101

Re: Chyby a jak na ně :)

FunkyMonk napsal:

Inak... ja som vela krat pocuval o tom ze ako niekto hra groove "za dobou,rytmom" ci tak nejako.... doteraz som to nejako nepobral ako by sa to malo spravne hrat ...... ma niekto nejake rady alebo odkaz na dobre video ?

https://www.youtube.com/watch?v=PDnigwVA42A

Fender Precision 1975 / Fender Tony Franklin Precision
Ampeg SVT-CL ---> Ampeg SVT-410HLF
0 xLajků:

102

Re: Chyby a jak na ně :)

diky smile
toto video som vlastne z aj videl, ale zabudol som na obsah smile uz je mi to jasnejsie a v podstate to aj pouzivam, len som si nebol isty ze je to to prave big_smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

103

Re: Chyby a jak na ně :)

100% přesný rytmus je ideál, který bysme se měli snažit všemi prostředky dosáhnout. Samozřejmě je to velice těžké a téměř nemožné, ale to nás neopravňuje ke slabošským řečem, jako že nepravidelný rytmus dělá muziku muzikou.

Muzika musí mít koule.
0 xLajků:

104

Re: Chyby a jak na ně :)

Já třeba rovně podle metronomu či bez něj nějak neumím, jsem na tom jak Redy píše. Ale jakmile slyším bicí, tak prsty jedou podle nich, hezky rovně, pravidelně.
Jen mám problém přendavat  palec na pravačce. Vesměs když hraju strunu E mám palec na snímači a když ostatní struny, tak mám palec na Éčku. Když se snažím palec při hře dát třeba na D brnkám-li G tak se na první dobu netrefím. Co myslíte, má cenu cvičit tohle přendavání? Resp. přinese mi to nějaké výhody?

0 xLajků:

105

Re: Chyby a jak na ně :)

Orvi napsal:

Já třeba rovně podle metronomu či bez něj nějak neumím, jsem na tom jak Redy píše. Ale jakmile slyším bicí, tak prsty jedou podle nich, hezky rovně, pravidelně.

...to si jen myslíš. V tom "rambajzu" většinou člověk nic z nepřesností svý hry neregistruje a přijde mu jak hraje úžasně. Podle mě,...ten metronom je základ-co by měl každej basák zvládat s ním hrát a cvičit. Nebo alespoň nějaký bicí paterny z nějaký krabky kde jsou bicí. wink

0 xLajků:

106

Re: Chyby a jak na ně :)

Matej napsal:
Orvi napsal:

Já třeba rovně podle metronomu či bez něj nějak neumím, jsem na tom jak Redy píše. Ale jakmile slyším bicí, tak prsty jedou podle nich, hezky rovně, pravidelně.

...to si jen myslíš. V tom "rambajzu" většinou člověk nic z nepřesností svý hry neregistruje a přijde mu jak hraje úžasně. Podle mě,...ten metronom je základ-co by měl každej basák zvládat s ním hrát a cvičit. Nebo alespoň nějaký bicí paterny z nějaký krabky kde jsou bicí. wink

těžké cvičení je s tímhle http://bestdrumtrainer.com/tt/

Tohle pravost vaší rovnosti prověří do morku. smile

Bandcamp.com – moje skladby | Instagram
Alex: „Pojďte se strýčkem... Poslechněte si andělský trubky a ďábelský trombóny. Zvu vás!“
Místo piva kostku mozku.
profil
0 xLajků:

107

Re: Chyby a jak na ně :)

carodej pes: .,..to je dobrý,...to jsem ještě neviděl. smile

0 xLajků:

108

Re: Chyby a jak na ně :)

Na basu hraju asi čtyři roky, ale teprve nedávno jsem si uvědomil, jak jsem nepřesný. Ani bych o tom nevěděl, kdybysme s kytaristou nechtěli nahrát nástřely nových songů. Mrzí mě, že mě nikdo dřív neupozornil. Bylo by fajn, kdyby si lidi dokázali tohle mezi sebou říct.

Cvičím teď, vždycky tak, že se nahrávám společně s metronomem nebo s bicím patternem. Krom poslechu zkoumám časovej průběh nahrávky. Z dosavadní zkušenosti se mi zdá, že s bicíma má člověk cca 10 ms prostor, kdy trvá úder. Do tohohle intervalu je potřeba se trefit. A cvičit se dá i bez basy a bez nahrávání. Prostě si z mobilu pustit metronom a např mincí ťukat do stolu. Je pak hezky slyšet, jestli údery jdou zároveň nebo ne.

0 xLajků:

109

Re: Chyby a jak na ně :)

shalom napsal:

A cvičit se dá i bez basy a bez nahrávání. Prostě si z mobilu pustit metronom a např mincí ťukat do stolu. Je pak hezky slyšet, jestli údery jdou zároveň nebo ne.

Toto som si vzdy myslel aj ja. Hej, ved ked sa viem trafit do rytmu napr. luskanim prstov tak to pojde aj na base nie? S basou je to ale uplne ine, aspon u mna ako zaciatocnika/mierne pokrocileho tam hra rolu do akej miery ovladajam techniku, suhra lavej a pravej ruky.

Je rozdiel mat cit pre rytmus a schopnost ho sam viest/drzat na nastroji.

Music Man Club #13
Sterling by Music Man Ray34CA, Fender Rumble 500c
0 xLajků:

110 Naposledy upravil: joko (31. 03. 2014 13.41:17)

Re: Chyby a jak na ně :)

Před pár lety dával někdo na fórum odkaz, nebo popis rytmických cvičení bez nástroje - dupání a tleskání s metronomem. Nevzpomínáte si někdo kde to může být?
Podle mě je to nejúčinnější cvičení - rovná to váš vnitřní rytmus, vaše vnímání rytmu, bez ohledu na nástrojovou zběhlost.

carodej_pes napsal:

Těžké cvičení je s tímhle http://bestdrumtrainer.com/tt/ tohle pravost vaší rovnosti prověří do morku. smile

To je taky pěkný, na první vyzkoušení jsem v pohodě - na 9OBpm, čtyři doby v taktu, 2 takty ťukání a dva ticho.  Jdu si s tim pohrát víc smile

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

111

Re: Chyby a jak na ně :)

Pak s tím držením rytmu je to prdel ve studiu, když nahráváte s klikem. My teď nahrávali s tím folk-rockovým bandem co hraju s klukama asi rok,...a oni "folkáči" jak nejsou na to držení rytmu moc zvyklí, tak když jsme nahrávali základ společně-s klikem všem do sluchátek-kde k tomu měli všichni všechno-nástroje ostatních plus svůj vlastní, tak to byla prča to poslouchat jak v tom při nahrávání plavem. big_smile

0 xLajků:

112 Naposledy upravil: Redy (03. 04. 2014 19.33:13)

Re: Chyby a jak na ně :)

carodej_pes napsal:

těžké cvičení je s tímhle http://bestdrumtrainer.com/tt/

Tohle pravost vaší rovnosti prověří do morku. smile

Skvělá věc. Snažím se s tím už 3 dny trénovat, ale je to úplná katastrofa.. A to nevymýšlím žadné složitosti, zapnu si tempo 90, 2nahlas+2potichu a hraju třeba jen čtvrtky stacato/legato na první a opravdu se mi moc často nepodaří sejít s metronomem, to přece není normální..

S bubeníkem by mi to určitě prospělo, ale kterej by to se mnou vydržel? big_smile

Spector Euro 5LX, Sire P5
Darkglass Alpha-Omega Photon
0 xLajků:

113 Naposledy upravil: carodej_pes (04. 04. 2014 12.48:13)

Re: Chyby a jak na ně :)

začni na 3 nahlas + 1 potichu. To je ale triviální, takže ti to moc dlouho na cvičení nevydrží.

Pak bych zkusil 2 nahlas + 1 potichu, potom 1 nahlas + 1 potichu a až potom bych přešel na 2 potichu.

Je dobré se hlídat a nezasekávat se na místech, které ti nejdou ani po několikáté (stopnout to, když už jsi frustrovaný). To pak imho nemá účinek to cvičení (já si dávám pauzu; když je to i po ní v pí*i, tak si cvičení přepíšu do Cubase a hraju s tím).

Bandcamp.com – moje skladby | Instagram
Alex: „Pojďte se strýčkem... Poslechněte si andělský trubky a ďábelský trombóny. Zvu vás!“
Místo piva kostku mozku.
profil
0 xLajků:

114

Re: Chyby a jak na ně :)

Klepej si nohou, ze začátku to pomůže. Až to dostaneš do povědomí, tak pak už vůbec při nahrávání ten klik nevnímáš a přijde ti to naprosto automatický podle něj hrát. Vnímat ho začneš, až když z něj vybočíš.

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

115

Re: Chyby a jak na ně :)

Ivo napsal:

Klepej si nohou, ze začátku to pomůže. Až to dostaneš do povědomí, tak pak už vůbec při nahrávání ten klik nevnímáš a přijde ti to naprosto automatický podle něj hrát. Vnímat ho začneš, až když z něj vybočíš.

to je sice pravda, ale jakmile vypne klik (viz můj odkaz), tak to může rozhodit i tu nohu, obzvlášť u složitějších linek to může nastat. smile

Bandcamp.com – moje skladby | Instagram
Alex: „Pojďte se strýčkem... Poslechněte si andělský trubky a ďábelský trombóny. Zvu vás!“
Místo piva kostku mozku.
profil
0 xLajků:

116

Re: Chyby a jak na ně :)

carodej_pes napsal:

začni na 3 nahlas + 1 potichu. To je ale triviální, takže ti to moc dlouho na cvičení nevydrží.

Pak bych zkusil 2 nahlas + 1 potichu, potom 1 nahlas + 1 potichu a až potom bych přešel na 2 potichu.

Je dobré se hlídat a nezasekávat se na místech, které ti nejdou ani po několikáté (stopnout to, když už jsi frustrovaný). To pak imho nemá účinek to cvičení (já si dávám pauzu; když je to i po ní v pí*i, tak si cvičení přepíšu do Cubase a hraju s tím).

Díky, zkusím to. 3+1 mi šlo docela bez problémů, občas možná trochu ujelo.. Zkusím to teda uplně vypilovat a pak až se vrhnu na 2+1 a dál.

Klepání nohou mi hodně pomáhá, ale ja si záměrně tou nohou neklepal abych pěstoval ten klik čistě jen v hlavě. smile Možná je to nesmysl ale.

Spector Euro 5LX, Sire P5
Darkglass Alpha-Omega Photon
0 xLajků:

117

Re: Chyby a jak na ně :)

carodej_pes napsal:

to je sice pravda, ale jakmile vypne klik (viz můj odkaz), tak to může rozhodit i tu nohu

Je to jenom věc cviku, jako všechno ostatní, dokud nad tím musíš přemýšlet. Nad čtením textu taky nepřemýšlíš, čteš automaticky. Noty taky hraješ automaticky a nemyslíš na to co znamenají  (to není můj případ), stejně tak je to s rytmem.

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

118

Re: Chyby a jak na ně :)

Jen tak btw. mě maximálně vytáčejí názory typu: "Rytmus se nedá naučit, ten musíš cítit, je to přirozené a málokdo to umí" Jakoby to byl nějakej vrozenej dar, kterej někdo jen tak nemá big_smile big_smile big_smile

0 xLajků:

119

Re: Chyby a jak na ně :)

Yetti napsal:

Jen tak btw. mě maximálně vytáčejí názory typu: "Rytmus se nedá naučit, ten musíš cítit, je to přirozené a málokdo to umí" Jakoby to byl nějakej vrozenej dar, kterej někdo jen tak nemá big_smile big_smile big_smile

Podle mě se dá pravidelným cvičením s metronomem,...hlavně v začátcích rytmus hodně naučit. Jakmile má člověk pak svůj "klik" v hlavě, tak má v podstatě vyhráno. wink

0 xLajků:

120

Re: Chyby a jak na ně :)

Yetti napsal:

"Rytmus se nedá naučit, ten musíš cítit, je to přirozené a málokdo to umí" Jakoby to byl nějakej vrozenej dar, kterej někdo jen tak nemá

v prvom rade ho musis zacat cvicit ....... ked to uz robit tak zacnes robi milove kroky aj pri hrani

Matej napsal:

Podle mě se dá pravidelným cvičením s metronomem,...hlavně v začátcích rytmus hodně naučit. Jakmile má člověk pak svůj "klik" v hlavě, tak má v podstatě vyhráno.

presne wink

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

121

Re: Chyby a jak na ně :)

Yetti napsal:

Jen tak btw. mě maximálně vytáčejí názory typu: "Rytmus se nedá naučit, ten musíš cítit, je to přirozené a málokdo to umí" Jakoby to byl nějakej vrozenej dar, kterej někdo jen tak nemá big_smile big_smile big_smile

Je jenom opravdu malé (velmi malé!) procento lidí, které nemá žádné rytmické (ani hudební) cítění. Takže kolem muziky, se dá všechno (rytmus, intonace, výraz) cvičit a podle míry talentu a pilnosti i vycvičit. Není to přeci žádná metafyzická záhada. Důraz by ale měl být (podle mě, a několika jiných muzikantů) wink kladený hlavně na sdělení - co chci vlastně tím svým vystoupením říct posluchačům. Metodika na výuku intonace a rytmu vypracovaná je, ale s tím sdělováním se asi musí každý porvat sám wink Já sám, si svoje hraní představuju (a to jak v kapele na basu, i ve filharmonii na hornu) jako doplňování kamenů do mozaiky - musím neustále vnímat celek a v pravou chvíli se do toho vložit wink

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

122

Re: Chyby a jak na ně :)

joko napsal:

kladený hlavně na sdělení - co chci vlastně tím svým vystoupením říct posluchačům.

bavte se a trsejte jelita big_smile

joko napsal:

Já sám, si svoje hraní představuju (a to jak v kapele na basu, i ve filharmonii na hornu) jako doplňování kamenů do mozaiky - musím neustále vnímat celek a v pravou chvíli se do toho vložit

krasne smile ..
to je vec co myslim je u spousty dost problem ikdyz u basaku asi nejmin nejvic asi u kytaraku vokalistu a sem tam i decharu ze bud predvadej sebe nebo si hrajou pro sebe, nebo proste jen chtej prehrat svuj part... sad  a pak to nema koule ono je to asi takove trochu esotericke blaboleni ale proste bud ta kapela hraje spolu a pak z ni leze energie a ma to koule nebo nehraje spolu a pak se ty energie pomlatej a stoji to za vylizprdel  i ikdyby ty muzikanti byli buhvijak dobry...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků: