1

Téma: Overdrive Ibanez Smashbox sm7

Ibanez SmashBox SM7

Rok výroby: ? tak před pěti, deseti lety
Země původu: Čína
Cena: z druhý ruky za 700

http://baskytara.com/img/m/9384/t/p19butmfeo4ndkvv14f5ach7sv3.jpg

Ibanez SmashBox SM7 je na basu celkem neznámej overdrive a podle mě je to škoda, protože je opravdu velmi slušnej. Vlastním jeden asi rok a stal se pevnou součástí mojí aparatury. Je to v původním zámyslu high-gain kytarovej overdrive/distortion hlavně asi na metal, apod., ale kupodivu je výborně použitelnej i na basu a to zdaleka ne jen na metal. Má čtyři poťáky: Drive - množtví gainu, ekvalizace Low a High a Level - hlasitost, dále pak dva přepínače: Void - ovládání šumové brány a Edge - přepíná mezi dvěmi charaktery - ostřejší/jemněnší (mění charakter vyšších frekvencí, na basu to ale není nějak zásadní rozdíl) a samozřejmě nášlapný spínač efektu, který není true-bypass, obsahuje buffer, ale bypass je zcela transparentní.

Co se týká zpracování, na to, že je to Čína, je to zpracováno velmi kvalitně - masivní kovová krabička, dobré potenciometry s celkem praktickou funkcí Tone-Lok, robustní plošné spoje,... - nesrovnatelně kvalitnější než "klasická Čína" (konkrétně např. Joyo, který jsem měl taky otevřený, apod.). Jediný co se tomu dá vytknout je ne zrovna 100% spolehlivý nášlapný spínač efektu. Já mám teda celkem dobrej, ale tato série 7 od Ibanezu je celkem známá ne moc dobrou spolehlivostí těchto spínačů, o tom více níže...

Aby z toho byl ale prvotřídní overdrive, chybí tomu v zásadě jen 3 věci:

1.) Nastavení -
Já jej mám nastavený trochu v extrémech - Drive na minimum; má tak nejširší dynamiku, nemění zvuk v mletý maso, Low na maximum, High tak na 1 hodině a Level dle potřeby (cca. 11. hodina je ale přibližně vyrovnaný signál). Void, tedy noise gate, vypnutý; při zapnutí se zároveň trochu zvedne gain, čímž jde trochu do háje dynamika a hlavně se tím připravíte o plynulý, citlivý nástup overdrivu. Edge dávám Smooth, ale je to celkem fuk.

2.) Malej mod(y) -
Modifikace, která tomuhle pedálu velice prospěje a přitom je úplně jednoduchá - stačí mít kleštičky a odstřihnout jeden odpor a jeden kondenzátor - je odstranění gyrátoru. Gyrátory jsou jakýsi ekvalizační filtry; v týhle krabce způsobujou takovej uzavřenější zvuk vyšších středů. Když odstřihnete alespoň jednu nožičku (pokud se bojíte, že byste krabku poškodili a chcete, aby to šlo snadno opravit zpět - i když to se nebojím smile ) odporu R52 a kondenzátru C26 (dle značení na tišťáku), odstraníte jeden z těch 3, co tam jsou a vyšší tóny se otevřou a rozjasněj. Prý je dobrý odstranit i ty další gyrátory, to jsem ale už nedělal i tak je zvuk výbornej. Pro podrobnosti viz http://www.diystompboxes.com/smfforum/i … ic=86638.0

3.) Footswitch
Nášlapný spínač nemusí být úplně spolehlivý, záleží, jakou šarži konkrétně máte, tj. kdy to bylo vyrobeno. Můj je zrovna celkem spolehlivej, nestává se, že bych na něj musel šlapat dva- či víckrát, nějak často, ale mám doma TubeScreamera TS7 a ten napoprvé nezareaguje skoro nikdy... Takže kvalita tak nějak nahoru-dolu. Nejsnadnější je umístit jej do nějaké jiným pedálem spínané efektové smyčky anebo ho mít zapnutej celou skladbu.

Když to ale pořešíte, máte před sebou za pár korun velmi solidní baskytarovej overdrive s vynikající odezvou na dynamiku hry, kterej osobně používám všude, kde potřebuju přidat trochu šťávy. Použitelnej je jak na singly, tak na humbuckery, i když já ho radši používám se singlama, zvuk je trochu konkrétnější. S aktivkou jsem to nezkoušel, tak nevím, jak to reaguje na silnej aktivní signál, ale s pasivem je to paráda. Při jemném hraní efekt ve zvuku skoro neslyšíte a jak zaberete do strun, tak se začne zvuk pěkně zdrsňovat. Přitom ale zůstane výborně čitelnej, neslívá se do nějaký neidentifikovatelný pily. Ta se z toho dá samozřejmě dostat taky, ovšem to není nic pro mě. No a když za to přidám lehkou kompresi, zní to skvěle. Navíc se výborně kombinuje s phaserem či chorusem. Wah-wah ani autowah jsme nezkoušel, ale nejspíš by to taky nebylo marný.

Tož to by byla má malá troška do mlýna k tomuhle nedoceněnýmu efektu.

Zabij hlavu a tělo umře taky...
0 xLajků:

2

Re: Overdrive Ibanez Smashbox sm7

To je fajn. O tomhle overdrive jsem vůbec nevěděl. Ten zásah-odstřihnutí těch odporů-zajímavý. smile

0 xLajků:

3 Naposledy upravil: Lukáš (18. 01. 2015 22.40:06)

Re: Overdrive Ibanez Smashbox sm7

Dobrá recenze netradičního efektu. Kolikrát jsou ty modifikace kytarových efektů fakt jednoduchý (převážně vstupní kondenzátor nebo zásah do dalších filtrů), že jsou naprosto dostačující pro to, aby se basa prosadila s efektem v kapele a neměla ořezané chtěné frekvence.

0 xLajků:

4

Re: Overdrive Ibanez Smashbox sm7

popeze napsal:

Co se týká zpracování, na to, že je to Čína, je to zpracováno velmi kvalitně

mam a pouzival jsem hodne, zvukove mi sednul daleko vic, nez boss, za ty prachy zlaty...ovsem frontove nasazeni se na efektu podepsalo - obe cerne packy upadle (prepinani sirkou), vychrchlane vstupy a nespolehlive prepinani, na dlouhodobe nasazeni to fakt neni...na bazaru prolitne obcas, doporucuju vyzkouset, ve zvukovem retezci u mne vyhral treba nad boss a gk diesel dawg...

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

5

Re: Overdrive Ibanez Smashbox sm7

e.t. napsal:

nad boss a gk diesel dawg

Až tak?

0 xLajků:

6

Re: Overdrive Ibanez Smashbox sm7

jj, je to v podstate jedine basove zkreslovadlo (pominu integrovane zkresleni, co je v mikrobassu, ten ale nemam primarne na zkresleni) co mi zustalo doma .. ale co mam ja co psat o zkresleni, kdyz uz vic nez rok hraju live enem na cinskou parodii na kontrabas (a jsem spokojeny smile )

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

7 Naposledy upravil: Paparatzzi (19. 01. 2015 21.51:36)

Re: Overdrive Ibanez Smashbox sm7

Pekne kecas, jeste furt je u me! big_smile

http://baskytara.com/img/m/2129/t/p19c1vcbqm1vrp1och1thb1ecg111i3.jpg

Tohle nastavení mě ba nejvíc. Při normálním hraní nic, když do toho člověk trošku mrdne tak to tak nějak začne ani né kreslit ale dělat život lepším.

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: e.t. (19. 01. 2015 21.58:00)

Re: Overdrive Ibanez Smashbox sm7

e.t. napsal:

co mi zustalo doma


Paparatzzi napsal:

furt je u me!

prostou logickou implikaci mi vychazi ze jses u mne doma big_smile big_smile

edit: se omlouvam zakladateli vlakna za zasirani vlakna

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

9

Re: Overdrive Ibanez Smashbox sm7

Zasírání vlákna v pohodě - trocha tý špíny k tomu overdrivu patří... big_smile


Paparatzzi napsal:

Tohle nastavení mě ba nejvíc. Při normálním hraní nic, když do toho člověk trošku mrdne tak to tak nějak začne ani né kreslit ale dělat život lepším.

Pěkné, akorát, pokud se nemýlím, toto není SmashBox, ale Phat-Head PD7... smile

e.t. napsal:

mam a pouzival jsem hodne, zvukove mi sednul daleko vic, nez boss, za ty prachy zlaty...ovsem frontove nasazeni se na efektu podepsalo - obe cerne packy upadle (prepinani sirkou), vychrchlane vstupy a nespolehlive prepinani, na dlouhodobe nasazeni to fakt neni...na bazaru prolitne obcas, doporucuju vyzkouset, ve zvukovem retezci u mne vyhral treba nad boss a gk diesel dawg...

S tou kvalitou jasné, že úplně heavy-duty to není, ten spínač je fakt achilovka a ty přepínače taky nejsou extra odolný, ale když to má člověk v pedalboardu a spíná to nějakou efektovou smyčkou, tak to vydrží a nastavení na tom beztak neměním. Ale ten tišťák je fakt dobrej, slušná vrstva vodiče, všechny spoje kvalitní a ty poťáky taky nejsou špatný, navíc s tou funkcí Tone-Lok. Dalo by se to celkem dobře přehodit do nový krabičky, přidat tam true-bypass, dát jinou LEDku - to je vlastně taky taková typická věc týhle 7čkový řady, ty LEDky jsou dost blbě vidět, jestli svítí nebo ne. Až mě to začne štvát a budu mít zbytečnej čas (tak za 20 let), tak to udělám...

Lukáš napsal:

Kolikrát jsou ty modifikace kytarových efektů fakt jednoduchý (převážně vstupní kondenzátor nebo zásah do dalších filtrů), že jsou naprosto dostačující pro to, aby se basa prosadila s efektem v kapele a neměla ořezané chtěné frekvence.

Tenhle efekt je na basu použitelnej i bez modů - ta modifikace popsaná výše je doporučená i pro kytary. S tím modem je to ale prostě lepší. Já to vlastně původně dělal na kytaru, pak jsem ale potřeboval trošku nakreslit baskytaru, neměl jsem nic jinýho než SM7 po ruce, tak jsem to zkusil a už mě to nepustilo.

...fakt je, že kolikrát stačí vyměnit vstupní nebo výstupní (nebo oboje) kondenzátory - práce na půl hoďky - a z kytarovýho efektu máte baskytarovej. Typickej příklad je třeba Fuzz Factory. I když do originálu za ty prachy bych asi nešahal, spíš bych si koupil Fat Fuzz Factory, kterej má přepínač na volbu vstupního kondenzátoru... Ale to už je zas z trošku jiného soudku.

Zabij hlavu a tělo umře taky...
0 xLajků:

10

Re: Overdrive Ibanez Smashbox sm7

popeze napsal:

toto není SmashBox, ale Phat-Head PD7

no tvl, uz jsem jak ten Adam, celou dobu jsem psal o Phatheadu:)

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků: