1

Téma: Frekvence basovejch tónů

Tak jako jsem nedávno zakládal thread o clippingu a výkonech zesiků, rád bych tu další fundovanější vlákno, který by se informačně trochu zvedalo z toho našeho obecnýho balastu..


Tentokrát by mě zajímalo, jak je to s frekvencema. Vlastně celkově práce s equalizérem. Narazili jsme na to s mistrem Tao von Kanem, ten se v tom kluk vyzná, dokonce na to má užitečný tabulky.


O co jde- rád bych věděl, jaký frekvence zesilujete/potlačujete pro dosažení konkrétního zvuku, eliminace různejch neduhů, hučení, agresivity, drnčení pražců.. Samozřejmě mi můžete říct, že to je podle ucha(nebo Ivo, že TE hraje nejlíp rovně smile ) ale myslim že nějakej obecnej vzor určitě existuje. Mám pocit, že těmhle věcem nerozumí hodně lidí a třeba jen kvůli neznalosti pak točej aparáty jako magoři wink  Třeba takový středy- některý hučej, nekterý trhaj uši.. A co pak znamená, když basa nemá středy? smile

Díky.

0 xLajků:

2

Re: Frekvence basovejch tónů

Hehe... myslím si, že toto vlákno bude aspirovat na titul "Největší alchymie roku"...:)

Neuser for president! Sadowsky, Fender a Vlasak taky...
0 xLajků:

3

Re: Frekvence basovejch tónů

davidak napsal:

O co jde- rád bych věděl, jaký frekvence zesilujete/potlačujete pro dosažení konkrétního zvuku, eliminace různejch neduhů, hučení, agresivity, drnčení pražců.. Samozřejmě mi můžete říct, že to je podle ucha(nebo Ivo, že TE hraje nejlíp rovně  ) ale myslim že nějakej obecnej vzor určitě existuje

Ked som dobre pochopil...ide ti o to nájsť to nastavenie EQ pri ktorom by bolo basu najlepsie pocut?

Neviem či sa najde u niekoho niaká zhoda. Podľa môjho ucha je to takto...Ja neriesim problém s tým zeby mi trieskali struny o prazce a bolo pocut kĺzanie prstov. V kapele sa to aj tak stratí.V kapele mám nastavené basy doprava a stredy na tej istej úrovni.Výšky trocha viac.Ked hrám sám tak to zahuhlám tonou clonou a vytočím len basy so stredami...výšky vôbec.

Ale co su to frekvencie...s tym na mna vôbec nechodte...ja som totizto na gympli prepadol z fyziky =/.

0 xLajků:

4

Re: Frekvence basovejch tónů

Ale houno, vážení. EQ není žádná alchymie, stejně tak jako není alchymie kompresor.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

5

Re: Frekvence basovejch tónů

tao-kan napsal:

Ale houno, vážení. EQ není žádná alchymie, stejně tak jako není alchymie kompresor.

Hmm, tak se poděl se zkušenostmi.. Aneb EQ v závislosti na velikosti a členitosti místnosti/sálu, na typu pódia (dřevěné, stavěné, na zemi), reprobox na kolečkách případně přímo na zemi, vzdálenost basáka od aparátu, nástrojové obsazení kapely...:) Pro mě to teda vždycky byla a je těžká alchymie. Někdy se stane, že se prostě slyším blbě a nic moc s tím nenakroutím - když se sejdou nepříznivý podmínky - především dřevěný pódium, který rezonuje jako prase.

Osobně mám radši středovější zvuk, tak je spíš na úkor basů vytahuju. Stalo se mi ale, když jsem hrál jako doprovod k muzikálovému představení a basa nebyla zvučená, že mi zvukař řekl, ať si vytáhnu basy. Samozřejmě basa byla míň konkrétní, zato pro diváky v sále plnila úlohu daleko líp...
Takže za mě osobně - vůbec v tom nemám jasno..:)

Neuser for president! Sadowsky, Fender a Vlasak taky...
0 xLajků:

6

Re: Frekvence basovejch tónů

do toho ještě přimíchejte fakt, že z basy taky určitě nejde frekvenčně vyvážený signál ... ba co víc, z každé basy půjde více či méně odlišný a proto je/není potřeba někde něco ekvalizovat u každýho jiná ... no a to jsem ještě nezmínil ruce (poloha, síla, směr, ... ) big_smile big_smile

ale teoreticky by to šlo "měřit" na konci ... umístit spektrální analyzér k reproduktoru (a zanedbat vliv místnosti)

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

7

Re: Frekvence basovejch tónů

Davide, ty jsi pil?

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků:

8

Re: Frekvence basovejch tónů

ja jsem se taky setkal casto s tim, ze mnoho lidi ani nevi, jak EQ funguje. Takze big_smile

Takovy klasicky parametricky EQ ma tri zakladni "parametry" smile)

1) frekvence - nastavujeme centralni kmitocet upravovaneho pasma
2) zdvih - nastavujeme jak moc bude pasmo zesilene/zeslabene
3) Q - nekdy taky "cinitel jakosti" big_smile timhlenc se da nastavit,jak moc siroke pasmo vlastne upravujeme

pro lepsi pochopeni tu mame nejake obrazky big_smile

http://ulozna.soulslavers.com/soubory/cassus-120410-082358-5db_500hz_g1.jpg
tady mame o 5dB zesilene pasmo kolem 500Hz, Q=1, takze ovlivnujme frekvence v docela sirokem okoli 500Hz

http://ulozna.soulslavers.com/soubory/cassus-120410-082416--15db_2khz_q8.jpg
tady pro zmenu potlacujeme o 15dB frekvenci 2kHz, v tomhle pripade Q=8 -> uzsi pasmo, ve kterem dochazi k potlaceni

samozrejme ze na basovem aparatu nastavujeme vetsinou jen zdvih/potlaceni, nekdy frekvenci...ostatni parametry byvaji pevne dane, kazdy vyrobce je ma nastavene trochu jinak


ted teda ukazky, aby to pochopil i basak:D

http://ulozna.soulslavers.com/soubory/c … 9-noeq.mp3
nahravka bez EQ ... wimpyho lakland, co kdysi prodaval na hudbazaru

dalsi nahravky uz s EQ, zdiv/potlaceni je pro nazornost+-15dB,coz je docela dost

80Hz - bas big_smile
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/c … 7-80hz.mp3
+15dB
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/c … -80hz-.mp3
-15dB


200Hz - hodne nizke stredy
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/c … -200hz.mp3
+15dB
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/c … 200hz-.mp3
-15dB


400Hz - spise nizsi stredy big_smile
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/c … -400hz.mp3
+15dB
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/c … 400hz-.mp3
-15dB


800Hz - cca vyssi stredy
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/c … -800hz.mp3
+15dB
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/c … 800hz-.mp3
-15dB


1500Hz
+15dB
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/c … 1500hz.mp3
-15dB
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/c … 500hz-.mp3


vyssi frekvence uz ovlivnuji zvuk hlavne u slapu/trsatka/tajpingu

tohle samozrejme nelze brat jako nejaky navod, vetsinou se tady trochu potlaci a jinde zase prida, na to uz clovek musi prijit sam podle situace. toto je jen takova ukazka - co ktera frekvence PRIBLIZNE ve zvuku basy provadi big_smile

0 xLajků:

9

Re: Frekvence basovejch tónů

Díky Cassusi.  A Kurčáku nepil jsem, smajlík

Já samozřejmě vim, že je miliarda faktorů, který ovlůivňujou zvuk a se kterejma moc neuděláme, že z každý basy i prstů leze něco jinýho. Ale třeba takovej zvukař ve studiu se timhle ohánět nemůže- ví, že když maj činely ostrej, hnusnej zvuk a kopák je dutej, tak taky ví kam šáhnout aby ten zvuk poupravil.

Že přece existuje pásmo, který určuje, zda je zvuk "medovej", že nechtěný třískání o pražce ze zvuku eliminujeme např ubráním vyšších středů atd.. Je to fyzika jako každá jiná, resp akustika, abysme tam taky zakomponovali to ucho. Jasně, i ta alchymie tam má svůj podíl, ale nějaký obecný zásady přece určitě jsou. Většina z nás ví, že kapelou líp neprolezeme přidáním vejšek nebo basů, ale právě středů.. No a tyhle věci trošku rozvýst, to bych rád slyšel smile

0 xLajků:

10

Re: Frekvence basovejch tónů

Me by zajimaly ty tabulky: Tao ? Poskytnes ?

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

11

Re: Frekvence basovejch tónů

davidak napsal:

Že přece existuje pásmo, který určuje, zda je zvuk "medovej"

Jestli myslíš basy, tak tam je to zhruba tak, že pásmo do cca. 60Hz je ve spektru zodpovědné za měkké basy, zatímco "tvrdost" basů získáš zvýrazněním frekvencí kolem 100Hz.
Dobrý pokus je udělat něco podobného jako Cassus - nahrát si basovou linku a pomocí nějakého editoru si hrát s EQ - hlavně hledání šírky pásma je dost zajímavé.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

12

Re: Frekvence basovejch tónů

davidak napsal:

Většina z nás ví, že kapelou líp neprolezeme přidáním vejšek nebo basů, ale právě středů..

Náš basák z kapely si teď postavil maxibednu s Eminence Kappa Pro 15, čistý vnitřní objem kolem 170l, která hraje hrozně mohutné měkké basy a kapelou nemusí vůbec prolízat - on totiž všechny kytary a klávesy "podleze". smile Většině basáků by se dnes ten zvuk asi moc nelíbil, chybí tomu brilance a cinkání, navíc ta bedna je trochu zfušovaná (žádné výztuhy, při hlasitém hraní se nedá udržet ruka na zadní stěně, kdoví jak to vůbec celé dělal), ale každopádně do rocku je to naprosto dokonalá věc, tmel kapely. smile

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

13

Re: Frekvence basovejch tónů

Zajímavé téma, kolem ekvalizace je opravdu plno jakési "mystiky" smile
Ten Wimpiho Lakland zní dobře na všech nahrávkách

Na jedné akci jsem se o tom bavil se zvukařem, který měl přímo osobní averzi na pásmo kole, 320 Hz, prý že basákům se zrovna líbí a jemu se venku vždycky s něším hádá.
Já jsem se s ním teda nehádal a nechal ho ať mi EQ pošteluje. Elliot měl 12 pásem, já jsme brnkal, on šteloval, až byl spokojený. Vtipné jen bylo, že EQ byl vypnutý smile
Jinak si toho jmenovaného zvukaře alle opravdu vážím, páč kdykoliv jsme ho slyšel zvučit, hrálo to jako ďas, fakt že jo. Záměrně ho tady nebudu jmenovat ,ať na mě za ten eq není nasranej smile

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

14

Re: Frekvence basovejch tónů

Takže nejdřív k těm tabulkám (jsou z vynikající knihy The Mixing Engineer's Handbook)...
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/tao-kan-140410-055253-frekvence_tabulky.jpg
...tohle je takový základ, aby se člověk měl od čeho odpíchnout, když začne zkoumat svět eq.

K eq ještě doplním, že drtivá většina aktivních elektronik v base, spousta pluginů a bohužel taky většina krabičkových eq stojí za hovno a stačí trochu přidat a naskáče tam artefaktů až běda.

Moje osobní zkušenost (to předesílám, aby mě hned někdo neoponoval, že se "to dělá jinak") s baskytarou naživo je následující:
* oříznout všechno pod 40 Hz (nebo i vejš) - hlavně proto, že je to jenom bordel smile ale taky proto, aby se člověk na podiu nehádal s kopákem, že jo... ideální je použít lo-cut a nebo lampovej preamp, kterej se vybudí
* masívnost "spodků" je lepší udělat spíš mezi 100-200 Hz (podle basy, hráče atd.)
* čitelnost basy v kontextu kapely je spíš v (pro mě magické frekvenci) 800 Hz
* aby basa měla jiskřivost, boostuju radši frekvece nad 10kHz než nižší, které přidají bohužel i takový to klikání, plácání o pražce a... pro mě bordel smile

Co je ale nejdůležitější: je potřeba si zvuk udělat podle kapely, které se to týká. Když budu hrát proti dvěma nařvaným mesám, je situace úplně jiná než v bluerockové kapele s hammondkama a voxem smile

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

15

Re: Frekvence basovejch tónů

Skvěle, to je PŘESNĚ ono, díky Taovi i všem dalším smile

0 xLajků:

16

Re: Frekvence basovejch tónů

Tao-kan. Super. Tohle mě zaujalo.

Fretless 6 pasiv/Vlček, DR (Sunbeams, Lo Rider, Pure Blues), Aguilar Tone Hammer, Aguilar DB659, Warwick Jonas Hellborg 2x250W, Aguilar 2x DB112, kompresor-limiter/Smrčka
0 xLajků:

17

Re: Frekvence basovejch tónů

tabulku od tao-kana teď sice nevidím, protože mi v práci nechodí úložna, ale...

tao-kan napsal:

Co je ale nejdůležitější: je potřeba si zvuk udělat podle kapely, které se to týká. Když budu hrát proti dvěma nařvaným mesám, je situace úplně jiná než v bluerockové kapele s hammondkama a voxem smile

Tohle je hlavně potřeba si uvědomit, naprostý souhlas s tímto tvrzením


tao-kan napsal:

* čitelnost basy v kontextu kapely je spíš v (pro mě magické frekvenci) 800 Hz

Budu muset vyzkoušet ;-)


tao-kan napsal:

* aby basa měla jiskřivost, boostuju radši frekvece nad 10kHz než nižší, které přidají bohužel i takový to klikání, plácání o pražce a... pro mě bordel smile

Ale tohle se mi moc nezdá... Frekvence nad 10 kHz už podle mě s basovým tónem nemají nic společného a zesiluješ tak opravdu jen ten bordel...
Troška matiky: čtyřstrunná basa, standardní ladění, 24 pražců. Nejvyšší tón (G4 jestli se nepletu) má základní frekvenci 392 Hz. 10 kHz je zhruba 25 harmonická a to už dle mého názoru s tónem nic neudělá, jen to zbordeluje celý zvuk, přidá jen drnčení pražců a podobný maras.
Podotýkám, že předchozí věty vyjadřují můj čistě laický názor, se zvučením nemám prakticky žádnou zkušenost ;-)

0 xLajků:

18

Re: Frekvence basovejch tónů

bretja:
mám na mysli vytavení výšek (doslova) kvůli čitelnosti... jinak samozřejmě když třeba přidáš 2dB na 2kHz, tak žádnej problém
A jinak: nemáš pravdu ani kdyby to matematicky dávalo smysl. Já to naopak znám z praxe smile A ani nemusí jít o profi zvukařinu, stačí si vzít dobrý eq a zkusit si to ve zkušebně.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

19

Re: Frekvence basovejch tónů

tao-kan napsal:

bretja:
mám na mysli vytavení výšek (doslova) kvůli čitelnosti... jinak samozřejmě když třeba přidáš 2dB na 2kHz, tak žádnej problém
A jinak: nemáš pravdu ani kdyby to matematicky dávalo smysl. Já to naopak znám z praxe smile A ani nemusí jít o profi zvukařinu, stačí si vzít dobrý eq a zkusit si to ve zkušebně.

Jako jo, beru, že s tím máš zkušenost a není to jen prázdné plácání. Ale tomuto 10kHz tvrzení prostě nebudu věřit, dokud to neuslyším na vlastní uši :-) Samo, že si to doma vyzkouším, jen nevím, jestli mám dobrou aparaturu, která mi to ukáže ;-)

0 xLajků:

20

Re: Frekvence basovejch tónů

bretja napsal:

Ale tomuto 10kHz tvrzení prostě nebudu věřit, dokud to neuslyším na vlastní uši :-)

jo, testni to, ale zjistíš, že je to fakt. Jedná se o to "jiskření". Na mém GK je "kroutítko" zvané Presence a to přidává právě na 10kHz.

Spector Euro LX5 + Spector NS-5CR Fretless + TC RH450 + Soundelirium 12.1 + MXR M80 + Zoom B3n
0 xLajků:

21

Re: Frekvence basovejch tónů

Skvěle se chová EQ u Trace Elliot, to je třída, co vytáhneš nebo potlačíš, to tam je. Má velkou citlivost, takže s ním hejbu opatrně a zvuk si udělám jak chci, kde chci a s kým chci. Všestranný a výkonný apec, hraju jen s EQ. Důležitý je pak mít skvělou bednu, která to všechno dobře snese a prodá.....:lol:

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

22

Re: Frekvence basovejch tónů

Jen bych ještě dodal, že EQ se lépe chová, když se frekvence tlumí, než když se přidávají. Aspoň to tak je u skládání elektronické hudby, u basového komba nevím.

0 xLajků:

23

Re: Frekvence basovejch tónů

Janaj napsal:

Jen bych ještě dodal, že EQ se lépe chová, když se frekvence tlumí, než když se přidávají. Aspoň to tak je u skládání elektronické hudby, u basového komba nevím.

...nesouhlasím... takhle obecně rozhodně ne.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

24 Naposledy upravil: CharlesBass (18. 04. 2010 19.31:10)

Re: Frekvence basovejch tónů

tao-kan napsal:

...nesouhlasím... takhle obecně rozhodně ne.

Já třeba na tohle taky přišel u jednoho maršála - bylo tam nastavený véčko a to tak, že kraje až nahoře a střed eq na nule - tn, na cca 60 HZ třeba o 6 a víc dB .. což může u mnohých apců docela zrasit zuk - repro prostě bude plandat.

Dost se mi osvědčila metoda "spíš ubírat" A to i u zvučení. Když sem celý véčko u toho maršála posunul tak, jak bylo dolů, tak, že kraje byli skoro na nule a středy hodně pod, zvuk byl daleko lepší. Hodně jednoduše jde říci, že jsem jenom posunul gain, ale tak to není a to právě zlepšilo zvuk. Basy nesraly a tlačily, vejšky neřezaly, ale byli slyšet. Sice sem to musel trošku přikrmit, ale i tak to bylo prostě lepší.

Tady je nastavení, tak jak si to nastavoval majtel toho marše:
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/charlesbass-230309-225327-marshallvsbehringer.jpg
Furt se se zvukem lopotil a když sem na něj taky hrál, tak sem mu to ukázal a koukal jak cvek a zjistil že to hraje znatelně líp.
(qwest: co je to za model ?)


Spoustu lidí obecně má tendenci jenom přidávat, volume, basy, středy, vejšky a de to do háje.


U B1R Ampegu srovnám eq a uberu trochu středy a jsem spokojen. Občas tedy basy přidám, ale ne o půl kola smile

0 xLajků:

25

Re: Frekvence basovejch tónů

Janaj napsal:

Jen bych ještě dodal, že EQ se lépe chová, když se frekvence tlumí, než když se přidávají. Aspoň to tak je u skládání elektronické hudby, u basového komba nevím.

CharlesBass napsal:

Dost se mi osvědčila metoda "spíš ubírat"

Obecně to ani náhodou neplatí, jak už psal tao-kan. Pokud to tak u nějakého aparátu je (a není přebuzený vstup), je aparát špatně navržený a vytavením některé frekvence dochází ke zkreslení.

Jiná věc je (to jsem vyčetl snad u manuálu na Trace Elliot), že doporučují grafický EQ nastavit okolo nuly. Prostě když máš véčko, středy jsou ubrané, basy a výšky přidané. Zní mi to dost logicky a používám to tak. Naco totiž přidávat hlasitost ekvalizérem, když na to máme čudlík volume ;-)

0 xLajků:

26

Re: Frekvence basovejch tónů

bretja napsal:

Jiná věc je (to jsem vyčetl snad u manuálu na Trace Elliot), že doporučují grafický EQ nastavit okolo nuly.

Je to i v manuálu mého starého dobrého Laney G120. Myslím, že je to i logické.

Spector Euro LX5 + Spector NS-5CR Fretless + TC RH450 + Soundelirium 12.1 + MXR M80 + Zoom B3n
0 xLajků:

27

Re: Frekvence basovejch tónů

Janaj napsal:

Jen bych ještě dodal, že EQ se lépe chová, když se frekvence tlumí, než když se přidávají. Aspoň to tak je u skládání elektronické hudby, u basového komba nevím.

Obecně to sice neplatí, ale je to poměrně častý jev, hlavně u těch k dokonalosti méně dotažených preampů. Jednak při otáčení korekcí do plusových hodnot roste (někdy dost markantně) výkon signálu, takže předzesilovač začneme lehce/víc přebuzovat.
Druhá varianta problému nastává, když jsou korekční pásma poměrně úzce nastavená - když potom nastavím korekci(e) do plusu, vyleze mi na výstupu nepříjemná úzká špička/špičky a ta(y) je vždycky slyšet líp, než když to pásmo naopak utlumím a ono tam jen chybí. Proto taky například Hughes&Kettner bassbase série má parametrické středy řešené pomocí tzv. varimetric eq. - jde o to, že při přidávání korekcí do plusu se pásmo rozšiřuje - vypadá pak jako široká stolová hora, naopak, pokud jdeme s korekcemi do mínusu, pásmo se zužuje a vypadá jako úzké písmeno V. Můžu říct z vlastní zkušenosti, že to opravdu při práci se zvukem funguje moc dobře.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

28

Re: Frekvence basovejch tónů

Já to tak dělám. Jde také o typ eq. některé postarší aparáty to mají tak, že to je jakoby 0-10, ne -5 až +5.

Já narážel na to, že jsem opravdu často viděl, že mají různí jedinci tendenci pouze přidávat. A to z různých typů ideí a přesvědčení smile

0 xLajků:

29

Re: Frekvence basovejch tónů

CharlesBass napsal:

Já narážel na to, že jsem opravdu často viděl, že mají různí jedinci tendenci pouze přidávat. A to z různých typů ideí a přesvědčení

Tak to je bez diskuze. Zrovna nás basák z kapely s tím Bassbase od H&K má korekce následovně: basy na 2 hod., výšky na 3-4 hod. a low a high mids prakticky naplno! big_smile Kettner to naštěstí snese, zvuk je použitelný, takže jsem vzdal jakékoliv vysvětlování, u tohoto konkrétního jedince to beztak nemá cenu... smile

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

30

Re: Frekvence basovejch tónů

CharlesBass napsal:

http://ulozna.soulslavers.com/soubory/charlesbass-230309-225327-marshallvsbehringer.jpg

qwest: co je to za model ?

Marshall Dynamic. 4x10", 200 W (ano, jen 200)
Má ho tady Mikulík, párkrát jsem na něj hrál. Osobně se mi zvukově moc nelíbí (soráč Jendo), ale s jeho Preclem a stylem hry si to rozumí. Je to fakt jen 200 W a k tomu přes 50 kilo váhy (řekl bych).

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

31 Naposledy upravil: Kubš (14. 09. 2011 20.18:11)

Re: Frekvence basovejch tónů

Aidamos napsal:

ale s jeho Preclem a stylem hry si to rozumí

no mikulík je starej harcovník a basu má jak víno....což teda nelichotí směrem k adamovi big_smile big_smile

jinak já teda s EQ moc nehejbu, jen mírný potlačení vyšších středů a dle situace +-výšky, občas mírný boost na basech....filtry na GK nepoužívám...ale umím si představit 810 a zapnout Contour filtr...GNR zvuk jedním stiskem wink

Obecně mi nejužitečnější přídou 4pásm. eq. - nesnáším přeladitelný středy big_smile SWR mi je vysloveně znechutilo big_smile

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

32

Re: Frekvence basovejch tónů

Kubš napsal:

no mikulík je starej harcovník a basu má jak víno....což teda nelichotí směrem k adamovi

To není o kvalitě basy nebo kvalitě hry. To je o zvuku, o preferencích, co se komu líbí. Ty nemáš rád SWR, někomu to bude hrát a bude mu to připadat jako nejlepší apec pod sluncem. Někdo chce GK zvuk, někomu se líbí Ampeg, jinýmu zase Mesa. Mikulda do toho buší a ten Dynamic se mu prostě poddá, stejně jako na něj nedal dopustit Vavřík. Mně ten Marshall prostě nesedí. Tečka.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

33

Re: Frekvence basovejch tónů

Aidamos napsal:
Kubš napsal:

no mikulík je starej harcovník a basu má jak víno....což teda nelichotí směrem k adamovi

To není o kvalitě basy nebo kvalitě hry. To je o zvuku, o preferencích, co se komu líbí. Ty nemáš rád SWR, někomu to bude hrát a bude mu to připadat jako nejlepší apec pod sluncem. Někdo chce GK zvuk, někomu se líbí Ampeg, jinýmu zase Mesa. Mikulda do toho buší a ten Dynamic se mu prostě poddá, stejně jako na něj nedal dopustit Vavřík. Mně ten Marshall prostě nesedí. Tečka.

ty marshally sou fajn...toť můj názor....sice asi už sou otázkou minulýho století ale co....poctivej apec, což už se dnes nevidí (pač na to nejsou peníze big_smile)

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

34

Re: Frekvence basovejch tónů

Kubš napsal:

Obecně mi nejužitečnější přídou 4pásm. eq. - nesnáším přeladitelný středy big_smile SWR mi je vysloveně znechutilo

taky mám konečně jednoduchej zesík co se týká eq.  cool

0 xLajků:

35

Re: Frekvence basovejch tónů

ty filuto  lol  lol  lol
http://dustyoldamp.files.wordpress.com/2010/02/1939-supertone-amp-3.jpg

0 xLajků:

36

Re: Frekvence basovejch tónů

lol  lol  lol

0 xLajků:

37 Naposledy upravil: tao-kan (15. 09. 2011 09.20:55)

Re: Frekvence basovejch tónů

Aidamos napsal:

Marshall Dynamic

Přesněji Marshall Dynamic Bass System (DBS). Tenhle apec mám, mimo jiné, taky. smile

Hraje skvěle, když do něj pošleš pasivní basu a dáš gain naplno, všechno ostatní vypneš a jen lehce pootočíš poťákama basů a vejšek.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

38

Re: Frekvence basovejch tónů

tao-kan napsal:

Hraje skvěle, když do něj pošleš pasivní basu a dáš gain naplno, všechno ostatní vypneš a jen lehce pootočíš poťákama basů a vejšek.

Takhle přesně hraje Mikulík. Furt do klipu, ale trochu to vykompenzuje vestavěným kompresorem.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

39

Re: Frekvence basovejch tónů

Aidamos napsal:
tao-kan napsal:

Hraje skvěle, když do něj pošleš pasivní basu a dáš gain naplno, všechno ostatní vypneš a jen lehce pootočíš poťákama basů a vejšek.

Takhle přesně hraje Mikulík. Furt do klipu, ale trochu to vykompenzuje vestavěným kompresorem.

V tom je právě ten vtip: když hraješ na vygainovanej lampovej preamp, má smysl dávat kompresor až za něj. Když ho dáš před, přijdeš o tu magii lampy, která komprimuje špičky a uřeže spodky smile

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

40 Naposledy upravil: famfrnos (28. 10. 2011 22.39:11)

Re: Frekvence basovejch tónů

Hoši/basáci.Uhuhlaný maršály(a jiné aparáty) bez vejšek můžou prezentovat a hlavně prosazovat jen hráči,kteří se musí za něco schovávat,jelikož nejen,že nemají rádi konkrétní tóóóóóóóóóóón,který marshall neumí,nebo nemůžou a nemají možnost nakroutit na svým aparátu a to hlavně při 5-ce base,medový vražedný bass a to na střední a vyšší forsáži.Stejně jako Ivoš upřednosňuju aparát TE.Co nastavíš,to tam prostě máš a to tam taky hraje.Dovolím si Vás upozornit,že moje TE 1818 pod dvoudesítkou honěnou AH 400SMX vražedný spodní bas má a řááádně ho  taky umí vyzářit  lol  Kdo nevěří,ať tam běží.Přijeďte mi klíďo oponovat.Můžeme se o tom pobavit a podiskutovat.Podle motoristickýho hesla:co neubrzdíš-neukecáš   jsem to poupravil na:co nenastavíš a nezahraješ tak,aby bylo zřetelně slyšet,cítit,vnímat-taky nevokecáš.Ta basa tam buďto je a tzv. koule to má a nebo není a někde vzadu se schovává, krčí a bojí se odhalení z nařknutí špatné basové linky,nebo falešnosti,jalového zvuku atd.atd nějaká ukunˇkaná basička hraná přes kombíčko patřící max. na klubovou scénu.Kdo z Vás mě navštíví? Ivoš-patriot a vyznavač TE už sliboval-kdo bude další?????????????? Rozpis hraní máme na stránkách kapely Stresor.Snad to není přílišná reklama? zatím čauwec všem Jirka

Trace Elliot Club #6 basa ATK-305 Ibanez,hlavaTE- AH 400 SMX,box TE-1028H a TE-1818 ,ladička Sabine RT7000 USA
0 xLajků:

41

Re: Frekvence basovejch tónů

Hele famfnosi, tohleto me uz prijde jako naprosto nesmyslny prihrivani polivcicky TE... wink Pojd se svym monstr aparatem do maleho klubu a nastav mi tam pouzitelnej zvuk tak, aby z toho nebyla koule. Jsem zvedav, kde budes se svym "co nenastavis, neukecas".. wink Pojdme dat fight tvoje sestava TE vs. Aguilar + Mesa Boogie halfstack.. a ja ti rikam, ze v takovych podminkach, coz je v klubech temer stoprocentni pravidlo, vyhraje s prehledem Roland Cube 100. Proste ten prostor nezahlti.. Verim, ze mas rad svou osmnactku wink, ale zase takovy reci, ze tvuj TE apec uhraje cokoli - eh, to uz je skoro na urovni ampeg klubu.. big_smile Myslim, ze cilem kazdeho basaka je nebo melo by byt, aby se zaroven slysel, a aby to zaroven dohromady fungovalo v kapele.. To neznamena, ze je budu valcovat..

Neuser for president! Sadowsky, Fender a Vlasak taky...
0 xLajků:

42

Re: Frekvence basovejch tónů

famfrnos napsal:

Hoši/basáci.Uhuhlaný maršály(a jiné aparáty) bez vejšek můžou prezentovat a hlavně prosazovat jen hráči,kteří se musí za něco schovávat,jelikož nejen,že nemají rádi konkrétní tóóóóóóóóóóón,který marshall neumí,nebo nemůžou a nemají možnost nakroutit na svým aparátu a to hlavně při 5-ce base,medový vražedný bass a to na střední a vyšší forsáži.Stejně jako Ivoš upřednosňuju aparát TE.Co nastavíš,to tam prostě máš a to tam taky hraje.Dovolím si Vás upozornit,že moje TE 1818 pod dvoudesítkou honěnou AH 400SMX vražedný spodní bas má a řááádně ho  taky umí vyzářit  lol  Kdo nevěří,ať tam běží.Přijeďte mi klíďo oponovat.Můžeme se o tom pobavit a podiskutovat.Podle motoristickýho hesla:co neubrzdíš-neukecáš   jsem to poupravil na:co nenastavíš a nezahraješ tak,aby bylo zřetelně slyšet,cítit,vnímat-taky nevokecáš.Ta basa tam buďto je a tzv. koule to má a nebo není a někde vzadu se schovává, krčí a bojí se odhalení z nařknutí špatné basové linky,nebo falešnosti,jalového zvuku atd.atd nějaká ukunˇkaná basička hraná přes kombíčko patřící max. na klubovou scénu.Kdo z Vás mě navštíví? Ivoš-patriot a vyznavač TE už sliboval-kdo bude další?????????????? Rozpis hraní máme na stránkách kapely Stresor.Snad to není přílišná reklama? zatím čauwec všem Jirka

Já teda netrpím nízkým sebevědomím, ale po přečtení tohoto lituju, že nehraju na osmnáctipalec TE a nejmenuju se famfrnos, protože jsem si uvědomil, jaká jsem nula! big_smile

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

43

Re: Frekvence basovejch tónů

kolega si asi nevzal prášek anebo si omylem vzal druhej... smile
Mě už by teda stačilo hrát jen přes tu ladičku Sabine RT7000 USA, to musí bejt něco! Tam prostě je, co tam je anebo není, ne jak ty vaše Bosse, Lasse, Olle, vole...

educated in shopping and wasting time
blankly staring at the screens
am i already clever enough?

Duplo domeček fanclub #1
0 xLajků:

44 Naposledy upravil: karadam (29. 10. 2011 06.42:22)

Re: Frekvence basovejch tónů

famfrnos napsal:

Hoši/basáci.Uhuhlaný maršály ... ... ... to není přílišná reklama? zatím čauwec všem Jirka

Tak tohle je jasný. Pardubické pivo s perníkem požité v nadměrném množství.

Trace Elliot Club #5
Trace Elliot ELF + 2x 2x8 , Yamaha TRB 5PII, Chapman MLB1 FF DH, D'Angelico Excel Bass
0 xLajků:

45

Re: Frekvence basovejch tónů

Dobrá dobrá,asi jsem se nechal trochu unést-tak mě hned nekamenujte.Přiznám se,že Aguilar jsem na akcích ještě neměl možnost vidět a slyšet,ale vím,že třeba Mesa(co má například basák Krucipisku)by mi to nandalo.To je super značka.Hele každej má,to co má a hraje na to ,jak umí.Jen jsem si dovolit vyjádřit naprostou spokojenost s tím svým.Už vás taky nadále nebudu otravovat prosazováním TE.Jen ještě jednu drobnou poznámku mám.Rozhodně nepatřím mezi muzikanty,kteří mají každejch pár let něco jinýho.V roce 1986 po vojně jsem si pořídil a to od barovýho hráče origoš kombo Peavey mark III series cca 130W osazenou 1x15" Blackwidous(made in USA-tenkrát bylo v papírech napsáno něco jako určeno pro východ big_smile  a žádný rejže-vysvětlní velmi mladým hráčům:rejže je asijská produkce lol , se ani v tý době snad ještě nedělali a hrál jsem na něj až do roku cca 2006,kdy jsem ho přenechal synovi.To kombo ještě funguje.Jen jsem nechal vyměnit elyty ve zdroji.Hrál jsem na to bálovku,plesovku a taky bigbít(3tí sestava chrudimské kapely Kontox a poprock u kapely TOP)Tímto chci jen vyjádřit,že zvlášť v dnešní době se hrubě nevyplácí cokoliv prodávat,jelikož na tom proděláte kalhoty a tak pořidím na první pokus a pokud možno správně  big_smile .Jo a ještě si dovolím oponovat s tím porovnáním a vměstnáním se do klubu.Do komornějšího prostředí bych buďto mohl nechat 18"ku odpočívat a hrát jen na 2X10" a nebo si postavím,co mám,sjedu stupnici odzhora až po dolní H-áčko a a případný nežádoucí pásmo vyříznu a potlačím(12 pásem EQ na to postačí a výborně zareaguje),no a volume samozřejmě míň.A pro ty,kdož nemají fórum pročtené hodně dobře jen lehce připomínám,že v kapele hraju s (né proti  lol  ) dvěma lampovým stovkám a bubeníkem/řezníkem. J  smile .

Trace Elliot Club #6 basa ATK-305 Ibanez,hlavaTE- AH 400 SMX,box TE-1028H a TE-1818 ,ladička Sabine RT7000 USA
0 xLajků:

46

Re: Frekvence basovejch tónů

famfrnos napsal:

Jen jsem si dovolit vyjádřit naprostou spokojenost s tím svým...
... hrát jen na 2X10" a nebo si postavím,co mám,sjedu stupnici odzhora až po dolní H-áčko a a případný nežádoucí pásmo vyříznu a potlačím(12 pásem EQ na to postačí a výborně zareaguje),no a volume samozřejmě míň

Jsi šťastný basák, moc spokojených s aparátem tady není.. wink Taky to souvisí s tím, že se většinou nepodaří vybrat ten ideálnína poprvé.. a leckdy ani napodruhé.. smile TE je fajn, ale není fajn pro všechny a za všech okolností, myslím, že jsi to pochopil velmi dobře.. Nastavení aparátu je strašně důležitá věc a málo lidí to umí (já rozhodně ne moc dobře.. big_smile) Stejně jsem ale přesvědčenej, že velkej aparát do malých prostor prostě nepatří... wink

Neuser for president! Sadowsky, Fender a Vlasak taky...
0 xLajků:

47

Re: Frekvence basovejch tónů

Klusi napsal:

Stejně jsem ale přesvědčenej, že velkej aparát do malých prostor prostě nepatří...


Suhlasím...ale je rozdiel aj 410 400W a 410 1000W,v praxi je to dost rozdiel a je to utrpenie v malých kluboch...

Sadowsky UV70-5     Xotic XJ1-5T  fretless     
                 Markbass F500
            Glockenklang DuoLight
0 xLajků:

48 Naposledy upravil: m3 (29. 10. 2011 14.36:45)

Re: Frekvence basovejch tónů

Klusi napsal:

Stejně jsem ale přesvědčenej, že velkej aparát do malých prostor prostě nepatří...

mno to bych potvrdil kdyz tudle byl linej tahat svoji bednu a hral v crossu na pucenou ampezi 810 lednici tak sem z toho byl nestastnej pac ta bedna hrala nekam za mne big_smile na podiu sem se poradne neslysel a venku zvukar narikal ze at to stlumim ze mu to hrozne leze z podia...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

49

Re: Frekvence basovejch tónů

Klusi napsal:
famfrnos napsal:

Jen jsem si dovolit vyjádřit naprostou spokojenost s tím svým...
... hrát jen na 2X10" a nebo si postavím,co mám,sjedu stupnici odzhora až po dolní H-áčko a a případný nežádoucí pásmo vyříznu a potlačím(12 pásem EQ na to postačí a výborně zareaguje),no a volume samozřejmě míň

Jsi šťastný basák, moc spokojených s aparátem tady není.. wink

  já jsem taky spokojený ;-)

0 xLajků: