1

Téma: Elektronický kontrabas

Zdravíčko,

jsem už poměrně dost zkušený kontrabasista, ač samouk, hraju už skoro 20 let. No a přihodilo se mi, že mám teď možnost proniknout do trochu jiné muziky, než která mě odkojila (folklór) a přemýšlím o elektronickém kontrabasu. Bohužel ale absolutně netuším, na co bych se měl u takového nástroje zaměřit: nikdy jsem na nic elektronického nehrál. Našel jsem na netu basy za 10.000 i za 100.000, ale vůbec netuším, jaký v nich může být rozdíl, na co bych se měl případně soustředit anebo dokonoce čemu se vyvarovat: pár rad bych ocenil, předem za ně děkuji :-)

0 xLajků:

2

Re: Elektronický kontrabas

To máš jako se vším. Napoví cena. Dražší = zpravidla kvalitnější. Vyhnul bych se palisandrovému hmatníku a bral jen eben.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3

Re: Elektronický kontrabas

Díky za radu, ale ocenil bych třeba i něco takového, jestli máte s nějakými značkami zkušenosti, jaká je vlastně praxe při hře smyčcem na tento typ nástrojů a tak...

0 xLajků:

4

Re: Elektronický kontrabas

Zkus napsat zprávu Wexxovi, ten dost laboruje s kontrabasem, pokud vím. On sem moc nechodí, tak mu napiš SZ. Kvalitní el.kontrabas nebude určitě levnej špás. Ve tvém případě si asi těžko budeš chtít pořídit nějakej šunt za pár tisíc.

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

5

Re: Elektronický kontrabas

slaanesh napsal:

jaká je vlastně praxe při hře smyčcem

Např. Steinberger má dva módy, pro hru smyčcem a pro pizzicato: http://www.alexim.cz/basy/elektricke-ko … 27/50.html

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

6

Re: Elektronický kontrabas

Hele můžeš trochu víc popsat co tě k tomu přesně vede a o jaký druhy muziky se jedná?

Z EUBček se dá pořídit buď za levno Palatino (mam) nebo Stagg/Aria (tu tu teď někdo prodává - je to stejnej výrobce jako Stagg akorát s lepší výbavou) - tyhle seženeš kolem desítky. Ten Stagg je taková štangle, takže je to lehký a skladný ale moc to nehraje, jak tam neni moc dřeva. To Palatino je pořádný poleno (je těžší jak leckterej kontrabas) ale na zvuku je to znát. V obou případech je ale potřeba počítat s tim, že se do toho pak musí ještě investovat, aby to optimálně hrálo (novej snímač a struny). Obávám se ale, že ha smyčcem bude ve všech případech u těhle nástrojů zoufalá. To maj vyřešený už ty dražší Steinbergry tim vychytanym snímánim. Ty bych asi doporučil v poměru cena/výkon. Nebudeš tan muset nic předělávat a bude to solidně hrát. Levnější začínaj myslim na pětadvaceti tisících a dražší budou kolem padesáti. Za tu cenu se dá pořídit i Eminence, kterej má myslim nejvíc lidí. Má to takový zakrnělý dutý tělo, takže to hraje docela dobře smyčcem a je to kvalitně sejmutý. Úplně nejlíp hrající je myslim David Gage Czech-Ease basa (http://www.czech-ease.com/), i když nevim jestli se tomu dá vůbec říkat EUBčko. Dělaj to ve Strunalu v Lubech u Chebu mam ten pocit a je to normální akustickej kontrabas akorát dole zkrácenej. Viděl jsem to asi za 3000 éček, takže to neni levná sranda. A vede mě to k zamyšlení, jestli takové EUBčko vůbec k něčemu je. Osobně mam Palatino jen doma na cvičení a případně jako zálohu, kdyby se něco stalo s velkou basou a jsem přesvědčenej že velká basa je vždycky lepší a EUBčko je jen kompromis, pokud nerad stěhuješ, nebo potřebuješ velkou hlasitost bez vazbení. Ale to všechno dost záleží na tom, co s tim chceš hrát. EUBčka maj třeba takovej podivnej tupej zvuk při hře smyčcem, kterej se může někomu líbit. Taky na metal se hodí trochu víc kvůli tomu že nevazběj ;-)


Tady maj Palatina (to je ten Harley Benton), Steinbergry a Eminence.
http://www.thomann.de/gb/cat.html?gf=4s … amp;oa=pra

0 xLajků:

7

Re: Elektronický kontrabas

Hola!
El. kontrabas je dost specifický nástroj. Pokud hledáš arco zvuk a pizz. atak klasického kontrabasu v zesílené podobě, tak ušetříš spoustu času a peněz, když se na to vykašleš. Rozhodně doporučuji oběhnout obchody a bazary a zahrát si na všechno, co najdeš. Pěkné nástroje jsem viděl od Růžičky (Praha cca. 30 000) a jeden zajímavý kousek dělal houslař J. Petlach (Sivice - kousek za Brnem - cenu nevím). Troufnu si nesouhlasit s názorem, že jedině ebenový hmatník. Já osobně ho sice taky preferuji, ale hraje i palisandr, nebo hruška. Důležitější mi přijde profil krku a způsob opření o tělo, což je další věc, která je úplně jiná, než u klasického kontrabasu. Třeba v Aleximu byl ještě nedávno jakýsi (ne úplně levný) kus klády, která se skoro nedala chytit do ruky. Co se týče mých zkušeností, tak pizz. zvuk byl docela použitelný i u těch nejlevnějších Staggů, ale arco bylo jako řetězová pila i u těch nejdražších. Hodně samozřejmě záleží i na kombu. Hodně štěstí!

Čtyři jsou nejvíc - výjimkou je jen Gibson G3!
0 xLajků:

8

Re: Elektronický kontrabas

Díky moc za kvalitní rady!

Abych řekl pravdu, dost mi jde o arco zvuk...brnkání je taky důležité, ale v té kapele jde hodně o arco, a to ještě řekněme ne nějaké rovné, ale o pěkně vykreslené rytmy. Zatím mi z Vašich řečí vychází, že se na to mám raději vykašlat, bo krásné čisté nosné arco z toho těžko vyloudím :-(....co dělat, asi zůstanu u své klasické neskladné basičky ;-)

Jo a kdybyste někdo věděl něco o nějaké dostupné blízké basičce (kontrabasu, 3/4, 4/4, 5/4), za dostupnou cenu, celkem jedno jestli masiv nebo ne, a abych se na ni nemusel jezdit dívat moc daleko (jsem z okolí Zlína), tož mi prosím taky dejte vědět :-). Děkuji!

0 xLajků:

9

Re: Elektronický kontrabas

já za nejdůležitější považuji rozměry - jsem zveklý na 3/4, a tak potřebuji aby to mělo stejnou menzuru a délku krku, jinak budu hrát falešně. Zkoušel jsem myslím to Palatino, a to mi nesedlo, tak jsem se na to vykašlal a pořídil Jazz Bass smile

Muzika musí mít koule.
0 xLajků: