1

Téma: stavba elektrickeho kontrabasu

Zdravim,
s kamosem sme dostali asi dost silenej napad, postavit si svuj el.kontrabas. jen si nevime moc rady s vyberem materialu. udelat krk ze smrku nebo borovice by bylo asi tragicky a ruplo by to asi driv nez by se natahly struny, takze asi javor ?? na telo by se dala pak nejaka silnejsi smrkova fošna. dalsi vetsi problem vidim ve hmatniku. koupit nejakej ebenovej sem koukal vyjde klidne na 4 tisice. nemel by nekdo nejakej tip, kde sehnat neco rozumnyho? dyz pak pripoctu strunik, kobylu a mechaniky vysplhalo by se to asi uz na cenu noveho low-end kontrabasu (myslim palatino, stagg, harley benton apod.). nenapadla vas taky nekdy takova blbost, kterou byste chteli zrealizovat? mozna bych nejradsi slysel, at se na to rovnou vyse...

0 xLajků:

2

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

Hele, tohle vtip, že jo?

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

3

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

Připojím se ke kopejtku. Stavět něco, aby to vyšlo levněji než v obchodě nemá absolutně smysl.

Takže buď to bereš jako investici do opravdu hratelného custom nástroje, nebo jako hobby modelařinu. Ale přijít levně ke kontráši se takhle nedá.


Náhrada za eben - levnější ale měkčí palisandr, popř. velmi tvrdý akát . Zvukově to ale bude jinde. Krk javor.

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

4

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

spider napsal:

Připojím se ke kopejtku. Stavět něco, aby to vyšlo levněji než v obchodě nemá absolutně smysl.

+ 1 000 000 000 000 000 000

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

5

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

na hmatnik se u levnejch bas pouzival i buk, jestli se nepletu

0 xLajků:

6

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

Prdel mosi byť, to je fakt, ale počítej, že tak jako tak, tě to jako el. kontra z obchodu stát bude....... a pak už je na tobě jestli ti ta prdel s nejistým výsledkem stojí za to.

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

7

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

a co rovnou javorovej hmatnik? a kdyz uz tam bych ho i oprazcoval smile at je to raritka  co v obchode nesezenes a hnedle mas duvod ke stavbe smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: SMETS (10. 05. 2012 16.39:18)

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

mareshak napsal:

Zdravim,
s kamosem sme dostali asi dost silenej napad, postavit si svuj el.kontrabas.

Já si myslím že je to výbornej nápad... FAKT!!!
Jako dlouho mi to taky leží hlavě něco takového podniknout, ale není na to čas... Koukám, že si z Plzně tak zdravím krajana...

Ohledně materiálů:...

Jestli máš možnost sehnat javor tak bych to udělal celé z klenu. Myslím tělo + krk. Na hmatník by se dal nouzově použít taky Javor s případným mořením, ale já bych rači sháněl něco hezčího třeba palisandr, amer. ořech, mahagon... Myslim že taky seženeš za pár pětek...

tady je třeba chlapík od Kladna co staví el. kontrabasy a na hmatník použil ořech, ale ten má tělo dlabaný a s tim bych se nesral... Navíc po estetické stránce se mi tenhle moc nelíbí...

http://www.volny.cz/ryboslav/A19_kyt.htm

Ohledně koncepce:...

bych se držel Nedovo designu... Jednoduché účelné a ješto to parádně vypadá
http://thinkns.com/instruments/crbass-photo.php

jo a  jestli přijde woody tak ten tě ho udělá za odpoledne smile smile smile

baskytara čtyrka (spector), zesík(hartke 7000) a bedna (hocke 4x10)
0 xLajků:

9

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

spider napsal:

Ale přijít levně ke kontráši se takhle nedá.

Já myslim že jo. Nevim kolik stojí levný kontráče ale myslí že pod 10 000 Kč spíš NE...
No a když máš dřevo. No tak koupíš nějaký levný mechaniky, necháš u šlapáka namotat snímač dle přání a neřikej mi že se do 5000÷6000 Kč nemůžes vejít???

baskytara čtyrka (spector), zesík(hartke 7000) a bedna (hocke 4x10)
0 xLajků:

10

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

Vyrobit se dá všechno. ALE!! Chce to materiál, dost přemýšlení a hóóódně času. Mám za sebou tři baskytary a dvě kytary (viz profil) a kdybych si počítal padesátku na hodinu tak jsem si je mohl nechat přivézt nevím odkud a ještě bych ušetřil. Ale zábava je to pěkná.
Tak do toho, držím palce.

0 xLajků:

11

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

SMETS napsal:

že se do 5000÷6000 Kč nemůžes vejít???

ja mam 2nd hand za 4ku big_smile .. jenom uz je asi 3 mesice u sefa v kancu big_smile este sem ho nedotah domu nebo do zkusebny,, big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

12

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

SMETS napsal:

No tak koupíš nějaký levný mechaniky, necháš u šlapáka namotat snímač dle přání a neřikej mi že se do 5000÷6000 Kč nemůžes vejít???

6000 a nejistý výsledek + spousta hodin prace (a pravdepodobne nejake naradi, za dalsi 2.000), nebo 10 000 a jakysi i kdyz levny, prumyslovy standart ? Rekl sem to jednou a reknu znova - kvuli cene to nema smysl delat

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

13

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

Držím palce!
Jinak - co se týče hmatníku z domácích surovin, tak se běžně používala hruška a u nejlevnějších fabrik buk. Myslím, že nebude problém, aby to hrálo méně špatně, než nejaký Stagg.

Čtyři jsou nejvíc - výjimkou je jen Gibson G3!
0 xLajků:

14

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

Dobrý nápad pokud ti jde i o proces výroby (já to tak mám) a rád experimentuješ.
Já si před pár lety el.kontrabas s pomocí přítele truhláře postavil.
Krk slepený z buku, hmatník jsem koupil hotový z brazilwood, tělo stará smrková fošna (nejdřív to bylo z jasanu, ale zvuk byl moc středovej).
Snímač mám piezo pod kobylu co se používá u akustických baskytar + předzesilovač Fisman s EQ a DI.
Zvukově jsem dost spokojenej, je to něco mezi ak.kontrabasem a bezpražcem, ekvalizací a způsobem hraní se dá i víc přiblížit kontrabasu. Co jsem měl v ruce stagg, tak toto je o třídu lepší.

0 xLajků:

15

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

Ahoj,
já si elektrický kontrabas postavil svépomocí, mám ho 9 let, již několikrát jsem ho předělával.
Pokud si jej chcete stavět kvůli úspoře peněz, nedělejte to. Dříve na trhu byly jen drahé kousky, nebo na zakázku.
Nyní se dá koupit /funkční a  hratelný/ se zárukou, za méně peněz, než budou náklady na výrobu.
Pokud jste kutil, a rád experimentujete, doporučuji hmatník prefabrikát eben a krk slepený ze dvou dílů na délku z proschlé javorové fošny od obětavého stolaře. Z důvodů vývoje nároků na výrobek je dobré zkonstruovat tak, aby se dal krk od těla demontovat bez poškození a nebyla zasekaná cesta upgrade těla nástroje.
Já používám na tělo nástroje plný masív z fošny stavební-spousta suků, měkký materiál atd. kupodivu tah strun snáší dobře a není tak těžký, jako z javoru, který jsem používal dříve. Tvrdší dřevo mělo delší a ostřejší tón, než měkké.
S měkkým tělem se nedá lehce uchytit stabilní, vysouvací bodec, proto nyní používám nasazovací vyjímatelný.
Snímače dle nároků hráče. Magnetické jsou na smyčec nic moc, na bez-smyčcové hraní dobrá volba, při použití kombinace s piezo snímáním s nastavením mixování. Jen je třeba myslet na snímací úhel snímačů a aktivní směr kmitání struny. Vlastní aktivní elektronika je pro kvalitní zvuk ideální-nezávislost na vybavení zvukaře. Kobylka dle typu snímání a designu nástroje.
Pokud hrajete slap, je možné dodat vnitřní snímač do dutiny v krku nástroje-myslet na to před slepením javorového krku,
drážka pro stíněný vodič, dle počtu a umístění snímačů.
Trapas nastane, když Vám zvukař oznámí, že něco takového ještě nezvučil, jako se to stalo mně /mohou chybět zvuková spektra v celkové obálce zvuku/ a jediné co to vylepší je EQ a ochota zvukaře.
Snad tato zkušenost napoví k dobrému rozhodnutí.

0 xLajků:

16

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

Tomu říkám příspěvek k věci   ! Díky

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

17 Naposledy upravil: FunkyMonk (25. 08. 2012 21.10:21)

Re: stavba elektrickeho kontrabasu

tak hlasim sa medzi rady tych odvazlivcov ktory si postavili,alebo chcu postavit el. kontrabas smile
zatial sa to rodi len v mojej hlave a na papieri, ale pomalicky sa to uz rysuje
v podstate pojde o jeden velky ebenovy hmatnik s P-bass snimacom pri kobylke (aby som oba kusy mohol naklonit podla radiusu hmatniku), vsetko bude zapustene v hmatniku (jop zlepim dva kusy ebenu aby som dosiahol potrebnu dlzku), koncept podobny Marleaux Diva
Uchyt strun bude podobny tomu ako ma Warwick, tj. dvojita kobylka, a hlava bude v style kontrabasu.
Kupim drevo od pana sivcaka, ma super ceny, a na prototyp su tak akurat smile, vyhotovat to budem ja s kamosom ktory je nadsenec do stavby gitar a uz aj bas
Malo by to mat 5 strun a ovladanie len hlasitosti wink

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků: