1

Téma: levák na kontrabas

Ahoj , nemáte prosím někdo zkušenost s otočením kontrabasu pro leváka? Stačili by přeházet struny a přestěhovat duši?

0 xLajků:

2

Re: levák na kontrabas

milda82 napsal:

Stačili by přeházet struny a přestěhovat duši?

plus vymeniť nulťák smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

3

Re: levák na kontrabas

Velmi pravděpodobně to bude chtít i vyměnit hmatník kvůli profilu a v souvislosti s tim i kobylu. Duši lze teoreticky přesunout, ale myslim že to neni úplně nutný (viděl jsem basu co jí měla na druhý straně). Ale je tam ještě basovej trámec, se kterym zdaleka tak snadno nehneš, nejsem si jistej jestli bez jeho přesunutí vůbec má smysl s duší hejbat. Ve zkratce to nebude levná operace a vyplatí se to asi jen u slušnýho nástroje. U nějaký plečky asi jen otoč struny a třeba to bude hrát stejně nahouby jako předtim.

0 xLajků:

4

Re: levák na kontrabas

milda82 napsal:

Ahoj , nemáte prosím někdo zkušenost s otočením kontrabasu pro leváka? Stačili by přeházet struny a přestěhovat duši?

Přestěhovat duši nelze, na druhé straně je žebro. Otvírat kvůli tomu basu je blbost. Osobně si myslím, že naučit se hrát normálně jako praváci se ti bohatě vyplatí.

Muzika musí mít koule.
0 xLajků:

5

Re: levák na kontrabas

myslím, že najlepšie by bolo hrať ako ľavák, na praváckej strane, čiže by si mal len struny naopak.
podľa mňa je to len vec zvyku (je mrte ľavákov, ktorí hrajú so strunami naopak . či už gitara alebo basa)

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

6

Re: levák na kontrabas

no to půjde těžko pač už hraju na levorukou baskytaru. a ruce si už tak zvikly - kontrabas mě hodně láká. Hrajem s kapelou country a zahrát si bez prodlužováku je fajn :-)  né vážně - je to vyší liga co se týče techniky hry i pořizovací ceny - proto zjišťuji jak to je. Nerad bych po větší investici zjistil, že je mi to naprd. Zatím to vidím ,že seženu tu plečku a otočím jen struny a pak se uvidí :-(  kždopádně za rady děkuju ;-)

0 xLajků:

7

Re: levák na kontrabas

milda82 napsal:

no to půjde těžko pač už hraju na levorukou baskytaru. a ruce si už tak zvikly - kontrabas mě hodně láká. Hrajem s kapelou country a zahrát si bez prodlužováku je fajn :-)  né vážně - je to vyší liga co se týče techniky hry i pořizovací ceny - proto zjišťuji jak to je. Nerad bych po větší investici zjistil, že je mi to naprd. Zatím to vidím ,že seženu tu plečku a otočím jen struny a pak se uvidí :-(  kždopádně za rady děkuju ;-)

To je hrozně individuální. Já jako pravák, který to nikdy neřešil, ti do toho nemám co mluvit, ale stejně na to mám nějaké názory... big_smile
Znám jednoho praváka, který hraje na housle normálně, pak se na baskytaru naučil levácky, protože Beatles revival a teď hraje zase na kytaru normálně, protože povýšil na Johna. Říkal, že je mu to jedno na kterou stranu hraje.
Prostě je to tak, že se to všichni můžou naučit na obě strany, přičemž někomu to na některou stranu půjde o něco lépe a někomu to půjde stejně. Nejsem zastánce násilného přeučování leváků, jako se to dělo ještě v době, kdy mí rodiče chodili do školy (dnes ostatně lze psát dobrým kuličkovým perem, jehož inkoust se nerozmaže, a jsou i plnící pera pro leváky atd.), ale pokud je něco obvykle uzpůsobeno pro praváky, a není zásadní problém se to naučit používat jako praváci, myslím, že je lepší to tak udělat. Zrovna kontrabas je myslím dobrý důvod, protože udělat levý kontrabas jak má být, znamená objednat si u mistra postavení na míru (=hodně drahá záležitost).
Jenom přehození strun nepovede k optimálnímu zvuku, protože žebro má roznášet hlavně nejhlubší frekvence po celé horní desce, zatímco duše přenáší hlavně vyšší na spodní desku z tvrdšího dřeva. To bych za lepší řešení považoval naučit se hrát nalevo na kontrabas se strunami normálně. U kytary to není úplně dobré a vede to ke změně stylu hry nebo zvuku, ale u basy by to nemusel být problém.
Bráno do důsledku, jezdíš autem s řízením vpravo, abys mohl řadit levou rukou a fotíš Exaktou, která jako jediná zrcadlovka má spoušť nalevo? pokud na obojí odpovíš, že ne, tak se i na basu můžeš naučit normálně big_smile
A nakonec si představ, jak blbě by vypadalo v symfonickém orchestru, kdyby tam jeden basista stál opačně. Přece si nebudeš zavírat dveře od ohně do filharmonie big_smile

Muzika musí mít koule.
0 xLajků:

8

Re: levák na kontrabas

Tak pokud basu teprve sháníš, nový levouký se běžně vyráběj a jdou sehnat za normální prachy. Osobně všude pro lidi co s tim začínaj doporučuju nový překližky od Strunalu, kde maj levoruký taky. Pak nevidim důvod proč prznit nějakou pravorukou stran toho že by to byla nějaká fakt dobrá basa a stála by za plnohodnotnou přestavbu.

http://www.thomann.de/cz/kontrabasy_pro_levaky.html

0 xLajků: