1 Naposledy upravil: Aidamos (02. 04. 2024 16.18:37)

Téma: Fender Jazz Bass JB62 Japan

Fender Jazz Bass JB62

Fender Jazz Bass JB62-US (OCR = Old/Original Candy Red)
Rok výroby: 1994
Země původu: Japonsko
Odkaz na stránky modelu: http://fenderjapan.co.jp/jb62-us.html

Fender Jazz Bass JB62/VSP (3TS = 3 Tone Sunburst)
Rok výroby: 2006
Země původu: Japonsko
Odkaz na stránky modelu: http://fenderjapan.co.jp/jb62-vsp.html

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p194satc1rsop14nmk5d1v77gj54.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p194satc1p145n1hqq1rmj10f86n03.jpg

Nástroje jsem měl zapůjčeny od pana P, kterému tímto děkuji. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi podobné modely navíc stejného původu, si dovolím srovnávání obou kousků, tedy se pokusím o jakousi dvojrecenzi.

Popis

Tělo u obou nástrojů je olšové, krk javorový s palisandrovým hmatníkem. Sunburstový kousek má o něco hezčí kresbu javoru na krku, a i o něco hezčí palisandr na hmatníku. Krk má sunburstový model plnější, ač ani červený model nemá krk profilu C. Červený je spíš typově D, sunburstový pak U. Profil U mi vyhovuje perfektně, stejně jako u dříve testované baskytary Fender Jazz Bass 1969 (recenze), profil C jednoduše nesnáším. Krk u obou nástrojů je bezchybně uložen, a na rozdíl od zmíněného USA modelu z roku 1969 jsou i okraje kapsy provedené pečlivě a naprosto přesně s hranou krku. Oba krky jsou v lesklém laku a vypadají luxusně.

Ladící mechaniky u obou nástrojů jsou masívní, provedené ve vintage stylu, sunburstový Jazz Bass má pak mechaniky navíc reverzní (obrácený směr otáčení). Hladší chod mají kupodivu daleko starší mechaniky na červeném modelu.

Oba nástroje mají vintage kobylku z ohnutého plechu se závitovanými kameny a plíšek zemnění vedoucí mezi kobylkou a snímačem. Sunburstový model v době testování měl snímače DiMarzio Collection, červený pak Fender USA Vintage. Snažil jsem se o těch snímačích DiMarzio Collection něco dohledat, ale našel jsem jen informaci, že se jedná o snímače čistě jen pro Japonsko. Ovládání rovněž mají obě baskytary stejné, tedy klasicky hlasitosti pro každý snímač doplněné tónovou clonou.

Sunburstový model váží 4,3 kg a candy red model 4,2 kg. Oba nástroje velmi lehounce až nepatrně přepadávají na popruhu na hlavu, ale na to jsem si již nějak u Fenderu zvykl. V tomto případě to opravdu je téměř neznatelné a mnohý hráč si toho ani nevšimne. Já na tohle mám prostě úchylku, a tak se na to vždy zaměřuju.

Zvuk

Než zvuk rozeberu slovně, uvedu nejprve nahrávky. Oba nástroje na nahrávání ukázek dostaly úplně nové niklové struny Warwick Red Label 45-105. Ukázky jsou nahrány rovnou do zvukovky, jednotlivé nahrávky jsou normalizovány. Tónová clona je plně otevřená. Hráno vždy nad aktivním snímačem, v případě obou hráno mezi snímači. Obě baskytary mají přibližně stejný setup.

Fender Jazz Bass JB62-US OCR

Snímač u krku
Oba snímače
Snímač u kobylky
Slap

Fender Jazz Bass JB62/VSP 3TS

Snímač u krku
Oba snímače
Snímač u kobylky
Slap

Baskytary hrají velmi podobně, ovšem zvuk sunburstového modelu mi přijde lehce dřevitější, hutnější, víc vintage. Červený model je nepatrně zvonivější, kovovější. Oba nástroje fungují v kapele dobře a drobný zvukový rozdíl se mezi nimi smazává, je to vždy typický jazzbassový zvuk. U Jazz Bassů mám někdy výhradu ke kvalitě zvuku struny E, zde je vše v pořádku u obou kusů. Také jsem zjistil, že Jazz Bassu velmi prospívá zkreslení. Použil jsem můj Boss Bass OverDrive (recenze) zkombinovaný s ekvalizérem Seymour Duncan Paranormal (recenze) v Slap Contour režimu a je to maso, prostě zvuk, za který by se nestyděl ani Geddy Lee.

Hodnocení

Zvukově, a ač je to s ohledem na mé obvyklé a všeobecně známé barevné preference až zarážející, i vzhledově se mi více líbí sunburstový model. Navíc se mi samozřejmě zamlouvá i ten macatější krk. Jinak obě baskytary jsou zvukově i kvalitativně velmi srovnatelné. Původně jsem chtěl tyto nástroje více konfrontovat i s výše zmiňovaným americkým nástrojem Fender Jazz Bass z roku 1969, ale myslím, že by to nebylo fér. Přeci jen na mě šedesát devítka působí jako zjevení z jiného světa, se kterým by asi velmi často propadla i současná americká produkce. Teď samozřejmě nemyslím zpracováním, ale zvukově. V jeho stínu je skoro všechno nuda, nuda, šeď, ostatně přečtěte si recenzi. Když ale odhlédnu od tohoto neférového srovnávání, oba zde testované nástroje si zaslouží pochvalu jak za zpracování, tak za zvuk, tak i za osobitost.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Fender Jazz Bass JB62 Japan

Díky za recenzi.

Pro přehlednost MIJ Fender modelů je ale potřeba uvádět uplnej název, hlavně číslici za předlohovym rokem, která vypovídá o kvalitě použitejch komponent, dřevech, atd.

Pokud bysme byli uplně důsledný, pak např. kompletní název 70RI preclu bude:

PB70-120 US NAT/M  - tedy Precision Bass '70 RI, stojí 120,000 YEN, má USA snímač, NATural finish, Maple fingerboard.

Tebou recenzovaný modely jsou jeden JB62-70, druhej JB62-110.

Vim, na MIJ F stránkách to není, nicméně takhle se ty basy prodávaj, inzerujou, rozlišujou.

0 xLajků:

3

Re: Fender Jazz Bass JB62 Japan

davidak napsal:

Vim, na MIJ F stránkách to není, nicméně takhle se ty basy prodávaj, inzerujou, rozlišujou.

Aha, no koukám, že je to kódový označení skoro tak složitý jako označování tříd ocelí podle ISO lol

Každopádně takhle ty basy hrajou, když se na to umí big_smile
http://www.youtube.com/watch?v=vbYUi5heQKw

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

4

Re: Fender Jazz Bass JB62 Japan

Aidamos napsal:

Každopádně takhle ty basy hrajou, když se na to umí
http://www.youtube.com/watch?v=vbYUi5heQKw

OT ale fuck it ....
on takto vedel uz pred mojim narodenim big_smile https://www.youtube.com/watch?v=sgU5cHsa3OI

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

5

Re: Fender Jazz Bass JB62 Japan

Běžte s tím do pr...
Jeden se potřebuje na chvilku kompenzovat od práce kde mě už všecko sere... aby mě teď sbírali po kouskách ...
ale díky za ukázky ;-)

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

6

Re: Fender Jazz Bass JB62 Japan

Aidamos napsal:

Každopádně takhle ty basy hrajou, když se na to umí big_smile

Dyk si říkal, že už tě všechny ty slapy serou. big_smile

0 xLajků:

7 Naposledy upravil: Aidamos (23. 10. 2014 11.50:58)

Re: Fender Jazz Bass JB62 Japan

Matej napsal:

Dyk si říkal, že už tě všechny ty slapy serou. big_smile

Fšecky né, jen takový ty pidlikáčský bez grůvu, nápadu a energie. A myslím, že jsem nepsal serou, ale nudí wink Co mě sere, jsou moje slapy, páč ty nemají ani grův, ani nápad a už vůbec ne energii, ale nemám čas, chuť ani nějak moc motivaci se to učit líp.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

8

Re: Fender Jazz Bass JB62 Japan

Aidamos napsal:

Fšecky né, jen takový ty pidlikáčský bez grůvu, nápadu a energie.

jj, furt jen oktávy a co nejrychleji wink

Fender Precision 1975 / Fender Tony Franklin Precision
Ampeg SVT-CL ---> Ampeg SVT-410HLF
0 xLajků:

9 Naposledy upravil: Matej (23. 10. 2014 15.28:16)

Re: Fender Jazz Bass JB62 Japan

Aidamos napsal:
Matej napsal:

Dyk si říkal, že už tě všechny ty slapy serou. big_smile

Fšecky né, jen takový ty pidlikáčský bez grůvu, nápadu a energie. A myslím, že jsem nepsal serou, ale nudí wink Co mě sere, jsou moje slapy, páč ty nemají ani grův, ani nápad a už vůbec ne energii, ale nemám čas, chuť ani nějak moc motivaci se to učit líp.

...já vím,..jsem si dělal legraci. Vím jak si to myslel. wink Takový vulgarity používám jen já. big_smile Hele s tím slapem,..co jsem tak trošku od tebe slyšel, potřeboval bys hlavně zlepšít základ,...pak by se ti to zvedlo celý-myslím tedy to slapování. smile Někdy stačí někomu hodinka ukázek jednoduchých ale funkčních základů,..ten si nějaký věci nahraje-třebas na telefon aby to nezapoměl a posun je neskutečnej. Takhle to udělal třebas Eosine když si byl u mě pro basu,...poprosil mě o 2 hodinovou lekci základu (tlumení, paradidlování a tvoření groovu jen v oktávě, ty moje rady a ukázky si nahrával a psal mi, že mu to dalo strašně). Takže až bude nějaký sraz blíže a bude více o hraní, tak ti tvou motivaci trochu nakopnu. wink

0 xLajků:

10

Re: Fender Jazz Bass JB62 Japan

Matej napsal:

Takže až bude nějaký sraz blíže a bude více o hraní, tak ti tvou motivaci trochu nakopnu.

No, je to věčná škoda, že nepřijedeš, přitom z toho Tábora to není zas tak daleká/dlouhá cesta.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: