1 Naposledy upravil: Aidamos (30. 04. 2015 18.41:57)

Téma: Seymour Duncan SPB-3

Seymour Duncan SPB-3

Jedna recenze je ZDE už od Shooguuna, ale dovolím si založit vlastní recenzní téma.

Země původu: USA
Cena: 1800 Kč

http://baskytara.com/img/m/2556/p18o30i5o91a4g6krg5rqq68ci3.jpg

Úvod

Nejdříve se zmíním o mých důvodech pro změnu. Mám japonský olšový Fender Precision Bass '57 RI (recenze) původně s Fender USA Vintage snímačem. Vždycky se mi ale zvukově víc líbily jasanové Precisiony, tedy Daviďákův 1976 a Mikulíkův 1978 (recenze). Ten jasan ve spojení s javorem na hmatníku je zvonivější, agresívnější, má víc basů a výšek. Oproti tomu je můj olšovej kousek spíš středovější, víc vintage. Nemaje zbytné peníze na jasanový model, navíc milujíc svůj candy apple red Preclík, rozhodl jsem se přiblížit tomu zvuku jasanu výměnou snímače. Odhodlával jsem se k tomu kroku poměrně dlouho. Dalším důvodem bylo to, že na koncertech v některých skladbách střídám můj hlavní nástroj Music Man StingRay (recenze) právě s Precisionem, a chtěl jsem se zvukově a hlavně silou výstupu přiblížit k Music Manu. Rozhodl jsem se tedy jednat, a celou záležitost rozseknout.

Už z dřívějších referencí, kdy se mi zvuk líbil např. u Morybundusova Mexikánce jsem začal zjišťovat právě informace o SPB-3ce. V této řadě Seymour Duncan vyrábí tři typy. SPB-1, SPB-2 a SPB-3. Typ SPB-1 by měl být víceméně náhradou a zvukovým ekvivalentem původního Fender snímače. SPB-2 má silnější výstup (tzv. hot) a navíc zvýrazněné střední pásmo. No a model SPB-3 má oproti SPB-1 kromě silnějšího výstupu přidané basy a výšky a taky zvětšené pólové nástavce. Graficky vyjádřeno zvukové charakteristiky vypadají takto:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p18opgb3i5ats1tjh2r32hq1u963.jpg

A proto volba padla právě na typ SPB-3. Splňuje papírově to, co jsem požadoval. Více basů, více výšek a silnější signál.

Popis

Jedná se o snímač pro baskytaru typu Precision Bass, klasicky v černých pouzdrech, ovšem s většími pólovými nástavci. Pólové nástavce mají průměr 1/4", tedy v souvislosti na doplňkové pojmenování Quarter Pound (čtvrtlibrák) by se dalo říct, že je to i Quarter Inch (čvrtpalcák) big_smile

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19k5mn7h35du135g16cq12adve53.jpg

Ke snímači ve výše zobrazené krabičce jsou přidány i čtyři šroubky, dva samolepící pěnové hranolky pro podložení a návod se schématem zapojení.

Montáž podle schématu, který je přímo i na stránkách výrobce, byla bezproblémová. Pochlubím se i mou prací s pájkou:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p18oph7vol9g11otk119cc4a1jrb5.jpg

Jak si můžete všimnout použil jsem nové potenciometry Gotoh (MIJ) s hodnotou 500k místo obvyklejších 250k. Vyčetl jsem, že by měly mít vliv opět na nárůst výšek. Kondenzátor jsem použil původní 47 nF.

Problém se ukázal až při nasazování pickguardu. Snímač se do výřezů v něm nechtěl vejít. Musel jsem ty výřezy drobně zpilovat. Podotýkám, že je to originální japonský pickguard přímo pro japonský Fender Precision Bass, který jsem sice kupoval dodatečně, ale na původní snímač i vruty sedí dokonale.

Zvuk

No a teď jaká je realita oproti papírovým předpokladům. Nejdříve si poslechněte ukázky. Nahráno je to rovnou do zvukovky, vše s otevřenou tónovou clonou. Nataženy jsou hlazené struny D'Addario Chromes (.045-.065-.085-.100).

Hra blízko krku
Hra nad snímačem
Hra blízko kobylky
Slap

Níže jsou nahrávky s původním snímačem a opět hlazenkami D'Addario Chromes:

Hra blízko krku
Hra nad snímačem
Hra blízko kobylky
Slap

Nahrávky přímo do počítače zdaleka nereflektují skutečnost. Rozdíl ve zvuku na aparátu je o hodně větší. Basa je s novými snímači o hodně agresívnější, vrčivější, s mohutným basovým základem a zvonivými výškami, které ovlivňují i vyšší středy, tedy dělají onu agresivitu, slap je nyní radost hrát a hlavně poslouchat. Takže nejen papírově, ale i zvukově snímač opravdu splnil to, co jsem si od něj sliboval.

Hodnocení

Vynikající snímač do modernější, tvrdší muziky. Silný výstup, zvukové spektrum pokryto od pevných basů až po čisté a nijak nepříjemné výšky. Na druhou stranu není problém zvuk zkrotit použitím tónové clony, přičemž já navíc používám hlazené struny. Nebude to ale asi nic pro vintážisty.

Poznámka

Poměrně slušná videa, ze kterých si člověk udělá alespoň rámcovou představu, jsou pro každý typ výše zmíněných snímačů řady SPB zde:

SPB-1: http://www.youtube.com/watch?v=K1obnQfl2r4
SPB-2: http://www.youtube.com/watch?v=22KvBhLULbA
SPB-3: http://www.youtube.com/watch?v=XHUySLAjp0g

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Seymour Duncan SPB-3

Super! Navic ty videa k tomu, ty se mi nejak povedlo minout.

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

3

Re: Seymour Duncan SPB-3

Tak moje zkušenost: SPB3 je oproti FENDERU víc bright a má silnější signál. Fender je víc dřevitější a hraje víc jako precision. Na FENDERU mě mrzí ten slabší signál jinak jsem ale zatím velice spokojený...

baskytara čtyrka (spector), zesík(hartke 7000) a bedna (hocke 4x10)
0 xLajků:

4

Re: Seymour Duncan SPB-3

SMETS napsal:

Fender

Jen poznámka pro nezasvěcené - SMETS má nyní můj původní snímač Fender PB Vintage USA.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

5

Re: Seymour Duncan SPB-3

cus, jsem ty nahravky poslouchal doma na bednach, sluchatkach a jeste ted v praci na sluchatkach...priznam se, ze v tom neslysim zadny vyrazny rozdil - dokonce si nejsem jistej zda bych ve slepym testu poznal co je co....

Ale mozna jsem hluchej...

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

6

Re: Seymour Duncan SPB-3

RadekCX napsal:

cus, jsem ty nahravky poslouchal doma na bednach, sluchatkach a jeste ted v praci na sluchatkach...priznam se, ze v tom neslysim zadny vyrazny rozdil

Proto jsem psal:

Aidamos napsal:

Nahrávky přímo do počítače zdaleka nereflektují skutečnost. Rozdíl ve zvuku na aparátu je o hodně větší.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

7

Re: Seymour Duncan SPB-3

Jojo ja jsem to cetl, jen si to moc nedokazu predstavit - bud ty nahravky jsou tak spatne, ze pak rozdil neni poznat a nebo tak spatne nejsou a pak si nedokazu predstavti ze by ten vysledek mel byt pres aparat o tolik jinej

Chran Buh, ze ti to chci nejak hanet, jen jsem proste v tom nenasel zadnej vyznamnej rozdil, ktery by me nejak presvedcoval vymenit snimace jak jsi to udelal (mit stejnou basu).

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

8

Re: Seymour Duncan SPB-3

Nechci si hrat na nejaky cviceny ucho nebo tak, ale me teda prijde, ze je tam docela vyrazne rozdil ve vyssich stredech...a jake takove celkove jasnosti, takovy to "bright". Libi se mi teda asi vic puvodni snimac.

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

9

Re: Seymour Duncan SPB-3

jako ze je tam tech stredu vic nebo min? protoze ty SB-3 by tech stredu moc mit prave nemeli

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

10

Re: Seymour Duncan SPB-3

RadekCX napsal:

jako ze je tam tech stredu vic nebo min? protoze ty SB-3 by tech stredu moc mit prave nemeli

Vic, ale jakoze tech vyssich, spis az jako vysek. Ten zvuk celkove mi prijde ze ma vic vysek a je takove vic "bright".

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

11 Naposledy upravil: Lukáš (06. 06. 2014 17.22:00)

Re: Seymour Duncan SPB-3

SPB-3 mě přijdou spíš do vyšších středů a výšek, ale původní mě přijde, že má lepší konkrétní basy a je prostě oldskůlovější, resp. SPB-3 to dohání mohutností.. má rozhodně modernější zvuk.

Původní

http://baskytara.com/img/m/262/p18povn07dg7p12171sq0t291skd3.jpg

SPB-3

http://baskytara.com/img/m/262/p18povo4ue93ihkl2r43c4e145.jpg

A dobrá recenze smile.

0 xLajků:

12

Re: Seymour Duncan SPB-3

mate pravdu - ted jsem to poslouchal znova doma a je to opravdu tak - novej snimac zni v podstate jako by se hralo s novejma strunama

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

13

Re: Seymour Duncan SPB-3

RadekCX napsal:

mate pravdu - ted jsem to poslouchal znova doma a je to opravdu tak - novej snimac zni v podstate jako by se hralo s novejma strunama

Jo i timto smerem jsem to tak nejak myslel.

Ale Lukas to rekl tak nejak jak to citim, Fender je vic oldschool, SPB-3 je moc moderna smile Ale samozrejme dobre zvuk a preju Aidamovi at to hraje smile

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

14

Re: Seymour Duncan SPB-3

Já mám na svém preclu taky SPB-3 a jsem spokojenej, dobrej silnej signál.

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

15

Re: Seymour Duncan SPB-3

morybundus 1 napsal:

Já mám na svém preclu taky SPB-3 a jsem spokojenej, dobrej silnej signál.

To všichni vědí, jsem Tě tam jmenoval wink

Aidamos napsal:

Už z dřívějších referencí, kdy se mi zvuk líbil např. u Morybundusova Mexikánce jsem začal zjišťovat právě informace o SPB-3ce.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

16

Re: Seymour Duncan SPB-3

tiež mám v squierovi SPB-3, má to veľmi príjemný zvuk smile

Lord Alex
Fender Precision Bass USA, Epiphone Thunderbird VINTAGE PRO
Ampeg SVT-VR + SVT810E USA
GK 700RB mkII + Ashdown MAG410
0 xLajků:

17

Re: Seymour Duncan SPB-3

taky používám SPB-3, ale furt mě tak nějak láká do Tokaiskýho narvat původní snímač... ještě že to neumim. big_smile

0 xLajků:

18

Re: Seymour Duncan SPB-3

Ty starsi snimace mi prijdou lepsi smile Ale suprova recenze smile dik

Ampeg SVT-7 PRO
Hocke  B410 HD (8 Ohm)
Ibanez SDGR 305 DX
Eden RS 115C 320W
http://bandzone.cz/morfium
0 xLajků:

19

Re: Seymour Duncan SPB-3

SMETS napsal:

Na FENDERU mě mrzí ten slabší signál

Od tý doby, co dávaj na aparáty tlačítko gain, tohle není problém, ne?

0 xLajků:

20

Re: Seymour Duncan SPB-3

Aidamos napsal:

Pochlubím se i mou prací s pájkou:

tak s tím se radši Adame nechlub smile Betaron by ti dal přinejmenším 4- !!!

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

21

Re: Seymour Duncan SPB-3

Barius napsal:

Betaron by ti dal přinejmenším 4-

4 mínus? Dobrý, nepropadám big_smile

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

22

Re: Seymour Duncan SPB-3

Aidamos napsal:

Pochlubím se i mou prací s pájkou:

...no Adame, tys ale prasátko teda.  big_smile a big_smile

0 xLajků:

23

Re: Seymour Duncan SPB-3

Matej napsal:
Aidamos napsal:

Pochlubím se i mou prací s pájkou:

...no Adame, tys ale prasátko teda.  big_smile a big_smile

Lepčejší?

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p18ur0t8lg1akt145ho841ms1e383.jpg

Snad jsem se polepšil wink

Nechápu, vždycky jsem bral japonský Gotohy za kvalitní poťáky. Ale novej poťák na tónovce mi trochu chrastil a stejně tak fungl novej poťák hlasitosti na konci dráhy z ticha znovu skočil na skoro maximální hlasitost. Dneska jsem koupil émerický poťáky CTS (stejný hodnoty A500k). Sice stojí 165 Kč oproti 125 Kč za Gotoh, ale nelituju ani koruny. Perfektně se pájí, mají příjemně tuhý chod a taky kratší závit, čili je není nutné podkládat podložkami jako ty Gotohy. Taky naprosto přesně sedí do díry v pickguardu, mají větší průměr závitu než Gotoh a neplandají. Jen ta matice je taky émerická, čili palcová. 12ka klíč je malej, 13ka zase velkej, ale v pohodě se to dá s ním bez problémů utáhnout, čili srát na to.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

24

Re: Seymour Duncan SPB-3

Ja neľutujem ani jedinej minúty čo som ten snímač dal do svojej basy smile
Paradoxne ho mám v base za ktorú som nedal o moc viac ako ten snímač stál big_smile Dostala sa mi do ruky LTD B10 (od nich úplný lowend) ale ladí na všetkých strunách/24 pražcoch a neuveriteľne dobre mi sadla do ruky (krk ako JB ale modernejší - thin U profil). Znie to dobre ako na aparáte, tak na nahrávkach.

Fender PJ Precision (EMG GZR),
Gibson EB4 2014,
Hartke HA3500,
Orange OBC115
0 xLajků:

25

Re: Seymour Duncan SPB-3

Zdravím. Posílám zkušenosti se snímačem SPB-3. Nejprve jak jsem se k němu dostal. Vlastním basu Fender 50´Precision Bass, ve které jsem měl originální snímač pro Fender American Vintage 58 Precision Bass. Ten se mi bohužel ještě v záruční době odporoučel - jedna cívka měla přerušené vinutí, tak jsem rychle sháněl náhradu. Zvolil jsem SPB-3 a vůbec toho nelituji. Podle mě se jedná o velmi univerzální snímač, který ve spojení s tónovou clonou a ekvalizací na aparátu nabízí neuvěřitelnou škálu zvuků, od moderního průrazného až po vintage. Speciálně tónová clona má neuvěřitelný vliv na výsledný zvuk. Já používám výhradně aparáty Ampeg. Hledal jsem tedy nastavení, abych se nejvíce přiblížil zvuku původního snímače. Zjistil jsem, že optimální nastavení tónové clony je asi na 50 % nebo lehce méně plus lehké přidání středů na 500 Hz a basů. V podstatě to zvedne částečně vyšší basy a nižší středy. Tím se charakteristika srovná s původním snímačem, ve zvuku se objeví určitá temnost a hutnost, a začne to hrát jako pravý Precision. Ale hraje to snad ještě lépe, než původní snímač, protože si to stále zachová dostatek vyšších středů a výšek, takže zvuk zůstane krásně konkrétní. Obecně přidání na frekvenci 200 - 600 Hz bude mít za důsledek výše uvedený efekt. Ekvalizaci stačí používat jemně, nejsou potřeba žádná extrémní nastavení. Tak to je moje zkušenost.

0 xLajků: