1 Naposledy upravil: paknorw (21. 08. 2014 10.51:46)

Téma: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

Tak jsem se konečně rozhodl realizovat můj plán, totiž postavit si k hlavě Laney R3H (165W/4 ohm) malý full stack.
Osazení menšími repráky jsem zvolil proto, že mám radši menší repráky, které mají menší tendenci tvořit na pódiu "kouli" a chytat se na všechny mikráky v okolí. Taky proto, že nepotřebuju až tak "dunět", mám radši ostřejší a konkrétnější zvuk. A nakonec proto, že hraju klasickou čtyřstrunnou basu a nejnižší tón je tudíž E, nějakých 42 Hz. Ještě bych dodal, že jsem spíš bluesový, bluesrockový, mírně funkující muzikant smile
Rozměry beden mám limitovány šířkou hlavy - chtěl bych, aby to "řezalo" s hlavou, šířka je tedy pevně daná na 50 cm. Výšku beden bych zvolil mírně větší, cca 60 cm a hloubku tak 40 - 45 cm.
Osazení plánuju spodní bednu jedním Fane Sovereign 12-200 a horní čtyřmi Fane Sovereign, buďto 8-125 nebo 8-225, možná doplněnou o vypínatelnou hornu uprostřed mezi nimi.
Ten FS 12-200 má citlivost 100 dB a frekvenční rozsah 45 - 7k Hz.
FS 8-125 má frekvenční rozsah 60 - 7 k HZ, ale citlivost jenom 94 dB. Nicméně citlivost soustavy s více zářiči roste, co myslíte, "dohoní" sérioparalelně čtyři repráky o citlivosti 94 dB těch 100 dB té dvanáctky?
FS 8-225 je jenom o stovku na kus dražší, citlivost má 97 dB, ale zase frekvenční rozsah "jen" 55 - 5k Hz.
O horně ještě nejsem rozhodnutý (jestli vůbec), ale asi nějaký obyč 1" tweeter, jednoduše vypínatelný.
Tu bednu 1x12" bych rád osadil basreflexem (nejraději prostou "štěrbinou" dole), vím, že je na výpočet nějaký softík, ale je v "imperialističtině" smile , mohl by s tím někdo pomoct?
Bednu 4x8" pak jako celouzavřenou. Rezonanční frekvence tím sice vzroste, ale repráky pod ní nebudou volně "lítat" a signál pak více "poteče" do té dolní dvanáctky.
Pokud jde o materiál, ještě nejsem zcela rozhodnutý, viděl bych to podle toho "co bude za rozumné peníze v Castoramě v Těšíně" smile Takže buďto dřevotříska cca 18 -20 mm, nebo překližka 18 mm nebo laťovka 20 mm. Zatlumení už se mi kdysi u nástrojových beden kdysi dávno osvědčilo pouze na zadní stěně ze sendviče 1 cm molitanu, bublinkaté fólie a na to froté ručník, jednoduše připnuté sponkovačem smile na boky pak stačí jenom ta bublinkatá fólie (bublinkami ke stěně bedny).
Tak co vy na to? Přivítám jakékoli rady i objektivní kritiku smile

Ktož móž kej v ruce vzíti a kamenem lúčiti, nech stojí! (citát z dopisu Jana Žižky z Trocnova)
Flatwound Club #4
0 xLajků:

2

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

ahoj, ja mam postavene neco podobneho - osazeni je dole v podpisu (na obrazku jeste nejsou osazene ty vejskace) - rozmer je podobnej jako chces - ja mam sirku 530mm a hloubku 350mm

http://www.cncnet.info/galery/basa/Repr … 194100.jpg

ty 8" Fane jsem chtel, ale nedelaji se jina impedance nez 8R a to se mi nehodilo do kramu kvuli vysledne impedanci - mam paralelne 2x 16R a dole 1x 8R tu 15tku - celkova impedance pokud spojim vsechno je tedy 4R

ty BCcka co tam mam jsou pecka a jsou lehoucky - ale stoji ty dve jako ctyri Fane

jinak co se tyka hrani - kazda bedna ma neco do sebe - ja je mam delane i pro samostatne pouziti a valnou vetsinu veci pouzivam jen tu 208cku

jinak kdyz vidim co tam ty BCcka musi odcvicit tak bych jednoznacne vzal ty 225W, ktery maji Xmax 5.5mm - ty moje BCcka maji dokonce 7mm a jsem za to rad

jinak co se tyka basreflexu - pokud nekopirujes nejakou vyzkousenou bednu tak bych ti radil osadit klasickej natrubek a nedelat sterbinu - neznam pripad, kdy by bedna hrala bez toho aby se musela doladovat - v pripade sterbiny je to dost problem

u te 208cky mam pripravenu moznost vyriznout ty rohy v te ozvucnici, ale kdyz jsem to zkousel s dirama co byly pripraveny pro vejskace tak to hralo asi lip, ALE opravdu na prazdnem Hcku ty membrany opravdu dost plandaly - takze se mi to zatim nechce rezat, protoze s vyrezanim ozvucnice bylo dost prace a vyriznuti rohu je nevratne - spis asi vyriznu basreflex na zada nebo do boku, s tim, ze ho prinejhorsim zaslepim

jinak bych urcite osadil nejakou hornu - bez ni to neni ono a navic se da pak ta bedna pouzit i jako monitor na cokoliv - ja tam mam osazeny ty monacory dva nebot maji psane 50Wrms, ale ani za mak tomu neverim - a jsou osazene za 18dB vyhybkou

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

3

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

jo a mozna bych zacal byt tebou tou 4x8 - mozna zjistis ze ani ta 12tka nebude treba

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

4

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

RadekCX napsal:

jo a mozna bych zacal byt tebou tou 4x8

mno taky mam takovou zkusenost ze 4*8 hraje dost plne .. ..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

5

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

Ani bych ji nestavěl a rovnou koupi 4x6":
http://www.musikzone.cz/index.php?lang= … egorie1=22

jestli je bedna postavená z této 6", musí hrát dobře.
https://www.youtube.com/watch?v=gJJ5Vt1h76c

Brnkám v DreamFloyd a Elán CZ
0 xLajků:

6

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

pepaol napsal:

Ani bych ji nestavěl a rovnou koupi 4x6":
http://www.musikzone.cz/index.php?lang= … egorie1=22

to už tam snad ani nemají, ne?

Fender Precision 1975 / Fender Tony Franklin Precision
Ampeg SVT-CL ---> Ampeg SVT-410HLF
0 xLajků:

7

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

kurowec napsal:

pepaol napsal:
Ani bych ji nestavěl a rovnou koupi 4x6":
http://www.musikzone.cz/index.php?lang= … egorie1=22
to už tam snad ani nemají, ne?

Já taky žiju v domnění, že je už doprodáno a není jen zaktualizováno...

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: paknorw (21. 08. 2014 19.11:57)

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

Pánové, asi jste nepochopili téma, já nechci kupovat, já chci stavět big_smile V první půlce devadesátých let jsem dělal docela dobré bedny (některé dodnes hrají) a tak si to chci po letech zopáknout smile

Ktož móž kej v ruce vzíti a kamenem lúčiti, nech stojí! (citát z dopisu Jana Žižky z Trocnova)
Flatwound Club #4
0 xLajků:

9

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

pepaol napsal:

Ani bych ji nestavěl a rovnou koupi 4x6":

btw zkousel sem tudle 4*6 vedle markbasi 4*8 ... a ta 4*8 tomu tezce trhala prdel .. ta 4*6 je porad spis bedna do stacku a 4*8 uz je plnohodnotna stand alone bedna aspon teda u tedlech markbasu to plati na 4*6 se k soundu ty 4*8 priblizila az kdyz sme k tomu pripojily 1*12 ...

paknorw napsal:

já chci stavět big_smile

takze by mozna stalo za uvahu jestli si nepostavit k ty 11*12ce  spis 4*6 nez 4*8 smile rozmerove by to asi melo taky vic k sobe sedet smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

10

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

ahoj,
no, ta Sovereign 12-200 je podle všeho dost špatná, nemyslíš? Tech 100dB je asi zbožné přání výrobce - viz.:
http://www.prodance.cz/protokoly/fane_s … w_2011.pdf
I velká bedna (70litrů) pro ní vychází příliš malá a 2-3db hrb na 100Hz bude přesně to hučení, co nechceš.
Sovereign 12-300 vypadá jen o málo lépe, ale taky žádný zázrak.
Pro mě použitelný 12" od Fane je až něco jako Sovereign PRO12-300. 60-65litrů laděná na 50Hz, zatížitelnost pak nějakých 150W, což je dobré.
Ty osmičky od Fane...kdysi jsem na ně ze zvědavosti koukal...8-125 se mi moc nezamlouvají, 8-225 celkem v pohodě, podle mě použitelné v rozumně velké bedně (80-90litrů).
Samozřejmě - B&C 8NDL51 jsou opravdu parádní, potvrzuju, ale na 4x8 je to pak za repro 9 tisíc...
a pak je spousta a spousta jiných variant... což mě přivádí k myšlence...
Pokud budu brát tvůj limit těch cca 6000,- a pokud bys byl ochoten opustit variantu "mini full stacku"(ač by vypadal jistš zajímavě), jsou tu mé oblíbené a vyzkoušené
B&C 12HPL64 za nějakých 2900/ks Takhle vypadá reprák, co má 100dB smile :
http://www.prodance.cz/files/dl/1/1362/bc12hpl64.pdf
Taková 2x12 s nimi bude lehká a bude hrát jako ďas smile Obzvlášť pokud, jak píšeš, máš rád ostřejší konkrétní zvuk. Rozměrově ti bude stačit těch 500x650x400mm. A vejškáč budeš víceméně nepotřebovat, protože tahle 12" je opravdu dost uřvaná smile Stavěl bych klidně z 15mm překližky, vevnitř trochu povyztužil a je to smile 18mm je přežitek big_smile

educated in shopping and wasting time
blankly staring at the screens
am i already clever enough?

Duplo domeček fanclub #1
0 xLajků:

11

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

Můj názor.Paknorw má zřejmě nutkání naplnit pořekadlo:,,kdo si hraje-nezlobí" a zřejmě má i dost financí.Riskuje však,že výsledek nebude ono a jak víme neznačkové věci(kromě osvědčených beden pana Nooka)jsou takřka neprodejné.Stačí si sjet bazar.99lidí ze 100 prodává a jeden chce cosi konkrétního,OSVEDČENÉHO,VYZKOUŠENÉHO,LÉTY PROVĚŘENÉHO a v drtivé většině ZNAČKOVÉHO(např.2x10"TE nebo mesa-boogie apod.Nechme ho tedy,ať si hraje a mrhá časem a energií-je to jeho věc.Vrtá mi ale hlavou proč vymýšlet vymyšlené a zkoušet udělat již zhotovené že?Myslím tím samozřejmě tovární výrobky rozličných výrobců a značek.Jednak mají desetiletí praxe,k dispozici zatlumené místnosti s měřáky a ten jejich vývoj všichni zaplatíme,když si koupíme cokoliv z jejich sortimentu,včetně výplat vývojářů a dalších profesí,včetně managmentu každé značky a firmy.čauwec J.

Trace Elliot Club #6 basa ATK-305 Ibanez,hlavaTE- AH 400 SMX,box TE-1028H a TE-1818 ,ladička Sabine RT7000 USA
0 xLajků:

12

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

hmm presne tohle co pises je to proc je spolecnost tam kde je...

napisu k tomu jednu vec - jezdil jsem cele mladi zavody rychlostnich modelu lod - kdo zna tak kat. F1-V6.5 (spalovaci motory zadna orezavatka - obsah 6.5ccm mel vykon kolem 4HP) - bylo krasne videt po revoluci kdyz se vyjelo na mezinarodni zavody - nemci, rakusaci meli krasne modely od Graupnera a ruznych jinych vyrobcu, skvele motory a skvela radia - slintali jsme nad tim za komancu - jenze kdyz doslo na zavody tak se zjistilo to, ze oni presne delaji to co pises - zvedly se vlny a v jednom miste se drahy sly jinak nez obvykle a lode litaly do luftu - vidim toho rusaka jako dneska vzal pilku, uriznul kus plovaku, lepidlo a kus balzy - dolepil a pribrousil, pretrel epoxidem a najednou mu to jezdilo - nemci a rakusaci jeli presne v tom duchu jak jsi popsal - do modelu se nemuze zasahovat - jednak je krasne nalestenej a vidizajnovanej a druhak vyrobce to urcite vsechno vyzkousel a urcite na to neni co vymyslet

a jestli si myslis, ze vsechny tyhle slovutne znacky nevznikly v garazi presne timhle bastlenim tak jsi dost mimo - mimochodem Nook je zrejme take nestvoril tak ze si sednul a druhej den mel zavedenou zivnost s renome...

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

13

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

Já naopak moc fandím těmto "kutilským" počinům wink
Famfrnos je prostě strašně spokojenej s TE a musí to vždycky všem připomenout, no...
čauwec L.

Fender Precision 1975 / Fender Tony Franklin Precision
Ampeg SVT-CL ---> Ampeg SVT-410HLF
0 xLajků:

14 Naposledy upravil: paknorw (22. 08. 2014 09.24:40)

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

Já byl taky s TE moc spokojenej smile Před dvaceti lety jsem měl AH 130S a k tomu samodomo dělaný box 4x10" osazený nějakými Eminence (typ už si po těch letech nepamatuju smile )
Ale fakt je že mě docela inspiroval Nook. 2x12" byla zamýšlená druhá alternativa, akorát jsem nevěděl co do toho. S repráky BC jsem nikdy neměl zkušenosti (za mých mladých let se používalo kdeco, hlavně Celestion, EV, Fane, začínal se objevovat Eminence...) a vypadá to zajímavě. Možná přejmenuju téma big_smile Akorát bych ten box udělal vyšší, řekněme 500x800x400... Co na to Nook?
EDIT: Ještě uvažuju o tom to rozdělit a udělat postupně dva stejné boxy 1x12" a podle potřeby používat jeden nebo dva...

Ktož móž kej v ruce vzíti a kamenem lúčiti, nech stojí! (citát z dopisu Jana Žižky z Trocnova)
Flatwound Club #4
0 xLajků:

15 Naposledy upravil: pepaol (22. 08. 2014 10.59:38)

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

S tím kutěním taky nevím. Kdyby se nedaly bedny koupit budiž. Ale nabídka je tak pestrá, že si vybere každý. Levněji to rozhodně nevyjde.
Příklad Hocke 12" s hornou
http://baskytara.com/img/m/2541/t/p18vuhu7ud1huvrj41advad019603.jpg
http://baskytara.com/img/m/2541/t/p18vuhurte10eu19h2ff210kn1b8j5.jpg

ceny repro:
http://eshop.prodance.cz/12ndl76-16-ohm/d-82722/
http://eshop.prodance.cz/st304-8-ohm/d-77722/

Teď už Hocke montuje do 12" bedny jinou hornu. Odhadnu tedy cenu nového boxu z fotky na 8000,-
Repro 4506,- Na dřevo, mřížku, kobercovinu, výhybku, konektory, misku, rohy, basreflexový nátrubek (a taky vyladit), práce zbývá 3500,- Bednu doma zkrátka už nemá smysl vyrábět. Vidina dalšího prodeje domamontu jsou navíc mizivé.

Brnkám v DreamFloyd a Elán CZ
0 xLajků:

16

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

pepaol napsal:

... Bednu doma zkrátka už nemá smysl vyrábět. Vidina dalšího prodeje domamontu jsou navíc mizivé.

Vpodstatě ano, až na případy, kdy
1) víš dobře co chceš (a neuvažuješ to pouštět dál se ziskem), na trhu to není, a současně víš a umíš si to vytvořit (případ mojí-nookovy 12.6.1)
2) jsi kutil a baví tě kutit - pak je Sovereign dobrá volba, protože bude časem si s čím hrát (výměna repro, box pro přebývající repro, atd)

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

17

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

MartinXC napsal:

jsi kutil a baví tě kutit - pak je Sovereign dobrá volba, protože bude časem si s čím hrát (výměna repro, box pro přebývající repro, atd)

smile

famfrnos napsal:

a dalších profesí,včetně managmentu každé značky

RadekCX napsal:

hmm presne tohle co pises je to proc je spolecnost tam kde je...

tak nejak .... brrr ...proc si stavet bednu kdyz ji muzem koupit lepsi znackovou, proc varit kdyz si muzem zajit do hospody, ikdyz proc chodit do hospody kdyz si muzem zavolat dovazku az domu, a proc balit holky a zeny kdyz si muzem zaplatit kurvu profesionalku... ...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

18

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

svůj názor jsem už napsal a víc ho obhajovat nemá smysl.Znáte to čím víc se do hov.. šťourá,tím víc smrdí.Zatím jedinej obdobnej názor má tady Pepaol,no a vy ostatní tedy laborujte,bastlete utrácejte za materiál,vyměňujte repráky atd.atd.Jak se komu chce,zvláště tedy,je-li to někoho koníček/záliba.Nikomu to neberu.Někdo má(nebo měl lodičky),já mám(e s partnerkou) k muzice ještě cca2,5aru zahrádku a to není koníček.Kdo o tomhle něco ví,je mu jasné,že to je přímo kůň.Taky normálně chodím do práce a tak víc času a energie prostě nemám.čauwec J.

Trace Elliot Club #6 basa ATK-305 Ibanez,hlavaTE- AH 400 SMX,box TE-1028H a TE-1818 ,ladička Sabine RT7000 USA
0 xLajků:

19 Naposledy upravil: paknorw (23. 08. 2014 05.58:59)

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

MartinXC napsal:

1) víš dobře co chceš (a neuvažuješ to pouštět dál se ziskem), na trhu to není, a současně víš a umíš si to vytvořit (případ mojí-nookovy 12.6.1)
2) jsi kutil a baví tě kutit - pak je Sovereign dobrá volba, protože bude časem si s čím hrát (výměna repro, box pro přebývající repro, atd)

Je to přesně tak. Vím, že za cenu vyrobené bedny bych mohl koupit nějaký levnější originál. Ale:
- Chci, aby mi to "řezalo" s hlavou, tedy aby to mělo na šířku přesně těch 497 mm jako Laney hlava, a to na trhu není.
- Výroba mě baví, vzpomenu si na staré dobré časy
- Jsem už na 99% rozhodnutý, že postavím Nookem doporučenou 2x12"
- Pro začátek do toho koupím ty Fane Sovereign
- Pak koupím levnou dřevotřísku, tweetery a udělám dvě prázdné bedničky jako zpěvovky do zkušebny (ty naše staré už jsou poněkud "po smrti")
- Pod stromeček si naježím Nookem doporučované BC a ty Fane přehodím do zpěvovek, tam budou myslím si bez problému stačit (rozhodně to bude lepší než to co teď máme).
- Zatím hraju na půjčenou bednu 1x15", původně Delicia z bubeníkova šrotiště. On to dostal zadáčo prázdné a koupil do toho nějaký 15" no name. Proti tomu budou i ty Fane Sovereign skvělé smile a co teprve až to vyměním za BC big_smile
- Taky toho mám víc. Pracuju jako instruktor paraglidingu (což znamená v sezóně vždy dva týdny od nevidím do nevidím a pak týden volna), výroba beden pro mě bude příjemný relax. Kromě toho dělám modely (RC i kity) a taky tak trochu hraju (v pařební bluesrockové kapele "starých psů"). A baví mě vařit smile
- A když už budu v té truhlařině, tak si hned udělám i cajón big_smile

Ktož móž kej v ruce vzíti a kamenem lúčiti, nech stojí! (citát z dopisu Jana Žižky z Trocnova)
Flatwound Club #4
0 xLajků:

20

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

Jen vzpomenu, jak jsem si vezl od Houdka z Plzně nový SVTIII-Pro. A že si k němu postavím bednu nebo nechám udělat u ESH. Kámoši v autě mne nadávali, že tu dělanou bednu nikdy neprodám nebo se ztrátou. Tehdy jsem nechápal, neboť doma i v práci hraju na domamonty. No dal jsem jim nakonec za pravdu. Jen kvůli tomu dalšímu prodeji.

Brnkám v DreamFloyd a Elán CZ
0 xLajků:

21

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

paknorw napsal:

- Pro začátek do toho koupím ty Fane Sovereign
- Pak koupím levnou dřevotřísku, tweetery a udělám dvě prázdné bedničky jako zpěvovky do zkušebny (ty naše staré už jsou poněkud "po smrti")
- Pod stromeček si naježím Nookem doporučované BC a ty Fane přehodím do zpěvovek, tam budou myslím si bez problému stačit (rozhodně to bude lepší než to co teď máme).
- Zatím hraju na půjčenou bednu 1x15", původně Delicia z bubeníkova šrotiště. On to dostal zadáčo prázdné a koupil do toho nějaký 15" no name. Proti tomu budou i ty Fane Sovereign skvělé smile a co teprve až to vyměním za BC big_smile

Ale jen aby nedoslo k mylce...ony ty Fane vubec nejsou spatny repraky - ja treba ty BCcka kupoval jen kvuli te netradicni impedanci 16 ohmu, ktera u Fane existuje asi jen na papire

A ta 15tka hraje vyslovene dobre - dneska jsem na ni hral cele dopoledne...a tlaci jako bejk

Ibanez ATK-305 NT, Harley Benton PJ-5 HTR, Cort A5 OPBC - ukradena zatim neznamym hajzlem
hlavy TC electronic BH250 a Hartke HA 5500, kombo Hartke VX2515 s 15" Fane Sovereign II 8-400, box 2x8" B&C 8NDL51 + 2x Monacor DT-28N
mix Yamaha MG10XU, DAC Zero, sluchatka AKG K240, Boss Micro BR-80, kompresor/limiter/gate DBX 166 XS
0 xLajků:

22

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

RadekCX napsal:

A ta 15tka hraje vyslovene dobre - dneska jsem na ni hral cele dopoledne...a tlaci jako bejk

Origo Teslácká jo, ale v tý bedně je, jak jsem psal, nějaký levný no-name, to nejlevnější co v místní "verbežárně" v rozměru 15" bylo.

Ktož móž kej v ruce vzíti a kamenem lúčiti, nech stojí! (citát z dopisu Jana Žižky z Trocnova)
Flatwound Club #4
0 xLajků:

23 Naposledy upravil: Betaron (26. 08. 2014 11.08:43)

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

Na forum chodím sporadicky, ale toto téma mě zaujalo;
S bastlením jakékoliv aparatury reproboxu či zesilovače je to vcelku jasné. Kdo k tomu nemá vztah - je neumětel, či je úvaha, zda je výtvor prodejný – tak takovou snahu šmahem odsoudí.
Jistěže, není to jednoduché, jsou potřeba technické znalosti v oboru, navrhnout realizovatelný projekt a být manuálně zručný. Pak to může být i jakýsi druh uměleckého vyžití, řekněme výroba druhého, náhradního aparátu…
V muzikantské branži se pohybuji přes čtyřicet roků, potažmo s tím i v nástrojových aparaturách, zejména pro baskytaru. V dnešní době se věnuji více zvukařině a PA ozvučení..
Ale stejně mi to nedá, abych čas od času nějaký ten baskytarový aparát neubastlil. Většinou je to tak – přebývá mi nějaký slušnější reproduktor – mám snahu o jeho zužitkování. Se stavbou nástrojového zesilovače je to obdobné.  Pokud se jedná o stavbu reproboxu, nejjednodušší řešení je sehnat někde starou, např. tesláckou bednnu a tu pak upravit ku obrazu svému. Na jaře jsem dotáhl domů letité reproboxy z dob reálného socialismu, ideální k přestavbě na baskytarový aparát. A protože mám na skladě několik legendárních reproduktorů ARM9308, 9408, tak stačí jen chuť do práce.
S těmito tesláckými reproduktory se čtyřpalcovou cívkou pracuji - používám v různých bednách – určitě víc než třicet roků. Ještě dnes mám 9ks k dispozici, ale ne všechny v původním provedení. V dnešní době se ARM dají sehnat za babku, starší poškozené cca za pětistovku a jsou ideální na předělávku;
Asi před patnácti roky jsem zavezl do Rolay ke Štěrbovi první várku - 4 ks ARM9308 na opravu. Tehdy se mě ptal, jestli chci udělat z těchto reproduktorů subbasové typy, a protože doma ležely prázdné boxy Jambo, souhlasil jsem. A dobře jsem udělal!
V Rolay upravili pólový nástavec, cívka na AL formeru, vinutí je prodlouženo na 18mm. Kmitací systém je naladěn do tlakových beden typu Jambo, FH-1. Jamba s upravenými ARM používám při live ozvučování kapel dodnes a hrají výborně, bez poruchy, i když jim dávám docela pokouřit – dva reproboxy paralelně, do čtyř Ohm, 1000W zesilovač. Zpracování je výborné, pevné uložení kmitacího systému, tvrdá membrána. Cena předělávky reproduktoru – 1.400,- Kč/ks. Řekněme, cirka za pouhé dva tisíce, lze pořídit slušný 4“ reproduktor do subwooferu s účinností okolo 100dB. Nedávno jsem takto nechal upravit další ARM reproduktory. Současně taky dokončil (pře)stavbu kopií beden Peavey FH-1
http://www10.picfront.org/picture/PkeaIubB/thb/01.JPG http://www1.picfront.org/picture/LgdDlLvm/thb/02.JPG

http://www14.picfront.org/picture/4hB7MU11/thb/03.JPG http://www4.picfront.org/picture/roXbxrFj86/thb/04.JPG http://www3.picfront.org/picture/AfuZnx9nAS/thb/05.JPG http://www12.picfront.org/picture/jMBrCJzzZ/thb/06.JPG http://www3.picfront.org/picture/e4cO0Md3QX/thb/07.JPG
http://www2.picfront.org/picture/0lKYcfQF/thb/09.JPG http://www9.picfront.org/picture/qjI8ZSdE3vS/thb/10.JPG

Pokud už jsem se rozepsal o upraveném ARM, mohu se podělit o poznatky, zvukového testu reproduktoru v rozpracovaném projektu baskytarové aparatury, a tak se přímo vybízelo prověřit ARM-Rolay, ještě před tím než jsem je osadil do boxů FH-1.
http://www5.picfront.org/picture/FR85TbGhWb/thb/nstrojovbox15bzm.jpg http://www3.picfront.org/picture/xSDl2vOL4R/thb/nstrojovbox15dzm.jpg http://www2.picfront.org/picture/wvl05k3VC/thb/nstrojovbox15ezm.jpg http://www6.picfront.org/picture/lCYlVhDY/thb/nstrojovbox15fzm.jpg http://www7.picfront.org/picture/z9RirMLqb/thb/nstrojovbox15gzm.jpg

K dipozici byly zmíněné ARM-Rolay, dva orig. ARM9308 a Eminence KappaLite 3015. Nejdříve byly osazeny do obou boxů ARM9308 a asi dva dny jsem vnímal zvuk, barvu, tlak. Na baskytaru Ibanez BL-700NT Precission nataženy nové struny Warwick (černý obal), aby bylo co nejvíce harmonických … Brilantní nadýchaný zvuk!, zesilovač 400W hybrid, elektronkové korekce. Později jsem osadil do jednoho boxu ARM-Rolay, aby bylo jasně a zřetelně rozeznat zvukový rozdíl mezi originálem a upraveným reproduktorem  - tak nutno říci, UPRAVENÝ ARM JE NAPROSTO JINÝ REPRODUKTOR! Výtečné spodky, pevný bas. Samozřejmě oproti širokopásmovému originálu ARM9308 to nemá tu vzdušnost ve výškách, ale i tak výborný zvuk a výškovou hornu bych vůbec nepřidával. Totéž jsem pak prověřil s KL-3015, který se mi jeví na ucho s trochu jiným zabarvením vůči ARM-Rolay, malinko je na tom lepší s výškami. Konkrétnost basu se mi jeví identicky. A nakonec osazené do boxů oba ARM-Rolay, fakt zvukový masakr! Výborné razantní spodky s pěknými bručivými, chrochtavými středy tak, jak to mám rád. Ideální aparát na Open Air podia…

BL-700NT, TRB-1005NT, B4Fl, BB-350, RB-660Fl
SVM-360 hybrid, SVM-600 hybrid, 4x10 DeltaLite II-2510, 4x10 Beta 10-A, box EV-18B+2x10 Gamma, kombo SVM-300 KappaLite 3015, Peavey TNT-130 aj.
0 xLajků:

24

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

Tož bednu jsem už dodělal. 2x12 s Fane Sovereign, hraje dobře, mnohem líp než ten bastard na kterého jsem hrál. Chtěl jsem tady dát fotky z postupu výroby, ale nějak nebyl čas, buďto jsem pracoval nebo stavěl. Brzo nafotím jak to dopadlo, udělal jsem tomu vintage design, mořená překližka lakovaná tvrdým parketovým lakem a hadra před repráky... Jsem spokojen se zvukem, je to neprodejné, ale o to mi nejde... Jsem starý pes, tak s tím budu hrát a možná i umřu smile

Ktož móž kej v ruce vzíti a kamenem lúčiti, nech stojí! (citát z dopisu Jana Žižky z Trocnova)
Flatwound Club #4
0 xLajků:

25 Naposledy upravil: paknorw (23. 11. 2014 10.28:28)

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

Fotka vyšla nic moc, na telefon a v zářivkách. Ve skutečnosti jsou ty barvy "teplejší".
http://baskytara.com/img/m/23814/t/p197 … p1hpi3.jpg
Zkusím nafotit v lepším světle a k porovnání přiložím basu smile

Tak jsem to zkusil. Furt na telefon, takže nic moc, ale alespoň jsem si přisvítil.
http://baskytara.com/img/m/23814/t/p197 … i18e33.jpg
http://baskytara.com/img/m/23814/t/p197 … 7tpu65.jpg

Ktož móž kej v ruce vzíti a kamenem lúčiti, nech stojí! (citát z dopisu Jana Žižky z Trocnova)
Flatwound Club #4
0 xLajků:

26

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

paknorw napsal:

Furt na telefon, takže nic moc

To ten telefon neumí vyšší rozlišení než 320x240 px? Jinak to vypadá pěkně.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

27 Naposledy upravil: paknorw (25. 11. 2014 20.39:22)

Re: Stavba "mini full stacku" 1x12" + 4x 8"

http://baskytara.com/img/m/23814/t/p197k8h2nq5os12pc1tgssm91i983.jpgNo, asi umí, na hudebním fóru v sekci Home made jsou ty fotky v normální velikosti, tady mi to asi ořezalo místní fórum, nebo co.
Jinak, už jsem s tím hrál i s pařebním sdružením (kapelou bych to nenazýval smile ) a jsem spokojen. Hlasitost více než dostatečná (i se škopkama mi při nastavení gainu tak, aby "zabíral", tedy poblikával kompresor stačí master na 10-11h), leze z toho co potřebuju, basa je konkrétní a nezahuhlaná, "kouli" to nedělá... Za ty prachy (všechno se vším včetně laku atd do 6000 Kč) dobrý.
No a ještě obrázek včetně mý maličkosti, pro porovnání velikosti k postavě smile

Ktož móž kej v ruce vzíti a kamenem lúčiti, nech stojí! (citát z dopisu Jana Žižky z Trocnova)
Flatwound Club #4
0 xLajků: