1

Téma: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

Ahoj, je tu někdo kdo často yužívá nakreslenej zvuk basy a má nějaký tipy jak na naše staromódní český zvukaře apod.?
Hraju přes Orange Bass Terror, kterej sám o sobě kreslí dost brzo + v některým pasážích nebo i rovnou v celých skladbách využívám kreslítko - zatím Boss, na cestě je handmade kopie Way Huge Swollen Pickle, což je obdoba ruskýho Muffa s více korekcema, ale to je teď asi jedno...
Často, skoro ve 100%, se na koncertech setkávám se zvukařema co mě zvučí přes linku a chtějí abych si stáhl gain. Podotýkám, že nejsem úplný prase a nemám to vytočený doprava ale pohybuju se na 4-5/10 na gainu a volume dle potřeby. Zvukaři si ale stěžují na příliš silnej signál...prostě "máš to nahulený, stáhni to" jenže tím přicházím o svůj oblíbenej navrčenej zvuk. Nemá s tímhle někdo nějaký zkušenosti, co jim na to třeba říct, poradit, abych mohl hrát jak já chci? smile
+ teď jsme nahrávali s kapelou song, kde mám basu zkreslenou celou dobu. Song otevírá basa s bicíma a prostě to tam chce ten zkreslenej chlupatej zvuk, ale týpek u pultu mě to nutil pořád stahovat a stahovat, protože mu tam u něj dělalo prej bordel až jsem se dostal na prakticky čistej zvuk (můžu potom přiložit výsledek). Taky to nebyl úplně nějakej mordor... poměr čistej/zkreslenej (blend) na půlce a zkreslení tak na 10hod. Ve výsledku to jako nezní špatně, zvuk MM (ikdyž jen SUB) se mi líbí, vrčí a zvoní zároveň, ale já tam prostě chtěl toho chlupáče.
Ale spíš bych chtěl nějaký rady do budoucna, až budeme nahrávat desku abych se nemusel někomu podřizovat jen proto, že to neumí nebo nechce umět. Je třeba lepší nakreslenou basu snímat mikrofonem? Jsou na to nějaký speciální mikrofony? Co poloha mikrofonu u repra konkrétně u zkreslené basy? Díky za všechny rady a připomínky.

Jinak jsem hledal, nějaký témata tu jsou, ale buď jsou 10let starý nebo se  v nich neprobírá přímo proces zvučení a nahrávání, ale jestli sem něco přehlídl, tak mě přesměrujte do patřičných míst. smile

Sterling by MusicMan SUB Ray4, Squier Precision VM, Orange Bass Terror 500W + TC Electronic BC410
Takamine G320
Bach ukulele
0 xLajků:

2

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

stat si za svym a snazit se vydupat si mikrofon. slusne ale nekompromisne, argumentovat tim, ze mas extra silny vystup z hlavy, nebo ze je to rozbity :)zvukar je na koncerte pro tebe. dalsi postup vozit svuj mikrak, nebo poridit svou krabku na zkresleni s d.i. vystupem (protoze argument nefunkcniho vystupu muze byt trumfnut neodolatelnou nabidkou pouziti d.i. boxu typu behringer a pod.)

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

3 Naposledy upravil: Bruno (26. 01. 2015 23.22:15)

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

Takže snímání mikrofonem je cesta? Jakej typ se pro tenhle účel hodí? V mikrofonech se moc neorientuju... 
Ta krabka s D.I. mě nenapadla. Uvažuju nad SansAmpem už dlouho, ale vždycky ho zavrhnu, že si to tím akorát zkomplikuju. Mám rád jednoduchý věci na nastavování big_smile A taky bych se připravil o zvuk zesáku.

Sterling by MusicMan SUB Ray4, Squier Precision VM, Orange Bass Terror 500W + TC Electronic BC410
Takamine G320
Bach ukulele
0 xLajků:

4

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

Zrovna minulý týden jsem řešil něco podobného. Na zkreslení používám krabičku EBS Multidrive.
Nakonec jsme basu nahrávali do dvou stop: jedna jako čistý signál tažený skrz zesilovač EBS HD350 přes DI Out  se zapnutým Speaker simulatorem(mimochodem nechali jsme zapnutý zabudovaný kompresor zesilovače - zvukařovi se zamlouval), druhý signál jsme vzali zezadu zesilovače linkou přes efektovou krabičku.

Při finálním mixu se obě cestu smíchají podle potřeby.

U snímání bedny mikrofonem vždycky narážím na to že na rozdíl od kytarových beden tam mám ještě tweeter a zvukaři mi snímají jenom basové repráky.

Ale podle mě, kolik lidí tolik názorů a možných řešení. Takže experimentovat můžeš do aleluja.

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

5

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

Bruno napsal:

Takže snímání mikrofonem je cesta? Jakej typ se pro tenhle účel hodí? V mikrofonech se moc neorientuju... 

nic nepokazíš když si necháš basu nazvučit mikrofonem na kopák od bicích! tak sme nahrávali ve zkušebně a byl to cajk. Máme nějaký typ senheiseru, nevím přesně.

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

6

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

Bruno napsal:

Hraju přes Orange Bass Terror

Pokud se nepletu, tak u tohohle zesilovače je problém v tom, že gain přímo ovlivňuje i výstup pro zvukaře. Takže když chceš zesík nakopnou těma lampama v preampu tak to musí být snímaný jedině mikrofonem.

Já používám vlastně jenom zkreslenej zvuk (případně zkeslenej zkreslenej) a na koncertech to jede vždycky přes mikrofon. Přijde zvukař a první co mu říkám, že to musí být snímaný mikrákem. Zatím jsm s tím neměl nikdy problém. Ale je fakt, že na industriálních a noise akcích jsou ty zvukaři zvyklí snad na všechno. A jak psal Barius, ideální je to snímat mikrákem na kopák.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

7

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

urcite lepsi snimat mikrakem, na D.I box pred zesikem bych se vykaslal, pokud chces zachovat i charakter zesiku a bedny, ale jednou zvukar silnej vystup linky resil tak, ze D.I dal az za zasik a to bylo v pohode.
Jinak ja to u lampace resim tak, ze master mam vyhulenej na max a hlasitost resim gainem, ten koncovej stupen, podle myho, kresli lip, resp. je to hezci, nez prebuzeny lampy v predzesiku, kdyz jsme nahravali tak to zvukar bral na dve stopy, jedna sla primo ze zesiku (tedy to teda nebyla celoflaska, ale aguilar AG500) a druha mikrofonem pred bednou

Jednou jedinkrat me zvukar donutil dat si pred zesik D.I. box a uz nikdy vice

Fender Japan Jazz Bass RI 75, 50th anniversary edition
Fender Japan Precision Bass RI 62
MusicMan Stingray 4, 2EQ
Trace Elliot AH250 SMX + 1048; Trace Elliot Club #14
Music Man Club #15
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: Aidamos (27. 01. 2015 10.40:55)

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

Bruno napsal:

Takže snímání mikrofonem je cesta? Jakej typ se pro tenhle účel hodí?

Můj tip na typ, co bych jednou chtěl, je Audix D4: http://www.audiotek.cz/product-13181-audix-d4 nebo případně Heil Sound PR48: http://www.audiotek.cz/product-52151-heil-sound-pr48, ten hodně chválili právě pro použití s basovým aparátem v recenzi: http://www.music-store.cz/recenze/heil-sound-hdk-7

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

9

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

CzechJoker napsal:

A co klasika, Shure Beta 57?

To je spíš na kytarový aparáty. Ale na druhou stranu mám zkušenost, že basovej apec se dá úspěšně sejmout prakticky jakýmkoli zpěvovým mikrofonem typu Shure SM58 apod.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

10

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

Aidamos napsal:

Ale na druhou stranu mám zkušenost, že basovej apec se dá úspěšně sejmout prakticky jakýmkoli zpěvovým mikrofonem typu Shure SM58 apod.

....tak asi přehodnotím,...zrovna jsem chtěl dávat na bazar Shure SM58 s pouzdrem a kabelem, co mi leží nevyužitý v šufleti už nějakou dobu. smile

0 xLajků:

11

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

CzechJoker napsal:

A co klasika, Shure Beta 57?

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je pro tuhle aplikaci úplně v pohodě.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

12

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

no tak jsme se pobavili a pojďme to shrnout:


Bruno napsal:

jak na naše staromódní český zvukaře apod.?

děkujeme, děkujeme, na začátek bych rád připomenul, že pořád docela paltí úměra: jakej muzikant, takovej zvukař

Bruno napsal:

Je třeba lepší nakreslenou basu snímat mikrofonem?

zcela jistě

Bruno napsal:

Jsou na to nějaký speciální mikrofony?

nejsou. obecně nejsou žádné speciální mikrofony, jenom vhodné a nevhodné

Bruno napsal:

Co poloha mikrofonu u repra konkrétně u zkreslené basy?

obecně jako u každého repráku: blíže středu tučnější, basovější zvuk, blíže k okraji ostřejší, středovější, více projekce

Dzzerza napsal:

tam mám ještě tweeter a zvukaři mi snímají jenom basové repráky.

kolika procenty se tweeter podílí nqa tvém výsledném zvuku

Barius napsal:

mikrofonem na kopák

taky možnost

Hastur napsal:

Pokud se nepletu, tak u tohohle zesilovače je problém v tom, že gain přímo ovlivňuje i výstup pro zvukaře.

nepleteš, přesně tak

Aidamos napsal:

Můj tip na typ, co bych jednou chtěl, je Audix D4

nevím co vidíš na tomhle marketingově dobře provařeném mrzákovi, leda se ti líbí mikráky s auto eq, osmdesátky stajl

Aidamos napsal:

ten hodně chválili právě pro použití s basovým aparátem

ten Heil je sympatickej velkou membránou a to je tak všechno, Randula v té recenzi správně píše že SPL je stejně slabá /za mě mizerná/ jako u Au D6, což vidím jako problém

CzechJoker napsal:

A co klasika, Shure Beta 57?

naprosto v pohodě, odzkoušená věci, oproti 57 má širší basové spektrum a je trochu odolnější proti zpětné vazbě

Aidamos napsal:

To je spíš na kytarový aparáty.

nebo taky na malý bubny, hajtky, tomy, dechy a tisíc jinejch nástrojů

Basu snímám mikrákem běžně a je tisíc možností jak to udělat.
SM 57 mají všude a funguje dobře, prostě si o ni říkej, osobně mám nejradši Electrovoice RE20.

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

13 Naposledy upravil: rluke (30. 01. 2015 15.48:07)

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

Bruno napsal:

Často, skoro ve 100%, se na koncertech setkávám se zvukařema co mě zvučí přes linku a chtějí abych si stáhl gain.

Někdo to tu už psal...to je "problém" toho Orange

Bruno napsal:

Ale spíš bych chtěl nějaký rady do budoucna, až budeme nahrávat desku

Ty jo znáš mě a víš že mám nakraeslneej zvuk a ani na kocnertech nebyl problém. Při nahrávání je nejlpší to snímat několika cestama...teď jsme to dělali čistej výstup ze sansampu, z zreslenej linky z marshalla a 2 mikráky smile Z toho si pak dokážeš různýma poměrama udělat přesně ten zvuk co chceš:) Ale zvukař musí trochu vědět čím hejbnout big_smile

A na koncertech jet z aparátu big_smile A nebo mikrák a jsi vysmátej

Fender Precision Bass USA/JAP ('74/'91), MusicMan Stingray ('89 2EQ a '92 3EQ)
Orange AD200B,Ampeg SVT810e (90's)
Shure GLXD-16E, BOSS TU-3, Maxon CP-9Pro+, MXR M80 DI+
0 xLajků:

14 Naposledy upravil: Aidamos (30. 01. 2015 16.24:05)

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

el BassTardo napsal:

Randula v té recenzi správně píše že SPL je stejně slabá /za mě mizerná/ jako u Au D6

Ale taky píše, že maximální SPL hraje mezi parametry dynamických modelů, jež neobsahují žádnou přebuditelnou elektroniku, ve skutečnosti jen marginální roli. Mimochodem SPL 144 dB je málo? Kolik tak dá běžnej basovej reprák?

el BassTardo napsal:

nevím co vidíš na tomhle marketingově dobře provařeném mrzákovi

Mám na zpěv Audix OM3 a je to myslím slušnej mikrák vyhovující mému hovězímu hlasu a s vysokou odolností vůči zpětný vazbě. Navíc je mi Audix sympatickej jako takovej. Někdo nekriticky zbožňuje Apple a všechny jeho iVěci, někdo ho nemůže vystát a vidím na něm jen samá negativa. Já mám rád Audix wink

el BassTardo napsal:

Electrovoice RE20

Mikrák za 17 litrů sad

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

15

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

Aidamos napsal:

Ale taky píše, že maximální SPL hraje mezi parametry dynamických modelů, jež neobsahují žádnou přebuditelnou elektroniku, ve skutečnosti jen marginální roli.

no, to je Jirkův technický názor.
moje zkušenost je, že utavenejch D6 jsem už viděl tolik, že mám důvodné pochybnosti o vhodnosti tohohle mikráku na profi snímání nízkých frekvencí...

Aidamos napsal:

Mikrák za 17 litrů sad

spokojím se jen s tím nejlepším smile
ne, cena nového je jednoznačně přepálená, bazar se dá sehnat i za polovinu, navíc Rode dělá velice povedenou kopii (Procaster)

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

16

Re: Zkreslená basa - jak nahráváte, jak ozvučujete?

Bruno napsal:

Je třeba lepší nakreslenou basu snímat mikrofonem?

Pokud to ti borci, s kterýma se potkáváš neumí linkou, tak mikrofonem ti ten zvuk dorazí totálně.

Profil

GK 700RB-II, GK 410RBH, GK 410BLX, GK Backline 110,
Cort Action Bass 4, Fade Jazz Bass, Ibanez SR705TK, Schecter Omen 7
Boss ME-50B, AKG WMS40FLEXX
0 xLajků: