1

Téma: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Zdravim,
doufám že neopakuji nějaký dříve zmíněný dotaz. Nicméně rozhodl jsem se žě si poskládám svoji vlastní basu... Komplet dřevěné části si vyřežu (snad se zadaří), ale potřeboval bych tip na nějaký (pokud možno český) kamený nebo internetový obchod kde se dají koupit jednotlivy komponenty snimače, kobyla, piny na popruh, ladici mechaniky, pražce, ořech, potenciometry atd. Zajímaly by mě především nějaky velkosklady s nižšíma cenama. Zkoušel jsem se divat po ruznych hudebninach, ale ty nabízí většínou jen snímače a mechaniky. Ceny pro mě nejsou moc přijatelny, vzhledem k tomu, že to bude basa na test. Tipy sem smile Kdyby někdo z vás taky věděl o nějakym dodavateli kvalitního dřeva, taky budu rád.

0 xLajků:

2 Naposledy upravil: FunkyMonk (18. 03. 2014 21.18:45)

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

cauko . skus Soller.com........
http://shop.sollerguitars.com/

je to slovenska stranka ale ked toho zoberes vela tak by sa ti to postovne mohlo ja oplatit... navyse su tam podla mna dobre ceny..
ma tam vsetko na co si spomenies, od driev, cez kobylky, srauby, zrazace strun. elektroniku, polohove znacky, vyztuhy krku, pickguardy, mechaniky vruty, popruhy, uchytu popruhu, snimace, orechy, potaky, vrchy potakov, matice , atd .......... smile su tam veci od najnizsiej cenovej kategorie az po Top.....

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

3

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Případně z levnějších (a kvalitativně horších) luhů a hájů třeba Bach: http://www.bachmusik.com

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků:

4

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

diky vyzkoušim.
no a myslim že i ze slovenska bude asi doprava fakt zanedbatelna čast celkovy ceny. I když to bude pokusna basa, když si člověk napočita ty komponenty. Navic když to budu kupovat komplet ... pravděpodobně i dřevo, tak to bude asi dražši.... ceny vypadaji solidně u věech zminěnich shopů.... Chci z toho vytesat pěti nebo šestistrunku.
Právě na začátku jsem si řikal, že brat snimače z hudebnin bude asi celkem blbost big_smile

0 xLajků:

5

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

be_fretless napsal:

Mrkni k Rudovi Sivčákovi

Rozhodně taky doporučím. Kupoval jsem u něj hardware a cenově o dost níž než třeba na Kytary.cz.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

6

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

Komplet dřevěné části si vyřežu

Pokud chceš jenom vyřezávat, tak budeš překvapený výsledkem smile

grimli napsal:

Zajímaly by mě především nějaky velkosklady s nižšíma cenama.

grimli napsal:

Ceny pro mě nejsou moc přijatelny

Pokud je to celé o ceně, dovolím si prozradit, že na cenu třeba Cortu se rozhodně nedostaneš, spíše počítej s dvojnásobnými náklady a nejistým výsledkem. V první řadě by sis měl něco zjistit o výrobě nástrojů.pak až zjišťovat ceny komponent

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

7

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

@spider
No s cenou počitam ze bude vyssi nez normalne jde mi o vlastni designa o vyzkouseni prace se drevem uz na to mam technickej vykres vytisknu 1:1 a myslim ze to bude v pohode. Vim ze to bude dlouhy a komplikovany ale pri urcity davce preciznosti by se mohlo zadarit. Nejaky navody uz mam precteny. Ale hodlam se tim zabyvat podrobna,

0 xLajků:

8

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

jde mi o vlastni design

grimli napsal:

na to mam technickej vykres

uka

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

9

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

hofa napsal:

uka

Simtě, a ty mu to ukradneš a necháš si to patentovat big_smile

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

10

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Aidamos napsal:

Simtě, a ty mu to ukradneš a necháš si to patentovat big_smile

si piš! big_smile

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

11

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Tak jen bych dodal, že pokud to má být slušné, tak rozhodně nehledej podle ceny.

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

12

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Nechci Tě odrazovat, ale kluci tady mají pravdu. Já jsem "jenom" předělával Jolanu D, protože byla totálně zničená, takže dřevo jsem měl a jenom na komponentech (nekupoval jsem zde, ale z USA) mne to stálo 12 tyček, a to nepočítám práci jako - hmatník, výztuhy, obložky, tmelení stříkání , leštění a vše, pro to, aby to nějak vypadalo a hrálo. Díky 30 let starému dřevu to opravdu hrálo a povedlo se, ale nemohl jsem ji prodat, protože se to zdálo každému moc. Ta cena je strašná a jenom ten, kdo se tím živí a má možnost koupit s maržemi, tak nějak vydělá, ale podívej se na ty ceny homemade nástrojů.
Přeji Ti hodně štěstí při shánění levných, ale kvalitních komponent a ať tě ten elán neopouští.

Fender Aerodyne Jazzbass, Homemade Jazz Bass fretles Lindy Fralin ,PB bass homemade, Kopie Rickenbacker china upgrade, Markbass MoMark 500, HOT 15",
0 xLajků:

13

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Tak primarne bych rekl ze kdyby to vyslo tak bych se tim zivit chtel, ale to je ve hvězdach. Jako s vyssi nakupkou počitam. Uz jsem vybiral komponenty a byl jsem bez dreva na 8800. Dal to chci udelat tak ze koupim dily, ktery (kdyby to s tim vyrezanim nedipadlo) bych mohl dat na stavajici basu.
Když ale budu hodne precizni a dam tomu cas tak by  to mohlo vyjit.
A s tim poslanim ukazky si to jeste rozmyslim ;-)

0 xLajků:

14

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

s tim poslanim ukazky si to jeste rozmyslim ;-)

nebuď srab smile když už to tu řešíš, chceme vidět, jak ten tvůj originální nápad bude vypadat

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

15

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

kdyby to vyslo tak bych se tim zivit chtel

grimli napsal:

Když ale budu hodne precizni a dam tomu cas

Počítej s tím, že abys byl konkurenceschopný, tak celkem obvyklá taxa za práci je 10.000,- za basu..... tak si to spočítej ohledně toho času co tomu chceš věnovat smile Samozřejmě zavedení a ovědčení kytaráři si řeknou víc, ale to ze začátku nehrozí. Aby to bylo co k čemu, taky je potřeba mít nějaké nářadí a aspoň to základní co mě napadá je investice v řádu 15-20 tisíc.

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

16

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Jak řikam, to živení je ve hvězdách. Zatim řešim jednu konkrétní basu, která jestli se povede, tak ji neprodám ani za prase smile Jinak základní nářadí na výrobu už, vzhledem k tomu že se celkem věnuju práci se dřevem, tak už mám.

0 xLajků:

17 Naposledy upravil: grimli (19. 03. 2014 12.59:50)

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

isometrickej pohled mě asi nezabije, vzhledem k tomu že to budu ještě odladovat na konkretni mechaniky snimače atd. Zatim je to jen kombinace asi tří bas, ale tak aby vyhovovala mě smile http://baskytara.com/img/m/24008/t/p18jd3bf3p1vha1p6t1i5l1q0trha3.jpg

0 xLajků:

18

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Ta hlava je teda úplně špatně. Jednak kolíky musí mít kolem sebe trochu "masa" a druhak - zkus si tam načrtnout struny, jak budou zalomené od nuláku ke kolíkům ? Výška nuláku vs hlava. Obvykle je hlava pod rovinou nuláku a má to svůj důvod. Uchycení krku k tělu - zvláštní, ale budiž, jen pokud má být krk z jednoho kusu dřeva ten přířez bude docela drahý a bude z něj spousta odpadu (pokud to nebudeš půlit na 2 krky).

Profil krku je z tohoto pohledu taky hodně zvláštní - stejný po celé délce. Hmatník je hodně nízko nad tělem..... podebrat strunu půjde těžko.

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

19

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Kolem hlavy to hodlám spevnit v závislosti na mechanice. Mechanika sama o sobě potřebuje menší průměr než je na obrázku, takže možna ani spevnění nutny nebude. Zalomeni by mělo byt ok, ale pravda je že zalomeni od nulaku k mechanikam jsem ještě moc neřešil (dobrá poznámka). Struny jsou tečně k mechanice (bude přizpůsobeno na konkrétní typ podle průměru).  Tělo ke krku jsem skopčil od jedny low endovy basy Ibanez, takže by to mohlo jit. Co se tyče profilu krku tak je to jen špatně vidět, ale směrem k tělu se rozširuje (jak by mělo byt). A s tim hmatnikem teda asi taky něco malo udělam.
Každopadně dik za ohlas pomůže mě to přizpůsobit k dokonalosti smile

0 xLajků:

20

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

Každopadně dik za ohlas pomůže mě to přizpůsobit k dokonalosti smile

První basa určitě dokonalá nebude, Spider by mohl povídat smile
Určitě ale rád poradí, sám si stavbou basy před pár lety prošel.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

21

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

D.a.l.i napsal:

sám si stavbou basy před pár lety prošel

nutno podotknout, ze stavbou dalsi basy prochazi! smile

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

22

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

spider napsal:

Hmatník je hodně nízko nad tělem..... podebrat strunu půjde těžko.

...i ten konec krku,..tyhle vlnkový vystouplý zakončení jsou nešikovný pro slap hraný palcem zespoda-hlavně tedy pro vytrhávání. neutral

0 xLajků:

23

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

předělám a pošlu revizi B smile ... slap ještě pořádně neumim, takže tohohle jsem si nevšiml, ale je pravda, že vlnka je tam jen kvuli designu. tzn. taky může pryč. Aby po modifikacich nezustal fender jazz bass smile

0 xLajků:

24

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Matej napsal:

...i ten konec krku,..tyhle vlnkový vystouplý zakončení jsou nešikovný pro slap hraný palcem zespoda-hlavně tedy pro vytrhávání.

...že ty tu basu chceš koupit? wink big_smile

Fender Precision 1975 / Fender Tony Franklin Precision
Ampeg SVT-CL ---> Ampeg SVT-410HLF
0 xLajků:

25

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

kurowec napsal:

...že ty tu basu chceš koupit? wink big_smile

třeba ji chce dostat.. big_smile

ex basák: www.bandzone.cz/narusenespojeni
Fender Precision Special Deluxe MiM 04
Ve výslužbě smile
0 xLajků:

26

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

e.t. napsal:

nutno podotknout, ze stavbou dalsi basy prochazi! smile


Panoczek nezaregistroval, že bez těch černých značek co si tam pan šéf vymyslel se dál nedostanu ?

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

27

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

Zalomeni by mělo byt ok

Není třeba hlavu zalamovat, jen jí utopit víc dozadu v tom špalku ze kterého bude krk

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

28

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

spider napsal:

Panoczek nezaregistrova

jeho velkomoznost prokrastinovalo, nejak se im to vykourilo z hlavy, napravi smile

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

29

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

spider napsal:

Není třeba hlavu zalamovat

zalomena hlava - znamka panku smile

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

30

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Mr.Jackass napsal:
kurowec napsal:

...že ty tu basu chceš koupit? wink big_smile

třeba ji chce dostat.. big_smile

...ne, to by musela být vhodná na slap a pro schopného hudebníka. big_smile

0 xLajků:

31

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

Aby po modifikacich nezustal fender jazz bass smile

...no možná by to bylo nejlepší, si zkusit udělat nejdřív nějakou kopii, než improvizovat stylem "hokus pokus". smile

0 xLajků:

32

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

e.t. napsal:

zalomena hlava - znamka panku smile

zlomená hlava- známa panku big_smile

ex basák: www.bandzone.cz/narusenespojeni
Fender Precision Special Deluxe MiM 04
Ve výslužbě smile
0 xLajků:

33

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Matej napsal:

...no možná by to bylo nejlepší, si zkusit udělat nejdřív nějakou kopii, než improvizovat stylem "hokus pokus". smile

ten hokus pokus mě láká víc. Navic kde chceš sehnat technickou dokumentaci k existujici base. I kdybych zkusil napodobit, tak by se mě to povedlo jen kdybych tu basu fyzicky měl a mohl ji celou odměrit.

0 xLajků:

34

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

hledej šmudlo smile Kdo hledá najde smile Několikrát sem tu dával výkresy k Precisionu i Jazzbassu

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

35

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Podivam se po tom, ale pořad zustavam asi u originality. smile Trochu jsem si s tim zase pohral. Ta hlava furt neni ok, ale ještě asi změnim tvar z vrchnicho pohledu. http://baskytara.com/img/m/24008/t/p18jgbk8kg4ffrj1uqf1k9halb3.jpghttp://baskytara.com/img/m/24008/t/p18jgbk8kh1qg6uko1702lvp1cqa4.jpghttp://baskytara.com/img/m/24008/t/p18jgbk8kh17rj1t4oo431g051nh65.jpghttp://baskytara.com/img/m/24008/t/p18jgbk8kh76e8e9ojftlv146.jpg
Už se to aspon bliži něčemu co by mohlo hrat big_smile

0 xLajků:

36

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

Ta hlava furt neni ok

Hlavně máš úplně blbě uložení krku. Jak asi budou v tom tenoučkým materiálu držet vruty, co?

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

37

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Aidamos napsal:

Hlavně máš úplně blbě uložení krku. Jak asi budou v tom tenoučkým materiálu držet vruty, co?

Já z první skici (nevím proč) myslel, že krk bude vlepený (a případně dozajištěný šrouby).
Ale asi není problém toto upravit...

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

38

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

Už se to aspon bliži něčemu co by mohlo hrat big_smile

To opravdu z výkresu nejde odhadnou (a v podstatě ani z ničeho jiného). Zvuk z toho asi poleze.

Btw - ta konstrukce těla je taky hodně divná - díra na snímače profrézovaná skrz a zakrytá destičkou. Jak to do té destičky chytíš ty snímače ? Hlava, pokud můžu soudit z výkresu - zalomení taky špatně - nastuduj si "šálový spoj"

grimli napsal:

Podivam se po tom, ale pořad zustavam asi u originality.

Jak to tak sleduju, spíš bys měl chvíli zůstat u internetu a studovat smile

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

39

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

A když už to má křídla nebylo by lepší dát ten krk skrz?

Spector Rebop 4, Kodiac 100W celoflaška + box JanecOrange 2*12
0 xLajků:

40

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

snimače jsem ještě neřešil, protože ještě nemam vybranej konkretni typ.
Ten krk řešim pořad jestli to neudělat z jednoho kusu dřeva. Ale jeden kus by znamenal, že v případě miň kvalitniho dřeva by měl tendenci hodně pracovat. Byl by jednodušši na vyrobu, ale mam strach co by mohl udělat časem. Navic lepeny dva kusy a šroubovany budou mit větší pevnost, která je u pěti strun celkem žádoucí.
Drát zkrz je taky zajimava myšlenka, jak budu mit konkretni snimače, tak to zkusim ještě promyslet (aby zase drat nešel moc ke snimači (tenkej řez mezi snimačem a tyčkou= největší tlak působí právě na tohle místo. kdyby se pak tahem strun prolomila přepažka mezi snimačem a dratem zlomil by se krk) z druhy strany kdyby drat byl moc blizko ke krku, tak už by to nemělo vyznam dělat zkrze tělo protože by se to zase mohlo prolomit z vrchu, kde by to mělo tu malou plochu. I když vzhledem k tomu že to stejně bude zajištěny šroubama, tak by to kousek do těla jit mohlo. Tady bude fakt zaležet hodně na velikosti a pozici snímačů.

0 xLajků:

41

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

spider napsal:

nastuduj si "šálový spoj"

to je konkrétní kniha? Ja mam nějaky materialy v angličtine ... v čestine jen uplny zaklady

0 xLajků:

42

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

to je konkrétní kniha? Ja mam nějaky materialy v angličtine ... v čestine jen uplny zaklady

No, já měl spíš pocit, že hledáš zdroje v češtině, protože upřímně řečeno, máš hodně mezer a v češtině těch zdrojů moc není. Není to konkrétní kniha, ale způsob jak se dělá zalomení hlavy. Uřeže se část přířezu pod úhlem a ta část se otočí o 180 stupňů a přilepí na místo kde si ji původně uřezal. Tím vznikne spol poměrně velkou plochou.

O jakém drátu to hovoříš netuším

http://api.ning.com/files/KUh3i5J4pFthuEO7rQPcAk6SEXU-TKWdTjXUyS48JpjpQ6zRyizVvbVdZlMeKnVLRrV-hkiF6EDpKCElF6VaptdATFSHgg2c/Neckscarfcut.jpg

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

43

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

spider napsal:

Není to konkrétní kniha, ale způsob jak se dělá zalomení hlavy

O tomhle způsobu jsem pravda neslyšel. Ještě k tomu zkusim sehnat nějaky materialy. Měl jsem příručku pro začatečniky. Z ty jsem dostal co se dalo ale evidentně jsou to fakt jenom základy.
Každopadně o tom "drátu" - do krku se dává na spevnění kus kulatiny aby se krk časem nezačal prohýbat. Je tam vlepenej aby se v krku nepohyboval. Asi to ma do určity miry negativni vliv na rezonance prochazejici krkem (vzhledem k tomu že je to lepena čast), ale zvyšuje to životnost krku.

0 xLajků:

44

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

takze dratem myslis vyztuhu krku? (proc nepouzivat zavedene termin, kdyz je mame, ze ano...)
nic ve zlem, tak krasne v kompu nakreslit basu bych urcite nezvlad, ani bych se sam  do stavby nepoustel, takze vzhuru k vysledku...ale stejne jako pavouk mam pocit, ze evidentne ani ty nastudovane zaklady nejsou zrovna zulove...ale zas, mne se to keca, drzim palce!

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

45

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

Každopadně o tom "drátu" - do krku se dává na spevnění kus kulatiny aby se krk časem nezačal prohýbat. Je tam vlepenej aby se v krku nepohyboval. Asi to ma do určity miry negativni vliv na rezonance prochazejici krkem (vzhledem k tomu že je to lepena čast), ale zvyšuje to životnost krku.


Mno, příteli.... do krku se vlepuje spíše grafit (což je volitelné, ne povinné), ale mimo to tam musí být ta výztuha (a ta asi povinná je), kterou zmiňuje tady zahraniční kolega. Ta má za úkol ne zpevnění (ne primárně, i když to český název naznačuje), ale kompenzaci tahu strun. A jelikož každé struny (míněno tloušťka, výrobce, model) mají jiný tah, je potřeba aby se to prohnutí dalo regulovat. K tomu právě ten drát slouží. A nelepí se, jen se vkládá, popř. u jednočinné výztuhy se kotví do krku.

http://www.kitarr.ee/wp-content/uploads/2010/01/2waytrussrod.jpg
http://i561.photobucket.com/albums/ss59/BOD2_photos/ShimDiag2.jpg
http://www.nielsenguitars.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/interior_neck_detail.jpg

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

46

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

Ted už taky vidim, že je toho potřeba nastudovat vic. Častečně to budou asi know how jednotlivych společnosti, ktery asi moc publikovat nebudou, ale zkusim ještě neco pohledat než do toho dřeva začnu řezat smile
Tohle jsou prvopočátky zrodu basy. Je mě jasny že ještě chybi hodně práce a to jak na komplu tak fyzicky.
Jak to dodělam tak na vas budu myslet a pochlubim se smile ale stejně myslim že před tim bude předchazet asi milion dotazů big_smile

0 xLajků:

47

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

spider napsal:

Mno, příteli.... do krku se vlepuje spíše grafit (což je volitelné, ne povinné), ale mimo to tam musí být ta výztuha (a ta asi povinná je), kterou zmiňuje tady zahraniční kolega. Ta má za úkol ne zpevnění, ale kompenzaci tahu strun. A jelikož každé struny (míněno tloušťka, výrobce, model) mají jiný tah, je potřeba aby se to prohnutí dalo regujovat. K tomu právě ten drát slouží. A nelepí se, jen se vkládá, popř. u jednočinné výztuhy se kotví do krku.

smile len taka bezvyznamna perlicka ........ stare modulusi nedavali do svojich grafitovych krkov vyztuhy... zacali myslim az niekedy okolo roku 2000
... cital som ze boli dost caste pripady ked sa tie krky deformovali a museli sa posielat na prerovnanie do modulusu ...... coz si myslim ze nasere pri takej drahej base

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

48

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

jj, grafit je jiná liga. Je sám o sobě natolik pevný, že tah strun (cca 100kg)  má na to malý vliv.... Je celkem běžné, že majitelé grafitových steinbergerů v životě na výztuhu nesáhli

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

49

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

spider napsal:

kterou zmiňuje tady zahraniční kolega

nakej ftipnej takhle poranu big_smile

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

50

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

@spider
Kde ty materiály k tomu bereš? Jestli to teda neni tajny smile

0 xLajků:

51

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

@spider
Kde ty materiály k tomu bereš? Jestli to teda neni tajny smile

Tajný to je, ale já ti to prozradím smile Internet (jaký jiný zdroj bys chtěl ?)

Ono stačí umět s googlem a hledat obrázky. Na netu je spousta řezů, nákresů, návodů..... jinak dobrý zdroj je http://www.mimf.com/phpbb/ nebo http://luthiersforum.com/

Existuje pár knížek o stavbě kytar, dají se stáhnout v PDF, ale název si nepamatuju.

Zkus hledat něco o "template routing" abys tu basu nevyřezával, jak si proklamoval, něco o "truss rod" ohledně toho drátu

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

52

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

grimli napsal:

Ted už taky vidim, že je toho potřeba nastudovat vic.

No, začínám mít z toho pocit, že výsledek by byl ve finále jak od Pata a Mata sad

Neber to jako výsměch, ale mám dojem, že sice víš, jak má basa vypadat, ale nevíš, proč a jak je co udělané, jaké jednotlivé věci mají funkci a proč to bez nich nejde, případně proč právě tak a ne jinak...

Měl jsem možnost nahlídnout pod pokličku, jak Spider vyráběl svou první basu a je to docela masakr (zejména krk), aby všechno bylo OK. Ačkoliv je velmi manuálně zručný, tak nakonec nechal tu první basu dodělat kytarářem... Výsledek je ale naprosto v pohodě a není se za co stydět.

Samozřejmě pokud peníze nejsou problém, tak do toho běž, ale asi brzy zjistíš, co všechno je špatně (na pár věcí už zejména Spider upozornil).

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

53

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

spider napsal:

majitelé grafitových steinbergerů v životě na výztuhu nesáhli

Můj Zon ani výztuhu neměl. Ten grafit to držel neuvěřitelně.

grimli napsal:

a to jak na komplu tak fyzicky

Co to je kompl? Jako komplůtr nebo kompresor/limitér? Popřípadě něco zcela jiného?

Zon Club #001 Soundelirium Club #1
"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků:

54

Re: Jednotlivé komponenty pro baskytaru

radoozz napsal:

Co to je kompl

Naše maloměstské slovo označující počítač smile Ke kompresoru se dostanu až po vyrobě basy

D.a.l.i napsal:

Neber to jako výsměch, ale mám dojem, že sice víš, jak má basa vypadat, ale nevíš, proč a jak je co udělané, jaké jednotlivé věci mají funkci a proč to bez nich nejde, případně proč právě tak a ne jinak...

Zatím se zasvědcuji... Dřevo jsem do ruky ještě nevzal, takže ted neni co zkazit. Až to odladim do přijatelny formy tak začnu s vyrobou. Ale v podstatě máš pravdu. Prvotní návrh byl vytvořenej jen po designovy strance, aby seděl do ruky, zkrátka abych odstranil nedostatky u myho současnyho nastroje.

0 xLajků: