1

Téma: vím, jak se basa drží - a co dál?

eh. nesmějte se mi, já to myslím dobře!:D

Totiž. Na koncertě jsem se seznámila s jedním bubeníkem a já mu(opilá a v podstatě jsem to ani nemyslela vážně) slíbila, že se naučím hrát na basu, protože u nás je málo basáků. Ale on to asi vážně myslel, začali jsme si psát a dopadlo to tak, že mám doma basu už to i já vážně myslím:)

JENŽE!

ehm. Vůbec nevím, co s tím. Nějak jsem se naučila seven nation army, ale to je tak jediný, co zvládám, vůbec tomu nerozumím. Hlavně nevím, jak začít - mám se snažit si zapamatovat, kde je jakej tón, číst si teorii, zkoušet si prostě brnkat, nebo se učit písničky?

Ke všemu ještě moje hudební vzdělání dosáhlo úrovně vánoční koledy Pojďte hoši k nám, a to na klavír. Napíšete mi, že nejlepší by bylo chodit do zušky, jenže to já nevydržím, jen se na tu basu půl roku dívat, protože teď mě nikam nevezmou.

takže jakže????

0 xLajků:

2 Naposledy upravil: mistergo (18. 03. 2010 21.47:00)

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Místní člen jménem Kořen napsal pro začátečníky pěknou basovou příručku:
korinem.sweb.cz/sevi/basskola/bassprirucka.pdf

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

3

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

anne napsal:

mám se snažit si zapamatovat, kde je jakej tón, číst si teorii, zkoušet si prostě brnkat, nebo se učit písničky

Teorie je ti zatim naprd, brnkej si, hraj si různý písničky, zahraj si melodii, zpívej si jí u toho (to ti potom pomůže si představit co to udělá když to zmáčkneš tady a tady), zkoušej si zahrát basovou linku kterou slyšíš ve tvejch oblíbenejch písničkách - ale musíš začít něčim jednoduchým žáno wink No a pak si to zkus vzít někam do zkušebny a zajammujte si s kámošema... a uvidíš jestli tě to chytne wink

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

4

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Jestli to myslíš opravdu vážně, najdi si co nejrychleji učitele, ať zbytečně neztrácíš čas objevováním kola. Učitelé berou dle dohody, na nějaké školní roky či semestry většinou neberou ohled (můj neučí jen na Štědrý den, já učím i na Štědrý den:)).

Mayones Be 5 str., MEC | Mayones Be 6 str., Bartolini | Mayones Be 6 str. fretless, MEC | Mayones Be 6 str. fretless, MEC - HLEDÁ SE!
SWR M2 | Aguilar AG 500 | Aguilar DB 410 | Aguilar DB 115
0 xLajků:

5

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

vc napsal:

Jestli to myslíš opravdu vážně

To se uvidí tak za půl roku wink Ale je dobrý pro začátek vyzpovídat nějakého znalejšího kamaráda a zahrát si s nim.. Jo a eště něco Anne, až si tak budeš brnkat, zkoušej brnkat ukazováčkem i prostředníčkem a ty dva prsty pravidelně střídat, neďoubej do toho jen jedním prstem wink A až si budeš schopná něco zabrnkat, tak si někomu řekni, ať ti poví něco o prstokladu.. smile

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

6

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

joko napsal:

Jo a eště něco Anne, až si tak budeš brnkat, zkoušej brnkat ukazováčkem i prostředníčkem a ty dva prsty pravidelně střídat, neďoubej do toho jen jedním prstem

ano, více prstů=větší zážitek :-)

znovu se učící žížala a hledač medového zvuku
Hraju na Squier | profyl | www.stanislavkolarik.cz
0 xLajků:

7

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

nejdřív použij výše uvedenou příručku a tak půl roku si brnkej písničky co máš ráda ( a nemusíš ani ty parádičky v nich,s tačí hrát rooty a až se tak nějak s tou basou pomazlíš, zkus se naučit z teorie aspoň co kde leží za tón a pak hurá k učiteli. imho nemá cenu chodit k učiteli teďka, protože to by byly zatim vyhozený prachy

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

8

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

matezzz napsal:

imho nemá cenu chodit k učiteli teďka, protože to by byly zatim vyhozený prachy

právě naopak - po správně ukázané cestě se jde lépe... ale je to taky věc názoru

0 xLajků:

9

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

matezzz napsal:

nemá cenu chodit k učiteli teďka,

Ausländer napsal:

právě naopak - po správně ukázané cestě se jde lépe...

takže si Anne vyber. Já jsem k učiteli na basu nikdy nechodil a řekl bych, že to nebyla ta správná cesta smile
Hlasuji pro učitele aby zamezil objevování slepých uliček smile
Ale Kořenova příručka je samosebou OK - šup číst...

Spector Euro LX5 + Spector NS-5CR Fretless + TC RH450 + Soundelirium 12.1 + MXR M80 + Zoom B3n
0 xLajků:

10

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Hlavně jde o to, aby ses nenaučila zlozvyky, který máme všichni a těžko se jich zbavujeme. Je prostě lepší si nechat poradit, v tomto směru. Co se týče stylu, stejně si najdeš nějakého idola i několik a budeš se to snažit hrát podle něj.
V kapele je to pak jiný, musí to sedět do celkové muziky, já jsem např. odkojen Stevem Harrisem - Iron Maiden, ale tento styl do naši hudby prostě nepatří a o to jde. Co basák, to unikát atd..... Bude to velice dlouhá a těžká cesta..........:lol:

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

11

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Myslím že je opravdu dobrý hned ze začátku jít ke zkušenému učiteli, který zamezí tomu, aby si člověk vypěstoval zbytečné zlozvyky - zejména v technice - takový ten názor že si člověk má hrát jak chce a že si tím vypěstuje vlastní styl může platit až s trochou zkušeností a nějakém povědomí o tom co se vlastně děje.. Dobrý učitel ukáže možnosti, motivuje, poradí - člověk má na čem stavět a nemusí se zbytečně trápit nad základními věcmi.... navíc pokud se to spojí se samoučením, hledáním informací na netu, koukáním na videa, posloucháním apod.. tak to nemůže mít chybu...

0 xLajků:

12

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

já jsem pro učitele ... alespoň na prvních pár lekcí, kde vysvětlí techniku ... jak a kde držet ruky, jak střídat prsty .. to jsou věci, které se pak těžko přeučují, když to začne člověk dělat "špatně"

teoreticky s tímto by ti mohl pomoct i nějaký jiný basák (neučitel), pokud už slušně hraje nebo pokud on něco takového u učitele absolvoval

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

13 Naposledy upravil: matezzz (19. 03. 2010 09.59:02)

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Já souhlasim s učitelem, ale budeš tam sedět jak naprostá trubka, základy techniky se daj okoukat a toho učitele tak po půl roce dle mého názoru. To neni tak dlouhá doba aby sis na svoje zlozvyky zvykla a byl pak problém se je přeučit.

DalajVladan napsal:

teoreticky s tímto by ti mohl pomoct i nějaký jiný basák (neučitel), pokud už slušně hraje nebo pokud on něco takového u učitele absolvoval

tak tak, tohle ti ukáže kamarád

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

14

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

matezzz napsal:

základy techniky se daj okoukat

no jo a kde? z videí basových mistrů o kterých ze začátku nemáš ani tušení že existujou a když už něco vidíš tak ani nechápeš co se děje, protože jsou z 99% akorát pro exhibici - nebo z youtube, který je plný videí lidí co hrajou jako prase? - jak pak člověk pozná co je správně a co ne, co mu může v budoucnu v technice pomoct nebo ublížit.... když jsem začínal hrát, tak jsem nechodil nikam, nevěděl jsem vůbec nic - k učiteli jsem se dostal až po 2 letech, kdy jsem neuměl stejně vůbec nic a okamžitě se mi otevřeli dveře - a ty dva roky byly akorát zbytečná ztráta času (a youtube v té době ještě vůbec neexistoval smile )

0 xLajků:

15

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Ausländer napsal:

no jo a kde? z videí basových mistrů o kterých ze začátku nemáš ani tušení že existujou a když už něco vidíš tak ani nechápeš co se děje, protože jsou z 99% akorát pro exhibici

Dobrá poznámka. cool

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

16

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

morybundus 1 napsal:

Ausländer psal(a):

    no jo a kde? z videí basových mistrů o kterých ze začátku nemáš ani tušení že existujou a když už něco vidíš tak ani nechápeš co se děje, protože jsou z 99% akorát pro exhibici

Dobrá poznámka. cool

Na tohle jsou dobry ty zatracovane a Youtubem zakazovane covery. Clovek kterej to nehraje tak uplne rutinne, ukaze mnohem vic jak to zahrat smile

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

17

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Ausländer napsal:

no jo a kde? z videí basových mistrů o kterých ze začátku nemáš ani tušení že existujou a když už něco vidíš tak ani nechápeš co se děje, protože jsou z 99% akorát pro exhibici - nebo z youtube, který je plný videí lidí co hrajou jako prase? - jak pak člověk pozná co je správně a co ne, co mu může v budoucnu v technice pomoct nebo ublížit.... když jsem začínal hrát, tak jsem nechodil nikam, nevěděl jsem vůbec nic - k učiteli jsem se dostal až po 2 letech, kdy jsem neuměl stejně vůbec nic a okamžitě se mi otevřeli dveře - a ty dva roky byly akorát zbytečná ztráta času (a youtube v té době ještě vůbec neexistoval  )

je fakt, že když sem půl roku šmrdlal bez učitele, tak to byla fakt bída bídná, ale tak nějak čas na seznámí s nástrojem a vůbec vydáváním zvuků přes nějakej krám je pro začátečníka kterej hudbu naposled dělal, že uměl ovčáky na piáno je podle mě potřeba. po půl roce semšel k učiteli, ukázal mi techniku a nebyl to pro mě takovej boj, chodil sem k němu 3 měsíce a bylo toho na mě děsně moc, dal sem si na 5 měsíců pauzu abych vstřebal ty základy, ještě sem se přiučoval z wikipedie teorii no a teď sem k učiteli vrátil a je to nebe a dudy, rozumim tomu co řiká, techniku dejme tomu mám, takže se můžu soustředit na cvičení a "rozvíjení" se smile

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

18

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Jo, jo, dobrá rada nad zlato, od toho se to například učím já.

http://www.youtube.com/user/hyottoko1

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

19

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Pokud jsi nikdy na zadny nastroj nehrala, bylo by to dobre. Ja jsem k uciteli na basu nikdy nechodil a nemam pocit, ze by me to nejak poskodilo, ale na druhou stranu jsem hral u ucitelu na jine nastroje radu let a spousta pravidel plati pro vsechny nastroje (uvolnenost tela, zpusob cviceni, cviceni pro rozvijeni techniky). Pokud se na to ale necitis, doporucuju si par mesicu hrat jen tak pro radost, naucit se zaklady pomoci Korenovy prirucky nebo youtube, a pak si najit ucitele. Po par mesicich uz budes schopna hrat, ale jeste si nevstipis zlozvyky a tak uceni bude efektivni a zabavne. Po pul az po roce muzes uz s klidem pokracovat na vlastni pest smile

Fender CS '64 Relic Jazz Bass (skladacka z dilu), Squier Vintage Modified, Ibanez GSR 180
Ampeg SVPCL, Warwick Quadruplet, Torque (jeste UK)
0 xLajků:

20

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

anne napsal:

Napíšete mi, že nejlepší by bylo chodit do zušky

zalezi co chces hrat wink jestli chces hrat punk klidne zacni rovnou .. a neres ucitele.. wink btw naucit se kde je kerej ton se hodi.. par rozlozenejch akordu taky..

ucitel je pro bohaty decka co nevedi co s prachama a casem big_smile .. nebo prot y co se tim chtej zivit prihlasit na konzervator...  big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

21

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

m3 napsal:

ucitel je pro bohaty decka co nevedi co s prachama a casem big_smile .. nebo prot y co se tim chtej zivit prihlasit na konzervator...  big_smile

bullshit big_smile

CEILIN KAT IZ WATCHIN U MASTERBATE
0 xLajků:

22

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

anne napsal:

eh. nesmějte se mi, já to myslím dobře!:D

Totiž. Na koncertě jsem se seznámila s jedním bubeníkem a já mu(opilá a v podstatě jsem to ani nemyslela vážně) slíbila, že se naučím hrát na basu, protože u nás je málo basáků. Ale on to asi vážně myslel, začali jsme si psát a dopadlo to tak, že mám doma basu už to i já vážně myslím:)

Ahoj Anne, zajímavý příběh. Myslím, že bys zatím měla brát zakladní lekce na basu od toho bubeníka, kterýmu jsi to slíbila. smile A pak uvidíš jak se to bude vyvíjet...............Každopádně basáků není zas tak málo, ale basaček je poskrovnu.
Jako dobrou kamarádskou radu ti dám: zatím si nekupuj svoji baskytaru a s tím profiučitelem taky počkej......Držím ti palce. Petr

0 xLajků:

23

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Anne myslim, ze zakladni chyba v tve ceste k baskytare je vlezt sem na forum... big_smile
Ale jakozto ucitelem neposkvrneny ti mohu vrele doporucit aby sis nechala poradit od nekoho zkusenejsiho, treba i za penize. Neb co si budeme povidat to, ze foukanim tabakoveho dymu do vody zlato nevznika uz nas zjistilo dost...

0 xLajků:

24

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Hlavně hraj, hraj a hraj :0) Já sem taky začal jako hudbou nepoznamenané poleno (v důchodcovským věku 23 let ) a dopracoval jsem se vlastní pílí na poleno muzikální. Uč se písničky který máš ráda a sem tam nějakou stupnici ať víš kde je jakej tón :0) Ale hlavně hraj. Ta Kořenova příručka je dost good a je to rozhodně kořen úspěchu. A znova opakuju hraj a hraj a hraj. Já sem na to teď rok nešáh (nepřiznivé vlivy a jonizovaný vzduch) a nejradši bych si ruce přerazil :0)

Ještě se koukni na Muzikus.cz, ve workschopech je tam taky pár zajímavejch věcí.

A ještě odstrašující video (s mojí maličkostí)
http://www.youtube.com/watch?v=sKbrEnNBWjE

CORT B4 OPB + Laney RB4
Jsem amatér a jsem na to hrdej cool
Snažím se působit ve skupině Blue Spirit Bazaar
0 xLajků:

25

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

petrlesna napsal:

Myslím, že bys zatím měla brát zakladní lekce na basu od toho bubeníka, kterýmu jsi to slíbila. smile A pak uvidíš jak se to bude vyvíjet...............Každopádně basáků není zas tak málo, ale basaček je poskrovnu.
Jako dobrou kamarádskou radu ti dám: zatím si nekupuj svoji baskytaru a s tím profiučitelem taky počkej...

myslím že pod tohle bych se i podepsal...

znovu se učící žížala a hledač medového zvuku
Hraju na Squier | profyl | www.stanislavkolarik.cz
0 xLajků:

26

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

ypres.bass napsal:

petrlesna psal(a):

    Myslím, že bys zatím měla brát zakladní lekce na basu od toho bubeníka, kterýmu jsi to slíbila. smile A pak uvidíš jak se to bude vyvíjet...............Každopádně basáků není zas tak málo, ale basaček je poskrovnu.
    Jako dobrou kamarádskou radu ti dám: zatím si nekupuj svoji baskytaru a s tím profiučitelem taky počkej...

myslím že pod tohle bych se i podepsal...

Tak to máme asi odlišnou představu o tom, jak se chová člověk, který "to myslí vážně";)

Mayones Be 5 str., MEC | Mayones Be 6 str., Bartolini | Mayones Be 6 str. fretless, MEC | Mayones Be 6 str. fretless, MEC - HLEDÁ SE!
SWR M2 | Aguilar AG 500 | Aguilar DB 410 | Aguilar DB 115
0 xLajků:

27

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

vc napsal:

Tak to máme asi odlišnou představu o tom, jak se chová člověk, který "to myslí vážně"

člověk co si koupil basu a má jí tejden, nemůže vědět jak moc vážně to myslí ...

Roland cube 100
Squier Vintage Modified Jazz Bass 2009
Bráník 10°
Music Man Club #6
0 xLajků:

28

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

matezzz napsal:

člověk co si koupil basu a má jí tejden, nemůže vědět jak moc vážně to myslí ...

To tedy může (a znám takové lidi). Každopádně pokud to někdo takhle napíše, tak nezbývá než mu věřit a podle toho poradit. Stejně jako bych třeba lidem co chtějí dělat karate neradil, ať se kouknou na Karate Kida, nějaký videa na Youtube a cvičí sami doma...:) a ztráceli tak to nejdražší, co člověka v každé činnosti limituje - čas.

Jinak myslím, že názorů už tu má tazatelka dost z celého spektra a nebude jí činit problém se rozhodnout dle toho jak to cítí ona.

Mayones Be 5 str., MEC | Mayones Be 6 str., Bartolini | Mayones Be 6 str. fretless, MEC | Mayones Be 6 str. fretless, MEC - HLEDÁ SE!
SWR M2 | Aguilar AG 500 | Aguilar DB 410 | Aguilar DB 115
0 xLajků:

29

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

petrlesna napsal:

Ahoj Anne, zajímavý příběh. Myslím, že bys zatím měla brát zakladní lekce na basu od toho bubeníka, kterýmu jsi to slíbila. smile A pak uvidíš jak se to bude vyvíjet...............Každopádně basáků není zas tak málo, ale basaček je poskrovnu.

A jednou, až budu slavná, se ten příběh bude vyprávět dětem místo perníkový chaloupky! (já a ironie sme nejlepší kamarádky.:))

U nás basáků vážně je málo. Kytarista je každej druhej ale vím tu jen o dvou třech basákách. Těžko říct proč, mě je ta basa i sympatičtější. smile Každopádně basačky jsou vždycky hrozně krásný(hh, třeba mi to taky nějak pomůže:D).

0 xLajků:

30

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

m3 napsal:

zalezi co chces hrat wink jestli chces hrat punk klidne zacni rovnou .. a neres ucitele.. wink btw naucit se kde je kerej ton se hodi.. par rozlozenejch akordu taky..

no, vidím to tak na r'n'r:)

0 xLajků:

31

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

ypres.bass napsal:

Jako dobrou kamarádskou radu ti dám: zatím si nekupuj svoji baskytaru a s tím profiučitelem taky počkej...

basu mám půjčenou předpokládám na jak dlouho budu chtít, a za učitelem asi zamířím na začátku příštího školního roku... doufám, že jak někdo napsal, si za krátkou dobu nestihnu vštípit zlozvyky. Zatím si teda budu brnkat co se mi bude chtít, budu se řídit kořenovou příručkou a snad to bude ta správná cesta... smile

0 xLajků:

32

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

ad předchozí příspevěk:
to jsem ale nepsal já... já s tym enem souhlasil. :-)

znovu se učící žížala a hledač medového zvuku
Hraju na Squier | profyl | www.stanislavkolarik.cz
0 xLajků:

33

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

ypres.bass napsal:

ad předchozí příspevěk:
to jsem ale nepsal já... já s tym enem souhlasil. :-)

no.. tak sem to nezvládla, no. big_smile

0 xLajků:

34

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Kašli na nějaký zlozvyky, až budeš slavná budou říkat že máš nezaměnitelný styl lol

CORT B4 OPB + Laney RB4
Jsem amatér a jsem na to hrdej cool
Snažím se působit ve skupině Blue Spirit Bazaar
0 xLajků:

35

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Basák.Venda napsal:

Kašli na nějaký zlozvyky, až budeš slavná budou říkat že máš nezaměnitelný styl lol

big_smile:D

0 xLajků:

36 Naposledy upravil: m3 (20. 03. 2010 18.02:41)

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Basák.Venda napsal:

A ještě odstrašující video (s mojí maličkostí)
http://www.youtube.com/watch?v=sKbrEnNBWjE

no teda kamarade jk koukam na to tvoje video tak si rikm ze mozna ten ucitel neni spatna vec .. 
ta tvoje levacka mne primo desi hrat takle ja tak po dvou vecech  potrebuju doktora Kolare aby mi vratil klouby do puvodni polohy..

Basák.Venda napsal:

Kašli na nějaký zlozvyky, až budeš slavná budou říkat že máš nezaměnitelný styl lol

hele sorry vendo ono je "zlozvyk" kerej vyplyne kvuli usnadneni a zpohodlneni hry .. a kerej muze bejt nakonec prinosnosnej i ostatnim... ale treba ten tvuj styl je asi jenom tak pro tebe pac mas uzkej krk velikou pazouru a silny  prsty ..ale dovolim si tvrdit ze kdyby si mel trosku klasictejsi drzeni tak i tobe by se hralo lip pohodlnejc, rychlejc...

anne napsal:

no, vidím to tak na r'n'rsmile

tak si kup kontrabas wink znam par holek co to s nim zkousej/li a psycho a rockabilly ted frci... kdyz mas v kapele kontras a par pokerovanejch typku s qiffem tak mas  nabytej klub zarucenej .. big_smile

anne napsal:

Zatím si teda budu brnkat co se mi bude chtít, budu se řídit kořenovou příručkou a snad to bude ta správná cesta... smile

no zas se tim nerid nejak rigidne .. nekery ty fotky drzeni a prstokladu sou docela sverazny...

btw a kde je to u vas?? 
myslim ze vsude najdes nakyho slusnyho ochotnyho basaka co ti poradi ...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

37

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

na ty zlozvyky fakt pozor ... Basák.Venda dokonale ukázal, jak se levačkou hrát nemá a že takových videí je na youtube spousta ... tzn. když někdo začíná, nedokáže rozpoznat, jestli ten na tom videu to drží jak prase kost nebo je konzervatorista:)

neříkám, že se nedá hrát se špatnou technikou, ale pokud k tomu přistupuješ takto svědomitě (že se zeptáš hned na fóru co a jak a neřítíš se bezhlavě okoukávat nejrůznější mistry basy na youtube či Tondu z místní punkové kapely), tak by to byla škoda nezačat hned trošku na úrovni smile ... třeba to nikdy potřebovat nebudeš (na spoustu žánrů a písniček nepotřebuješ být virtuóz), ale dobrá technika se neztratí, naopak se může stát, že špatná technika tě bude v budoucnu limitovat

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

38

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Já myslím, že i naprostý začátečník toho může hodně odkoukat na youtube (od mistrů, ne od kdejakých vrzalů). Chce to prostě čas a trvalý přístup. Ale když jsem začínal na basu, hrozně mě nakoplo sledovat školu Jaca Pastoria na youtube. Nejde o ta cvičení co tam předvádí, ani o ten výklad (to je pro pokročilé hráče), ale o tu úžasnou eleganci a lehkost, se kterou hraje. Vždycky, když jsem měl v začátcích pocit, že je to jakési křečovité, tak jsem se podíval na úseky z těch videí. Dost mi to pomohlo, člověk prostě, ať chce nebo ne, něco okouká.
Na druhou stranu, pokud si člověk vybere za počáteční objekt ke sledování nějakého metalového či punkového šílence, nemusí to "opičení se" být ku prospěchu věci. Ti chlapi sice většinou hrát umí taky skvěle, ale v rámci své "stage image" mají basu u kolen, levačku v zápěstí zlomenou o 90 stupňů - to začátečník většinou nezvládne a zbytečně ho to zdeformuje (někdy doslova). smile

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

39

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

mistergo napsal:

Ale když jsem začínal na basu, hrozně mě nakoplo sledovat školu Jaca Pastoria na youtube. Nejde o ta cvičení co tam předvádí, ani o ten výklad (to je pro pokročilé hráče), ale o tu úžasnou eleganci a lehkost, se kterou hraje. Vždycky, když jsem měl v začátcích pocit, že je to jakési křečovité, tak jsem se podíval na úseky z těch videí. Dost mi to pomohlo, člověk prostě, ať chce nebo ne, něco okouká.

Mám to stejně smile Je dobrý si najít někoho,u kterýho víš,že od něj neokoukáš blbej zlozvyk..

0 xLajků:

40

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

mistergo napsal:

mají basu u kolen, levačku v zápěstí zlomenou o 90 stupňů

Nějak si tuto kombinaci nedovedu představit big_smile

0 xLajků:

41

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

m3 napsal:

no teda kamarade jk koukam na to tvoje video tak si rikm ze mozna ten ucitel neni spatna vec .. 
ta tvoje levacka mne primo desi hrat takle ja tak po dvou vecech  potrebuju doktora Kolare aby mi vratil klouby do puvodni polohy..

Toho neznám, je dobrej? smile

m3 napsal:

hele sorry vendo ono je "zlozvyk" kerej vyplyne kvuli usnadneni a zpohodlneni hry .. a kerej muze bejt nakonec prinosnosnej i ostatnim... ale treba ten tvuj styl je asi jenom tak pro tebe pac mas uzkej krk velikou pazouru a silny  prsty ..ale dovolim si tvrdit ze kdyby si mel trosku klasictejsi drzeni tak i tobe by se hralo lip pohodlnejc, rychlejc...

To vím taky, že to držím ják prase kost  smile Klasický držení? to bych toho doktora potřeboval zase já smile

DalajVladan napsal:

na ty zlozvyky fakt pozor ... Basák.Venda dokonale ukázal, jak se levačkou hrát nemá a že takových videí je na youtube spousta ... tzn. když někdo začíná, nedokáže rozpoznat, jestli ten na tom videu to drží jak prase kost nebo je konzervatorista:)

V tom případě to video splnilo svůj účel a ještě mi naskočej nějaký návštěvy smile U mě to rozpozná snadno, já na to upozorňoval smile

DalajVladan napsal:

neříkám, že se nedá hrát se špatnou technikou, ale pokud k tomu přistupuješ takto svědomitě (že se zeptáš hned na fóru co a jak a neřítíš se bezhlavě okoukávat nejrůznější mistry basy na youtube či Tondu z místní punkové

Náhodou Tonda nehraje tak špatně smile

CORT B4 OPB + Laney RB4
Jsem amatér a jsem na to hrdej cool
Snažím se působit ve skupině Blue Spirit Bazaar
0 xLajků:

42

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

CharlesBass napsal:

Nějak si tuto kombinaci nedovedu představit

To je jednoduchý - když máš kytaru u kolen, je i krk většinou nízko (pokud to nedržíš jako třeba Trujilo) a v tu chvíli už prsty hůř dosáhneš třeba na E strunu - proto musíš zalomit zápěstí, což není moc pohodlné. Stačí si to vyzkoušet.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

43 Naposledy upravil: CharlesBass (21. 03. 2010 12.04:26)

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

mistergo napsal:

To je jednoduchý - když máš kytaru u kolen, je i krk většinou nízko (pokud to nedržíš jako třeba Trujilo) a v tu chvíli už prsty hůř dosáhneš třeba na E strunu - proto musíš zalomit zápěstí, což není moc pohodlné. Stačí si to vyzkoušet.

Promiň, jasný, já si splet levačku a pravačku ! lol Ale opačný extrém to právě způsobí, s basou pod bradou máš sice lepší-rychlejší levou, ale pravačku máš zkroucenou jak krk labuťe smile

Chce to najít tu optimální polohu, no.

0 xLajků:

44

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

CharlesBass napsal:

Ale opačný extrém to právě způsobí, s basou pod bradou máš sice lepší-rychlejší levou, ale pravačku máš zkroucenou jak krk labuťe smile

Což ale na rozdíl od levé pohodlnosti a rychlosti nebrání.

Mayones Be 5 str., MEC | Mayones Be 6 str., Bartolini | Mayones Be 6 str. fretless, MEC | Mayones Be 6 str. fretless, MEC - HLEDÁ SE!
SWR M2 | Aguilar AG 500 | Aguilar DB 410 | Aguilar DB 115
0 xLajků:

45

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Basák.Venda napsal:

Toho neznám, je dobrej? smile

no tahaj si ho ruzny sportovci sebou po svete nejslavnejsi ceskej fyzioterapeut..

CharlesBass napsal:

Promiň, jasný, já si splet levačku a pravačku ! lol Ale opačný extrém to právě způsobí, s basou pod bradou máš sice lepší-rychlejší levou, ale pravačku máš zkroucenou jak krk labuťe smile

proto hraju tak ze mam basu na koulich resp spis na stehne, ale to kde vy mate na base hlavu nekde v urovni krku,ramen ... taky to to docela eliminuje diference v dylce ukazovaku a prostredniku na pravacce...

hlavne vzhledem k tomu ze mam docela kratky ruce a z dob veslovani mi tak este zbylo docela dost svalu tam slozit ruku do tradicni zajeci pracicky je pro mne dost obtizny a nepohodlny..
a taky by mne na basa tlacila do pupku big_smile

ale tak kazdej mame trochu jinou fyziognomii..

Basák.Venda napsal:

To vím taky, že to držím ják prase kost  smile Klasický držení? to bych toho doktora potřeboval zase já smile

hele rek bych ze ne..  si to zkus poves si na sebe basu uvolni ruce a levacku volnym pohybem priplacni na struny tak aby ti prsty dopadly volne prez struny.. a z druhy strany volne poloz palec .. a mas vicemene klasicky drzeni .. dulezity je aby to bylo uvolneny zadna krec zadna zbytecne vynalozena namaha...

jako ten tvuj styl drzeni krku taky nekd praktikuju pri mavani basou kdyz se dostane do vodorovny polohy tak je to na naky nenarocny party pohodlny.. ale v ty pozici co to mas ty mam hrozne vytoceny zapesti vytrcenej loket a skriplou lopatku big_smile .. je to takovi bench-press cviceni big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

46

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

anne napsal:

U nás basáků vážně je málo. Kytarista je každej druhej ale vím tu jen o dvou třech basákách. Těžko říct proč, mě je ta basa i sympatičtější. smile Každopádně basačky jsou vždycky hrozně krásný(hh, třeba mi to taky nějak pomůžebig_smile).

anne já ti držím palce...a zatím se drž toho bubeníka. Basa a bící vždycky držely spolu.
A hlavně (kamarádská rada) hraj všechno a styl si zatím nevybírej, tak se naučíš nejvíc a všichni tě budou brát. Pak se rozhodneš sama! Petr

0 xLajků:

47

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

petrlesna napsal:

anne já ti držím palce...a zatím se drž toho bubeníka. Basa a bící vždycky držely spolu.
A hlavně (kamarádská rada) hraj všechno a styl si zatím nevybírej, tak se naučíš nejvíc a všichni tě budou brát. Pak se rozhodneš sama! Petr

Hraju to, co se mi líbí(a je to jednoduchý:D), což není žádnej moc vyhraněnej styl... a snad se na mě nikdo nebude zlobit, když nebudu hrát to, co se mi nelíbí, to bych z toho hraní pak ani nemohla mít radost:)

0 xLajků:

48

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

anne napsal:

a snad se na mě nikdo nebude zlobit, když nebudu hrát to, co se mi nelíbí, to bych z toho hraní pak ani nemohla mít radost:)

Na mě byla nasraná zpěvačka, ale vona byla stejně divná :0)

CORT B4 OPB + Laney RB4
Jsem amatér a jsem na to hrdej cool
Snažím se působit ve skupině Blue Spirit Bazaar
0 xLajků:

49

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

zkusím se zeptat tady, abych zbytečně nezakládal nový téma:

jsem levák, ale hraju na normální basu a asi to nemíním měnit. nicméně se mi doma už dlouhou dobu válí fokusácký levoruký tele a mm, tak jsem si říkal, že se v rámci tréninku naučím pár jednoduchejch věcí i na tohle. když jsem hrál na bicí, měl jsem postavený levoruký, ale musel jsem se učit i na normální a dost mi to pomohlo. já vím, že bicí jsou něco trochu jinýho, ale nemyslím si, že by mi to mohlo nějak výrazně uškodit.

a teď k tý otázce - když si vezmu kytaru, tak jí normálně chytnu a dokonce i něco málo zahraju, ale ta basa mi prostě neleze do pracek. potřeboval bych nějakej jasnej a srozumitelnej návod, jak správně držet basu. se cvičením si poradím, to si pamatuju z dob, kdy jsem začínal, ale já prostě nemůžu přijít na to, jak to správně držet, abych si nelámal hnáty.

jako je to peklo, jsem čekal, že budu mít všelijaký problémy, ale tohle jsem si teda nemyslel (:

--O-o-O--
Epi EB-3, YAMAHA Attitude Standard 5, Fokus-H MM, tele a SG.
so what, i'm still a rockstar...
0 xLajků:

50

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

No jestli by nepomohlo si poridit i levorukou basu...?

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

51

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

no já právě mám levorukou basu...

--O-o-O--
Epi EB-3, YAMAHA Attitude Standard 5, Fokus-H MM, tele a SG.
so what, i'm still a rockstar...
0 xLajků:

52 Naposledy upravil: joko (20. 05. 2010 12.29:24)

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Fye Vee napsal:

jsem levák, ale hraju na normální basu

Tak sem to asi nepochopil. Myslel sem, že máš levorukou kytaru a pravorukou basu...
No a s tim držením ti asi nikdo neporadí, aniž by tě viděl. Se zkus vyfotit wink

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

53

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

ještě jednou. jsem levák, normálně hraju na pravorukou basu.

ale mám i levorukou a chci se na ní naučit nějaký drobnosti. a neumím jí chytnout.

--O-o-O--
Epi EB-3, YAMAHA Attitude Standard 5, Fokus-H MM, tele a SG.
so what, i'm still a rockstar...
0 xLajků:

54 Naposledy upravil: Peaters (20. 05. 2010 15.06:05)

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Fye Vee napsal:

jsem levák, normálně hraju na pravorukou basu

Zjistil jsem, že to vlastně taky nechápu :-) Hraješ na pravorukou basu jako normální pravorukej basák (tzn. levá ruka hmatník)?

5-str. by Vlček, Spector ReBop4DLX EX (na prodej), Lakland 44-02 Deluxe Edition
David Eden WT550, D410XLT
Phil Jones Briefcase
0 xLajků:

55

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

Fye Vee napsal:

ještě jednou. jsem levák, normálně hraju na pravorukou basu.

mám to stejně, jsem levák a tenkrát sem chytnul poprvé do ruky praváckou kytaru.. a už to bylo.

Peaters napsal:

Lakland Skyline 55-01

Mohl bys prosimtě napsat do nějakýho Laklandího threadu dojmy z basy? Děkuju, zajímá mě to.

0 xLajků:

56

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

davidak napsal:
Fye Vee napsal:

ještě jednou. jsem levák, normálně hraju na pravorukou basu.

mám to stejně, jsem levák a tenkrát sem chytnul poprvé do ruky praváckou kytaru.. a už to bylo.

mám to taky tak - sranda je že na basu hraju levou na hmatníku, ale na cello mám v levé šmitec :-)

znovu se učící žížala a hledač medového zvuku
Hraju na Squier | profyl | www.stanislavkolarik.cz
0 xLajků:

57

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

davidak napsal:

Mohl bys prosimtě napsat do nějakýho Laklandího threadu dojmy z basy?

Ok smile
See "Lakland 55-94 a spol." wink

5-str. by Vlček, Spector ReBop4DLX EX (na prodej), Lakland 44-02 Deluxe Edition
David Eden WT550, D410XLT
Phil Jones Briefcase
0 xLajků:

58

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

ypres.bass napsal:

ale na cello mám v levé šmitec

No ty vole.. hele a to sis nechal šoupnout duši na druhou stranu aby ti zněly basy, nebo je ti to jedno a jenom na to hraješ obráceně..?

Fye Vee napsal:

a neumím jí chytnout.

Tak se na to vykašli a hraj jenom na jednu stranu, dyk to musí bejt na palici takhle si to přehazovat...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

59

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

joko napsal:

No ty vole.. hele a to sis nechal šoupnout duši na druhou stranu aby ti zněly basy, nebo je ti to jedno a jenom na to hraješ obráceně..?

Tak to neni jenom přehodit duši bych řek, pod A je duše a pod Cčkem je basovej trámec, to by chtělo celý levý čelo... (doufám že má čelo struny ADGC, hraju na housle, tak to nevim...)

0 xLajků:

60

Re: vím, jak se basa drží - a co dál?

joko napsal:
ypres.bass napsal:

ale na cello mám v levé šmitec

No ty vole.. hele a to sis nechal šoupnout duši na druhou stranu aby ti zněly basy, nebo je ti to jedno a jenom na to hraješ obráceně..?

já jsem to měl jenom párkrát chvílu půjčené... prostě jsem to chytil jak mi to pasuje do pazoury nehledě na dobrý mrav

znovu se učící žížala a hledač medového zvuku
Hraju na Squier | profyl | www.stanislavkolarik.cz
0 xLajků: