1

Téma: Piezo pod kobylku

Zdravím ve spolek.
Rozhodl jsem se zapojit piezo pod kobylku mého preclíka.
V roce 2007 se to tady u řešilo, ale nic kloudného jsem se nedočetl, proto se ptám: má s tím někdo zkušenost?
Jaké komponenty jste použili? Jak jste piezo zapojili?

Díky za rady a tipy smile

Porta Inferi
0 xLajků:

2

Re: Piezo pod kobylku

Nechci tě zrazovat, piezo je komponenta silně nekompatibilní jak zvukem tak filozofií zapojení elmag. snímačů. A i když máš aktivku, piezo do ní jen tak nenaroubuješ. Zvukově to pomůže bezpražcům, u pražcovky nevím.
Pokud ti jde o vylepšení zvukových možností precla, není jednodušší osadit ho ke kobylce singlem ?

Když na to přijde, nejvhodnější je systém s piezo snímači pod kameny, s předzesilovačem pro každý snímač a nastavením hlasitosti každé struny samostatně. Tohle bych amatérsky stavět nedoporučil, pokud nechceš pár měsíců strávit na hledání toho, co zní nejlíp.

Dá se mít i 1 snímač pod celou kobylou - potřebuješ jej dobře opřít, tedy nejlíp kobylu podložit tvrdým materiálem (běžná olše se vymačká) s vybráním pro část snímače, na to piezo a navrch kobylu, která by měla mít taky vybrání pro snímač. Docela záleží na uložení, aby to nechytalo všeijaké semi-akustické pazvuky.
Doporučil bych ti zainvestovat do celé piezo-kobyly, je to jednodušší a odzkoušené.

Zesilovač k němu rozhodně budeš potřebovat (a to nejen pro mixování s elmag.snímačem), tím to ssebou vleče problém uložení a spínání baterky, a finálně smíchání se signálem z elmag.snímače/snímačů... zvlášť u precla s děleným snímačem - ten totiž posílá půl strun v protifázi, tzn piezo se bude vždy s jednou částí snímače odečítat ...
Vhodnější je míchat piezo s humbuckerem (nebo singlem, ale ten se dá sehnat ostrý a piezo na dobarvení pak nepotřebuješ).

Na bezpražci mám piezokobylu od Schallera, zkoušel jsem předzesík od Fismanna, pak univerzální předzesík i s korekcema od Fishmana a nakonec mám jednoduchý předzesík od Bacha. Signál s elmag. snímačem nemíchám, jen přepínám piezo-elmag.

Mrkni na stránky Bacha - nějaké komponenty tam nabízí (kobylu, snímače samostatně, předzesík v jacku) a cenově rozumné.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

3

Re: Piezo pod kobylku

Děkuji za vyčerpávající odpověď smile

Porta Inferi
0 xLajků:

4 Naposledy upravil: Aidamos (18. 12. 2014 08.50:50)

Re: Piezo pod kobylku

MartinXC napsal:

piezo je komponenta silně nekompatibilní jak zvukem tak filozofií zapojení elmag. snímačů

To bych teda rozhodně netvrdil. Music Man to dělá běžně a zní to parádně:

http://www.youtube.com/watch?v=7rNKuYuex1I
http://www.youtube.com/watch?v=FIQ9Qzap-xg

Náš kytarista má model Music Man John Petrucci a to piezo je v tom naprosto úžasný a zvláště když se jen lehce přimíchá k magnetickým snímačům.

MartinXC napsal:

Doporučil bych ti zainvestovat do celé piezo-kobyly, je to jednodušší a odzkoušené.

Rozhodně.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

5

Re: Piezo pod kobylku

Aidamos napsal:

To bych teda rozhodně netvrdil. Music Man to dělá běžně a zní to parádně:
http://www.youtube.com/watch?v=7rNKuYuex1I
http://www.youtube.com/watch?v=FIQ9Qzap-xg
Náš kytarista má model Music Man John Petrucci a to piezo je v tom naprosto úžasný a zvláště když se jen lehce přimíchá k magnetickým snímačům.

aj Yamaha robila TRB 1006P kde ten piezzo fungoval skvele.

Ale podla mna oni tomu venovali dost casu a prostriedkov, aby to spravne fungovalo. Pre kutila s rôznorodymi komponentmi to moze byt oriesok smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

6

Re: Piezo pod kobylku

FunkyMonk napsal:

... Pre kutila s rôznorodymi komponentmi to moze byt oriesok smile

Díky, přesně tento názor jsem měl s tou nekompatibilitou na mysli.

Před 2ma lety jsem aktivitu "přidat piezo na hotovou basu a zvuk namixovat" považoval za jednoduchou věc (stačí vrznout piezoelement pod kobylku, přidat nějaký FET předzesík a je to), ale doteď jsem se hodně vyučil - je to poměrně alchymie laborující s naladěním (typem) a umístěním elmag.snímačů, elektronikou, dřevem hmatníku a těla, strunami, atd. Lepší opravdu koupit hotovou basu (viz memory či jinou), nebo okopírovat přesně nějaký profi nástroj, anebo se piezu vyhnout.

Je to komplexitou obdobný quest, jako najít vhodný systém a jeho umístění na snímání kontrabasu.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

7

Re: Piezo pod kobylku

.. čest soudruzi, shodou pozitivních energií vlastním baskytaru s piezákama v kobyle a potvrzuji že je to velevýborná věc, jak píše mr. Aidamos, přimícháváním piezza k soundu snímačů se dějou divy .. ale určitě není piezzo jako piezzo a taky myslím že jen tak na koleně něco řešit v tomhle ohledu je dost tenký led .. na hudebním bazaru se válely jakési origo kobyly s piezákama  http://hudebnibazar.cz/basova-piezo-kobyla/ID694293/.. třebas (:

D.a.l.i: upraven odkaz, aby fungoval na kliknutí (příště prosím ty 2 tečky až za mezeru)

YamahaTRB6P
DunlopSteel
Spectraflex Cable
AquilarTLC
DavidEden WT-550B . EDEN E4X10.V4 -650W
0 xLajků: