, nevím, jaké s nimi máte zkušenosti, ale mě teda těžko říct proč nikdy nechytly. Basa je jim svým vzhledem trochu podobná, možná si to lidi pletou a není o ni zas takový zájem.

Zezadu bíle nalakovaný krk je fakt překvapení, úplně se mi sbíhají sliny když basu vezmu do ruky. Myslel jsem, že mě to bude srát, oceňuju hlavně brutálně holý, jen voskovaný natural, který si na nic nehraje, ale toto je poctivě nalakovaný kus starého, kdysi zářivě bílého nábytku (zašlá představa z poloviny osmdesátých let, co je "cool"). Basa tak nějak celkově působí dojmem, že je to víc kladivo, než basa. Podobný pocit jsem měl na střelnici když jsem střílel z AK47, je to zbraň do první linie, dává tvrdě najevo, že nestojí o nějakého sběratele. Díky tomu se o ni vůbec nebojím a můžu s ní zacházet jak se mi jen zlíbí. Ladicí mechaniky načínají už skoro třicátý rok s tím, že si moc nevšimly co je za datum, pořád perfektně drží a reagují na každý mikrometr pootočení. Měl jsem BTB z Koreje a ty mechaniky se ošoupaly skoro hned.

Supervelké pasivní humbuckery J6, které jsou o kus větší než má musicman a mají pólové výstupy trochu jako jazzbass, se dají rozepínat na singly. Rozepínání je řešeno push/push potenciometry, což je větší sranda a podle mě praktičtější než push/pull poťáky. Nechávám panorama potenciometr na polovině, ať jde zvuk z obou snímačů. Když chci větší cinkavost, stisknu poťák tak, jak bych šlápl na krabičku a hraje singl u kobyly, plesknu dlaní o druhý poťák, zvuk ala jazzbass je na svým místě a nemusím nic vytahovat od sebe, kroutit, řešit, odvádět pozornost od hudby. Zatím mě to moc baví. Těch zvuků je tam celá škála, hraje to jako jazzbass, precision i musicman, ale takovým tím starým ibanezáckým kousavým štěkotem. Důležité je, že všechny ty kombinace zní dobře a nemusím nic hledat (kromě clony, s tou se mi to moc nelíbí). Taky o lípě si můžete myslet co chcete, možná je to odpadní dřevo, ale toto je zcela pasivní basa z lípy s humbuckery i singly, ze které leze skvělý tón s dlouhým sustainem. Je to určitě tou masivní kobylou. Možná je to stářím dřeva, tříkusým javorovým krkem, zázračností japonských dělníků ? Nevím. Prostě "Wow! Hraje". Pravda je, že to moje korejský BTBčko bylo taky z lípy, a moc dobrý to nebylo, asi taky kvůli šmejdské aktivce.

Mám radši pasivky se silným výstupem a toto je přesně ten případ. Basa neskutečně reaguje na prsty, jako by je přesně znala. Hrajete klidně, je to medová lázeň, přitlačíte, začne to nakřupávat podobně jak to dělá musicman, a při nekompromisním ataku to vyloženě prská a štěká jak stará svině. Tón je však pořád takový pevný a rozhodný, nezní to jako laciné divadlo, ale jako poctivá show z osmdesátých let.

Nějaké nekvalitní foto:
http://baskytara.com/img/m/23782/t/p19833omhlbdi1g3udes18g81b0c3.jpg
http://baskytara.com/img/m/23782/t/p19833omi51cdp1lgh17u14fejkh4.jpg
http://baskytara.com/img/m/23782/t/p19833omi5r011459547o3tg0m5.jpg
http://baskytara.com/img/m/23782/t/p19833omi5v9ts7r13o51um55n66.jpg

Jolana D-bass Túma
DIY PJ fretless
Hohner Arbor
Washburn AB-95
Fender Jazz V MIM Suhr
0 xLajků:

2

Re: Ibanez Roadstar II RB850

Lehce mi tvarem těla i těmi snímači připomíná Spector. Jinak v sobotu jsme měli koncert a kamarád z druhé kapely, co s námi hrála, má taky japonskýho Roadstera v PJ konfiguraci, a je to strašlivý maso. Gratulace k osobitému kousku. Rozhodně se nejedná o nudný nástroj.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3

Re: Ibanez Roadstar II RB850

Konečně recenze kde je především názor a né pouhý výčet technických údajů!

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

4

Re: Ibanez Roadstar II RB850

To tak dobre vyzerá, že to ani nemôže nehrať cool

0 xLajků:

5 Naposledy upravil: m3 (01. 12. 2014 17.12:59)

Re: Ibanez Roadstar II RB850

tadle se mi dycky libila koneckoncu sem ji i parktrat shanel a parkrat mi udekla pred nosem v cechach se ukazovaly  od 6 do 8000 v ameru se na ne da sem tam narazit za cenu kolem 200 dolacu .. smile

resp. ani ne tak libila jako sem si rikal ze by mi sedela big_smile ..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

6

Re: Ibanez Roadstar II RB850

Pěkný kousek - klasická hlava, čisté tvary.
Tělo z lípy nebo olše ?
Škoda že jsi ji neměl už o týden dřív ;-)

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

7

Re: Ibanez Roadstar II RB850

Aidamos napsal:

Roadstera v PJ konfiguraci, a je to strašlivý maso.

nebola to takato??
http://www.ibanezbass.org/wp-content/uploads/2011/04/-348482207747987650.jpg

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

8

Re: Ibanez Roadstar II RB850

mila.bassman napsal:

Toto je prostě jiný kafe. Kdo potřebuje značku a ofrňuje se nad ibanezama, nesmí číst dál.

pozor, neni Ibanez a Inabeeeeez SR Korn cak cak.....  smile

Tieto stare rady su velmi slusne nastroje a s modernou ktoru teraz Ibanez produkuje sa to neda moc porovnavat, v podstate vobec..

Ja som tiez bol dlho vocitento znacke skepticky, ale tiez som si teraz nedavno zohnal Roadster z 1979 a uplne som sa z toho posral ze ako to hra. nizky dohmat, vyborne spracovanie, kvalitne snimace a dreva smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

9

Re: Ibanez Roadstar II RB850

FunkyMonk napsal:

nebola to takato?

Ne, tahle Ibanez Roadstar RB-650BK:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1983fkhsdsbrj381qobu6pem13.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

10

Re: Ibanez Roadstar II RB850

Aidamos napsal:

Ne, tahle Ibanez Roadstar RB-650BK:

aha roadstAr smile
to tiez mohli tie typy viac odlisit big_smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

11

Re: Ibanez Roadstar II RB850

FunkyMonk napsal:

aha roadstAr

Jo, předtím jsem to napsal blbě s E.

FunkyMonk napsal:

to tiez mohli tie typy viac odlisit

Jo, taky v tom mám hokej.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

12

Re: Ibanez Roadstar II RB850

Aidamos napsal:

Jo, taky v tom mám hokej.

navyse roadstEr a Musician maju dost podobny tvar ... aj ked mne sa zda ze ten co mam ja je nejaky medziclanok medzi roadsAr a musician

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

13

Re: Ibanez Roadstar II RB850

MartinXC napsal:

Tělo z lípy nebo olše ?
Škoda že jsi ji neměl už o týden dřív ;-)

z lípy, váží 3,6 kg
nojo škoda, špatný načasování big_smile

Jolana D-bass Túma
DIY PJ fretless
Hohner Arbor
Washburn AB-95
Fender Jazz V MIM Suhr
0 xLajků:

14

Re: Ibanez Roadstar II RB850

http://assets.motivationalgenerator.com/hashed_silo_content/3c4/319/f04/resized/wtf-just-wtf-50bf3d.jpg

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

15

Re: Ibanez Roadstar II RB850

Tato mi dojde, za 14 dní by mohla být doma, pak o ní něco napíšu, tešim se jak malej smile
http://baskytara.com/img/m/23782/t/p19e74pils114m113f1b4qqkqo0m3.jpg

Jolana D-bass Túma
DIY PJ fretless
Hohner Arbor
Washburn AB-95
Fender Jazz V MIM Suhr
0 xLajků:

16

Re: Ibanez Roadstar II RB850

mila.bassman napsal:

Tato mi dojde, za 14 dní by mohla být doma, pak o ní něco napíšu, tešim se jak malej

mam doma ---- mas sa na co tesit smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

17

Re: Ibanez Roadstar II RB850

chcu taky...

0 xLajků:

18

Re: Ibanez Roadstar II RB850

FunkyMonk napísal(a):
mila.bassman napísal(a):

Toto je prostě jiný kafe. Kdo potřebuje značku a ofrňuje se nad ibanezama, nesmí číst dál.

pozor, neni Ibanez a Inabeeeeez SR Korn cak cak.....  smile

Tieto stare rady su velmi slusne nastroje a s modernou ktoru teraz Ibanez produkuje sa to neda moc porovnavat, v podstate vobec..

Ja som tiez bol dlho vocitento znacke skepticky, ale tiez som si teraz nedavno zohnal Roadster z 1979 a uplne som sa z toho posral ze ako to hra. nizky dohmat, vyborne spracovanie, kvalitne snimace a dreva smile

japonske SR nie su marne. mam SR1000 z 94 ak si dobre pamatam smile a ta basa hra neskutocne vdaka kombinacii P/J snimacov.  povodna aktivka a snimace tam neboli. tak som to nahradil elektronikou a snimacmi od RM pickups

 

Milan Ciz guitars p-bass,ibanez sr 1000, japonsky klon rickenbaker 4001
Markbass TTE 500, Ampeg v4b
mark bass ny 15", ampeg pn 4x10,Eden 1x10
2 notes rewolt bass
0 xLajků: