1

Téma: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

Ahoj , tak u mě se toho docela dost změní a to , že mě kamoš chce do kapely , už kompletní bez basáka ... jejich bubeník je minulý basák , takže mě ledacos naučí .. ale kapelu rozjedem až v lednu. Tak do té doby budu cvičit , abych nevypadal jak poleno před nima .. tak se Váš chci zeptat na takovou hodně podstatnou věc ohledně rychlosti hry pravé ruky. Hraju prstama ... dvěma (ukázováček + prostředníček) no a jelikož teďka trénuju jenom a pouze rychlost , tak nevím co je rychlejší a efektivnější metoda , jestli se držet palcem na snímači a ruku mít jakoby nad strunama a hrát stylem : ukazováček , prostředníček , ukazováček , prostředníček .. prostě oba střídat po jednom. Nebo druhá metoda kerou mě někdo poradil a to , že ruku taky držím stejně jako nad strunama a hraju ukazováček , dvakrát prostředníček , ukazováček , dvakrát prostřeníček .. nevím teda kterou formu z těchto dvou užít. Nebo je jich samozřejmě víc , třeba tu ruku nemít nad strunama když hraju Éčko , ale jako prstama klopýtat o tělo při hraní na strunu a ruku mít na těle basy .. či další metody .. Nevím no , vy jste zkušenější .. já to do teďka nijak nevnímal , střídal jsem obě. Jak říkám do ledna chci trénovat a rozhodně nechci trénovat špatně  Díky mějte se ..

Michael Tobias Design - Grendel 5  >>> Eden WTX260  >>> SWR Workingman´s 2x12
0 xLajků:

2

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

prsty střídej pravidelně, a ruku si dej tam, kde se ti dobře hraje.

This song is about a bunny rabbit. If you dont like bunny rabbits then fuck you.
-Daron Malakian
0 xLajků:

3

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

Podle mě to hraj tak,jak ti to bude sedět.. třeba já když mám hrát stejnej tón,tak ho hraju radši tím samým prstem dvakrát,aby to znělo stejně..zatímco když jedeš tóny za sebou,tak já osobně moc neohlížím,jakým prstem to hraju..nebo nad tím tolik nepřemýšlím big_smile a o tom,kde držet ruku dost bádám v poslední době,protože když hraju Ečko,tak jí opírám o snímač (ve vzduchu nemůžu tolik dynamickyreagovat,aspoň mi to tak připadá),ale když předtím hraju přesně mezi singly,tak trochu sklouznu blíž ke snímači u hmatníku a zní to trochu jinak. Asi se na to vybodnu a budu řešit důležitější věci smile

0 xLajků:

4

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

Právěže já nemám problém s G,D,A strunama , tam jedu normálně z vrchu , časem dopiluju takovou tu "jemnost" při hraní no a to jediný co mě štve , je pozice ruky když mastím na Ečku .. já si často ji dávám jako polovičně nad strunu a prsteníček si dám kolmo od ruky dolů , takže mě jde kolmo do těla basy a opírám se o něj big_smile

Michael Tobias Design - Grendel 5  >>> Eden WTX260  >>> SWR Workingman´s 2x12
0 xLajků:

5

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

"správně" při hraní pravidelného rytmu .. např. čtvrtky, osminky .. je střídat prsty a to i při přechodech mezi strunami ... pokud se člověk naučí jen jedním prstem sjet o strunu níž, tak se to dost blbě přeučuje (já jsem se snažil, ale stejně nepřeučil:D)

v případě, že to není jen "drhnutí" osmin, tak pak tam jsou situace, kdy opakuješ stejným prstem ... a to např. proto, že tam třeba jedna ta osmina chybí, aby to prostě jelo pořád v tom rytmu a zahraješ tam třeba mrtvej tón .. nevím jestli jsem to vysvětlil uplně srozumitelně:)

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

6

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

Mirus napsal:

to jediný co mě štve , je pozice ruky když mastím na Ečku

No já tu ruku opírám o krkovej snímač.. a když přecházím třeba z E na A,tak jdu spíš ukazovákem,opačně jdu zase fakovákem..ale spíš jak mi to vyjde. Pravda je taková,že častějc hraju ukazovákem,hraje se mi to líp a hlavně mi to zní čistěji než fakovákem.. i když to je u každýho člověka dost individuální

0 xLajků:

7

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

DalajVladan napsal:

"správně" při hraní pravidelného rytmu .. např. čtvrtky, osminky .. je střídat prsty a to i při přechodech mezi strunami ... pokud se člověk naučí jen jedním prstem sjet o strunu níž, tak se to dost blbě přeučuje (já jsem se snažil, ale stejně nepřeučil:D)

Ad přechody - z tlusté na tenčí strunu střídat, ale pokud jdu z tenčí na tlustší, tak tam právě prstem sklouznu - chvíli mi trvalo, než jsem si to zautomatizoval, ale hra je pak plynulá a mám lepší kontakt se strunami, než kdybych "utrhl" ruku a střídal prst. Takže zrovna toto bych se nepřeučoval smile (třeba nás rozsekne nějaký konzervatorista smile)

Mirus: Jinak výhledově můžeš začít zkoušet zapojovat i prsteníček a hrát 3-2-1-3-2-1-3-2  3-2-1-3-2-1-3-2, ale nejdřív kvalitně a od pomala nadrť 2-1-2-1 smile

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: CharlesBass (21. 12. 2009 22.40:36)

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

Je taky možný že z toho děláš zbytečnou vědu. Doporučuji střídat prsty střídavě lol 1212121212 Trénuj hlavně pravidelnost, klidně v pomalým tempu na áčku. Postupně zrychluj. Začni osminkama třeba na 80bpm. Pak přidej deset nebo kolik se Ti bude zdát pohodlný a přesný. Až dojdeš do rychlosti, kde už nestíháš, přesně nehraješ. Tady se "zasekni" a trénuj. Abyses nezcvok, trénuj "o přestávkách" přechody mezi strunama, je dobrý jak píše Dalaj střídat prsty i při střídání strun. Obvzlášť, když jedeš třeba z A na D ..... ale opačně, jak píše dalí, tak pokud ti vyhovuje sklouzávání, zklouzávej ... smile

0 xLajků:

9

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

D.a.l.i napsal:

Mirus: Jinak výhledově můžeš začít zkoušet zapojovat i prsteníček a hrát 3-2-1-3-2-1-3-2  3-2-1-3-2-1-3-2...

Já jsem prsteníček nejdříve trénoval jen s jedním prstem a ne hned všechny tři najednou. Ukazovák + prsteníče, prostředník + prsteníček. Když už jsem sis ním byl jistej, začal jsem zapojovat všechny tři.
Ale to je opravdu výhledově. Nejdřív se nauč hrát dobře jen s ukazovákem a prostředníkem. ;]

V&D GUITARS
0 xLajků:

10

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

Hrej tak, jak ti to vyhovuje. Hodně záleží jak nízko, nebo vysoko máš basu.
Já např. hraju s basou nízko, tak abych měl ruku volně svěšenou dolu a o snímače se neopírám, jen minimálně. Prsty střídám a sem tam použiju i prsteníček. Při důraznější hře ještě trhám rukou nahoru, viděl jsem to u pana Harrise a je to fajn.
Střídat prsty při přechodu na struny se naučíš tak, aby jsi měl vyrovnanej tón a jak ti to líp sedne. Někdo říká vždy první ukazovák a někdo zase ne. Každej je originál a to k tomu patří, najdi si svůj rukopis, ale uč se podle idolu.
Přeji hodně zdaru...........

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

11 Naposledy upravil: DalajVladan (22. 12. 2009 10.57:22)

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

D.a.l.i napsal:

Ad přechody - z tlusté na tenčí strunu střídat, ale pokud jdu z tenčí na tlustší, tak tam právě prstem sklouznu - chvíli mi trvalo, než jsem si to zautomatizoval, ale hra je pak plynulá a mám lepší kontakt se strunami, než kdybych "utrhl" ruku a střídal prst. Takže zrovna toto bych se nepřeučoval  (třeba nás rozsekne nějaký konzervatorista )

no mě právě konzervatorista učil nesklouzávat .. ale on je maximální puntičkář ... viděl jsem spoustu dobrých basáků sklouzávat:) ... teď je otázka, jestli by nebyl schopný hrát oběma styly a v některých situacích použije to a v jiných ono

význam bych viděl v tom, že když skouzneš při hraní walking bass (čtvrtky), tak pak na první dobu v dalším taktu hraješ druhým prstem ... že se to otáčí a nejedeš rovnoměrně ... teoreticky by pak mohla být lepší orientace v taktech a podobně ... a asi to bude i o něco přesnější, protože to sklouznutí lze hůř ovládat

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

12

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

morybundus 1 napsal:

Hodně záleží jak nízko, nebo vysoko máš basu

No .. jak to popsat .. tělo a konkrétně snímače a poťáky mám v úrovni mého péra .. zhruba .. tak si to představ .. big_smile
Jinak já na souhru levé a pravé ruky cvičím takovou basovou pasáž s písničky The Four Horsemen od Metallici .. hraje se tam 7-0-7-0-7-0-----5-0-5-0-5-0-5-0-------3-0-3-0-3-0-3-0 ... vím napsal jsem to polopatě ale prostě střídám rychle hru na sedmém pražci a přitom prázdné struně ... jinak ty cvičení typu -321321321321- ani tak nehraju ... spíš jedu jednoduše dokola -55555555---7777777777--333333333--6666666 a tak různě ..

Jinak chlapy , děkuju za rady .. smile

Michael Tobias Design - Grendel 5  >>> Eden WTX260  >>> SWR Workingman´s 2x12
0 xLajků:

13

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

co se týká těch tří prstů, tak já stylem 3-2-1 hraju jenom trioly a "maidenovské" koníky což sou vlastně taky trioly(ta tatata tatata tatata-třeba celá písnička Run to the Hills), ale na 16-ky používám systém 3-2-1-2-3-2-1-2, příjde mi to logičtější a člověk vždycky začne první dobu prsteníčkem, což je výhoda. Ale pokud ještě neumíš pořádně dvouma, tak je to stejně uplně jedno, ty šestnáctky třema prstama to mi trvalo pěkně dlouho, aby to znělo dobře a bylo to pravidelné...

0 xLajků:

14

Re: Lepší styl pro rychlost pravé ruky

Nevím, nejsem nějaký extra technik, jen už hraju dlouho, tak moje rada smile :vyprdni se na tři prsty, když nehraješ pořádně dvěma, nauč se je pravidelně střídat (viz ostatní příspěvky), to je základ přesného hraní, imho všichni dobří technici střídat umí, sklouzávají čistě účelově, dej si basu malinko nahoru, bude se ti hrát líp, velmo příjemné je naklopit levou ruku trochu doleva, vyrovnáš tak rozdíl mezi délkou obou prstů (pokud bys hrál v budoucnu třema, pozice levačky je samozřejmě úplně jiná). Tolik rady od plešatýho strejdy smile hodně zdaru.

Marcus Miller Jazz Bass, hlava Markbass SA450, Markbass 104HR , pár starších chlápků ve sklepě, žádný umění
0 xLajků: