1 Naposledy upravil: Hattori (22. 03. 2014 16.26:08)

Téma: Boss GT-10B

Tak jsem se rozhodl připravit taky nějakou referenci k vybavení, které používám.

BOSS GT-10B

http://baskytara.com/img/m/23926/t/p18jl50dc1p8vrksiad11r5p5l3.jpg

Efekt mám něco přes rok a až teď si myslím, že vím, co všechno dovede.

Kontrukce

GT-10B se skládá z menšího displeje, osmi spínačů, jednoho pedálu, několika tlačítek pro nastavení nejpoužívanějších ovlivňovačů zvuku, rozhraní pro pohyby v menu, jednoho vstupu, širší škály výstupů, možnosti efektové smyčky a USB připojení. Celé je to v kovovém šasi, které je, zdá se, nezničitelné.

Propojení

Nejdříve vysvětlím, jak mám efekt zapojený a jak s ním pracuji. Musím se řídit tím, že zvuk z basy leze pořád stejně silný, jinak je jakýkoliv pokus o "ten tón, který chcete" zbytečný. Z basy leze signál do efektu, ze kterého vede jackovým výstupem kabel do aparátu. Zároveň posílám zvuk zvukaři z XLR výstupu krabice. Můžete si myslet, že by bylo lepší brát výstup ke zvukaři z aparátu s lampou v předzesilovači, ale má to svůj důvod. Vzhledem k tomu, že XLR výstup je nezávislý na výstupu jackem, můžu si s master hlasitostí kroutit jak chci a ke zvukaři jde pořád to samý volume.

Nastavení

Krabice nabízí tzv. EZ tone, což je blbuvzdorné rychlé nastavení něčeho, co se asi nedá použít. Vytvoří vám to zvuk, který by se měl jistým způsobem blížit zvuku stylu, který si vyberete. Zapomeňte na to, dá se sehnat program na grafickou editaci všeho nastavení z pohodlí křesla u počítače - stačí připojit USB kabel.

Na nastavení máte poměrně hodně místa, 200 presetů je z výroby, 200 uživatelských. Ty z výroby stejně po vyzkoušení zakážete, protože jsou to blbosti.

Základem mých presetů je ekvalizér a kompresor. Zvuk z basy mi leze poměrně pěkný, takže ekvalizér používám jenom k jemnému doladění (max. 4 dB odchylka) a bez kompresoru už nehraju.

Co to umí víc

Každý preset má svůj efektový pořadník. Pokud zapnete vše, co se dá, dostáváte se na úctyhodné číslo 13 šéfovin, kterými můžete uzpůsobit sound k obrazu svému. Ovšem naprosto geniální je možnost rozhodit zvuk do sterea. Zda budete přepínat mezi levou a pravou, budete je používat současně, nebo se budou přepínat samy podle dynamiky hry, je na vás. Stereo se může využít i k rozdělení podle frekvencí - nastavíte crossover a je to. Rozhození do sterea můžete sjednotit v chainu kde chcete.

Další pro mě skvělou věcí je looper. Sice omezený na 30 sekund a jednu stopu (na kterou můžete nabalovat další), ale kdo už to někdy používal, ví, že to stačí. Ono vůbec zahrát 30 sekund tak, abyste nevypadli z tempa a ještě na konci sešlápli tlačítko úplně přesně, není snadné.

Ovládání

Presety jsou začleněny do tzv. bank. Každá banka obsahuje 4 presety, které se přepínají pomocí tlačítek 1 až 4. Přepínání bank se provádí pomocí dvojice spínačů v horní řadě. Poslední dva spínače (CTL-1 a CTL-2) jsou na změny v rámci jednotlivých presetů. Přiřadíte jim základní funkci a ještě můžete využít osm dalších změn čehokoliv si zamanete (pro obě tlačítka, takže pro jedno přiřadíte třeba 3 a pro druhé 5). V případě nutnosti změny nastavení můžete samozřejmě všechno ošetřit na displeji, který je přehledný, avšak je to zbytečně zdlouhavé.

Pokud by vám tohle nastavení nesedělo, můžete si z krabice udělat čistě pedalboard. Z šesti tlačítek máte spínače jednotlivých efektů, které můžete zapínat a vypínat dle libosti. Říká se tomu manual. Pěkná věc, pokud máte třeba kapelu, kde neřešíte jednotlivé písničky, ale celkový zvuk. Můžete tedy tlačítkům přiřadit třeba preamp, overdrive, reverb, delay, chorus a ladičku. Plus máte pořád dvě tlačítka, kterými můžete ovlivnit až deset nastavení čehokoliv (třeba snížíte práh citlivosti kompresoru o pár procent dolů).

Proč nastavení pro každou písničku zvlášť

Určitě jste se setkali s kytaristy, kteří dokážou zabrat do refrénu tak moc, že máte pocit přebytečnosti v kapele. Je proto jednoduché udělat preset, kde budete tlačítky přepínat mezi nastavením do sloky, refrénu, bridge a podobně. Dalším problémem může být změna síly signálu ze snímačů, pokud jich máte víc. Ten u kobylky bude mít vždycky jinou hlasitost a rozhodně jinej zvuk. Proto si stačí vytvořit ekvalizér a kompresor pro každý snímač zvlášť (nebo pro jakýkoliv jejich poměr) a nastavení přenést do presetu pro tu a tu písničku. Zvukař bude taky rád, když k němu poleze stejně silnej signál a nemusí se o vás starat.

Příklad nastavení - třípásmový kompresor

V kategorii kompresorů máte možnost použít dvoupásmový kompresor. Je to fajn věc, používám jí asi všude. V katogoriích FX1 a FX2 (jsou stejné), pak můžete použít další kompresor. Signál na začátku klasicky upravím ekvalizérem a rozdělím signál podle frekvencí, crossover třeba na 2 kHZ. Do spodního spektra dám klasický kompresor (ten dvoupásmový), do druhého pak kompresor z kategorie FX1. tímto jsem rozdělil signál na tři pásma s rozdílnou kompresí. Skvělé. Ale co víc, samozřejmě můžete dát do horního spektra třeba ještě reverb. Spodní frekvence zůstanou nedotčené, zatímco vyšší budou mít dozvuk.

Příklad nastavení - písnička s velkou dynamikou

Písnička se dá rozdělit do tří skupin podle toho, co bych měl hrát. Dejme tomu, že v intru bych si přál oktáver, ve sloce nic a do refrénu to osolit nějakým preampem a zkreslením. Signál proženu opět klasicky ekvalizérem a kompresorem (zrovna kvůli oktáveru se velice hodí ten dvoupásmový). Před kompresor dám rozdělení do sterea. Je to to samé jako když máte dva kanály, buď si vyberete jeden nebo druhý. V kanálu A bude oktáver. V kanálu B bude ekvalizér, preamp, distortion a noise supressor. Ekvalizér proto, abych mohl do zkreslení přidat trochu výšek, většinou je to zabíjí. Tlačítku CTL-1 přiřadím vypínání oktáveru, CTL-2 přepínání kanálů a jako bonus třeba vypnutí kompresoru nebo zesílení výstupu na ekvalizéru na začátku. Začíná tedy písnička a mám sešlápnutý CTL-1, do sloky ho vypnu a do refrénu sešlápnu CTL-2.

Co mi chybí

Jednoznačně ukazatel úrovně hlasitosti - VU metr. Když nevíte jak silný signál vede do kompresoru, těžko se s jistotou určuje citlivost, kterou máte nastavit. No a pak se někde pracuje s decibely a někde s procenty, ale na to se dá zvyknout.

Něco pro zajímavost

Wah pedál nepoužívám skoro vůbec. Vlastně je mi tam k ničemu, ale rozhodně není k ničemu jeho dioda. Pro každou písničku nastavím její tempo a dioda bliká celou písničku jen tak pro kontrolu, jestli jsme třeba v refrénu moc nezrychlili.

A všichni detailisti ocení možnost nahrávání přes USB. Detailisti proto, že není nic jednoduššího, než nahrát čistý zvuk basy, v počítači prohnat vším, co chcete, čímž máte vysněný zvuk. No a potom jenom kroutit nastavením na efektu, nahrávat a nahrávat dokud nepoleze stejný zvuk rovnou z efektu. smile

Závěr

Tento multiefekt bych doporučil každému, komu není zvuk basy ukradený a chce detailní nastavení třeba pro každou písničku v playlistu. Vzhledem k tomu, že hraju v žánrově dost odlišných formacích (folk, swing, blues, punk, rock), to ocením dvojnásob. Koupil jsem ho z druhé ruky za 6000,- a nikdy těch peněz nebudu litovat. Je to úžasný pomocník na živý hraní a dejme tomu, že máte poloviční zvuk jako ze studia. Většinou se setkávám s názorem, že multiefekt je jenom hračka. Brát ho nikomu nebudu. Určitě bych dostal zajímavější zvuk, kdybych připojil do efektové smyčky kompresor od Markbass a ten zabudovanej vypnul. Jenomže kde si na tom Markbassu přiřadíte, že tlačítkem posunete attack a k tomu osm dalších změn v jakémkoliv efektu v řetězci? Zároveň je to ale věc, na kterou potřebujete čas, abyste pochopili jak v principu funguje.

Pro zájemce rád nahraju ukázky jednotlivých efektů.

0 xLajků:

2

Re: Boss GT-10B

Pěkná recenze. Nikdy jsem multiefekt nevlastnil, tak mě dost zaujaly detailní možnosti nastavení celého efektového řetězce.

0 xLajků: